Autor Tema: moj prvi čamac...  (Pročitano 93166 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #75 poslato: 05, 06, 2010, 19:06:25 posle podne »
hvala  :good:

sledeći će imati takvu alku
Dunav je moje more.....

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #76 poslato: 06, 06, 2010, 21:54:45 posle podne »
                Pusti dedu  mora da radi za nekog trgovca na procenat.Na buvljaku
 imaš te alke za 100 i manje dinara,ali u svakom slučaju moraš malo da obradiš
 unutrašnjost.
                Ja ti savetujem da kupis šiku fi10mm i zagreješ i saviješ oko neke cevi
 seckas ko potkovicu i zavariš.
               Ajde bre napravio ceo čamac a problem alka.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže MisterTwister

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 142
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #77 poslato: 07, 06, 2010, 00:12:16 pre podne »
 :good: svaka cast za camac. sada izgleda ko bombona!
Plutam, plivam, ronim, zaranjam, izranjam, nestajem, vraćam se...

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #78 poslato: 07, 06, 2010, 19:55:29 posle podne »
Danas je okrenut i urađena prva ruka zaštitne farbe sa unutrašnje strane, sutra bi trebala druga...



Dunav je moje more.....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #79 poslato: 07, 06, 2010, 20:00:03 posle podne »
Deki, super je.  :good:
Mogu zamisliti kako ce izgledati kad se ofarba finalnom bojom i postavi patos. :dance1: :yahoo:

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #80 poslato: 07, 06, 2010, 20:52:57 posle podne »
hvala, trebalo bi da bude dobar...
Dunav je moje more.....

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #81 poslato: 08, 06, 2010, 22:41:32 posle podne »
Danas je okrenut i urađena prva ruka zaštitne farbe sa unutrašnje strane, sutra bi trebala druga...





Eto radosti... :good: :drinks:
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže brodomonter

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 121
  • www.mojaladja.com
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #82 poslato: 25, 09, 2010, 17:05:18 posle podne »
 :new_russian:Dejane,kolega,evo i ja da dam par saveta.Znam da taj camac vec odavno plovi,kasno sam se pridruzio,ali ovo je za sledece:
1.Alka od EM je dobra ideja,samo treba izmedju nje(ili ako je i savijeni fi,svejedno) ubaciti podlosku,npr flah 50 x 5 duzine malo sire od tog prednjeg veza,recimo 70-80 mm.Na taj flah zavaris alku,pa onda sve na camac-pramcani lim ili "glavu",kako je mnogi zovu.Tako je tu postignuto rasterecenje.Jos je bolje to rasterecenje ako na taj prednji vez ubacis i posebnu alku-prsten,pa kanap se vezuje za tu alku.Tu ima uvek cimanja,pa je pritisak na kidanje na tom ceonom limu.Ovako,to cimanje najvise trpi ta alka.Sta si po struci,mozda preterujem sa objasnjenjima?
2.Cev na vrhu stranice- najbolje je staviti kutijastu cev 40 x 20, za tu duzinu,a 50 x 30 za korito 7 m.Za veca 60 x 40.Tu cev montiraj na sam vrh stranice i posle to izvari punim varom,nema tu mnogo.To ti sad namece da palubni lim postavljas u ravni sa tom cevi.Kad radis bocna rebra,na vrhu uhvati tu cev 30 mm,ostavi do vrha samo 10 (Cev je h=40).Tako je konstrukcija povezana sa oplatom,a to je veoma vazno.Vidim da su ti na prvencu ta bocna rebra znatno niza od vrha stranice,tu je mali prekid konstrukcije,nije pozeljno.
Ovu cev dobro je najpre malo saviti u formi camca,pa je onda heftati za vrh bocnog lima.Posle,dakle,paluba.
Velika je steta ne ofarbati brodskim bajama,narocito sa osnomnom epoksidno,dva puta.Preko nje moze,ako nema para,svaka boja.Ako jos nesto treba reci,slobodno.Vidim da imas zicu za ovo,sjajan prvenac!Pozdrav.Nenad.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #83 poslato: 25, 09, 2010, 19:18:37 posle podne »
Po struci sam nautički tehničar,ali nikada nisam radio u struci,na žalost....osim što sam na vodi od svoje druge godine života,pa otuda i tolika ljubav prema istoj

Hvala za savete, uvek su dobro došli i uzeću ih u obzir kod sledećeg čamca koji uskoro počinjem da pravim,ja sam i hteo da stavim talasnjaču od cevi 40x20 ali ne znam kako da je savijem prema koritu,a da ne dođe do deformacija,jer nemam alat za savijanje,a okrugla cev se mnogo lakše savija....

svaki savet je dobro došao  :good:
Dunav je moje more.....

Van mreže brodomonter

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 121
  • www.mojaladja.com
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #84 poslato: 25, 09, 2010, 20:19:11 posle podne »
Savija se na valjke,a ako nemas to tu negde blizu,isto se savije kao i okrugla cev,po gornjoj ivici boka,gde joj je i mesto.Ne treba njoj nesto puno savijanja.Zaheftas privremeno one preckice na kljucnim mestima da daju formu,vidim da si to vec primenio.Gde je vertikalni lim palubne komore,tu pocinje savijanje ka vrhu pramca,pa 1 precka izmedju toga i ceonog lima,da tu,sad, ne bude ravno;onda,ka krmi sve ide ravno,ali ce cev gurati ka unutra,tu opet upora-precka,jos samo 1 kod vertikalnog lima zadnje komore,tu krece svanc krme.U radu ce ti se to samo ukazati.
Ovo je narocito vazno:neko ko je pratio tvoj rad "video" je da ti je camac usukan.Ja nisam,ali da se to ne bi desilo,A TO JE NAJOPASNIJA MOGUCA GRESKA,stalno prati tokom rada da li su PARALELNE gornje ivice ceonog i krmenog lima.Ovo narocito pre montaze palube,a potom i montaze zadnje komore.U radu se to moze pomeriti,a ti samo malo potkajlujes potrebnu stranu ispod daa i nivelises.
Lim od 2 mm duzine 6 m se ne moze naci na trzistu,najmanja debljina za ovu duzinu je 3 mm.Table lima se seku iz rolne,pa jedino da porucis zeljenu meru,ali to ce uraditi samo za vece kupce.Ima lima od 2 mm duzine 2,5 i 3 m,ali redje.Na "prsima"treba staviti flahove na kant-Peskuse,ne znam da li si to uradio na ovm prvom.Peskuse cuvaju lim dna koji je prvi na udaru.Kad budes radio kabine,tu imam dragocenije savete,ako nisam nametljiv.Pozdrav!

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #85 poslato: 25, 09, 2010, 22:16:52 posle podne »
hvala brodomonteru sto na ovaj nacin komentarise radove nas amatera i daje nama veoma bitne savete. :good:
molio bih vas  da i ubuduce dajete savete na sve sto je dobronamerno bez obzira dali ce to neko prihvatiti ili mu se nece svideti. naravno nerazmisljamo svi isto i nisu nam ukusi i potrebe iste a nekima ce od nas verovatno nesto od toga nekad ustrebati.
na zalost jako je malo profesionalaca u brodogradnji kod nas  koji zele da ulaze u detalje objasnjavanja nama amaterima. cast izuzecima sa ovog foruma koji to vec rade i koje nemoram pominjati . :drinks:
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #86 poslato: 25, 09, 2010, 23:58:18 posle podne »
 :good: svaka čast
Dunav je moje more.....

Van mreže brodomonter

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 121
  • www.mojaladja.com
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #87 poslato: 26, 09, 2010, 14:35:19 posle podne »
@busa2:Svi su dobronamerni.Osim toga ovo je javno,mnogi gledaju i citaju.Pa,necu,valjda da se blamiram sa nekim neproverenim i nestrucnim glupostima.Zaista nisam od ljudi sto neko svoje znanjce cuvaju.Pa i ja sam od nekoga naucio.Svesniji sam koliko ne znam  nego koliko znam.
@budens72:Zaboravio sam da te(ili Vas) upozorim da,ako stavljas cev 40 x 20 na vrh bocnog lima,a veruj mi to je pravo-profesionalno,moras na ceoni lim sada dodati  h=+40 mm,odmah kad ga krojis.On ce ti sada viriti za toliko iznad ivice bocnog lima.Pazi sad:Kad krenes sa montazom te cevi-talasnjacom,kreces od tog "viska"-tu prvo cev zaheftas,odmah si je na pocetku te operacije fiksirao i lako ides dalje,ka krmi...one upore ili slicna fora ti obezbedjuju potrebnu formu.Ako pri krmi treba savijati malo pre one zadnje komore,a ti savi,stalno gledas kako to izgleda,pa kreacija i ... totikazem.
Kod siklje je glavno istrasirati i iseci lepo linije-krivulje dna i stranica,a ti si to odlicno uradio.Za to treba,jednostavno imati osecaj,ali znam da ih godinama vec posmatras i dobre forme su ti se urezale u "memoriju pamcenja".Dvojka kratko traje,narocito na dnu,jos ako nema 2 x epoxy...
« Poslednja izmena: 30, 09, 2010, 22:09:40 posle podne brodomonter »

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #88 poslato: 16, 05, 2011, 22:41:33 posle podne »
... čamac sada izgleda ovako.....


Dunav je moje more.....

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: moj prvi čamac...
« Odgovor #89 poslato: 16, 05, 2011, 22:46:53 posle podne »
Svaka cast druze !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR