Autor Tema: GARMIN FishFinder 140  (Pročitano 22416 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
GARMIN FishFinder 140
« poslato: 09, 01, 2009, 15:03:10 posle podne »
Mislim da je primereno da ovu temu otvorimo sa najprodavanijim elektronskim uređajem za nautičare u Srbiji (a i šire)

GARMIN FishFinder 140



Detaljne tehničke karakteristike možete pogledati na: http://www.garmin.rs/proizvodi.php?id=60
Ovde možemo da prodiskutujemo o načinu korišćenja, pravilnoj montaži sonde i sl...

Detaljan opis "Kako sonar cta dno" možete videti na portalu "Na Vodi" http://www.navodi.com/Saveti/fishfinder.html
Različite načine montaže sonde možete videti na Garmin.rs: http://www.garmin.rs/vesti.php?id=4

Fishfinder 140 je najprodavaniji sonar kod nas na tržištu, a ista situacija (samo 10 puta veća, logično) je i u Hrvatskoj.
Imamo izuzetno mali procenat reklamacija - svega par komada za poslednjih 6 godina (0.5%)! Garantni rok na uređaje je 2 godine.
Njehov prethodnik, FF120 se proizvodi od 2003. Polovinom 2006 stiže FF140 kao naslednik sa "Dual Beam" sondom i nastavlja sa odličnim rezultatima.

Visoka rezolucija ekrana: 240H x 128V tačaka odlično generiše sliku na svim dubinama.
Uz pravilno podešavanje osetljivosti i gain-a (odnos signal/šum), može detektovati i izrazito slabe odzive.
Kao i svaki sonar, najviše se koristi za pregled konfiguracije dna, a interni softver dosta dobro prepoznaje i odzive ribe.

Isporučuje se sa 6m kablom za konekciju sonde koji se "ne sme" produžavati. I pored toga, kod nekoliko montaža smo kabl produžavali do 9m, uz pravilno spajanje oklopa oko parica sve radi kako treba.
Napaja se sa 10 - 18V jednosmerne struje, kabl za napajanje je dugačak 2m (on se može produžavati :) ).

Kod montaže najveći problem predstavlja nenormalno veliki konektor (prečnik 26mm) na kablu za sondu koji treba provući najčešće kroz celo plovilo, od krme (sonde) do komande (uređaja).
Uz malo pažnje, sonda se lako montira na krmu i daje odlične rezultate. Uspevali smo istu tu krmenu sondu da nateramo da sluša kroz plastiku, ali je FF140 ipak male snage da bi dao dobre rezultate kroz plastiku na većim dubinama - fiberglas "popije" skoro 30% ultrazvučnog signala: dno se i vidi, ali slabiji odzivi poput ribe ili vegetacije ne.

Toliko o 140ici od mene. Sad pitanja!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #1 poslato: 09, 01, 2009, 15:36:29 posle podne »
evo opisa da ljudi ne lutaju










Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
???: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #2 poslato: 10, 01, 2009, 12:50:01 posle podne »
Sjajan prilog, ali koliko vidim, tako montirana sonda daje prikaz dna koje je plovilo već prošlo,tj. ne može se koristiti za otkrivanje sprudova i plićaka u plovidbi Dunavom i Savom. Može li se sonda montirati i ispod pramca ili je pogodnije koristiti neki drugi sonar koji je prilagođen toj nameni?

Pero , zamolio bih te da nekom prilikom predstaviš i neki entry model GPS-a koji može da se univerzalno koristi i u autu i na vodi - za nas hronično obolele od raskoraka želja i mogućnosti :D
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
???: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #3 poslato: 10, 01, 2009, 12:58:21 posle podne »
Sale,
ni jedan klasičan FishFinder se ne može koristiti da gleda u napred. Za to se koriste Forward Looking Sonari koji na reci imaju ograničenu primenu jer domet unapred zavisi od dubine.
Imaš malo teksta o EchoPilot uređajima na:
http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?t=57&highlight=fls
http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?t=542&postdays=0&postorder=asc&start=15

Evo ga prvi deo priče o Nuviju 550 (iako nije baš jeftin):
http://www.interfejs.tv/prilog.php?ID=1362

Otvorićemo posebnu temu za GPS uređaje.

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #4 poslato: 10, 01, 2009, 15:05:45 posle podne »
Sale,
ni jedan klasičan FishFinder se ne može koristiti da gleda u napred. Za to se koriste Forward Looking Sonari koji na reci imaju ograničenu primenu jer domet unapred zavisi od dubine.
Imaš malo teksta o EchoPilot uređajima na:
http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?t=57&highlight=fls
http://www.navodi.com/forum/viewtopic.php?t=542&postdays=0&postorder=asc&start=15

Evo ga prvi deo priče o Nuviju 550 (iako nije baš jeftin):
http://www.interfejs.tv/prilog.php?ID=1362

Otvorićemo posebnu temu za GPS uređaje.

uff danas sam kupio 255WT , da sam znao da 550 ka podrzava i bluechart uzeo bih njega ... ali je i skuplji malo ..
ali bolje ovu temu(extra) o GPS-ovima otvori pera G pa da se kuckamo dalje  ;D ;D

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #5 poslato: 10, 01, 2009, 16:55:25 posle podne »
Sale,
ni jedan klasičan FishFinder se ne može koristiti da gleda u napred. Za to se koriste Forward Looking Sonari koji na reci imaju ograničenu primenu jer domet unapred zavisi od dubine.
Imaš malo teksta o EchoPilot uređajima na.....

prebacio sam u posebnu temu echo pilot copy pastovao sam sa link-a i naveo izvor :)

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #6 poslato: 05, 02, 2010, 21:03:25 posle podne »
potaknut ovim napisom kupio sam 140-ku i koristio je cele prošle sezone. Ubeđivao sam svoju dragu da proroni ispod sonde jer me baš zanimalo hoće je registrovati kao jednu veliku ribu (čemu sam se potajno nadao ) ili pak kao panj koji plovi ispod površine.
Posle višemesečnog ubeđivanja je pristala i preronila ispod sonde , i nemalo sam bio iznenađen _ sonar je moju ženu registrovao kao veliko jato sitnih riba . Žena je lakonski zaključila da je to zbog toga što je njeno telo nekompaktno , tojest rupičasto sa mnogo manjih i jednom velikomrupom , pa signal pravi prekid nailaskom na te rupe-ice.
Pero čisto me zanima kao korisnika vašeg sonara kako da reagujem ako naiđem na sličnu sliku na ekranu sonara ? Dal da fatam to jato il da propuštam , jer je ispod mere.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #7 poslato: 05, 02, 2010, 21:47:35 posle podne »
Odisej,
prvo pitanje je koliko je duboko ispod sonde preronila? drugo pitanje je, koliko je gabaritna :)

šalim se...

Nije čudo da je sonar registrovao jato sitnih riba, dobio je dosta nedefinisan odzvi sa velike površine. Na maloj dubini je njeno telo vratilo signal koji je pokrio veliki procenat konusa ultrazvučnog snopa.

Iskreno, ja bih bio jako sretan kada bi moju ženu sonar prepoznao kao jato sitnih riba, mnogo bolje nego da je prepozna kao neku veliku ribetinu... :) (ne zameri na šali)

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #8 poslato: 05, 02, 2010, 23:04:15 posle podne »
moja ti je žena metar i žilet , ali ribaaaaa( dvaes santima u prečniku ) .
Sreća što ne čita forum

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #9 poslato: 06, 02, 2010, 01:12:12 pre podne »
ja vec vidim da cete da nastradate obojica  :taunt:

e sad jedno pitanje na jednom delu sonara sam video da se ribe prikazuju kao simetrican oblik bumeranga (prilicno slicno) ... i kazu da ko zna u takve sonare da gleda da moze da razazna ribu od podvodne grane balvana i slicno... naravno za 90% nas prikaz ribice je bolja varijanta ... ali me zanima koliko je ovaj stari sistem jos u uporebi i da li je tacnije da iskusno oko moze bolje da se snadje na njemu nego na ovim novim varijantama..

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #10 poslato: 06, 02, 2010, 09:03:22 pre podne »
to su pesevi kapetane :)
da si uzeo humminbird svega toga nebi bilo  :good:

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #11 poslato: 06, 02, 2010, 14:26:29 posle podne »
Citat
e sad jedno pitanje na jednom delu sonara sam video da se ribe prikazuju kao simetrican oblik bumeranga (prilicno slicno) ... i kazu da ko zna u takve sonare da gleda da moze da razazna ribu od podvodne grane balvana i slicno... naravno za 90% nas prikaz ribice je bolja varijanta ... ali me zanima koliko je ovaj stari sistem jos u uporebi i da li je tacnije da iskusno oko moze bolje da se snadje na njemu nego na ovim novim varijantama..

Svaki Garmin sonar može da prikazuje ribe "slikicom", kada interni softver tumači odzive i sam "pogađa" šta je riba. Tu je dosta veliki procenat greške, ali olakšava korišćenje.

Takav prikaz se može isključiti, (Fish ID u podešavanjima) pa će sonar grafički prikazivati odziv sa sonde. Tada se riba prikazuje kao "luk" koji pominješ. Kada riba prođe kroz ceo konus ultrazvučnog snopa formira se pravilan luk. Ako prođe kroz prednji deo konusa, pa šmugne na stranu formira se početak luka, a ako "protrči" kroz zadnji deo konusa prikazuje se silazni luk. Više detalja o "fish arches" na: http://www.lei-extras.com/tips/sonartut/fisharches.asp






Van mreže igagula

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #12 poslato: 26, 06, 2011, 09:36:02 pre podne »
kupio sam juce  140-icu pa izgore da ga probam ali na vodu necu jos moci,moze li i sme li se na suvo probati. :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #13 poslato: 27, 06, 2011, 09:25:54 pre podne »
moze ako imas duboku kadu  :taunt:

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: GARMIN FishFinder 140
« Odgovor #14 poslato: 27, 06, 2011, 10:54:59 pre podne »
ili akvarijum.  :lula: