Autor Tema: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.  (Pročitano 10725 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #15 poslato: 28, 05, 2010, 14:05:01 posle podne »
@Slalic
A brodic i dalje u Obrenovcu :)
Veliki pozdrav, i dobrodosli na ovaj forum.... Negde ima slika vaseg broda ovde :)
Ja je postavio  :)

tarli-tarli

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #16 poslato: 28, 05, 2010, 16:48:25 posle podne »
Nisam video!
Brod čeka majstora za enterijer već neko vreme. U međuvremenu su neki drugi planovi dobili prioritet, tako da je još uvek na suvom. Razmišljao sam da ga doteram ovde, da ovi slepci vide šta je brod koji napravi Dule Divljak iz Obrenovca, Srbija. Ali bi koštalo đavo ipo.
Jedino da se okupi društvance pa da krenemo vodom...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #17 poslato: 28, 05, 2010, 20:55:53 posle podne »
Nisam video!
Brod čeka majstora za enterijer već neko vreme. U međuvremenu su neki drugi planovi dobili prioritet, tako da je još uvek na suvom. Razmišljao sam da ga doteram ovde, da ovi slepci vide šta je brod koji napravi Dule Divljak iz Obrenovca, Srbija. Ali bi koštalo đavo ipo.
Jedino da se okupi društvance pa da krenemo vodom...

tura bg amsterdam krece za metar dana ... idu odisej i apotekar .. slepaju se do regensburga a onda je nizvodno

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #18 poslato: 01, 06, 2010, 01:11:48 pre podne »
Nisam ovo razumeo bas... Kako do Amsterdama od Regensburga nizvodno?

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #19 poslato: 01, 06, 2010, 07:31:09 pre podne »
Slalicu, kod Regensburga napuštaju Dunav i ulaze u kanale Rajna- Majna- Dunav. Ti kanali većim delom pripadaju slivu Rajne, koja se kod Amsterdama uliva u Severno more. Tako da praktično već od Regensbvurga plove nizvodno.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #20 poslato: 04, 06, 2010, 11:18:18 pre podne »
Hej ljudi da vas obavestim, nakon par dana vrsljanja po internetu, i citanja svega sto mi je pod ruku o Mercury 4 doslo, vratim se na njega i za pola sata rada je upalio. Radio kao sat, milina mi bila da ga slusam. Na pola kanapa upali, od prve. Radio tako pola minuta, ugasim ga i ponesem na Meleren, jezero koje mi je na par kilometara, a pruza se kroz gotovo celu Svedsku.
Ej, masala, ubacim ga u vodu, upalim, radi kó sat, al´pogledam...ne izbacuje vodu na kontrolni sisak onaj... Sta je ovo, pomislim, sacvekam jos malo mislim dok povuce vodu...al´nista.
Izvadim ga iz vode, skinem donji deo cizme, rastavim pumpu i pogledam na impeler...Iznenadjenje. Impeler iskidan u komade, samlevenih pera, tuzno za pogledati...
E, dakle...ono sto nigde ne pise, a smatram da je vazno reci, jer se pretpostavlja da svi to znaju i da se podrazumeva (ali nije tako, ja sam primer):
a) Impeler se montira tako da su mu zaperci savijeni u kontra stranu od one na koju se okrece osovina koja ga pokrece.
b)Motor se ne pali na suvom, bez prikljucene vode ili uronjen u vodu, ne sme da radi ni malo, jer je i to malo dovoljno da ubije impeler.
Elem, danas mi stize novi impeler...svako se neznanje placa...
Ujedno sam rastavio jedan deo Evinrude 25hp, klipovi su fiksirani u cilindrima, za vikend cu da rastavim sve do poslednjeg sarafcica, pa polako. Ima li neko podatke na koliko se zatezu sarafi koji drze lezajeve oko klipnjace za radilicu, i ostali sarafi unutar motora/ kopji se moraju stazati na odredjenu meru, a ne odokativno.
Pozdrav svima!

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #21 poslato: 04, 06, 2010, 12:07:47 posle podne »
Добро дошао.

Видим да су у питању двотактни мотори, па вентили које си поменуо не постоје.

Ne postoje ventili, ali postoje prelivni i izduvni kanali koje klip otvara u "donjem" delu hoda.
Tako da je lako moguce da petrolej curi kroz prelivni kanal u karter.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #22 poslato: 04, 06, 2010, 12:12:53 posle podne »
ne postoji ni karter ako je 2t motor...
Dunav je moje more.....

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #23 poslato: 05, 06, 2010, 02:09:27 pre podne »
E, ovo majstorisanje stvarno odmara mozak. Danas sam posle posla rastavio Evinrude 25ks, ogolio sam sve do bloka motora kojeg nisam uspeo da rastavim. Problem mi je u šarafima koje da odvijem ne mogu, jer ocito nemam alat za to. Dosao sam do dela u kojem se nalazi radilica, pokusavam da rastavim, ima vise sarafa cca 10 i jos barem 6 manjih... gedora 8 je velika, 7 je premala, i jedini koji imam izmedju je takode mali, to su colovske "gedore"...miislim da nosi oznaku 3/8.
E, da poblesavis.
Ima li iko ideju sa kojim alatom da to odvijem?

Van mreže ПЕЦОВ

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 649
  • ај на ВОДУ
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #24 poslato: 08, 07, 2010, 00:12:37 pre podne »
a sta je bilo s mercuryem?paljenje ili mesavina ili karburator?dal si ga sastavio dosad?

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #25 poslato: 08, 07, 2010, 01:23:11 pre podne »
Mercury radi perfektno. Da ne veruješ, miran rad i paljenje na pola kanapa.
I Evinrude je u međuvremenu proradio i radi kao sat. Neverovatno koliko je to prost sklop, jednostavno složen, i logican, dakle lak za sastavljanje i popravak. Čudim se da iko ko ima opštu kulturu, plaća majstora zato što to ne ume sam. Drugo je kada nećeš svoje vreme bacati na nešto što ti je lakše da platiš...
Ne napisah, u međuvremenu kupih još poneki motor, prosto mi žao da ne kupim neki motor koji "nece da upali" za cca 100eur, i onda za jedno popodne rada čuješ zvuke pravilnog rada motora...
Kupih i brodic od mahagonija MYSING 4, dimenzije: 6,4x2,4m, jako mi se dopao. Godište proizvodnje je godina rođenja mog oca 1938... U savršenom stanju, mora dosta da se radi, ali je to ono što mi u ovom momentu treba, da ohladim prevrelu glavu...
Danas sam se borio da dobijem mesto u obližnjoj marini. Neverovatna procedura, pišeš molbu...postaješ član ako te prihvate ostali, dobijas prikljucan na struju, tu je uključeno spuštanje i vađenje broda kranom... svoj  mir za nekih 200 eur godišnje. Pomislim kako bi to lepo bilo da u Beogradu ima.
Ali avaj...
To je kod nas iznos za mesec dana. Bogat smo narod, nema sta.

Van mreže HUMMER

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 85
  • Pol: Muškarac
    • HUMMER
  • Brod tip: Samogradnja metal
  • Marina: Jedriličarski klub Vojvodina NS
  • Veličina: 7x2
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #26 poslato: 09, 07, 2010, 21:39:46 posle podne »
Druze, cestitam na sekundarnom plovilu, svaka cast na ambicijama, ako ti treba tenda za to plovilo javi mi znam neke momke iz Novog Sada verovatno ce ti dati popust kao stalnoj musteriji ali kazu docice samo sa Duletom Divljakom...

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #27 poslato: 10, 07, 2010, 00:31:41 pre podne »
Hahaha, bas me dobro nasmejaste.
Jeste, tenda postoji, skinucu je sa ucvrscenja, i ide pravo za Novi Sad kod Saleta da mi napravi novu po kroju ove originalne.
Nosim se nesto mislju da uzmem godisnji odmor, u brod stavim mog Duleta Divljaka, natočimo goriva hrane i pića, te se polako iz Obrenovca uputimo ka Švedskoj.  Ovde bi Dule bio  brodograditelj koji bi svoje brodove prodavao za bogatstvo. Zato što ih pravi sa ljubavlju...
Veliki pozdrav

Van mreže slalic

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 18
  • www.mojaladja.com
Odg: EVINRUDE 25 KS 1980. I MERCURY 4KS 1982.G.
« Odgovor #28 poslato: 23, 02, 2021, 14:56:23 posle podne »
E, slucajno nabasah na davno pisane tekstove, divan osecaj da je forum opstao i traje. Veliki pozdrav svima koji svojim radom doprinose opstanku i funkcionisanju foruma.
Pozdrav i svima sa kojima sam delio radost nastanka broda i koji su mi pomagali savetima. Sa zadrskom od preko deset godina, ali sta da se radi...omatorilo se a isti se interesi provlace kroz citav zivot.