Autor Tema: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti  (Pročitano 114318 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #90 poslato: 05, 03, 2013, 09:40:53 pre podne »
Ima svakakvih primera ludosti, recimo da se dvokomponentna meša sa ne adekvatnim razređivačem, ono zafali malo pa daj šta daš i slične varijante, tada i najkvalitetnija farba će praviti problem. Možda samo to mesto nije bilo dobro pripremljeno, bilo masno ili slično pa se tu pokazalo. Po meni ako je to izolovan slučaj ja bih samo te delove sanirao. To što bugi kaže završna boja ide iznad vodene linije ispod je mnogo bolja zaštita eposi katran ili nešto slično na toj bazi.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #91 poslato: 10, 04, 2013, 11:31:27 pre podne »
Jedan cale u mojoj marini je lepo ocistio dno,otisao u farbaru i kupio onu zastitu sto koriste autolimari za pod automobila,uzeo cetku i lepo namazao :)....Kada sam ga pitao odakle mu ideja za to on mi kaze da ima brodic od sredine devedesetih i na svake 3 godine radi isti postupak i nikada do sada nije imao problema sa korozijom niti je sta menjao od lima na podu....Da li je to realno moguce? 4587

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #92 poslato: 10, 04, 2013, 11:40:00 pre podne »
Po logici stvari...zasto da ne !! Ako ta zastita izdrzava na automobilu sve vremenske promene , moguce je !!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #93 poslato: 10, 04, 2013, 11:47:26 pre podne »
To je terobit,i to je naj obicniji fini ter,katran ilt bitumen  spakovan u skupo pakovanje od 1 kg

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #94 poslato: 10, 04, 2013, 12:01:42 posle podne »
Znaci po logici stvari moguce je da to funkcionise i da je on mogao da kupi obican katran da premaze?

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #95 poslato: 10, 04, 2013, 14:36:12 posle podne »
I nije neka stvar. Malo zagrebeš ili udariš o panj ili nešto drugo posle 15-30 dana oljusti se kao banana.
Generalno bačena para za materijal, vadjenje i spuštanje čamca. Ovo sve pričam iz ličnog iskustva,sa dobrom namerom.
U nautici je bolje plati u startu nego na pola sezone.
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže Labud 1258

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 427
  • Pol: Muškarac
  • Ko ne voli karanfile ne treba da živi
    • Revir 2
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #96 poslato: 10, 04, 2013, 18:51:47 posle podne »
Kada sam ja bio u toj dilemi, malo sam cunjao po forumima gde su kola tema, tamo su preporucivali premaze na bazi katrana koji se koriste u nautici. Nisu oni bez veze specijalizovani, razlika u ceni sada može kasnije da se obije o glavu. Korito broda nije ti na ocima stalno ( kao auto ) pa ako se desi problem to se ne vidi do vadjenja ...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #97 poslato: 10, 04, 2013, 19:29:41 posle podne »
Nije to nikako za spolja baš zato što je pomalo gumast - ne bukvalno ali nikako nema čvrstinu kao što ima epoxi katran, u principu kao što mu i ime kaže potrebnu čvrstinu i dugotrajnost mu upravo daje epoxi. Ovaj Body za kola je ok pošto je jeftin za neke kritične tačke u unutrašnjosti broda, recimo ispod WC, ispod tanka vode. Sloj je baš debeo i dobro zatvara i štiti mada postavlja se pitanje zašto filosofirati, bolje normalno ofarbati pa onda kontrolisati šta se dešava.

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #98 poslato: 11, 04, 2013, 07:34:42 pre podne »
Upravo to.Nikada se nije desilo,a da ispod sloja Bodija nije bilo rdje ili korozije.
Sve se svodi na to da svi slojevi budu tanki ali izuzetno Žilavi.To mu daje samo epoxi smola ok.
Sve ostalo je budženje i drži vodu dok majstori odu.
Spoljni deo obavezno prefarbati kako bog kaže a unutrašnji može i sa nitro osnovnim pa lakom,ako je frka za finansije.
danas sutra uvek može epoxi na nitro farbu na sve uljane farbe nikako, rastvara ih.
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #99 poslato: 11, 04, 2013, 07:54:37 pre podne »
Заштита против корозије која се поставља на подове аутомобила најчешће се ради у форми такозваних пластисола на бази поливинилхлорида (PVC) који се наносе на већ хемијски заштићену металну каросерију.
Обично се, пре наношења пластисола, каросерије потапају у растворе који стварају танак, непрекидни филм који има функцију да спречи продор воде до лима.

Поменути слој пластисола је обично веће дебљине и његова функција је да спречи механичка оштећења до којих долази због удара каменчића које бацају точкови приликом кретања возила.

У води је далеко мања могућност да у корито чамца удари камен таквом силином као што то може каменчић који излети из протектора. Сетите се само како зврцне стакло ветробрана кад испод точкова возила испред вас излети камен. Тако нешто у води је практично немогуће (осим можда када елиса заковитла воду али и тада камен кога понесе водена струја у тренутку губи брзину и силину).

Зато се предружујем онима који су писали о томе да заштиту металног корита треба радити у складу са упутствима произовођача аниткорозионих премаза за пловила.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #100 poslato: 17, 04, 2013, 18:37:11 posle podne »
Koja uljana?  6589 ......Zorka?Helios?Duga?Zvezda?  j1

Van mreže Whitesnake

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 26
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #101 poslato: 18, 04, 2013, 15:32:26 posle podne »
shomysss,ja bi ti preporucio da se ne vezbas...nego uradi kako treba..izadje te tri puta skuplje ali i tri puta duze traje 6589 i onda se vracamo na ono babsko "ko ne plati na cupriji... tamburanje ...uljana samo u varijanti kabina tj.nadogradnja.Korito i sve u vezi njega uradi po propisu da se ne bi kajao.Ja sam sam pravio moj brodic i nije mi frka da danas sutra isecem 4587 i zamenim  celo dno ako treba ,a ipak sam ga zastitio najkvalitetnije sto sam mogao jer  tako na kraju ispada najjeftinije  grandpa...

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #102 poslato: 18, 04, 2013, 21:48:28 posle podne »
Koja uljana?  6589 ......Zorka?Helios?Duga?Zvezda?  j1

Bilo koja, kao što sam napisao.
Ne bitno da li je domaća ili strana. Samo da se ne razredjuje uljanim razredjivačom.
Život je jedan a Dunav večan

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #103 poslato: 18, 04, 2013, 23:28:42 posle podne »
Koja uljana?  6589 ......Zorka?Helios?Duga?Zvezda?  j1

Bilo koja, kao što sam napisao.
Ne bitno da li je domaća ili strana. Samo da se ne razredjuje uljanim razredjivačom.

Jel a čime da se razređuje uljna farba ako ne uljanim razređivačem?

Van mreže dalibor

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 377
  • Pol: Muškarac
    • Ime broda:Anja
  • Marina: Lepi Mika
  • Veličina: 9m
Odg: Farbanje metalnog camca-iskustva i saveti
« Odgovor #104 poslato: 20, 04, 2013, 22:02:04 posle podne »
Bre. Kada kažem da se ne razredjuje uljanim razredjivačem mislim na prvi premaz pre epoxia.Jer će epoxi da rastvori svaku uljanu farbu koja se razredjuje uljanim razredjivačem strane ili domaće proizvodnje.
Nadam se da smo se razumeli.
Život je jedan a Dunav večan