Autor Tema: Dvotaktni motor u inostranstvu  (Pročitano 3404 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže neboisha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Dvotaktni motor u inostranstvu
« poslato: 14, 05, 2010, 12:25:37 posle podne »
Planiram kupovinu vanbrodskog motora i dilema mi je cetvorotaktna ili dvotaktna masina. Na stranu prednosti i mane jedne i druge, zanima me sa pravne strane da li je dozvoljeno koriscenje dvotaktnih motora u inostranstvu (prvenstveno Grcka, Crna gora i Hrvatska).
Ako sam dobro razumeo, u EU se ne mogu registrovati dvotaktni motori, ali da li ce neko praviti problem oko koriscenja?
Naravno camac ce biti registrovan kod nas.
Unapred hvala!

Pozdrav, Nebojsa

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Dvotaktni motor u inostranstvu
« Odgovor #1 poslato: 14, 05, 2010, 14:23:40 posle podne »
Nisi dobro razumeo. Još uvek ni jedna država EU nije generalno zabranila upotrebu dvotaktnih motora, niti će, ali zabranjena je upotreba dvotaktnih motora starije generacije u određenim zaštićenim zonama i vodama ( jezera i sl.) U tome, npr. prednjači Švajcarska, ali ni tamo nije generalna zabrana na snazi. Nove generacije dvotaktnih motora zadovoljavaju sve ekološke standarde, pa je njihova upotreba svuda dozvoljena.

Što se Grčke, CG i HR, tiče, u sve 3 države su 2-taktni još uvek u masovnoj upotrebi, baš kao i kod nas.
Ipak, možda i kod njih postoje zaštićene zone i područja, pa je najbolje da, kada odlučiš konkretno kuda ideš i na koji deo obale, to ispitaš u predstavništvima njihovih turističkih organizacija.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže neboisha

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Dvotaktni motor u inostranstvu
« Odgovor #2 poslato: 14, 05, 2010, 15:27:28 posle podne »
Hvala na odgovoru.
Kako planiram samo vozikanje po moru (od plaze do plaze) verujem da nece biti problema.

Pozdrav, Nebojsa