E, ovako treba... > Materijali za brodogradnju

Poliesterske Smole

(1/4) > >>

Barba:
Mozda je ovo sada malo i off topic, ali bih da napomenem da postoji neka prica da su nove poliester smole mnogo manje podlozne osmozi nego ranije. Moja pasara je stara 30 godina, nije nesto posebno odrzavana i nema neke posebne probleme sa osmozom. Poenta price je da je poliester 3-4 puta jeftiniji od epoksija, a da kvalitetna izrada sa starom smolom moze da obezbedi radni vek preko 30 godina. Jer sto mi je majstor Sloba (epoksi) rekao mozes ti da nabavis i epoksi od NASA-e, ali ako ne uradis kako valja, dzaba je sav trud i trosak.

Koje je vase misljenje, da li ima smisla i da li je uopste tehnoloski moguce oplatu zastititi poliesterom jer pretpostavljam da je i moderni gelcoat daleko kvalitetniji i da ce ako se kvalitetno nanese pruziti odllicnu zastitu i reci zbogom osmozi?

   

Impuls:
Ja zasad (a mislim i Kapetan) preferiramo Poliester, eventualno Vinil-Ester zbog
cene. Ne vidim da je osmoza tako veliki problem da pojede ceo brod za 7-8god.
Takodje se uzdajem u bolji Gel-Coat i eventualno Top-Coat. Ili, eventualno da se
spoljni sloj korita laminira Epoksijem.

Kapetan:
poliester ce i biti koliko vidim ... citam o epoxiju i po mom misljenju zahtevan je za rad a ja bas nisam majstor koji ce sve da ispostuje... a posle zastita...

secam se da mi je Mladja iz Tri Princeze rekao da na je najbitniji nanos gealcoata tako da tu ne treba stedeti...

sta je taj top coat?

Impuls:
Trebalo bi da je to prvi sloj, direktno u kontaktu sa vodom,
pa tek posle njega gel-coat.

Kapetan:

--- Citat: Impuls  09, 06, 2010, 14:25:58 posle podne ---Trebalo bi da je to prvi sloj, direktno u kontaktu sa vodom,
pa tek posle njega gel-coat.

--- Kraj citata ---
znaci voda , top coat, gealgoat, poliester , sperka, poliester, gelkoat , top coat, vazduh  ?

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

Idi na punu verziju