Autor Tema: Agregati  (Pročitano 54521 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Agregati
« Odgovor #45 poslato: 29, 01, 2010, 20:32:49 posle podne »
Koja jacina agregata mi je potrebna za postojeci punjac na plovilu snage 25ah (za akumulatore na 12V)?  Da li je dovoljan od 1kw koji daje struju jacine 4A ili bolje od 2kw koji daje 7A? Da li ovaj slabiji ima dovoljnu sposobnost punjenja akumulatora, ako nema da li tada moze doci do pregrevanja agregata ili nekog drugog problema?
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Agregati
« Odgovor #46 poslato: 29, 01, 2010, 20:39:30 posle podne »
Misho, dovoljan je taj agregat, s tim da taj punjac od 25A (ne Ah) bude opterecen sa maksimalno 8A. A jacina struje ce zavisiti od velicine akumulatora i stepena ispraznjenosti. Pozzzz

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Agregati
« Odgovor #47 poslato: 29, 01, 2010, 21:05:57 posle podne »
U specifikaciji opreme mu pise 25Ah.Mislim da imam dva akumulatora po 110Ah (jedan za potrosace, drugi za pokretanje dizel motora) i treci od 50Ah za pramcani elektricni motor. Razumem da agregatu nece biti nista ako akumulatore na vreme dopunjavam, ali sta ce biti ako ih ispraznim? Da li ce punjac tada povuci mnogo i pregrejati agregat?
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Agregati
« Odgovor #48 poslato: 29, 01, 2010, 21:24:42 posle podne »
Hoce Misho. Zato kad se previse isprazne na red sa nekim polom + ili - svejedno je, postavis jednu sijalicu da obori napon a s tim struju punjenjado optimalne vrednosti. Pozeljno je da imas kontrolni Ampermetar da bi pratio opterecenje. I obavezno puni po jedan akumulator. A kad punjenje sidje na oko polovine dozvoljenog (na 4-5A) onda izbacis sijalicu i nastavis punjenje do kraja.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Agregati
« Odgovor #49 poslato: 29, 01, 2010, 21:34:53 posle podne »
Ako sam te razumeo ovaj agregat od 1kw i 4A bi, ako su akumulatori bas prazni, se pregrejao jer bi punjac vukao preko tih 4A. Pretpostavljam da mi je kabl za 22oV povezan sa punjecem od 25A, a on odmah sa sva tri akumulatora. Tada bi trebao na komandnoj tabli prekidaca akumulatora da ukljucujem jedan po jedan akumulator. Da li agregat od 2kw i 7A moze istovremeno da puni i akumulator od 110A i akumulator od 50A (ovaj treci od 110Ah za pokretanje motora tesko da moze da se ispazni jer je odvojeno povezan na komandnoj tabli akumulatora).
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Agregati
« Odgovor #50 poslato: 29, 01, 2010, 21:46:48 posle podne »
Miso, moras da napravis razliku oko tih 4A. Tih 4A na primaru (220V x 4A = 880W) nisu isto i 4A kad povuce akumulator (12V x 4A = 48W). Da bi u naponskoj mrezi ili na agregatu vukao 4A on moze da puni sa 73A jednosmerne struje 12V (ali ti imas punjac od maksimalnih 25A). A da bi toliko vukao struje na akumulatorima trebao bi da ima kablove najmanje 120 mm2 a to je oko 30mm debljine. Sto je moras priznati nemoguce. Znaci mozes uvek puniti akumulatore ali opet ti kazem pojedinacno, posto sigurno nisu podjednako prazni pa ce tesko izjednaciti punjenje ako se ukljuce zajedno.
No, nije problem da probas. Osnovna kontrola ti je temperatura. Ako se kablovi sa akumulatora do punjaca greju onda je velika struja punjenja ili je mala povrsina naleganja kabla na kleme ili je los kontakt. A ako se greje agregat (motor generator ne pogonski motor), onda je previse opterecen. To se vec oseti nakon 5-10 minuta rada, a za to vreme nece nista pregoreti (naravno ako kojim slucajem nije u kratkom spoju).

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Agregati
« Odgovor #51 poslato: 29, 01, 2010, 22:01:44 posle podne »
Pretpostavljam da se nece grejati kablovi od akumulatora do punjaca i da je tu mogucnost fabrika predvidela . Ne znam kakvu struju ovi nasi proizvode (to je za neku drugu temu) i nama je u marini isporucuju, meni je brod stalno prikljucen na 220V (frizider na 12V je stalno ukljucen).
A ja se ponavljam: Da li agregat od 2kw i 7A moze istovremeno da puni ispraznjen akumulator od 110A i akumulator od 50A (ovaj treci od 110Ah za pokretanje motora tesko da moze da se ispazni jer je odvojeno povezan na komandnoj tabli akumulatora).
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Agregati
« Odgovor #52 poslato: 29, 01, 2010, 22:12:43 posle podne »
Misho, moze. Ali znaj da moraju biti odvojeni diodama da ne bi prazniji akumulator bespotrebno praznio onaj puniji (a to je najcesce onaj od 50Ah bi praznio onaj od 110Ah), mada zavisi i koji ima vise potrosacapa su prema tome i optereceni. Inace se ponasaju kao spojeni sudovi. Veci sud ima vise tecnosti od manjeg suda a kad su spojeni crevom nivo tecnosti im je isti. ali ako i na jednom i na drugom sudu otvoris rupu iste velicine brze pada nivo u manjem sudu nego u vecem. A kad zatvoris otvore, nivo im se opet izjednaci. Nadam se da ti je jasnije. A agregat od 2kW moze da puni oba akumulatora bez preopterecenja.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Agregati
« Odgovor #53 poslato: 29, 01, 2010, 22:20:09 posle podne »
Hvala ti, sada mi je jasno kako sam na Barickoj adi, koristeci komotno 4-5 dana vecinu potrosaca, ispraznio akumulator od 110Ah za potrosace i onaj od 50Ah za pramcani motor. Poenta je da kupovina agregata od 2kw (a ne od 1kw) nije bacanje para.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Agregati
« Odgovor #54 poslato: 29, 01, 2010, 22:20:18 posle podne »
 :good: :good: :good:

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Agregati
« Odgovor #55 poslato: 30, 01, 2010, 11:29:10 pre podne »
http://www.hondasrbija.co.rs/proizvodi/Agregati/Besumni/index.1.sr.html

115000,00 je model 20i - 2kw (mislim da je 1,6kw stalne)

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Agregati
« Odgovor #56 poslato: 30, 01, 2010, 11:48:24 pre podne »
ja sam uzo CTEK punjac od 7A i planirao sam da kasnije uzmem ovu hondu, koristio sam je na snimanju kad radimo bez velikog agregata i nikad nije bilo problema...

http://www.skutercentar.rs/catalog/punjaci

akumulator cu da uzmem verovatno VARTIN polutrakcioni, nasao sam na tosinom bunaru

http://www.velkopromet.com

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Agregati
« Odgovor #57 poslato: 30, 01, 2010, 14:45:09 posle podne »
kako ti se pokazao CTEK ?

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Agregati
« Odgovor #58 poslato: 30, 01, 2010, 16:26:37 posle podne »
ma daj boze da ga upotrebim do maja....

mislim da Dule ima ctek punjac i trebalo bi da je dobra kupovina

jedino sto je na punjac od 25A 2 godine garancija,a na 7A je 5 godina garancije i kapiro sam da ce 7A da mi radi poso

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Agregati
« Odgovor #59 poslato: 31, 01, 2010, 01:08:13 pre podne »
http://www.plovidba.info/oglasi/oprema/besumni-agregat-kipor-2kw-94.html

el neko poseduje kipor?
duplo je manje para od honde...