Autor Tema: Punjenje vise Akumulatora  (Pročitano 10249 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Punjenje vise Akumulatora
« Odgovor #30 poslato: 15, 06, 2010, 21:40:19 posle podne »
razmisljao sam i o tome...
280ah idealna struja punjenja je oko 24A a ja mu dajem 1/3 toga... mozda razdvojim u dve banke po 140 to je vec priblizno ...

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Punjenje vise Akumulatora
« Odgovor #31 poslato: 15, 06, 2010, 22:11:09 posle podne »
razmisljao sam i o tome...
280ah idealna struja punjenja je oko 24A a ja mu dajem 1/3 toga... mozda razdvojim u dve banke po 140 to je vec priblizno ...

Teoretski daješ 1/3 struje punjenja a praktično je to uprosečeno tokom celog dana možda 1/6 od idealnog.Sem toga 24 A je idealno kada  ti akumulatori rade u nekim stacionarnim uslovima gde nema toliko ciklusa punjenje - pražnjenje.t.j. Puniš ga 12 sati pa onda oni vise napunjeni pa se malo potroše,pa se malo dopune pa sve tako.
Da bi to proverio u praksi,napuni akumulatore pomoću adekvatnog ispravljača (pritom isključi solar)i onda popali potrošače(saberi snagu svih potrošača) preko noći i ujutro premeri akumulatore i upiši.Onda "puni" akumulatore solarom pa opet troši iste te potrošače preko noći i ponovo ujutro premeri.Običnom prporcijom ćeš utvrditi praktične činjenice.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Punjenje vise Akumulatora
« Odgovor #32 poslato: 16, 06, 2010, 12:09:36 posle podne »
Ama ljudi niko ne kaze da su diode beskorisne - vrede one kad punis s istog izvora dve ili vise grupa akumulatora a jedan je za paljenje, drugi za instrumente a treci za svetlo itd. Ali ne trebaju kapetanu za njegovu vezu jer nema sta da razdvaja, svi akumulatori u toj grupi sluze za istu svrhu. Zajedno se pune zajedno se prazne.
Marke