Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48853 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #75 poslato: 09, 01, 2018, 14:51:02 posle podne »
Da, to možda nije loše rešenje, na svaki akumulator staviti osigurač od 100-150A, ako se akumulator kratko prespoji pa počne da vuče struju iskočiće osigurač... A ni iz jednog nikad ne ide preko 100A to je sigurno...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #76 poslato: 10, 01, 2018, 08:19:59 pre podne »
Takođe mi nije jasno (opet da napomenem da je moje znanje elektronike tanko), ako je sve povezano diodama koje propuštaju struju na samo jednu stranu, kako punjač dobije povratnu informaciju koji je napon u akumulatorima da bi mogao da prilagodi punjenje?

Данас је реглер електронски, а некад је био електрични склоп. Служи да невезано за број окретаја алтернатора и без обзира на број и снагу укључених потрошача настоји задржати напон од 13,8V - 14,7V. Класичан реглер заменио је регулатор напона, који исто тако променом струје ротора одржава напон пуњења акумулатораРегулатор напона је намењен да ограничи излазни напон и не дозволи осцилације услед повећања или смањења електричног система пловила.

Izgleda se ne razumemo... Kako na ovoj slici (ako ono alternator zamenimo sa "kontroler za solarnu ploču" kontroler zna koji je napon akumulatora da bi prilagodio struju punjenja, ako diode ne propuštaju struju na tu stranu?!






Zar nije bolje da ako recimo imam 2 akumulatora struja "preliva" iz jednog u drugi? [/size]


Може, имао си то и до сада, али није боља опција од ове:  https://www.svb.de/de/nautic-power-diodenverteiler.html.

Ovo ne pije vodu jer razdvaja međusobno akumulatore pri potrošnji...
« Poslednja izmena: 10, 01, 2018, 09:06:20 pre podne zankiki »

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #77 poslato: 10, 10, 2018, 10:50:59 pre podne »
Posle onoliko polemike konačno sam našao vremena da promenim mesto akumulatorima i napravim sabirnice... Pošto su stajali u boxu sa motorom u kome ume da bude vruće (ipak u motornom prostoru nema provetravanja kao u kolima), sada sam ih prebacio na drugo mesto...

Na kleme akumulatora je vodilo više kablova što je sada eliminisano, i sve je mnogo kulturnije rešeno. Sa obzirom da sam do sada imao 2 x 100Ah AGM, i da mi nikad nije zafalilo struje, odustao sam od varijante od 4 x 100 Ah kao nepotrebne, i stavio 3 x 100 Ah AGM + 1 x 100Ah za paljenje.








Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #78 poslato: 10, 10, 2018, 10:54:20 pre podne »
Lepo si ovo odradio, svaka cast  114

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #79 poslato: 10, 10, 2018, 16:42:54 posle podne »
 Ne vidim kako si razdvojio ove druge krajeve osiguraca, ne plasis se da bi se lako mogli spojiti?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #80 poslato: 10, 10, 2018, 16:45:06 posle podne »
Koje si akumulatore uzimao, po kojoj ceni? Jel si zamenio samo neke ili sva 4?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #81 poslato: 11, 10, 2018, 09:22:37 pre podne »
Ne vidim kako si razdvojio ove druge krajeve osiguraca, ne plasis se da bi se lako mogli spojiti?

Nisam ih razdvojio ničim, kada matice stegneš sa dva ključa 10 kao sivonja, nema da mrda.
Mada sada kad si već napomenuo, vidim da ne bi bilo loše da sam postavio drugačije, tipa osigurač, pa kabel bez osigurača, pa opet osigurač... Tako bih bio 100% siguran da do spoja ne može doći.

Što se tiče cena akumulatora, imaš pp

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #82 poslato: 15, 11, 2018, 09:46:10 pre podne »
Ima li neko preporuku gde nabaviti akumulator, bilo bi pozeljno da je dubokoprazneci, od 60-100ah? Jednom mi je neko na Karaburmi pominjao da neki lik prodaje tu robu, i da je cena oko 1e/1ah za dubokopraznece. Ne verujem da su novi...ali mozda je i to bolje od obicnog akumulatora koji je bio do sad.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže vlajko45

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 89
  • Pol: Muškarac

Van mreže djera1

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 101
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Polaris beta
  • Marina: Dorcol
Odg: Akumulatori
« Odgovor #84 poslato: 15, 11, 2018, 11:00:15 pre podne »
Posto su mi prosle zime iz nekog razloga pocrkale duboko praznece Varte ove godine sam kupio jedan 300 Ah gel duboko prazneci marke Sole. Kupljen je u Posusju Bosna i hercegovina jer su ubedljivo naj povoljniji sa cenama. Poslali su mi ga brzom postom u Bijeljinu gde sam ga preuzeo u centralnom magacinu brze poste i tu ga i platio. Vrlo je vazno da akumulator nije dugo stajao u prodaji sto treba proveriti sa prodavcem. Ovaj moj je kostao oko 400 E. Imaju sve vrste i amperaze vidi na njihovom sajtu. Vlasnik se zove Stipe i izuzetno je poslovan za svaku preporuku.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #85 poslato: 15, 11, 2018, 11:08:15 pre podne »
Pa u Bosni je sve jeftinije, bar sto se tice cena goriva, guma i alumulatora. Iz NS ljudi idu u bjeljinu, kupe gume, akumulator, sipaju pun goriva i nazad. I istane im 200 eura!

Sto se tice ovih, sa KP, to nisu dubokoprazneci. Dubokopraznece ima servis Nesa, on je tu iza autokomande negde. Ja sam kupio 5 komada i drugar 3 od njega.  Garancija je 6 meseci.. posle vis eod godinu dana, odlicni su.

Isto tako, ima ih covek iz Umke. Imam broj pa.. u pitanju su baterije prave, za solarne sisteme, 100--200ah. Odlicni, i tih sam uzeo 4 i bezprekorne su!

Slicne:
https://www.kupujemprodajem.com/Plovni-objekti/Delovi-i-oprema/Gel-akumulatori-za-brodove-90-100-150-170Ah-68886867-oglas.htm?filter_id=291494966

Baner izbegavati. Rok trajanja 2-3 godine a novo.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #86 poslato: 15, 11, 2018, 11:42:55 pre podne »
Taj nesa je mislim cim skrenes sa plavog mosta desno(krenes da izadjes na autoput ka nisu). Videces ga sa tvoje leve strane. Ima svasta i daje garanciju.

Jbt koliko je teska ta ala od 300 ah?

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: Akumulatori
« Odgovor #87 poslato: 15, 11, 2018, 22:43:07 posle podne »
Na Novosadskom putu od lakat krivine jedno 100 metara, sa desne strane kada se podje prema galeniici,  ima radnja koja prodaje samo akumulatore, mislim da ima i tih dubokopraznećih.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #88 poslato: 16, 11, 2018, 09:02:18 pre podne »
Znam za akumulator shop, kod lakat krivine, tamo sam uzeo solarni panel, instalaciju i jedan obican olocni akumulator. Kod njih su novi dubokoprazneci oko 21000-22000din, za 100Ah. Juce sam se raspitao kod onoga sa kupujem prodajem, sto je Drivee okacio link, i kod njega akumulator od 90Ah kosta 80e, naravno polovan, ali bas namenjen za solarne sisteme. Mozda cu ipak posle zime uzeti, jer mi preko zime nece mnogo trebati struja, ali ova cena je skroz pristojna.  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Akumulatori
« Odgovor #89 poslato: 16, 11, 2018, 13:04:38 posle podne »
Posto su mi prosle zime iz nekog razloga pocrkale duboko praznece Varte...

Imas li solarni sistem na brodu? Prosto mi izgleda nemoguće da pocrkaju tek tako, jedino ako nije bilo punjenja tokom zimskih meseci što se desilo jednom kolegi u marini, 5 meseci ih nije punio a nema solare.