Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48795 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #150 poslato: 17, 09, 2021, 09:06:15 pre podne »
Ako su diode problem sto ruse napon Dori bih preporucio ciryx, strasna spravica za 50€ prestanes da mislis na sklopke i prebacivanje, uvek cuva motorni aku, nema pada napona na njemu a kombinuje punjenje i obalno i solaraca i alternatora.

Da, relejni razdvajači ne unose taj problem pada napona... sa tog aspekta su bolji. Kao i sve drugo na ovom svetu, imaju i dobrih i loših strana, ne moramo sad ovde detaljisati, nije tema.

Cyrix je brendirana spravica i naravno da je ok je a za štedljivce postoji hrpa te robe na aliju, recimo:
https://www.aliexpress.com/item/1005002273462835.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.55e837a5MasnPb&algo_pvid=99a7b78c-2cc1-48eb-bed5-072e80dc4210&algo_exp_id=99a7b78c-2cc1-48eb-bed5-072e80dc4210-11&pdp_ext_f=%7B%22sku_id%22%3A%2212000019864105018%22%7D

Koliko ja znam, na mom klubu 4 čoveka je to ugradilo i osmeh im je još uvek na licu  thumbup
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #151 poslato: 17, 09, 2021, 10:03:14 pre podne »
D89, 927 cm3. Originalno je imala dinamu. Kada sam je kupio Dinama je bila van funkcije i kajis nije ni isao preko njene remenice vec preko nabudzenog alternatora od Stojadina. Neki veliki Iskrin alternator. Ja sam konj skinuo dinamu razmisljajucu sta ce tu samo da visi bezveze i poklonio je nekome kuku kuku kuku kasnije se ispostavilo da alternator kida motor. 2 puta mi je pucala dekla koja pokriva celo motora, prepravljao sam te nosace ali opet je pravio haos. Jednom sam na plovidbi ga skinuo i zamenio kais kao samo privremeno i od tada nemam alternator...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #152 poslato: 17, 09, 2021, 10:28:10 pre podne »
Tu treba navariti neke ozbiljne nosače, ali ne na deklu motora kao što si imao, nego negde gde ne može da pokida.
Mada, možda je i alternator imao problem...

Meni je crkao neki nautički koji je bio fabrički za njega, i nije bilo delova da se nabavi nigde, pa smo uglavili polovan od golfa 2 (50A)...
Baš sam zadovoljan, samo je jednom crkao regler za 4-5 godina koliko je tamo, a delova ima na trafici...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #153 poslato: 17, 09, 2021, 10:40:21 pre podne »
Svi spominju alternatore od nekih japanaca, valjda od micubisija. Kazu da su bas mali... a snaga mi je skroz nebitna i 20A je dovoljno. Nije problem naci alternator nego majstora koji ce ga ugraditi...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Akumulatori
« Odgovor #154 poslato: 17, 09, 2021, 11:44:15 pre podne »
Nije mi baš najjasnije, ako je već imao dinamo na sebi, kakve veze ima dali se na tom nosaču vrti dinamo ili alternator. Nebi trebalo da ima bilo kakve razlike u okretanju, osim eventualno ako na tom alternatoru nisi imao neke skroz dotrajale ležajeve. I ja na DMB-u imam stojadinov alternator od 55 A, i nema nikakvih problema. Ima struje na brodu koliko hoćeš.

Sent from my YAL-L21 using Tapatalk


Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #155 poslato: 17, 09, 2021, 12:25:00 posle podne »
Dinama je bila malecka, bas mala kao sa bicikla. I na to mesto ne moze da stane alternator, bio je nabudzen na drugo mesto. Cim sam kupio brod sam iz preventivnih razloga izremontovao alternator i dodao W izvod. Tako da se vrteo kao doxa...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #156 poslato: 17, 09, 2021, 12:54:27 posle podne »
Dinama je uvek losija jer ne pravi struju na malim obrtajima dok alternator pravi. Znam da smo na nekom IMT 533 skinuli dinamo jer nije dobro punio(traktor radio na leru dosta dugo). Stavljen anlaser i sve se popravilo.
Slazem se sa zainkiki, napraviti nosace i cao. Da to bude kako treba. Ako zatreba alternator, imam ja sa Suzuki Vitare.

Van mreže Dora

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 540
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Mali Remorker NS-980F
    • Auto Dora 021
  • Veličina: Veličina nije bitna :)
Odg: Akumulatori
« Odgovor #157 poslato: 17, 09, 2021, 14:34:30 posle podne »
Ne znam stvarno kako to izgleda ali da "lomi" motor nema šanse sem ako je veći od motora :) Kad se vidimo tamo pogledaću baš kako izgleda, ne verujem da je to svemirska tehnologija.
Usput o temi, rele jeste dobar ali ako crkne primarna baterija puniće je do beskraja a drugu neće ni početi.
Moj Cyrx je par kablova od 35 kvadrata 1m dužine, spojim pomoćne i startne baterije i vergla kao blesav :) Kad upali odspojim i svi sretni :) Šalim se, mislim imam stvarno taj kabel napravio sam kad sam upao u gabulu, pomoćne baterije ok a neće da upali.
Na kraju ću morati naći anlaser na 12 volti i rešiti se dvospolne struje... Tercin link je za 12v a sve za 24 kao da im iz oka čupaš..
Ja sam uvek u pravu, čak i kad jesam...

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #158 poslato: 27, 09, 2021, 16:26:03 posle podne »
Kada sam vec  opljuvao ove exide akumulatore, red je da pohvalim "akumulator shop andreja" danas me pozvali i javili da je reklamacija prihvacena 3 dana pre isteka garantnog roka od 36 meseci i da dodjem po nove aku!  kgk kgk kgk Bravo za njih, bez natezanja, pretnji, ubedjivanja!  llll
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #159 poslato: 27, 09, 2021, 18:05:01 posle podne »
I ja sam sa tom prodavnicom uvek imao dobro iskustvo i sa robom ali i sa reklamacijom po potrebi. Mislim da profesionalno rade svoj posao  thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: Akumulatori
« Odgovor #160 poslato: 27, 09, 2021, 22:41:51 posle podne »
Ja sam kod njih pre 2 god kupio exide akumulator za 4000 din, u pola cene. Akumulator je stajao  6 meseci pa otud niza cena i nema garancije. Bas sam zadovoljan akumulatorom. Ok nije da ga nešto  puno i koristim, samo za pumpu za izbacivanje vode, ali nije nikad izdao a i kapacitet mu je jos skoro max. Problem je sto ga zimi uopste ne praznim, vec samo sampopraznjenje, al za sad sve izdrzava bez znacajnijeg uticaja na kapacitet... Samo ga zimi svake dve nedelje dopunim...

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Akumulatori
« Odgovor #161 poslato: 27, 09, 2021, 23:41:02 posle podne »
Meni je exide na puntu trajao 8 godina.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk


Van mreže Kabe

  • OPREM
  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 411
  • Pol: Muškarac
  • Oprem dobro
    • Ime broda: RogivzaR
    • Kabe.Space
  • Brod tip: Aqua Lux feat. Tohatsu MFS 5CD S
  • Marina: Plavi Dunavac
  • Veličina: 5.40 m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #162 poslato: 27, 09, 2021, 23:52:00 posle podne »
Exide se i mom slučaju pokazao dobro, ali nekad se zalome neki "primerci", a dosta zavisi i od drugih faktora... Alternatora, potrošača, koliko volimo da zaboravljamo svetla (ko ima) itd :D

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #163 poslato: 28, 09, 2021, 00:34:35 pre podne »
Ovi moji su definitivno bili sa nekom greskom. Jeste da su startni i da nisu namenjeni za ovaj nacin upotreba ali su non stop na solarima, nikada pali ispod 11.8 ili 11.7 zasticeni sklopkama, cesto zimi i na punjacu. Ne bi smeli da propadnu za 3 godine.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #164 poslato: 29, 09, 2021, 13:30:28 posle podne »
Nikako.
Ajde da je jedan, nego oba. Teško da su oba bila sa greškom, nešto im tu kod tebe nije prijalo, valjalo bi malo porazmisliti šta.
Mada, svakako si ih dobio džabe, pa ako za 2-3 godine crknu onda razmišljaj. Svakako će ispuniti rok koji je trebalo  kgk

Da ti alternator ne prepunjava?  ha ha ha ha