Autor Tema: Akumulatori  (Pročitano 48776 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Akumulatori
« Odgovor #15 poslato: 09, 03, 2009, 15:28:46 posle podne »
ovaj moj ima apermetar na sebi i kako dopunjava tako automatski smanjuje struju .. vidi se kako skazaljka pada...

znam da nije resenje ali dok ne bude para i ovj sluzi svrsi ...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Akumulatori
« Odgovor #16 poslato: 09, 03, 2009, 18:55:01 posle podne »
Kap nemoj samo da odes kuci a da ga ne iskljucis.
Inace AMP je dobra stvar da kontrolises da li puni, i kad mozes da ga iskljucis da ne stoji ukljucen ako ne treba, posto ne vuce nista struje jer je vec napunjen.

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: Akumulatori
« Odgovor #17 poslato: 09, 03, 2009, 19:41:17 posle podne »
Na svim kvalitetnijim punjacima pise optimalni kapacitet baterija koje pune.Punjaci od 40 A imaju preporuku za punjenje baterija od 300- 400Ah sto se moze videti na mnogo linkova.U SVAKOM slucaju treba kupiti vec spomenuti "pametni" punjac koji puni baterije u 3 ili 4 stepena,sto se obelezava sa IUoU.Ovi punjaci su obavezni za Gel i AGM baterije koje su tehnoloski sasvim razlicite od uobicajenih "mokrih" kakve najcesce koristimo.Takav nacin punjenja optimizuje punjenje baterija,sto na kraju rezultuje boljim kapacitetom i duzim zivotnim vekom.Takodje,za nas je vazno da se baterije nikad ne mogu prepuniti jer kad ne koristite camac nekoliko dana ,takav punjac vam je non-stop vezan na 220V u marini i nikad ne moze prepuniti bateriju.Ukoliko vam baterije nisu vece od 250- :)300 Ah,preporucujem punjac od 20-25A.To je kombinacija koju ja posedujem i vise sam nego zadovoljan zadnjih 6 god.Nije ni zanemarljiva ni razlika u ceni izmedju 20 i 40 A i krece se od 50-100%.Cena dobrog punjaca od 20A je oko 300 Eur napolju.
Nakon svega ovoga logicno se postavlja pitanje kvaliteta punjenja akumulatora dok ste u voznji,dakle alternatorom,jer isti spadaju u losije punjace.Ne bi imalo smisla obezbediti odlican kvalitet punjenja na obali,a dok ste u voznji takav kvalitet punjenja nemate.Za to postoje elektronski regulatori koji rade na istom principu IUoU, velicine su pola boksa cigareta i ugradjuju se izmedju alternatora i baterija.Cena im je oko 170Eur.Ovo je obaveza za Gel i AGM baterije ukoliko hocete da vam traju deklarisanih 10-ak godina.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Akumulatori
« Odgovor #18 poslato: 09, 03, 2009, 20:05:50 posle podne »
brokeru
Hvala na odgovoru, nisam znao za maximalnu amperažu :suicide:punjača,
zanači da ne može neki od ovih http://www.srafovi.com/index.php?categoryID=82
i da li znaš gde mogu da nađem tu diodu.

Ne mogu da nadjem drugi katalog ali za sada znam samo ovo, a ti pitaj njih da li znaju gde jos ima dioda.

SPRINT ELEKTONIKA s.z.t.r.
RADNO VREME : PON – PET od 8:00 do 16:00
TELEFON : 021-6541-086, 6541-057
FAX : 021-6541-086

     ISPRAVLJACKE DIODE

    Dioda 70HF80 70A     
     Dioda PBY307    
     Dioda PBY307R    
     Dioda 100U120 100A    
     Dioda 100UR120 100A    
     Dioda 150U120 150A    
     Dioda 150UR120 150A    
     Dioda 240U120 240A    
     Dioda 240UR120 240 A    
     Dioda 300U120 300 A    
« Poslednja izmena: 09, 03, 2009, 22:04:04 posle podne zorter »

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Akumulatori
« Odgovor #19 poslato: 09, 03, 2009, 21:09:12 posle podne »
Ljudi jeli vi to zajebavate.Odjednom nevalja puniti ni alternatorom,znaci samo ti pametni dolaze u obzir,odvoj 300-400e i puni do mile volje.
Ja se stvarno nerazumem u elektriku ali znam da vec tri godine punim akumulator na vikendici,koji snabdeva strujom alarm,video nadzor i tel dojavu.Aku mulator je 60Ah naj losiji blek hors dopunjuje ga alternator od pasata90Ah.Alternator pokrecem agregatom preko remenog kaisa.Majstor koji mi je sve to instalirao napomenuo mi je da samo vodim racuna da akumulator nespadne ispod 12v.Ja to postujem svaki treci dan kresnem agregat,odradi jedno 2h i pesma.Letos sam dosuo malo kiseline,i to je sve.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Akumulatori
« Odgovor #20 poslato: 09, 03, 2009, 21:23:13 posle podne »
Giga mi koji ni sa dve plate ne nakupimo 400€ radimo tako kao ti a ostali..........
Ima nas raznih.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: Akumulatori
« Odgovor #21 poslato: 09, 03, 2009, 21:45:39 posle podne »
Mir,mir niko nije kriv!!!Svako od nas oprema svoj camac kako moze!Ja za kabinu jedan od 72Ah a za start od45Ah.Kada duze stojim u mestu kresnem motor da radi desetak minuta svaki dan,em malo provrtim motor em malo akomulator.Kada idem na duze voznje prikacim onaj iz kabine na motor da ga dopunim i osvezim a pred jesen ga na marini dopunim na pravom punjacu i do kraja sezone sam miran.Znaci,svako radi onako kako misli da treba. Dokle god imamo struje svi smo u pravu!!! :drinks: :dance:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Akumulatori
« Odgovor #22 poslato: 09, 03, 2009, 22:09:49 posle podne »
Ma nije mi do para ja sam svestan da svako zadovoljstvo kosta i neverujem u deda mraza :dance: Ali smatram da ne treba preterivati u kreativnoj mastariji i bespotrebnom  bacanju novca.Zasto sumnjamo u sve sto je nase a dizemo i losije tudje,i nemogu da verujem da toliki timovi strucnjaka stavise glupe alternatore u milione auta,i koje cega a samo brodu treba pametni punjac.Deda je potpuno upravu,ipak na kraju stavimo ko sta imaOvo je moj licni stav i nemora niko da se slaze sa tim.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Akumulatori
« Odgovor #23 poslato: 09, 03, 2009, 22:46:21 posle podne »
aj ovako .. ja u YUGU menjam akumulator na dve tri godine... na brodu sa punjacem od 2000 dinara mi radi vec 3 godine i nema nikakvih problema...

ne razumem se u alternatore i punjace.. ali moje iskustvo je sto skuplje to bolje...


@giga
ni ovaj od 2000 ni ovaj od 200 evra nisu nasi... jedni su nam pristupacniji drugi nisu ... ja sam hteo akumulatore na brodu od po 150 Ah ... al sada imam po 70Ah ... ko koliko ima toliko ulaze...

ono sto je sigurno da nesto sto kosta 2000 dinara nije toliko kvalitetno koliko ono sto kosta 200 evra, e sad da li se 10 puta veca cena odrazava i 10 puta vecim kvalitetom ne znam... da mi ne predstavlja problem uzeo bih taj od 200 evra.. posto mi predstavlja problem uzeo sam od 2000 din...

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Akumulatori
« Odgovor #24 poslato: 10, 03, 2009, 08:37:12 pre podne »
Bolje ista nego nista. :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Akumulatori
« Odgovor #25 poslato: 10, 03, 2009, 12:17:41 posle podne »
kupio sam agregat :) doduse i pokvario sam ga prvog dana al ajd sad... barem sam naucio da ga popravim :)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Akumulatori
« Odgovor #26 poslato: 10, 03, 2009, 12:45:46 posle podne »
I to iskustvo zlata vredi. :) :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Akumulatori
« Odgovor #27 poslato: 10, 03, 2009, 12:53:24 posle podne »
I to iskustvo zlata vredi. :) :good:

koje crno vredi kad je iskocila neka pljoisnata sajla koja sluzi kao opruga celog me umastila .. preplasio sam se nisam imao pojma da to ima unutra.. stalno mi se kvari ona rucka za povlacenje to jest ono gde se izvlaci konpac... vec dva puta sam popravljao a kapiram da nema da se kupi kod nas..

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Akumulatori
« Odgovor #28 poslato: 10, 03, 2009, 12:55:17 posle podne »
Kako ne vredi kad si naucio kako se montira pa sa mozes iskustvo da prenosis dalje. :taunt:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Akumulatori
« Odgovor #29 poslato: 10, 03, 2009, 12:56:57 posle podne »
sto jest jest... sada mogu da namotam koji hoces :)