Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48782 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #60 poslato: 08, 01, 2018, 10:07:32 pre podne »
I drugi pitanje:

Od ove sezone ću imati na brodu 5 akumulatora u 2 grupe.
1 grupa je 1 akumulator 60Ah za paljenje
2 grupa su 4 AGM akumulatora od po 90Ah svaki.

Kako mi ova 4 akumulatora stoje na različitim mestima (2 komada napred, a 2 komada nazad), udaljenost i prednjih i zadnjih je oko 2 metra od glavnog prekidača, mislio sam da ih povežem na nešto ovako, a sa sabirnice na glavni prekidač.

Da li je to ispravno, da li je to neko već radio?
Da li umesto ove kupovne sabirnice mogu uzeti parče flaha, izbušiti, kroz njega šraf, a na šraf odgovarajuća žabica?
Podrazumeva se da svi kablovi budu odgovarajuće debljine (od akumulatora do sabirnice 16m2, prema glavnom prekidaču već postoji odgovarajući kabel)


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #61 poslato: 08, 01, 2018, 11:26:07 pre podne »
Šta znači da bude dovoljno debeo? 3, 4, 5 mm?

Što se izolatora tiče, ne znam koji su to materijali, obična plastika ne može? Drvo?

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #62 poslato: 08, 01, 2018, 14:03:59 posle podne »
Zoki imas u Novom Sadu da kupis ozbiljne sabirnice, koje sam i ja koristio tipa 2x3 cm pa na duzinu sa originalnim nosacima, nisu ni jako skupe ako se dobro secam od 1000 do 2000 rsd, u zavisnosti od duzine. Eltel se zove firma a nalazi se u ulici prva desno iz Partizanske kada udjes od strane Temerinske. Mislim da se ta ulicica zove Karadjordjeva.
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #63 poslato: 08, 01, 2018, 14:05:16 posle podne »
Flahove zaboravi, losi su provodnici, greju se, oksidiraju... Jednom recju podmetaci pozara!
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #64 poslato: 08, 01, 2018, 14:34:42 posle podne »
Hvala Radovane, takav odgovor mi je trebao. Predpostavljao sam da ima da se kupi negde, ali nisam nalazio na googletu....

Van mreže flashnbgd

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 141
  • www.mojaladja.com
Odg: Akumulatori
« Odgovor #65 poslato: 08, 01, 2018, 15:50:30 posle podne »
Powersafe 170ah
Da li je neko imao iskustva koristim ga za solarni panel za potrošače.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka


Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Akumulatori
« Odgovor #66 poslato: 08, 01, 2018, 17:32:22 posle podne »
Kolega svi pune vise akumulatora zajedno jer je tako i najlakse ustvari jedan regler i teraj
Sto se tice tvojih grupa po camcu...ta udaljenost...zice...sabirnice...nemam pojma
Dobro je sto su akumulatori iste snage
Lose je sto i dva kad punis sa jednog reglera ne valja pa taman da su ista a za vise kom mislim da je ubistvo
Praznjenje ce biti ok ali punjenje...po meni skroz pogresno
Nemam sad vremena ali cim nadjem napisacu iskustvo i bas ovih dana puno o tome pricam sa ljudima koji nesto znaju

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #67 poslato: 08, 01, 2018, 20:44:56 posle podne »
Punjenje ide preko alternatora od 60A kada sam u pokretu, ili preko solara od 250W i kvalitetnog mppt kontrolera kada nisam.
Do sada su bila ne punjenju 2 akumulatora od 93Ah, i vidim da im ništa ne fali posle 2 godine što su bili zajedno na punjenju.

Sada nešto razmišljam da napravim dve grupe:

1. 2 x 93Ah (ovi što su stari 2 godine)
2. 2 x 90Ah (novi)

Sa tim što bi ih priključio na solar i jedne i druge preko ovako nečeg:

https://www.victronenergy.com/upload/documents/Datasheet-Argo-Diode-Battery-Isolators-EN.pdf

E sad ostaje pitanje kako ovo funkconiše u praksi, ako recimo jednu grupu ispraznim skroz a druga je puna, da li ovo victronovo čudo puni samo one kojima je to potrebno, ili će ovo punu grupu prepunjavati? Nešto ne verujem da na to nisu mislili, ali mi ovo deluje kao dobro rešenje...
« Poslednja izmena: 08, 01, 2018, 21:14:30 posle podne zankiki »

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #68 poslato: 08, 01, 2018, 23:05:40 posle podne »
uf dugačka i ozbiljna tema... ako hoćeš da seudubljuješ isčitaj ovaj link sve je postupno i razumljivo objašnjeno uz predloge konkretnih prozvoda kao rešenja. ako gde zapneš zovi, svojevremeno sam se ozbiljno pozabavio tom temom

https://www.schrack.hr/know-how/alternativni-izvori/elektromobilnost/baterije-u-ploviluvozilu/
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Akumulatori
« Odgovor #69 poslato: 08, 01, 2018, 23:07:06 posle podne »
P.S. Ja na brodu uopšte nemam sklopku 0-1-2 nju menja automatika CYRIX sve sama odrađuje... Naravno imamm kill switch iz bezbednosnih razloga
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #70 poslato: 09, 01, 2018, 08:52:16 pre podne »
Pre nego krenem sa iščitavanjem ovoga što je vepar postavio, da pitam neke stvari koje su mi nejasne, da malo "uđemo u problematiku".

Zox, hvala na šemama, imam neko osnovno znanje (samouko) iz elektronike, da mogu da shvatim ovu šemu i šta radi, pa imam nekoliko pitanja:

1. Zar nije bolje da ako recimo imam 2 akumulatora struja "preliva" iz jednog u drugi? Trošiće se oba uvek otprilike isto, pametni punjač će na osnovu napona i još nekih parametara puniti te akumulatore prvo jačom, a pred kraj slabijom strujom... Ako imam odvojeno, jedna grupa će biti više potrošena, druga manje. Ova što je više potrošena zahteva veću struju punjenja, ovi što su manje potrošeni ili skoro puni manju... A imam samo jedan punjač.

Ja sam do sada imao 2 akumulatora povezana paralelno, i posle 2 godine im je ispravnost preko 90%... Znači nije im smetalo. Ali ipak mi je nekako previše da vezujem 4 komada (ili nije?). Ako jedan crkne, može da upropasti i ostala 3....

Takođe mi nije jasno (opet da napomenem da je moje znanje elektronike tanko), ako je sve povezano diodama koje propuštaju struju na samo jednu stranu, kako punjač dobije povratnu informaciju koji je napon u akumulatorima da bi mogao da prilagodi punjenje?

2. Gledao sam i taj cyrix, malo sam se udubio, i koliko sam shvatio to je samo običan relej (doduše sa pametnom elektronikom) koji kada se startni akumulator napuni, prebacuje punjenje na sve akumulatore (i startni, i ostale). To bi mi možda i radilo posao. Opet ostaje ona priča da ima jedan kontroler na solaru, i da u tom slučaju puni i već napunjenu startnu grupu i one prazne istovremeno...

Ako tako napravim 2 grupe, prva se skroz napuni, a druga je prazna, kada se zatvori relej akumulatori se medjusobno povežu, ako nemaš baš jako punjenje sa solara (a nemaš uvek) onda će praktično prva grupa puniti drugu (ili negde grešim)?

Okreni obrni, mislim da nema tu nekog dobrog rešenja (sem da imam poseban kontroler / regler za svaki akumulator) a tako nešto naravno ne dolazi u obzir... Sve mislim da mi je povezivanje svih akumulatora paralelno neizbežno, ali idem da pročitam ono što je gosn vepar poslao...

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Akumulatori
« Odgovor #71 poslato: 09, 01, 2018, 09:44:12 pre podne »
Na kraju tako svi uradimo kad imamo vise akumulatora

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #72 poslato: 09, 01, 2018, 10:56:32 pre podne »
https://www.schrack.hr/know-how/alternativni-izvori/baterije/

Evo ovde pri kraju ima o baterijskim bankama... Izgleda da nije problem vezivati koliko god baterija, samo se moraju koristiti kablovi iste dužine. Npr, ako je neki akumulator bliže, koristiti kabel dužine kao do najdaljeg pa ga negde smotati...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Akumulatori
« Odgovor #73 poslato: 09, 01, 2018, 11:17:06 pre podne »
Samo treba pretražiti forum...

http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,4387.0.html

Ovde je marke lepo objasnio kako se pune 4 akumulatora odjednom... Samo se vežu paralaleno i nema problema.

Jedino ostaje šta ako jedan crkne pa počne vuću struju od drugih, ali za to nema pomoći.
Priključiti svaki posebno na tester jednom godišnje da se proveri stanje i trebalo bi da bude ok...

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Akumulatori
« Odgovor #74 poslato: 09, 01, 2018, 14:34:41 posle podne »
Marke sve objasnio, pogotovu za nas na 12v da ne filosofiramo više.
Što se tiče toga kada 1 aku u grupi crkne, e to se meni desilo, bio je vruć i krenuo da šišti. Dakle povremeno ih opipati i obavezno proveriti kleme, imao sam slučaj kada mi se minus klema na startnom razlabavila pa je motor čas palio čas nije a meni ni na kraj pameti da to proverim.

Tek kada je crkao ovaj iz potrošačke grupe onda sam krenuo u kontrolu. Dalje, nije loše imati i osigurač 120-140A za akumulatore, meni je on iskočio kada je ovaj u grupi crko, verovatno je spasio nešto.