Autor Tema: jos malo o splavovima...pontoni  (Pročitano 23638 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
jos malo o splavovima...pontoni
« poslato: 28, 02, 2009, 13:48:33 posle podne »
jos malo o splavovima, kako treba i zasto ne dozvoliti majstorima da ti pune glavu raznim glupostima...


Krecemo od "temelja" naseg imaginarnog splava - pontona...

Cevaste profile cemo odmah da odbacimo zato sto su (hiljadu puta pomenuto) nepraktcni jer ne uranjaju ravnomerno pa samim tim je i potreban dosta veci precnik u odnosu na dimenzije kvadratastog profila sto je dosta skuplje...
prvo treba da vidimo od kog materijala cemo da ih pravimo...svaki ima svoje prednosti i mane...

   betonski - odlicni, odrzavanje minimalno, trajni (posebno sa armaturnom mrezom od polietilena umesto gvozdja) ali i preskupi...
   drveni - ne postoje jos od kad su se raspali oni vojni i '60-tih...
   polietilenski - odlicni (ako nisu cevasti i ako su od presovanog PE), trajni, cena u rangu metalnih ali ne dovoljno ispitani ( pre tri meseca sam napravio cetiri test komada pa cu uskoro da javim rezultate ),
   poliestreski - totalno neispitani, za sada samo u cevastom profilu...
   metalni - najzastupljeniji, cena optimalna, nisu trajni ali mogu skoro to i da budu, odrzavanje postoji ali sa dobrom zastitom u stratu svedeno je na minimum.

recimo da cemo za izgradnju naseg virtualnog splava, koristiti metalne, kako bi troskove sveli na minimu ( a i dok ovaj captjerry ne ispta PE, necemo da rizikujemo)....Prvo cemo da izracunamo koliki nam pontoni trebaju sto nije nikakav problem i nikad mi nece biti jasno zasto to vecina majtora radi odokativno...treba nam tezina materijala od kog cemo napraviti splav i sve sto cemo koristiti u izgradnji i posle na splavu, max broj ljudi i tezina samih pontona (spec. tezina gvozdja oko 7500 kg po m kubnom), za ljude racunamo 150 kg po coveku jer pretpostavljamo da ce se nekda svi naci na istoj strani splava ( da recimo pogledaju ostrvo djubreta koje pluta tik uz splav) i kad sve to saberemo pomnozimo sa dva, jer zelimo da nam pod max opterecenjem pontoni budu uronjeni samo do pola i to je istisnina naseg virtualnog splava. raspored i broj pontona nam zavisi od konfiguracije splava, gde cemo staviti kucicu i ostale stvari po splavu, uglavnom moramo da napravimo ravnomerno opterecenje po sektorima splava tako da ispod kucice ( ako nije na sredini a nikad nije) bude veci broj pontona (dva ako stavljamo tri itd.)...
ako hocemo dugotrajne pontone, debljina lima bi trebalo da bude 4mm, mada se uglavnom koriti lim  3mm a nekad i manji, sto nikako nije preporucljivo...bez obzira na to , tehnika izrade je ista pa nam je tako od materijala potreban i odgovarajuci flah za egije (50 x 5, 60 x 6...) a od alata aparat za elektrolucno zavarivanje (ili  CO2 ako se radi u zatvorenom prostoru), maska, elektrode, brusilica, cekic za sljaku...iskrojimo lim i jednu stranicu pontona 9obicno je to donja) postavimo na ravnu povrsinu, uspravno na nju postavimo drugu (bocnu) i trecu (drugu bocnu) preko puta. dok neko pridrzava, mi punktujemo naizmenicno jednu pa drugu, sa sto manjim varovima, kako var ne bi iskrivio (povukao) lim.tada stavljamo druge dve bocne strane (ceone) i sve to lepo ispunktujemo...onda dolazi najsmorniji deo - varenje, kako spolja tako i iznutra, 100% varom i nas ponton (u ovom slucaju pontoncic za most) izgleda ovako



nakon sto smo napravili kocku, kvadar ili sta vec, pravimo egije od flahova, koje podsecaju na ramove da bi ih postavili na svakih pola metra duzine pontona sem na mestima gde dolaze pregrade za nepropusne komore (koje smo vec napravili i izvarili)



...na gornjoj ploci pravimo revizione otvore, koji mogu biti kao poklopac sa sarkom, ukoliko nam ponton sluzi kao magacinski prosto, stek za hladno pivo ili sa srafovima ako cemo otvarati poklopac samo za neke kontrole ili farbanje pontona...vecito se vodi dilema da li stavljati odusak na ponton, sto moze da posluzi ukoliko dodje do nekog pozara ili jakog udarca da ponton od pritiska ne bi pukao ali zato propusta vlagu unutra i ukoliko dodje do preopterecenja i potapanja pontona, to vam je siguran otvor kuda ce uci voda...sami odlucite... jedno je sigurno, treba staviti magnezijum protektor, obicna Mg sipka, zavarite mali nosac i gotovo...takodje potrebno je postaviti prikljucke za konekciju sa konstrukcijom, bilo da se vare , srafi ili jedno i drugo...svakako treba ojacati mesto spoja...
nakon sto smo sve dobro uradili, zadovoljni samim sobom pocinjemo farbanje...najbolje je koristiti epoxi osnovni na celom pontonu i balastin spolja do vodene linije a ostalo PU lak...kao kod camaca, cime ste obezbedili odlicnu antikorozivnu zastitu, posebno sto se ponton nece lupati i grebati kao camac...





Na nas novi splav, pontone cemo staviti pod konstrukciju, pricvrstiti i sve zajedno tako spustiti u vodu, ali kod splavova koji su vec na vodi, podmetanje pontona zahteva vestinu i iskustvo jer vrlo lako mozete ostati bez pontona...

sledeci put cemo pricati o konstrukciji splava, kao najvecem predmetu diskusije medju graditeljima splavova...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #1 poslato: 28, 02, 2009, 18:44:28 posle podne »
Cap na prvoj slici spala ti masa  :dance:  Nisi prikazao kako pricvrscujes  pontone za konstrukciju.
Dali je zabluda da u ponton poput ovog sa slike tek uradjen i ofarban treba nasuti par litara preradjenog ulja.Kazu da ulje podmazuje unutrasnjost a u slucaju naprsnuca brzo pokaze vidljiv trag na vodi.    Ekoloski bas...

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #2 poslato: 28, 02, 2009, 22:18:22 posle podne »
Giga, Giga ... nista ti ne promice. Jeste spala masa. :good:

Zavisi od konstrukcije na koju kacimo, za ovaj most smo kacili "L" profilom 80x60x8. Probacu da nadjem fotke nekih spojeva ako sam slikao.
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #3 poslato: 09, 03, 2009, 17:06:33 posle podne »
bucne li to u savu i dunav ce osetiti pomor ribe... to neki toxicni otpad?

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #4 poslato: 10, 03, 2009, 01:28:31 pre podne »
hahaha....necu to da bucnem u Savu...mozda prazno.....:) gre'ota....
ima industrijska pur pena...ustvari, to ima neki poseban naziv i vodonepropusna je...mi trazismo svugde ali ne znam gde da je nadjemo...samo treba biti pazljiv kad radis sa njom, ima 2 komponente i kad ih pomesas dolazi do burne rekcije tako da ume da naraste poprilicno...ako je zatvoris u nesto malo, hoce da se raspadne u komade...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #5 poslato: 10, 03, 2009, 01:29:21 pre podne »
pena ili posuda?

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #6 poslato: 10, 03, 2009, 01:57:40 pre podne »
posuda sa penom...:)
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #7 poslato: 10, 03, 2009, 11:07:55 pre podne »

Van mreže Bucho

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 300
  • Pol: Muškarac
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #8 poslato: 10, 04, 2009, 08:21:06 pre podne »
Sta bi captjrrry sa nastavkom. Hocemo li dovrsavati taj splav? Posto sam u fazi razmisljanja o izgradnji, skupljm svako iskustvo i greske koje su drugi pravili dobro analiziram. :new_russian:

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
???: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #9 poslato: 10, 04, 2009, 09:23:04 pre podne »
e, hocemo, samo da nadjem malo vremena...na forumu stignem samo da prelistam sta je novo...jbg, prolece, sve cveta pa i posao...:)....uskoro treba da pocnem gradnju jos jednog  novog pa ce sve biti i u fotkama...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Suncokret

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • Vreme je prolecu...
Odg: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #10 poslato: 30, 04, 2009, 23:23:15 posle podne »
Pozdrav, Captjerry i Giganova :)
Zelim vam lepe i suncane dane na vodi :)

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #11 poslato: 30, 04, 2009, 23:34:06 posle podne »
Hvala suncokret,i tebi od srca :dance:
 Kako napredujes,dokle si stigla u kreativnoj mastariji,ima li pomaka,hoces li ove godine sa srecom zapoceti splav tvojih snova?? :party:

Van mreže Suncokret

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • Vreme je prolecu...
Odg: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #12 poslato: 01, 05, 2009, 00:04:52 pre podne »
:) :) Obradovala me vasa poruka, Giganova :)

Ove godine necu zapoceti splav, ali cu nastaviti da pratim teme  o splavovoma i naucim sto vise mogu. Resila sam da ucim punom parom i zavrsim fakultet sto pre, jos 7 ispita, to mi se najvise isplati a sa fakultetskom platom imam vecu sansu da u skorijoj buducnosti sebi priustim splav koji toliko prizeljkujem. Sa privremenim poslovima, neprijavljeno, kod malih privatnika, ne mogu nista ustedeti. Ali sa platom lekara mislim da imam vece sanse za planove na duge staze.
Ali zato sam svaki dan na nekom splavu na Savi, koji ima dusu, tako ucim (ispite) vec godinama i spajam lepo i korisno.

Nesto sam trazila o ferocementnim pontonima, ne secam se sad da li ste vi to pominjali na nekom forumu ili neko drugi. Zasto oni nisu u siroj upotrebi? Sta im tako strasno nedostaje u poredjenju sa metalnim, varenim pontonima? Ja sam stekla utisak da imaju vise prednosti od svih ostalih. Gresim li?

Van mreže giganova

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 647
  • Pol: Muškarac
  • podsetnik sta nam sledi od evrope
Odg: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #13 poslato: 01, 05, 2009, 08:15:40 pre podne »
Bravo Suncokret,veoma zrelo i ispravno razmisljanje :good:
Sto se tice ferocementni pontona,oni bi bili i moj izbor.Po meni nemaju manu,kao vino su sto stariji to bolji,odrzavanje najminimalnije moguce,u samogradnji cena veoma mala,naspram slicnih proizvoda.
E sad kada ih kupujes gotove ,trenutno deru kozu,sam kada ih gradis dugo traje, treba ti adekvatan prostor sam postupak vezivanja gvozdene mreze je spor.Ja sam imao ideju da platim armirace ali ni to se nije isplatilo.Toliko od mene POZDRAV

Van mreže Suncokret

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • Vreme je prolecu...
Odg: jos malo o splavovima...pontoni
« Odgovor #14 poslato: 01, 05, 2009, 12:38:42 posle podne »
:) Hvala, Giganova!

Pozdrav veliki!