Autor Tema: Sugestije za novajliju  (Pročitano 3232 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže dzigirigi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Sugestije za novajliju
« poslato: 25, 04, 2010, 12:42:00 posle podne »
Pozdrav od novog clana!

Prilicni sam laik, al' bih hteo da postanem nauticar ...
Razmisljao sam o nekom malom porodicnom plovilu, koje opet ne bi trebalo da bude sporo. Da mogu udobno da se smeste/sednu bar 3-4 osobe ...
Budzet, opet, nije neki preterani. Recimo, do 4-5k sa motorom. U obzir dolaze i polovna i nova plovila/motori.

Sta kazete za nesto ovako: http://www.argonaut.rs/Predator500.html ?
BTW, videh ovaj isti camac u oglasima pod drugim "brendom" - http://www.kupujemprodajem.com/Gliser-Predator-87099-oglas.htm (ciji li je u stvari?)

Ima neko neki predlog/sugestiju/savet/ ...?

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #1 poslato: 25, 04, 2010, 13:44:54 posle podne »
Predator nije loš izbor, proizvodi se u Beškoj, a prodaje se i kroz brend Argonaut.
Jedino je problem što će ti za Predatora sa opremom i iole pristojnim motorom trebati više od 5 000 evra.
Za takav čamac ti treba najmanje 50ks, pogotovo ako želiš da ploviš sa 4 osobe na čamcu i da ga pristojno opremiš. "Istegni" za još 2.000 evra, pa uzmi nov motor i čamac. Možda neki kredit?!

Ako je ovaj budžet tvoj trenutni limit, ostaje ti gledaš nešto polovno ili kombinaciju nov čamac- polovan motor i obrnuto.
Računaj da za pristojan 2-taktni motor snage 50 ks treba barem 1.000 evra, a onda ćeš imati problem sa
ne-pristojnom potrošnjom takvog motora.
Ako se odlučiš za 4-taktni motor, nagradiće te sjajnom ekonomičnošću, ali bez 2.5-3000 evra nećeš naći pristojnog polovnjaka. Tada ti u budžetu ostaje novca samo za polovan čamac.  Ako si neiskusan, polovni čamac je, za početak, bolje rešenje.  Za udoban boravak 4 osobe na čamcu gledaj nešto oko 5 metara. Kraći i manji gliseri su već tesni. (govorim iz ličnog iskustva)
Ono o čemu treba povesti računa je i porez na plvoila, koji je trenutno na snazi. Sve iznad 30ks je veoma skupo za registraciju. A 30 ks ti je dovoljno samo za čamce do 4 metra. Tako, nadam se da sam ti pomogao! :taunt: Srećno pri kupovini! :good:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže dzigirigi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #2 poslato: 25, 04, 2010, 14:43:00 posle podne »
Vidis, nisam ni znao za taj porez, odnosno nisam ocekivao da je skup ...
Ima li neka stranica/tema u vezi toga, sa iznosima?

Zapravo, retko bih putovao sa 4 osobe (plus ja). Uglavnom bih sam, a ponekad jos zena+cetvorogodisnje dete. Ne znam koliko to menja zahteve ...
Sto se tice predatora, ne znam sta ukljucuje osnovna verzija, koja je ovde oglasena sa 2.500 (poslah coveku mail pre neki dan, al ne odgovara), al ocekivao sam da mogu sa njom da startujem + motor ...

Dal ima jos neko novo plovilo na trzistu za slicne pare?
Sta je s polovnjacima po ovim sajtovima za prodaju polovnih plovila? Videh par interesantnih oglasa, al kao neiskusan, ne znam koliko je to dobra kupovina ...
Ima li neko neku preporuku sa trenutnih oglasa po netu?

Van mreže sLLayer

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 181
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #3 poslato: 25, 04, 2010, 16:50:42 posle podne »

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #4 poslato: 25, 04, 2010, 17:02:57 posle podne »
Vidis, nisam ni znao za taj porez, odnosno nisam ocekivao da je skup ...
Ima li neka stranica/tema u vezi toga, sa iznosima?

Zapravo, retko bih putovao sa 4 osobe (plus ja). Uglavnom bih sam, a ponekad jos zena+cetvorogodisnje dete. Ne znam koliko to menja zahteve ...
Sto se tice predatora, ne znam sta ukljucuje osnovna verzija, koja je ovde oglasena sa 2.500 (poslah coveku mail pre neki dan, al ne odgovara), al ocekivao sam da mogu sa njom da startujem + motor ...

Dal ima jos neko novo plovilo na trzistu za slicne pare?
Sta je s polovnjacima po ovim sajtovima za prodaju polovnih plovila? Videh par interesantnih oglasa, al kao neiskusan, ne znam koliko je to dobra kupovina ...
Ima li neko neku preporuku sa trenutnih oglasa po netu?

Taj predator za 2.500 € je praktično gola plastika. s tim ne možeš u neku ozbiljniju plovidbu.
Tu moraš dokupiti barem komande i sedišta, a to je već 300-500 evra.

Što se poreza tiče, trenutno važeća podela je ova:
„7а  Чамце (без кабине) дужине до пет метара, са моторним погоном   
 1)  од 7,35 kw до 22,05 kw                                                    3.000
 2)  преко 22,05 kw до 73,60 kw                                                20.000
 3)  преко 73,60 kw до 96,60 kw                                                45.000
 4)  преко 96,60 kw до 220,62 kw                                                 66.000
 5)  преко 220,62 kw                                                 99.000
7б  Чамце (без кабине) дужине преко пет до десет метара, са моторним погоном   
 1)  од 7,35 kw до 22,05 kw                                                      5.000
 2)  преко 22,05 kw до 73,60 kw                                                 30.000
 3)  преко 73,60 kw до 96,60 kw                                                66.000
 4)  преко 96,60 kw до 220,62 kw                                                99.000
 5)  преко 220,62 kw                                              138.000
 7в  Чамце (без кабине) дужине преко  десет до 15 метара, са моторним погоном   
 1)  од 7,35 kw до 22,05 kw                                                     6.000
 2)  преко 22,05 kw до 73,60 kw                                               44.000
 3)  преко 73,60 kw до 96,60 kw                                               99.000
 4)  преко 96,60 kw до 220,62 kw                                             138.000
 5)  преко 220,62 kw                                             210.000
             7г Чамце (са кабином) дужине до пет метара, са моторним погоном   
            1)  од 7,35 kw до 22,05 kw                                                    7.000
            2)  преко 22,05 kw до 73,60 kw                                               30.000
            3)  преко 73,60 kw до 96,60 kw                                               66.000
            4)  преко 96,60 kw до 220,62 kw                                               99.000
            5)  преко 220,62 kw                                             138.000
            7д  Чамце (са кабином) дужине преко пет до 15 метара, са моторним погоном   
            1)  од 7,35 kw до 22,05 kw                                                  15.000
      2)  преко 22,05 kw до 73,60 kw                                               44.000
      3)  преко 73,60 kw до 96,60 kw                                               99.000
      4)  преко 96,60 kw до 220,62 kw                                             138.000
      5)  преко 220,62 kw   210.000”
Na ovo cifre treba dodati još i osiguranje za sve motore preko 15kw ( od 3.500dinara na više) i redovne troškove registracije
Ako tražiš čamac za 2 osobe+dete, onda možeš da kreneš sa nečim manjim.
Imaš stvarno ogroman izbor, i ja prodajem moj gliser, koji nije loš izbor za početnika
http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=3682.0

ili pogledaj berzu, ima par sjajnih čamaca
http://www.mojaladja.com/index.php?option=com_adsmanager&page=show_category&catid=1&text_search=&order=0&expand=0&Itemid=1
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #5 poslato: 25, 04, 2010, 18:01:36 posle podne »
moram da se ukljucim u temu, sale nb ti je dao dobar predlog ( nepravim reklamu za njega) pogledaj taj camac ako ti se svidja! kad hoces vecinom sam ti da vozis a ponekad sa familiom taj ti je super , ja se cudim sto zeko nije vec prodat.  johnson 25 je azdaha u njegovoj klasi.
recimo hoces tog agronauta koji kosta 3300 bez pdv i nema motor ni tendu ni nista od opreme.kako onda mozes za tvoj buzet od 4-5 hiljada da slozis camac? nece biti dosta to para. nasta lici staviti na tog agron. mercury npr.35 ks od 70tih godina? na nista. znaci gledaj nesto u kompletu samo i pogledaj zeku saletovog ja mislim da ces da se zacopas u njega  :drinks: :drinks: :drinks: :drinks:

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #6 poslato: 25, 04, 2010, 18:57:30 posle podne »
Dobro de, da ne preterujemo, ako čovek već ima novaca, bolje da uzme neki noviji i štedljiviji motor. Ipak želi da vozi i dete na čamcu. Ja mog Johnsona znam u dušu, a iskreno, baš zato, rado bih ga zadržao.
Za 3.500 evra može da se uzme novi E-tec 25ks, mogu samo da zamislim kako bi to letilo na Zeki!!! :taunt:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže dzigirigi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #7 poslato: 26, 04, 2010, 00:00:19 pre podne »
E pa, drugari, hvala na predlozima/savetima!

Saletov Zeko mi, u principu, odgovara. Steta samo sto nije malo mladji, cisto zbog dizajna. Mada, za totalnog pocetnika, kakav jesam, mozda je to i pravo resenje ...
Malo me brine potrosnja. Deluje mi mnogo da na 550km popije 180l. Kolka je minimalna potrosnja koja se moze postici na jednom ovakvom gliseru, sa nekim efikasnijim motorom?

Jos jedna stvar: zna li neko koliki su izdaci za neku marinu u NS?

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #8 poslato: 26, 04, 2010, 00:24:04 pre podne »
džigi da se umešam i dam mišljenje suprotno od Saleta , jer ja spadam u onu drugu kategoriju "sporaća.
Ti kao prvo treba da odlučiš kako bi voleo da ploviš, brzo kao Sale sa Zekom ili sporo kao ja sa svojim deplasmancem. Prvo sagledaj kako i kada ćeš koristiti čamac. Ako je to samo vikendom onda ti nesumnjivo treba upravo to što sale ima ,nije ti potrebna marina jer ga možeš svakog vikenda za vrlo kratko vreme spustiti na vodu provesti ceo dan na vodi  i uveče ga vrlo lako izvući.za nešto veće , treba da računaš na troškove marine , održavanja i mnogo više obaveza , nije sve rešeno samim tim što je brod u marini obilazak brodića je skoro svakodnevna obaveza.
potrošnja nije velika briga ako sagledaš sve strane: Sale do đerdapa stigne za jedan dan dok bih ja mojim brodom išao tri dana ,potrošio bih manje goriva ali ne značajno manje(koristim motor od 8ks)saletovih 5 sati plovidbe je mojih 15 a potrošnja se meri na sat plovidbe.
Kao početniku bih ti ipak savetovao nešto kao Zeka ,kad provedeš jednu sezonu na vodi samo će ti se kasti da li ti treba nešto veće ,manje ili sporije , bitno je da se u toj prvoj sezoni "navučeš"na vodu i reku ,posle toga će ti se samo otkriti šta dalje..
bilo bi glupo da daš 5-6000 da bi ustanovio da to nije to.
Izvini što sam ovoliko odužio ali bolje nisam mogao :good:

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #9 poslato: 26, 04, 2010, 00:27:14 pre podne »
Ja imam Johnson 25ks i nije on takav potrosac kao stu pricaju( uglavnom pricaju oni koji ga nemaju) ako si uzeo podatak sa saletove regate o potrosnji to nije realna potrosnja jer prvo covjek se natrpao svim i svacim na camcu,drugo nosio je pomocni motor ,a trece plovio je u grupi plovila koji su mnogo sporiji od njega i da ih prati on plovi u najgoroj soluciji i tad motor najvise na gliseru trosi ,to jest kad gura i burla vodu,raspali ga da on klizi i doci ces do druge cifre potrosnje, toliko nadam se da nisam bio naporan a sto je najvaznije johnson je pouzdana masina a to je za pocetnika najvaznije

Van mreže dzigirigi

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 4
  • www.mojaladja.com
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #10 poslato: 26, 04, 2010, 00:36:58 pre podne »
@odisej
Da, zato sam i mislio da krenem sa necim sto ce traziti sto manje vremena i zalaganja, jer, realno, ja reku nisam ni video. Dakle, kad se uhodam i kad se (ako) "navucem", onda cu razmisljati o necem vecem/ozbiljnijem/za gusht ...
Uglavnom bi to bila vikend-nautika.
E sad, u mom slucaju ne bih mogao da ga samo spustim/izvucem, jer nemam ga gde drzati osim u marini. Nemam dvoriste :(
Zato pitah za cene u marinama u NS, ako neko zna ...

Sto se tice Johnsona, da, to su podaci sa saletove regate, druge nisam nasao ...
Kolika je zaista realna potrosnja? Koliko bi realno potrosio za NS-BG i nazad, recimo?

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #11 poslato: 26, 04, 2010, 01:00:47 pre podne »
mislim da ti čak ni Sale nebi mogao dati tačan podatak , iz prostog razloga što je taj odgovor zavisan od toliko činilaca , da nijedna potrošnja ne bi mogla ići kategoriju apsolutno tačnih. Dunav sam po sebi u toku sezone teče različitim brzinama što zavisi od vodostaja .Neka teorijska potrošnja bi bila moguća ,recimo na jezerima dok na tekućim vodama zavisi od mnoštva elemenata , no budimo realni , nautika nije jeftin sport , nautika je sport koji uđe u krv i tada je potrošnja najmanja briga , tada počinješ da tražiš nešto bez čega u suštini možeš ali si toliko opijen da ti je u glavi novi sonar , gps ,prohromska bitva itd,itd
no ako je cena potrošenog goriva jednaka užitku koji doživiš , potrošnja je ma kolika bila mala. ja sam od titela do novog sada stigao za 8 sati i potrošio 18 l goriva u kontra smeru za 4 sata 9 l

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #12 poslato: 26, 04, 2010, 07:42:44 pre podne »
Ajd' malo o potrošnji.
Johnson je 2-taktna mašina, i već u godinama, ali ja se na potrošnju stvarno ne mogu požaliti.
Zabeležio sam nizvodno, na optimalnom gasu, sa 2 osobe u čamcu, 8l/sat.  Otišao od Starih Banovaca do Šveba. 36Km. U povratku je potrošio 12litara. Naravno, da bih uzvodno postigao isti komfor vožnje tj. glisiranje, morao sam da dodam više gasa, a ipak sam ostvario manju prosečnu brzinu, pa je povratak trajao oko 1 sat i 20 minuta.

Na regati sam imao prenatovaren čamac, i pritom jako loše raspoređen teret ( nažalost nije moglo bolje), pa sam za istu relaciju ( Banovci-Šveb) potrošio čitavih 13 litara! Već na Švebu sam preraspodelio težinu, jedan deo stvari prebacio kod Kapetana, i potrošnja se na dalje držala na proseku od 10 litara.
Ipak, čak i tako, to je režim kao da ploviš konstantno sa 4 osobe na čamcu, a to je na Zeki udobno jedino na kratke staze.

Opet, ako pogledam taj budžet koji si spomenuo, mislim da bi čamac kao što je Zeko bio idealan za tebe kao početnika. Meni je Zeko prvi čamac i stvarno sam se sit navozao i mnogo naučio. Ali kad već možeš, uzmi novi(ji) motor. Sa nekim novijim motorom od 4 takta ili sa već spomenutim E-tecom ćeš prepoloviti potrošnju.
Na istoj regati, Mossi je sa svojim čamcem, većim i težim od Zeke, isto dobro natovarenim, potrošio 200 litara, ali za 1000km (Yamaha 25 4 takta, nova)
Što se Zeke tiče, dođi, pogledaj ga, čamac je kompletno sređivan pre 2 godine, tako da starost ne treba da te brine, a ovde možeš videti i pročitati sve o Zeki
http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=53.0

O potrošnji BG-NS i nazad na Zeki:
BG 1170km - NS 1255km, to je 85km.
OD BG uzvodno, nekim srednjim tempom 30Km/h, trebalo bi ti oko 3 sata do NS, potrošio bi oko 25-30 litara goriva.
U povratku nizvodno, stigao bi za manje od 2,5 sata i potrošio oko 16-20 litara.
Ukupno oko 5 sati plovidbe i oko 45 litara goriva. Mislim da ni deplasmanci ne mogu mnogo bolje od toga, samo što oni izgube mnoooogo vremena, koje mi korisno upotrebimo za kupanje, zezanje i kafanu, naravno! :taunt: :drinks:

Problem sa gliserima je što te navuku da dodaš gas! :taunt: A onda i potrošnja raste! :smile:
« Poslednja izmena: 26, 04, 2010, 07:56:20 pre podne SALE NB »
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže fisherman

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 436
  • Pol: Muškarac
  • 44°42'5"N 20°18'32"E
    • Docek Nove godine
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #13 poslato: 26, 04, 2010, 10:02:08 pre podne »
ja jedino da te posavetujem da kupish moj :)  oglas link




Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Sugestije za novajliju
« Odgovor #14 poslato: 26, 04, 2010, 10:04:30 pre podne »
Gliseri su extra ako je i budžet extra.
Upoznati reku, znači obići svaki njen kutak.
Gliserom je to super i pravo zadovoljstvo.
Da bi znao šta je sa one strane obale, potrebna ti je ili detaljna karta ili dobar dvogled.
Da, dvogled.

Ja moj deo Dunava znam više nego solidno, ali kad se odmakneš malo u nepoznate krajeve, jednostavno bez dvogleda ako se voziš sredinom Dunava ili uz jednu obalu, ne vidi se da je pri drugoj obali neki rukavac, ada ili neki zanimljiv objekt ili lepo mesto za kampovanje.

Potrošnja je najmanja kad glisiraš, a ne divljaš.  :dance1:
Potrošnja na 4-taktnim mašinama je najmanja na leru.
Tako je moja Yamaha F25, na 1500 obrtaja potrošila 50L goriva na 500km plovidbe i na oko 50 sati rada.
Jel može manje?

Onih 150L sam svesno potrošio uzvodno u najgorem režimu da bih zadržao "konfor" brzine od 10-14km/h.

Ako ćeš vozikati ženu i dete, onda njih pitaj šta im se svidja, verovatno ćeš se iznenaditi sa odgovorom.  :lol: :lol: :lol:

 :drinks: