Autor Tema: Srafovi  (Pročitano 20644 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Srafovi
« Odgovor #30 poslato: 09, 06, 2010, 12:20:36 posle podne »
Rupe od šrafova se popunjavaju epoksi gitom - epoksijem sa puniocem 407 (west)
pa se cela površina epoksira, pa ravna, pa opet gituje 407icom, pa kad dobije željeni oblik radi se platno i finalni sloj epoksija...

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Srafovi
« Odgovor #31 poslato: 09, 06, 2010, 12:44:54 posle podne »
Ja mislim da je Dule pravilno ukazao na problem ili bar jedan od problema u slucaju ostavljanja srafova. Prilikom srafljenja rupu treba upustiti toliko da povrsina glave srafa bude ispod povrsine spera, pretpostavljam oko pola mm. Kad naneses pola milimetra gita pa epoksi preko toga, postoji mogucnost da usled temperaturnih dilatacija dodje to pucanja tih pola mm gita i epoksija na gitu, tako da ce se na camcu posle izvesnog vremena ocrtavati sve glave srafova, a kroz te prskotine ce polako prodirati voda u konstrukciju.

Drugi problem se javlja kada se srafovi vade. Te rupe treba ispuniti nekim ispunjivacem, recimo da ces koristiti aerosil kao najbolje, ali najzahtevnije resenje po pitanju rmbanja. Prilikom ispune u rupama ne bi trebalo da ostanu mehuri vazduha. To nije problem ako se radi o desetak srafova, ali ako se radi par hiljada onda je to opasan i dosadan posao.

Eto, ovo je sasvim racionalan i opravdan razlog za vadjenje srafova. Dakle: "SCHRAUBEN RAUSS!!!"
 :drinks:

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Srafovi
« Odgovor #32 poslato: 09, 06, 2010, 12:49:27 posle podne »
jbm ti srafove, procitah ceo postupak izrade yastoga zbog njih :)
sad kad sam lepo sve procitao i kad je Barba nasao problem koji poprilicno moze da zezne stvar a to je bas to upustanje glava mislim i ja da bi trebalo da ih vadis...nije za igrati se sa tim da ti ostane neka glava srafa preko li da neku vise upustis a precizno upostanje glava (rupe) za  hiljadu i kusur srafova je, cini mi se, vece cimanje nego povaditi ih...

Pero druze, posteno ste se vi namucili tamo, nije to ni malo lak posao a potrebna preciznost i pedantnost su vam na zavidnom nivou...svaka cast !!!
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Srafovi
« Odgovor #33 poslato: 09, 06, 2010, 13:34:46 posle podne »
Eto, ovo je sasvim racionalan i opravdan razlog za vadjenje srafova. Dakle: "SCHRAUBEN RAUSS!!!"
 :drinks:

znaci da ponovim "SCHRAUBEN RAUSS!!!"

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Srafovi
« Odgovor #34 poslato: 09, 06, 2010, 13:59:37 posle podne »
Peri nisu potrebne pohvale. Uradio je posao bas kako treba i to je to.
Nevolja je u tome sto je on podigao standarde za nasu samogradnju pa ce svi nastojati da urade kako  treba i mora. Jer... uvek je tu ono - pogledaj Jastoga :)
Pokazao je svima kako se radi.
Majstori, na vas je red

Tako je, Pera je to uradio tako kako je uradio. Prateci postupak izrade ne stice se utisak da je to nesto posebno komplikovano, ali eto banalan primer sa srafovima ukazuje koliko je svaki segment izrade bitan i koliko moze da bude problematican. Ocigledno je da brodogradnjom ne moze da se bavi bas svako ko ima radionicu i svajs aparat od 100 evrica.

Verujem da ni Pera ne moze da garantuje da je prvi Yastog uradjen savrseno, da nema manjkavosti, pogresnog pristupa i gresaka u smislu da taj camac moze da bude jos bolji. I ja bih licno voleo da Yastog bude zacetnik jednog novog, ozbiljnijeg, pristupa izgradnje camaca u obnovi "rekreativne" flote u Srbiji.     
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Pera GARMIN

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 724
  • Pol: Muškarac
Odg: Srafovi
« Odgovor #35 poslato: 09, 06, 2010, 21:44:04 posle podne »
Citat
Citat: Dule  danas u 13:20:57
Peri nisu potrebne pohvale. Uradio je posao bas kako treba i to je to.
Nevolja je u tome sto je on podigao standarde za nasu samogradnju pa ce svi nastojati da urade kako  treba i mora. Jer... uvek je tu ono - pogledaj Jastoga
Pokazao je svima kako se radi.
Majstori, na vas je red


Citat
Citat: Barba danas u 13:59:37
Tako je, Pera je to uradio tako kako je uradio. Prateci postupak izrade ne stice se utisak da je to nesto posebno komplikovano, ali eto banalan primer sa srafovima ukazuje koliko je svaki segment izrade bitan i koliko moze da bude problematican. Ocigledno je da brodogradnjom ne moze da se bavi bas svako ko ima radionicu i svajs aparat od 100 evrica.

Verujem da ni Pera ne moze da garantuje da je prvi Yastog uradjen savrseno, da nema manjkavosti, pogresnog pristupa i gresaka u smislu da taj camac moze da bude jos bolji. I ja bih licno voleo da Yastog bude zacetnik jednog novog, ozbiljnijeg, pristupa izgradnje camaca u obnovi "rekreativne" flote u Srbiji. 

Ovo bi sad trebalo vratiti u temu Dunja 2...
Upravo je to bio jedan od ciljeva projekta Yastog. Pokazati da nije komplikovano baviti se samogradnjom ili malom brodogradnjom uz malo pedantnosti i mnogo truda i strpljenja.

Siguran sam da prvi Yastog nije urađen savršeno. Nema tu nekakvih velikih konstruktivnih propusta, ali ima stvari koje smo mogli da utadimo bolje, brže ili efikasnije. Zato mogu da garantujem da će svaki sledeći koji budemo radili za tržište biti barem u nekim detaljima bolji od moje Dunje 2. Ali je trebalo od nečega krenuti, i ja sam svesno i sa velikim elanom "pristao" da prvi Yastog bude moj.

Uostalom, da ne bi www.yastogboats.com, sumnjam da bi se Kap uhvatio da pravi Barracudu od špera...
Tu smo da razmenjujemo iskustva, i da plovimo...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Srafovi
« Odgovor #36 poslato: 10, 06, 2010, 00:17:04 pre podne »
Uostalom, da ne bi www.yastogboats.com, sumnjam da bi se Kap uhvatio da pravi Barracudu od špera...
Tu smo da razmenjujemo iskustva, i da plovimo...

 :good:  iskreno nahvalio sam te u par tema sto se tice sajta , al sad sam zedan informacija kojih nema na sajtu a to su drugi metodi tipa poliester , sendwich sa foam-om.... neverovatno je komplikovano doci do kvalitetnih informacija na nasem trzistu za te materijale .. i koga god da pitas svi hvale ono sto imaju na rafu :)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Srafovi
« Odgovor #37 poslato: 10, 06, 2010, 00:19:51 pre podne »
da ne bude zabune ... ja bih se drzao lima da nisam video kako ovo peri lako ide .. tu perinu lakocu pomnozio sam sa mojom lenjoscu i resio da krenem  :good:

kada zavrsim ovaj camac onda cu uporediti i znacu odmah od cega cu da pravim veliki :)

Van mreže misaf

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
Odg: Srafovi
« Odgovor #38 poslato: 15, 06, 2010, 15:17:46 posle podne »
Ja šrafove nisam vadio, ali nisam radio od spera, već od letvica, kod mene je meso 2cm i sve se plastificira obostrano, tako da nema potrebe da se vade srafovi. Moje mišljenje je da, ako se ne plastificira platnom trup, onda treba vaditi šrafove.

Van mreže Nemo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 239
  • Pol: Muškarac
Odg: Srafovi
« Odgovor #39 poslato: 09, 10, 2010, 00:47:17 pre podne »

Tema je zanimljiva a mozda je i stara da nesto napisem mada zelim da dodam svoje iskustvo u nadi da pomognem.

Evo ime jedne radnje mozda vec i znate sa bogatom ponudom srafova IBM oni su na adresi Prva pruga ali ne zna broj mislim da moze preko neta da se nadje.

E sed posto koristim srafove za neke radove i vadim ih posle. Koristim srafove za gips ploce oni su mi se odlicno pokazali jer imaju dobru glavu i samo teleo je od kvalitetnog celika.
Primetio sam da drugi nisu takvog kvaliteta a pogotovo ako se koriste prohrom oni su meksi pa cim preskoci srafciger posle ga je tesko izvaditi.
A mesingani pogotovo oni su jos nezniji.
U sadanjsnje vreme su se pojavili noviji modeli srafova koji su od istoga materijala kao ovi za gips. A i cena im je dosta pristupacna.

Pozz
Stigao sam tamo gde ljudska poimanja jos nisu...
Sve primedbe mozete slati na adresu: Galaxy, XWY 45 035, Ulica Mlecni put BB