Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 11871 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #75 poslato: 09, 01, 2018, 08:52:16 pre podne »
Pre nego krenem sa iščitavanjem ovoga što je vepar postavio, da pitam neke stvari koje su mi nejasne, da malo "uđemo u problematiku".

Zox, hvala na šemama, imam neko osnovno znanje (samouko) iz elektronike, da mogu da shvatim ovu šemu i šta radi, pa imam nekoliko pitanja:

1. Zar nije bolje da ako recimo imam 2 akumulatora struja "preliva" iz jednog u drugi? Trošiće se oba uvek otprilike isto, pametni punjač će na osnovu napona i još nekih parametara puniti te akumulatore prvo jačom, a pred kraj slabijom strujom... Ako imam odvojeno, jedna grupa će biti više potrošena, druga manje. Ova što je više potrošena zahteva veću struju punjenja, ovi što su manje potrošeni ili skoro puni manju... A imam samo jedan punjač.

Ja sam do sada imao 2 akumulatora povezana paralelno, i posle 2 godine im je ispravnost preko 90%... Znači nije im smetalo. Ali ipak mi je nekako previše da vezujem 4 komada (ili nije?). Ako jedan crkne, može da upropasti i ostala 3....

Takođe mi nije jasno (opet da napomenem da je moje znanje elektronike tanko), ako je sve povezano diodama koje propuštaju struju na samo jednu stranu, kako punjač dobije povratnu informaciju koji je napon u akumulatorima da bi mogao da prilagodi punjenje?

2. Gledao sam i taj cyrix, malo sam se udubio, i koliko sam shvatio to je samo običan relej (doduše sa pametnom elektronikom) koji kada se startni akumulator napuni, prebacuje punjenje na sve akumulatore (i startni, i ostale). To bi mi možda i radilo posao. Opet ostaje ona priča da ima jedan kontroler na solaru, i da u tom slučaju puni i već napunjenu startnu grupu i one prazne istovremeno...

Ako tako napravim 2 grupe, prva se skroz napuni, a druga je prazna, kada se zatvori relej akumulatori se medjusobno povežu, ako nemaš baš jako punjenje sa solara (a nemaš uvek) onda će praktično prva grupa puniti drugu (ili negde grešim)?

Okreni obrni, mislim da nema tu nekog dobrog rešenja (sem da imam poseban kontroler / regler za svaki akumulator) a tako nešto naravno ne dolazi u obzir... Sve mislim da mi je povezivanje svih akumulatora paralelno neizbežno, ali idem da pročitam ono što je gosn vepar poslao...

Van mreže bugi

• Veliki Rovac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
« Odgovor #76 poslato: 09, 01, 2018, 09:44:12 pre podne »
Na kraju tako svi uradimo kad imamo vise akumulatora

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #77 poslato: 09, 01, 2018, 10:56:32 pre podne »
https://www.schrack.hr/know-how/alternativni-izvori/baterije/

Evo ovde pri kraju ima o baterijskim bankama... Izgleda da nije problem vezivati koliko god baterija, samo se moraju koristiti kablovi iste dužine. Npr, ako je neki akumulator bliže, koristiti kabel dužine kao do najdaljeg pa ga negde smotati...

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #78 poslato: 09, 01, 2018, 11:17:06 pre podne »
Samo treba pretražiti forum...

http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,4387.0.html

Ovde je marke lepo objasnio kako se pune 4 akumulatora odjednom... Samo se vežu paralaleno i nema problema.

Jedino ostaje šta ako jedan crkne pa počne vuću struju od drugih, ali za to nema pomoći.
Priključiti svaki posebno na tester jednom godišnje da se proveri stanje i trebalo bi da bude ok...

Van mreže Ljuba

• Veliki Rovac
« Odgovor #79 poslato: 09, 01, 2018, 14:34:41 posle podne »
Marke sve objasnio, pogotovu za nas na 12v da ne filosofiramo više.
Što se tiče toga kada 1 aku u grupi crkne, e to se meni desilo, bio je vruć i krenuo da šišti. Dakle povremeno ih opipati i obavezno proveriti kleme, imao sam slučaj kada mi se minus klema na startnom razlabavila pa je motor čas palio čas nije a meni ni na kraj pameti da to proverim.

Tek kada je crkao ovaj iz potrošačke grupe onda sam krenuo u kontrolu. Dalje, nije loše imati i osigurač 120-140A za akumulatore, meni je on iskočio kada je ovaj u grupi crko, verovatno je spasio nešto.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #80 poslato: 09, 01, 2018, 14:51:02 posle podne »
Da, to možda nije loše rešenje, na svaki akumulator staviti osigurač od 100-150A, ako se akumulator kratko prespoji pa počne da vuče struju iskočiće osigurač... A ni iz jednog nikad ne ide preko 100A to je sigurno...

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #81 poslato: 09, 01, 2018, 16:35:04 posle podne »
Zox, hvala na šemama, imam neko osnovno znanje (samouko) iz elektronike, da mogu da shvatim ovu šemu i šta radi, pa imam nekoliko pitanja:

Zar nije bolje da ako recimo imam 2 akumulatora struja "preliva" iz jednog u drugi?

Може, имао си то и до сада, али није боља опција од ове:  https://www.svb.de/de/nautic-power-diodenverteiler.html.

Ali ipak mi je nekako previše da vezujem 4 komada (ili nije?). Ako jedan crkne, može da upropasti i ostala 3....

Што више комада  спајаш паралелном везом, прогресивно расте вероватноћа да ће неки од њих кад-тад заказати.

Takođe mi nije jasno (opet da napomenem da je moje znanje elektronike tanko), ako je sve povezano diodama koje propuštaju struju na samo jednu stranu, kako punjač dobije povratnu informaciju koji je napon u akumulatorima da bi mogao da prilagodi punjenje?

Данас је реглер електронски, а некад је био електрични склоп. Служи да невезано за број окретаја алтернатора и без обзира на број и снагу укључених потрошача настоји задржати напон од 13,8V - 14,7V. Класичан реглер заменио је регулатор напона, који исто тако променом струје ротора одржава напон пуњења акумулатораРегулатор напона је намењен да ограничи излазни напон и не дозволи осцилације услед повећања или смањења електричног система пловила.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #82 poslato: 10, 01, 2018, 08:19:59 pre podne »

Данас је реглер електронски, а некад је био електрични склоп. Служи да невезано за број окретаја алтернатора и без обзира на број и снагу укључених потрошача настоји задржати напон од 13,8V - 14,7V. Класичан реглер заменио је регулатор напона, који исто тако променом струје ротора одржава напон пуњења акумулатораРегулатор напона је намењен да ограничи излазни напон и не дозволи осцилације услед повећања или смањења електричног система пловила.

Izgleda se ne razumemo... Kako na ovoj slici (ako ono alternator zamenimo sa "kontroler za solarnu ploču" kontroler zna koji je napon akumulatora da bi prilagodio struju punjenja, ako diode ne propuštaju struju na tu stranu?!

Zar nije bolje da ako recimo imam 2 akumulatora struja "preliva" iz jednog u drugi? [/size]

Може, имао си то и до сада, али није боља опција од ове:  https://www.svb.de/de/nautic-power-diodenverteiler.html.

Ovo ne pije vodu jer razdvaja međusobno akumulatore pri potrošnji...
« Poslednja izmena: 10, 01, 2018, 09:06:20 pre podne zankiki »

Van mreže Zox

• Kapitalac Dunavski
« Odgovor #83 poslato: 10, 01, 2018, 12:06:07 posle podne »
@zankiki
"Izgleda se ne razumemo... Kako na ovoj slici (ako ono alternator zamenimo sa "kontroler za solarnu ploču" kontroler zna koji je napon akumulatora da bi prilagodio struju punjenja, ako diode ne propuštaju struju na tu stranu?!"

Није исто пуњење алтернатора на 700 о/мин и 5000 о/мин. Није у питању само напон већ и снага пуњења.
Ово је најпростија могућа шема уређаја о ком смо причали и као такав има своје недостатке. Недостаци се надомешћују комплиокованијом шемом или фабричким уређајем који кошта.

@zankiki
"Ovo ne pije vodu jer razdvaja međusobno akumulatore pri potrošnji..."

Разумео сам да одвајаш аку од 60Ah за електро покретач  и 2 аку од 90Ah за потрошаче на броду и сад додајеш још 2 идентична.

Паралелно спајање се изводи искључиво са истим аку. Исти напон, иста снага, исти тип.  Е сад, преливање не можеш спречити без диодног изолатора, као ни ситуацију кад један аку откаже и оде у кратки спој или сл. други квар.

Споји ти то тако, па ћеш видети да ли алтернатор (или соларне плоче) могу без проблема допуњавати све то. А што се тиче могућности да временом неки од аку откаже -мораћеш на ручно проверавати.

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #84 poslato: 10, 10, 2018, 10:50:59 pre podne »
Posle onoliko polemike konačno sam našao vremena da promenim mesto akumulatorima i napravim sabirnice... Pošto su stajali u boxu sa motorom u kome ume da bude vruće (ipak u motornom prostoru nema provetravanja kao u kolima), sada sam ih prebacio na drugo mesto...

Na kleme akumulatora je vodilo više kablova što je sada eliminisano, i sve je mnogo kulturnije rešeno. Sa obzirom da sam do sada imao 2 x 100Ah AGM, i da mi nikad nije zafalilo struje, odustao sam od varijante od 4 x 100 Ah kao nepotrebne, i stavio 3 x 100 Ah AGM + 1 x 100Ah za paljenje.

Van mreže DuleN

• Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
« Odgovor #85 poslato: 10, 10, 2018, 10:54:20 pre podne »
Lepo si ovo odradio, svaka cast  114

Van mreže vepar

• Veliki dugodlaki Drekavac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: NREK Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
« Odgovor #86 poslato: 10, 10, 2018, 16:42:54 posle podne »
 Ne vidim kako si razdvojio ove druge krajeve osiguraca, ne plasis se da bi se lako mogli spojiti?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

• Veliki dugodlaki Drekavac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: NREK Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
« Odgovor #87 poslato: 10, 10, 2018, 16:45:06 posle podne »
Koje si akumulatore uzimao, po kojoj ceni? Jel si zamenio samo neke ili sva 4?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

• Kapitalac Dunavski
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
« Odgovor #88 poslato: 11, 10, 2018, 09:22:37 pre podne »
Ne vidim kako si razdvojio ove druge krajeve osiguraca, ne plasis se da bi se lako mogli spojiti?

Nisam ih razdvojio ničim, kada matice stegneš sa dva ključa 10 kao sivonja, nema da mrda.
Mada sada kad si već napomenuo, vidim da ne bi bilo loše da sam postavio drugačije, tipa osigurač, pa kabel bez osigurača, pa opet osigurač... Tako bih bio 100% siguran da do spoja ne može doći.

Što se tiče cena akumulatora, imaš pp