Autor Tema: Samogradnja daljinskih komandi  (Pročitano 30310 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #30 poslato: 06, 07, 2009, 17:35:27 posle podne »
Gde moze da se kupi jabucica za vezu ruke kormila i motora ili sto bi se na srpskom reklo pivot ball?

"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #31 poslato: 06, 07, 2009, 23:43:46 posle podne »
Gde moze da se kupi jabucica za vezu ruke kormila i motora ili sto bi se na srpskom reklo pivot ball?



U najgoru ruku mozda da je neki strugar napravi,nebi trebalo biti ni najmanji problem a i verovatno 5puta jeftije bih prosao :good:

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #32 poslato: 07, 07, 2009, 20:36:53 posle podne »
A znam da moze da se napravi, mogu to i sam od imbus srafa, ali zajebancija je to visednevna i pitanje da li ce da valja. Mislim da je kugla 3/8, a to je i jedan od najstandardnijih delova komandi pa bi trebalo da moze da se nadje bez problema, a verovatno tih vodjica ima koliko hoces i na automobilima obzirom da se radi o 3/8". 
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #33 poslato: 16, 07, 2009, 20:59:21 posle podne »
znamo mi to al kako da dovucemo iz trsta ??? to jedino kad je neko tamo pa organizovano da se dopremi ....

Van mreže pvb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #34 poslato: 14, 08, 2012, 08:41:39 pre podne »
Pozdrav,

Imam volan i mehanizam ispod volana koji hocu da spojim sa motorom.
Potrebna mi je sajla dizine cca 3,20m-3,30m.
Bio sam u prodavnici u NS i imaju sajlu i neke dodatke (sajla 13000,dodaci 8000din).
na hrvatskim sajtovima sajle su izmedju 30 i 40 evra.

Takodje imam i komandu gasa i menjaca koju bih voleo da spojim, ali mi je ovo bitnije.

Ima li neko iskustva, predloge, savete kako bih spojio volan sa motorom, a da me to kosta manje od cene koju mi nude?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #35 poslato: 14, 08, 2012, 09:05:02 pre podne »
PVB, komanda koju vi imate radi tako što puž povlači ili gura sajlu u jednom ili drugom pravcu.
Da bi to radilo sajla mora da bude odredjenih dimenzija i mora da ima odredjene završetke.

Ja nisam čovek od tehnike i neki vičan samograditelj ali sumnjam da to možete sami da napravite, osim ako, za razliku od mene, nemate radionicu, sav potreban alat i povrh svega - znanje i veštinu za tako nešto.

Predlažem vam da se javite našem prijatelju Busi2 koji prodaje takve komande i sajle (kod njega sajla dužine 13 fita/3,96 m košta oko 11.000 dinara; pretpostavljam da je sajla od 11 fita koja vama treba ispod 10.000) i možda on može da vam da pravi savet posle kojeg biste odlučilli šta vam je najbolje - da kupite polovno ili novo ili da sami pravite.


Što se tiče sajli za gas i menjač, situacija je možda jednostavnija ali opet morate da nadjete odredjene završetke i da pre nego ih fiksirate provučete sajle kroz bužire (meni bi i samo to provlačenje bio problem, uzgred).

Nove sajle za gas i menjač za džonsona dužine koju ste naveli morale bi biti jevtinije od 7.000 (meni su pre par dana dali ponudu od oko 11.000 za sajle dužine 5,5 m - za jamahu).


Van mreže pvb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #36 poslato: 14, 08, 2012, 17:17:41 posle podne »
hvala za savete lsi, nisam neki majstor, a malo mi je skupo da za sajle dam tolke pare
mislio sam da mogu naruciti preko neta ali pojma nemam sta i mislim da bih samo neku stetu napravio.
sad sam jos malo gledao i mislim da za kormilarski mehanizam koji ja imam pasuje sajla M66 http://www.sailormall.com.hr/kormilarski-uredaji-upravljačke-kutije/sajla-m66/sajle-m66-feet-11-meter-336-022636
 za 30 evra je jeftinija od gross inoxa
ove sajle za gas mislim da su oko 30 evra.
ipak su skupe te sajle i ne znam kako bih spojio kraj sajle sa motorom jer nemaju kitove za novu yamahu 4/5/6.

sacekacu jos malo da vidim da li mi neko strucan moze pomoci i da ugradi/spoji ili da odem u gross inox.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #37 poslato: 14, 08, 2012, 17:35:41 posle podne »
problem koji je zajednički za većinu vlasnika plovila.
Budi malo aktivniji pretraživač berzi i oglasa na kojima se često pojavljuju oglasi za prodaju sajli koje ti trebaju.Eventualno kod Ratka u galija nautika na Adi ciganliji da vidiš ponudu.u svakom slučaju kraj sezone se bliži pa će ponuda biti.

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #38 poslato: 16, 08, 2012, 09:56:54 pre podne »
Koliko vidim tebi je na ovom motoru rucka za nosenje motora sa zadnje strane.
To moze biti problem jer je motor predvidjen za rucno okretanje (tako pise i na sajtu uvoznika)
Obicno se za tu rucku stafi telefleks kada se budzi

Van mreže pvb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #39 poslato: 16, 08, 2012, 10:16:48 pre podne »
jeste...to je problem. ima nekih kitova koji kostaju preko 200 evra da bi to funkcionisalo. meni bi odgovaralo resenje kao za ovaj mercury 5ks  ako je izvodljivo ili bilo kako samo da ne moram da sedim nazad.

Van mreže pvb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #40 poslato: 17, 08, 2012, 16:43:01 posle podne »
A evo i komande koju imam...tek tu ne znam koja sajla ide i kako bih je spojio.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #41 poslato: 17, 08, 2012, 22:11:55 posle podne »
Sve sajle imaju na svojim krajevima produžetke koji su sa navojem i rupom koja se nabacuje na klin koji sam ti označio.Bužir sajle se pričvršćuje na označenom mestu.

klin za sajlu menjača možeš prebaciti na donji kraj poluge ,u zavisnosti od motora i potrebe da li menjanje brzine hoćeš da bude povlačenjem ili guranjem poluge menjača na motoru

Ako ti ni sad nije jasno spremi par desetina evra za majstora ili pivo za nekog ko to hoće da ti uradi drugarski.

Van mreže pvb

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #42 poslato: 18, 08, 2012, 08:27:27 pre podne »
Hvala Iko,
Sad je nesto jasnije. Spremno je sve za majstora, samo da ga nadjem, ako treba doteracu camac iz NS-a u BG ili gde vec.6589
Svi mi govore da treba da odem do Ade Galije da vidim za te sajle. Problem je montaza na motor. Ipak treba neki majstor da to pogleda jer ako ja pocnem da kupujem sajle i da burgijam na motoru, ode sve dodjavola.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7041
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #43 poslato: 18, 08, 2012, 09:41:39 pre podne »
Nakon mog iskustva od pre nekoliko dana sa firmom "Galija Nautika" koja se nalazi na Adi ciganliji i Ratkom i Čejom - samo najtoplija preporuka!

Uštedećete mnogo ako date njima da to urade kako treba. A najviše živaca i vremena.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Samogradnja daljinskih komandi
« Odgovor #44 poslato: 24, 06, 2019, 11:12:13 pre podne »
E pa drugari napravio sam s..nje..
Ispao mi je sa letve kormila onaj zavrsetak koji se ubada na pivot tj onu metalnu jabucicu....
Gde to kupiti? Verovatno nigde
Da li neko ima ideju kako I od cega napraviti

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk