Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48800 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #105 poslato: 29, 04, 2021, 14:35:44 posle podne »
iscitah upravo celu temu...

Sada sam se vratio sa broda, i ustanovili smo da je stari bosch-ov akumulator (170ah) mrtav.

Trenutno su na brodu 3 solarne ploce, i bila su dva akumulatora jedan gel (nisam pogledao koliko ampera ali sigurno je preko 150 sudeci po velicini) i ovaj neispravni.

Gel je vezan tako da napaja frizider preko invertera i njega pune dva solarna panela i on je za sada ok.

Drugi akumulator je bio za startovanje 2 vanbrodska motora i za ostale potrosace (svetla, pumpe, radio, sonar, gps...) plus winch. Na drugi je vezana jedna ploca i puni se preko motora. Sve je na 12v.

Na marini mi nekoliko ljudi rece da kupim obican akumulator od 85 ampera i da ne bacam pare. E sada, sa ovoliko potrosaca meni deluje da je 85 ampera malo a cini mi se i da winch vuce jaku sttruju. Kakva su vasa iskustva?

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Akumulatori
« Odgovor #106 poslato: 29, 04, 2021, 15:08:38 posle podne »
Vinc može da bude jači ili slabiji ali svakako fino struje vuče, moj je 600w za 12kg sidro i lanac.

Što se povezivanja tice- ako ces da ostaviš isto onda bih ja išao na bar 150 za taj novi pošto će manje vise sve ići preko njega.
Sa druge strane mislim da je bolje da se preveze da taj gel bude za sve potrošače a jedan odvojen samo za motore.
E sad ako motori nisu preveliki pa možeš da ih palis na kanap onda nije strasno ali ako je nesto vece i jače ne želiš da zbog zaboravljenog svetla ostaneš bez oba motora :)


Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #107 poslato: 29, 04, 2021, 15:46:05 posle podne »
Da, da, hvala.

Motori mogu i na kanap da upale, tako da to nije problem.

Trenutno je sve vezano na gel posto je ovaj mrtav, ali mislim da su oni ciljano vezali samo frizider na gel, posto je on sam pristojan potrosac i radi celo leto.

Koju marku akumulatora gledati uopste, sada kada sam uzimao za auto rece mi lik da je bacanje para uzimati Vartu recimo... Ne znam, svako ima svoje neko vidjenje.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #108 poslato: 29, 04, 2021, 16:03:50 posle podne »
evo nadjoh ovaj: akumulator-shop.rs/proizvod/exide-strong-pro-ee1853-12v-185ah/

sada sam zvao radnju kaze da su odlicnog kvaliteta i na popustu je 28%, da se tesim sto dajem ovolike pare :D

Van mreže George

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 353
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Calypso
  • Brod tip: Čelični tabanaš
  • Marina: Senta
  • Veličina: 8.5
Odg: Akumulatori
« Odgovor #109 poslato: 29, 04, 2021, 16:14:22 posle podne »
Ja na brodu imam exide premium od 2017, i za sada ne pokazuje nikakve znakove zamora. Realno mislim da će služiti još narednih 4-5 godina. Za kola sam uvek uzimao isključivo Vartu, ali vidim da je i Exide, barem u premijum varijanti na istom nivou.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #110 poslato: 29, 04, 2021, 16:24:01 posle podne »
Taj je dobar i to nema sta ali namena mu je za neki bager, autobus, kamion ili slicno. Pre svega za paljenje neke dizel makine velike kubikaze. Ovo ako kupis je klasican malo bolji olovni akumulator koji ne trpi praznjenja. Posto imas vb motore koji bi trebalo da budu kiki riki za paljenje tj nisu potrebne neke ludacke struje za paljenje ja bih pre za tu lovu isao na aku koji trpe velika praznjenja i to po cenu amph. Cak bih razmotrio i kupovinu polovnih. Pojavila se dva komada Vitrona od po 100 amph kao u odlicnom stanju na kp, ne znam da li je oglas jos aktivan. Imas kod plavog mosta, ako si iz bgd, servis akumulatora kojo prodaje proverene polovne sa garancijom. Takodje taj stari je mozda moguce reparirati u servisu i izvuci mu jos koju godinu. Ekipa iz Dimitrija Tucovica to radi mada mislim da su oni vec neko vreme pod ovim aku shopom sto si linkovao. Odneses stari i njima treba par dana da probaju da ga repariraju. Placas samo ako uspe. Iskren da budem ja sam sve moje toliko upropascavao da su mogle samo za olovo da idu.

Van mreže marko07

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 274
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Sesan
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Stenka
  • Veličina: 9.6
Odg: Akumulatori
« Odgovor #111 poslato: 29, 04, 2021, 16:31:37 posle podne »
Exide sam imao na motoru, dvotockasu, i radio je super.
Ovaj sto si poslao ima jasnu napomenu na kraju:
-Mogućnost upotrebe i na plovilima za napajanje u slučaju ređe upotrebe

Kao što je već rečeno bolje idi na neke koji bolje trpe pražnjenje i služe za to. Na kp sam skoro gledao oko 300e je bilo 200ah gel akumulatora-jeste dosta skuplje od ovog što si poslao ali kad se sve sabere mislim da će te duže i bolje služiti pa izadje "jeftiniji".

Sent from my SM-N985F using Tapatalk

Kako da ne budem stepski vuk, olinjali pustinjak usred sveta čiji ciljevi nisu moji, čije mi radosti ništa ne znače!

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #112 poslato: 29, 04, 2021, 16:58:35 posle podne »
Sada sam tek u rebusu, a mislio sam da znam sta mi je ciniti. :D

Moram da sagledam sve opcije i razmislim. Znam da ima tih polovnih, ali sam bio misljenja da se ipak uzme novi, da ne dodjem u situaciju da dam 200-300 eura i onda opet da uzimam aku za 2 godine. Pogledacu bas i KP da vidim sta ima u ponudi.

Hvala svima na savetima! :)

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: Akumulatori
« Odgovor #113 poslato: 30, 04, 2021, 01:33:36 pre podne »
Ja sam imao na Puntu exide, punih osam godina je radio.

Sent from my Mi A2 using Tapatalk


Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: Akumulatori
« Odgovor #114 poslato: 30, 04, 2021, 06:52:02 pre podne »
Ja sam to resavao sa tzv. "pametnim" punjacem koji sam kupio u "Akumulatorshop"-u i povezao tako da kada je camac u marini i prikacen na 220 V on automatski bude ukljucen i za to vreme puni akumulatore. Malo je skuplji (oko 100 eura) ali ne dozvoljava prepunjavanje niti duboko praznjenje kada se ne koristi motor neko vreme. To je funkcionisalo nekoliko godina bez problema. Koristio sam polovne akumulatore - 2 kom. po 65 ah.

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #115 poslato: 30, 04, 2021, 08:25:31 pre podne »
Ja sam u marini na sidru, pa nemam 220v sa marine ali solarne ploce stalno rade.

Popisao sam opcije:

Uzeti ovaj exide "klasican" od 185ah
Mozda ovaj gel od 85ah: https://www.akumulator-shop.rs/proizvod/exide-equipment-gel-es950-12v-85ah/
Potraziti polovan gel vece amperaze.
Vidim da ima i nekih kineskih varijanti poput ovoga: https://www.akumulator-shop.rs/proizvod/gel-akumulator-jyc-12v-150ah/

Veci exide gelovi su dosta i skuplji, a posto sam tek preuzeo brod, imacu dosta drugih troskova. Zato sam vise za neku budzet varijantu sada, a za koju godinu mogu uzeti nesto ozbiljnije.

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Akumulatori
« Odgovor #116 poslato: 30, 04, 2021, 08:38:06 pre podne »
Nije ovo toliko jednostavna tema pa da pitanje koje marke je aq resi stvar. Treba da znas sta hoces sa aq. Solarni, duboko prazneci aq aka stacionarne baterije se ne koriste za pokretanje motora. Za to sluze startni. Opet startni mogu ali im to nije namena da se pune sa ploce i snabdevaju potrošače. Pisali smo ranije o tome

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #117 poslato: 30, 04, 2021, 09:09:39 pre podne »
Pocinjem to da uvidjam i sam. U planu mi je da se prodje korz kompletnu instalaciju i vidi sta i kako, ali je to veci projekat za sledecu godinu.

Van mreže Bojan Bakic

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 128
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: BAS 747
  • Marina: General
Odg: Akumulatori
« Odgovor #118 poslato: 30, 04, 2021, 10:59:50 pre podne »
Ako hoces vrhunski akumulator a da moze da bude i za paljenje i za ploce i za sveee uzmi OPTIMA  ima ga u akumulator shopu.Mislim da bolje nema a bio je na nekoj akciji.

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #119 poslato: 30, 04, 2021, 11:19:49 pre podne »
Po meni je u sistemu baterija mnogo vaznije obezbediti da svi izvori punjenja (alternator, solarci, obalni punjac, agregat) mogu da pune sve baterije nego sam izbor baterija. Definitivno moraju postojati dve grupe baterija (kucna i startna) a spajanje tih grupa se moze odraditi bregastom sklopkom 0,1,2,1+2 a najbolje resenje je victron cyrix pametni relej, cista pobeda!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!