Autor Tema: Svetlosna obeležja na plovilima  (Pročitano 11150 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #15 poslato: 30, 05, 2010, 21:26:44 posle podne »
Ljubac, pa video si na slikama da ima obelezje NASUKAN ILI USIDREN BROD.
Znaci i kad je broj usidren mora biti obelezen a narocito ako je udaljen od obale gde ima shanse da naidje drugo plovilo.

po slikama koje si postovao nevidim da obeležavanje Nasukani ili usidreni brodovi važe za ove naše brodiće 7-8 metara

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #16 poslato: 30, 05, 2010, 21:47:18 posle podne »
Mozda si u pravu, ali po logici stvari, BOLJE JE DA BUDEM VIDJEN NEGO DA ME NEKO UDARI ipak mislim da treba da budu upaljena navigaciona svetla. :good: :good:

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #17 poslato: 30, 05, 2010, 22:46:42 posle podne »
Mozda si u pravu, ali po logici stvari, BOLJE JE DA BUDEM VIDJEN NEGO DA ME NEKO UDARI ipak mislim da treba da budu upaljena navigaciona svetla. :good: :good:

bolje da me niko nevidi , jer kad me vide na šta ličim poželeće da me udare :lol:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #18 poslato: 30, 05, 2010, 22:57:04 posle podne »
E vidis, nisam o tome razmislao na taj nacin. Ja se bojim, da se, kad me vide, ne uplase, pa da me iz tog razloga udare. Iz straha. :lol: :lol: :lol:

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #19 poslato: 30, 05, 2010, 23:07:34 posle podne »
E vidis, nisam o tome razmislao na taj nacin. Ja se bojim, da se, kad me vide, ne uplase, pa da me iz tog razloga udare. Iz straha. :lol: :lol: :lol:

Vidjao sam neke usidrene barže i mislim da sa njih svetli neka bljeskalica kao stroboskop.To se može vrlo jeftino napraviti u LED tehnologiji mada nevidim što bih se sidrio na nekom putu da može neko da me udari.u 99,9% slučajeva noćimo tako što se vežemo za obalu i tada je verovatnoća udara nikakva.Osim ako se uzvodno ne otkači neka barža ali tada nepomaže nikakva svetla.
Sve ovo pišemo da ustanovimo isplati li se zarad manje potrošnje struje menjamo navigaciona svetla i rizikujemo lošu vidljivost jer se navigaciona svetla koriste u vožnji sa upaljenim motorom tako da je potrošnja nebitna u tom slučaju

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #20 poslato: 30, 05, 2010, 23:17:09 posle podne »
po mom mišljenju , tu si u pravu , isplativo je ostalu rasvetu uraditi u led varijanti pogotovo ako imaš ženu koja je u stanju celu noć da čita nevodeći računa o kapacitetu baterija.Prošle godine mi je ispraznila akumulator jer je upalila dve fluo cevi i čitala celu noć

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #21 poslato: 30, 05, 2010, 23:21:42 posle podne »
Ljubac, sto se sidrenja tice to si u pravu, da se sidrimo uglavnom uz obalu, ali pecarosi obicno se sidre na "sred" reke da bi pecali i oni ipak treba da se "osvetle" da bi bili uocljivi. A sto se tice potrosnje ipak nekad ima logike. Bolje je, recimo imati na ladji LED rasvetu i upaljen frizider, nego samo rasvetu. A i mala potrosnja rasvete cini duzi period koriscenja akumulatora bez dopunjavanja. I diname (alternatori) imaju limit punjenja pa je bolje stedeti gde god se moze. No, sve je indivudalno i po licnim zeljama, pa sam ces odluciti sta ces koristiti. Pozzzzzz

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #22 poslato: 31, 05, 2010, 05:54:25 pre podne »
Bravo Dule, razresio si nedoumicu.

Van mreže Bucho

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 300
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #23 poslato: 31, 05, 2010, 09:48:19 pre podne »
Ljudi, pa valjda smo sve ovo morali nauciti pri polaganju ispita!!! :taunt: :taunt: Ili smo samo citali jelovnik i vinsku kartu?

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #24 poslato: 31, 05, 2010, 11:09:01 pre podne »
Ljudi, pa valjda smo sve ovo morali nauciti pri polaganju ispita!!! :taunt: :taunt: Ili smo samo citali jelovnik i vinsku kartu?

Ti bas moras da ofiras kako se polaze!!! :smile: :diablo:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #25 poslato: 31, 05, 2010, 11:10:36 pre podne »
Ljudi, pa valjda smo sve ovo morali nauciti pri polaganju ispita!!! :taunt: :taunt: Ili smo samo citali jelovnik i vinsku kartu?

Ti bas moras da ofiras kako se polaze!!! :smile: :diablo:

E stvarno nije lepo!!! :superstition: :diablo: :smile:

Van mreže Bucho

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 300
  • Pol: Muškarac
Odg: Svetlosna obeležja na plovilima
« Odgovor #26 poslato: 31, 05, 2010, 13:29:36 posle podne »
Kada smo kod polaganja,( malo cu izaci iz teme) proslu nedelju sam bio na Jadranu, tacnije Stolivu u Boki i zale se mestani da njihova policija i kapetanija udarila rigoroznu kontrolu na moru. Komsija koji je od svoje sedme godine u barci morao da polaze ispit u svojoj 67-oj godini zivota. Kontrolisu cak i gumenjake sto je do sada bilo nezamislivo.