Autor Tema: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km  (Pročitano 4386 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« poslato: 14, 01, 2009, 21:38:30 posle podne »
Plovidba Savom – Brodski dnevnik  :police:

Posle dugo vremena, podizanja i pranja čamca, tankovanja goriva polazimo na put. Gorivo smo sipali u količini od 460 litara.  Vodostaj na Savi u Beogradu bio je + 180. Prvih pola sata  plovimo brzinom od oko 43 – 47 km/h. na 2/3 gasa. Do Ostružničkog mosta Sava je obeležena bovama sa obe strane, a dalje nema ni jedne jedine.
Prvi utisak je da je Sava u odnosu na Dunav mirnija, pitomija ali ne i lakša za plovidbu. Intezitet saobraćaja je daleko manji nego na Dunavu, odnosno cela dva broda za svo vreme plovidbe.
Veoma sam se iznenadio kako Sava dalje krivuda, čini mi se više nego Drina. Reka je široka, i u ovom delu bez bojazni od plićaka. U svakom slucaju, ako se držite plovnog puta, nećete imati nikakvih problema.
Od 52 km.i sa leve i sa desne strane počinju naperi, i to traje do 60 km. Bili su relativno vidljivi pa nije bilo problema oko eventualnog nasukivanja, ali pri većem vodostaju sigurno nisu vidljivi, pa mogu prestavljati veliki problem. Najbolje je pridržavati se sredine puta. 
E od 72 km. iako sam ispred sebe imao Garmin GPS sa kartom koja se u milimetar pokazala tačnom,  nemah preča posla pa nazvah jednog, pa drugog pa trećeg koji su prolazili tuda. više nisam znao kuda ću i dali da verujem Garminu. Kod 75 imate adu pored koje sam slušajući druge prošao uz njenu levu obalu, gledajući na samo metar dubine peskovito dno, i sa trimom do daske podignutim. Zato pratite samo plovni put. U Šabcu je vodostaj bio -40, ta sam do Šabca plovio na nekih 2000 obrtaja ili 15 km/h sa potrošnjom oko 7-10 litara.
Velika Grabovačka ada. Na nekih 20 km od Šabca, nalazi se ovo ostrvo a sa vojvodjanske strane jos jedna mala ada.  Od 84  km. počinju naperi, i to sa obe strane reke. Ovde se oni vide (pri ovom vodostaju), i utoliko je lakse ploviti. Ne preporučujem vam da se oslonite samo na vizuelni kontakt, jer nikad ne možete biti sigurni da ćete videti baš svaki naper. Naperi se protežu sve do 97-og km. i to sa obe strane reke, skoro do samog Šabca.
Zato, jos jednom, preporučujem da ispred sebe držite kartu plovnog puta, i držite sredinu plovnog puta jer i sa ovim gazom od 95 cm i pri ovom vodostaju prošao sam bez problema. Još jednom Garmin je 100 % tačan.
 Šabac, lep grad ali nećete imati gde da se vežete. Ja sam se vezao na jedan ponton i tu prenoćio. Ujutro između  dva mosta je bilo toliko sprudova da skoro nisam imao kuda da prođem. Do železničkog mosta i malo dalje do izlaska iz takozvanog Šabačkog kanala imao sam pratnju patrole Rečne policije iz Šabca. Dalje put nastavljam uz pomoć Garmina i  mog druga kapetana lađe Nikole Jovanovića sa kojim sam bio na vezi putem mobilnog. 
 U S.mitrovici tog jutra vodostaj je bio + 30, tako da je plovidba do Mitrovice bila, jedno prelepo iskustvo ali veoma kratko jer pri brzini od 55 km/h, malo vremena vam preostaje za uživanje i razgledanje obala. Sledećih 30-tak kilometara od Mitrovice do S.Rače bilo je još lepše, voda je bila kao staklo a ,, vranac ,, samo lebdeo nad Savom.
Po ovom vodostaju na ušću Drine u Savu Videlo se toliko sprudova i na sredini plovnog puta da nisam imao toliko avanturističkog duha da se ovom prilikom upuštam u malo veću avantura, tako da sam samo prošao jednom i vratio u S.Raču. 
Jos jednom napominjem na ozbiljan problem plovidbe pri malom vodostaju od 75 km pa do izlaska iz Šabačkog kanala na 105 km. Naravno kod  Vitojevačke ade. Ovde mi je kao i tokom celog puta od velike koristi bio sonar i GPS. Sve detaljno upisano i samo treba pratiti plovni put.  U naznačenom području treba obratiti pažnju na napere. Verovatno ih ima i nevidljivih, pod vodom, pa je preporučljivo biti vrlo oprezan.                 
Intezitet saobraćaja na Savi je vrlo mali, izuzev u Beogradu, gde je vrlo gust i na par mesta do Sremske Rače gde se vadi šljunak.. Sava je mnogo mirnija i pitomija reka od Dunava, pa je i plovidba njom mirnija. Ali pošto sam ja odrastao i porastao na Dunavu, gde je njegova širino od 2 km pa do 8 km i gde duva Košava i ima vetra, kada ga nigde nema, izvinite, ali bilo mi je malo dosadno .

Objavljeno i na forumu ,, navodi.com ,,

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #1 poslato: 14, 01, 2009, 22:14:27 posle podne »
Lepa reportaza, svaka cast no dajte malo slika.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #2 poslato: 14, 01, 2009, 22:18:27 posle podne »
ok
 :police:

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #3 poslato: 14, 01, 2009, 22:26:03 posle podne »
Reka Sava

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #4 poslato: 14, 01, 2009, 22:40:57 posle podne »
Hvala za ovu brzinu. Slike su odlicne, mozemo predloziti kapetanu da ih postavi u foto galeriju.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #5 poslato: 14, 01, 2009, 22:42:35 posle podne »
preduhitri si me samo please napisi sta je sta posto cu slike stavljati ispod opisa

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #6 poslato: 14, 01, 2009, 22:56:28 posle podne »
Skiperu slucajno sam bio na vodi kada ste ulazili u Sabac,izgledalo je smesno onakvi motori a vi milite ,jos i lutate malo levo malo desno,videlo se da nikakva vajda od vase elektronike.U svakom slucaju mene ste uspeli da uplasite i oterate,motor mi nije ocarinjen i cim sam video vlast begaj :sorry
Krivo mi je sto se niste najavili da vas ugostimo kako prilici,ovako su Sapcani ispali negostoljubivi.Molim te ako ti se ukaze druga prilika javi se da to ispravimo.
 Pozdrav iz Sapca

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #7 poslato: 15, 01, 2009, 12:37:40 posle podne »
Solidan opis plovidbe od Beograda do Sapca i jos po nesto mozete naci i na ovom sajtu:
http://www.beogradac.com/index.php?option=com_content&task=view&id=69&Itemid=40
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Reka SAVA od 00.00 km do 175.00 pl.km
« Odgovor #8 poslato: 16, 01, 2009, 16:36:41 posle podne »
Giganova, Tada kada smo dolazili vodostaj je bio -40 čini mi se, gaz 90 , a prvi put, a jedan kaže ovo a drugi kaže ono i onda šta.... Polako - natenane ... Putu roka nema. U svakom slučaju hvala na pozivu,a isto važi i za tebe.