Autor Tema: Prva pomoć - Ubod stršljena  (Pročitano 64185 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Zoran022

  • Gost
Prva pomoć - Ubod stršljena
« poslato: 21, 02, 2009, 22:52:06 posle podne »
Pre nego sto se obrišu komentari, imam jedan predlog:
Ako neko zna, šta je potrebno imati na brodu ili kampu u slučaju uboda stršljena. Bio sam svedok i učesnik par dogadjaja te vrste i mogu vam reći da nije bezazleno uopšte.
« Poslednja izmena: 22, 03, 2009, 13:35:44 posle podne skipper »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #1 poslato: 21, 02, 2009, 23:01:19 posle podne »
Pre nego sto se obrišu komentari, imam jedan predlog:
Ako neko zna, šta je potrebno imati na brodu ili kampu u slučaju uboda stršljena. Bio sam svedok i učesnik par dogadjaja te vrste i mogu vam reći da nije bezazleno uopšte.

ja nisam doktor i ne mogu ti dati ispravan savet i uzmi sve sto cu napisati ovde sa debelom rezervom..

ne znam da li to podpada pod anafilakticki sok , ja sa sobom nosim stalno kompelt za davanje inekcija i neke injekcije pod nazivom LEMOD SOLU, ja sam alergican na JAGODE i ukoliko pojedem jednu , prvo gutam tablete pod imenom PRESSING a ako se stanje pogorsa pomeseam vodu za inekcije sa ovim LEMOD SOLU i moram sam sebi da dam ako nem anekog drugog...

ne znam da li te inekcije pomazu protiv uboda strsljena... znam da mi je hitna pomoc to dala kada sam imao napad u 2 sata nocu... mislim da postoje neke univerzalne inekcije za anafilakticki sok...



Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #2 poslato: 21, 02, 2009, 23:33:32 posle podne »
Ljudi nemojte da bijete glavu oko tih stvari.
Zorane022 lepo je sto imas interesovanja da pomognes drugima u takvoj situaciji.
Konkretno, jedino sto mozes je da probas da ,,smiris loptu``, stavis hladan oblog na mesto uboda,osobu postavis u najudobniji polozaj u kojoj ce moci najlakse da dise i obavis STO BRZI transport u najblizu zdravstvenu ustanovu.

Kod anafilaktickih reakcija daje se sled injekcija intravenski (bolje nego intramuskularno), ADRENALIN + ANTIHISTAMINIK + KORTIKOSTEROID. Pre toga se osoba momentalno stavlja na kiseonik. Za sve ovo je potrebna opremljenost koju ne mozes obezbediti.

Maksimalan domen koji bi mogao primeniti je da das intramuskularnu injekciju antihistaminika i kotrikosteroida.
Za nemedicinsko osoblje, u takvoj situaciji  :heat:

Ova varijanta sto kapetan ima za rezervu nije losa, PRESSING (antihistaminik) i LEMON SOLU (kortikosteroid). Ali to je varijanta za blaze forme,a zamerka je sto se pressing uzima per os i treba mu poprilicno vremena da pocne da deluje, a lemod solu mozes dati IM u deltoidni misic (ali i njemu ce trebati vremena).
Ako ipak pozelis da imas komplet antisok terapije uz sebe, mogu da napisem tacan sled i doze.


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #3 poslato: 21, 02, 2009, 23:42:16 posle podne »
Ako ipak pozelis da imas komplet antisok terapije uz sebe, mogu da napisem tacan sled i doze.

hm ne znam koliko je pametno ... ako se nesto desi nepredvidjeno covek rekao procitao na internetu..

najbolje ODMAH ZVATI 94 a sve ovo sto smo mi napisali neka se nadje ako kazu momci sa 94 jel imas to a ti pogledas i das.. nemojet da odgovarate zaneciji zivot... uzmite sve moguce ali neka 94 diktira redosled davanja...

@kolega
nemoj da se ljutis al mislim da ljudi trebaju da prvo zovu 94 pa onda da primene sta i kakom, krivicno je odgovran i onaj ko iz najbolje namere nesto uradi...


znaci nabavite sve sto vam ljudi predlazu ali zovite 94 a pa neka oni kazu sta da date.. sva sreca pe lekovi nisu skupi...


kolega slobodno ostavi postupak ali ja sam moram ovo gore da napisem iz opreza jer te ne znam licno i ne znam da li si strucno lice

Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #4 poslato: 21, 02, 2009, 23:45:41 posle podne »
Tu nema neke preterane pomoci.  :sorry:

Kod slucajeva otoka koji se javi nakon uboda, to je nuzno zlo lokalne reakcije.
Ono sto mozes da primenis je kobinacija (kao posle vadjenja umnjaka):
HLADAN OBLOG SPOLJA (nikako led, on moze da napravi promrzlinu i pogorsa situaciju, vec hladna voda iz frizidera na gazu ili  maramicu) i
DEKSAZON tabl. 0,5mg, 3 x 3, naredna 3 dana.

To ce smanjiti otok.

Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #5 poslato: 21, 02, 2009, 23:53:55 posle podne »
Kapetane, za to su strucni samo doktori medicine, specijalisti anesteziologije i reanimatologije, kao i specijalisti alergologije.
Posto su to urgentna stanja u medicini, proceduru znaju svi doktori medicine, pa i mi doktori stomatologije.

Naravno, stvar je sto niko ne bi pozeleo da se susretne sa slucajem PRAVOG anafilaktickog soka u praksi.

Proceduru antisok terapije kod anafilaktickih reakcija mozete naci na bilo kom zdravstvenom sajtu.
Manje vise sve su iste.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #6 poslato: 22, 02, 2009, 00:18:33 pre podne »
@ kolega
ne pomaze ni hitna pomoc tu... kad je mene uhvatio taj shok u 2 sata nocu znao sam da nema sanse da docekam hitnu pomoc ... sva sreca te se smirilo brzi i nisam se mnogo gusio.... dosli su 20 minuta posle smirivanja,,,

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #7 poslato: 22, 02, 2009, 00:38:32 pre podne »
Ljudi ovo je dobra tema. Potpuni sam laik i zato mislim da je Zoranov predlog OK, barem da znamo sta nam treba na ladji.
Meni se pre jedno dve nedelje upravo to desilo u stanu. Sedim za kompom i odjednom sam poceo da se cesem ko lud. Pogledam ruke ono od ramena do sake izbile neke blande kao da me milion komaraca izujedalo i svrbi ko djavo. U roku od pola sata se prosirilo po celom telu, i usne pocele da mi oticu ( kao da sam ih napumpao silikonima). Normalno da sam se uplasio jel mi se to u zivotu nije desilo. Odem u Uregentni oni mi odma daju jednu inekciju, popijem rastvor kamene soli i tablete Loradatin. Hteli da me zadrze da lezim, kaze doc kao neka "akutna koprivnjaca". pojma nemaju od cega je, a ja znam da me nije nista ujelo, niti sam jeo ili pio nesto sto vec ranije nisam. Puste me kuci i kazu da ako pocnem da oticem da se hitno javim. Hvala Bogu za dva dana je sve proslo, a lekove sam pio jos 10 dana. E, sada zamisli situaciju da sam bio tada recimo na Belegiskim adama, sam pa ti vidi.
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže Kolega

  • Mornar
  • **
  • Poruke: 33
  • Pol: Muškarac
  • ,,Dane provedene na vodi Bog ne racuna'' - rtg
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #8 poslato: 22, 02, 2009, 00:46:41 pre podne »
Ajde sastavicu spisak ovih dana...moram malo i ja da se presaberem pa da vam tacno popisem sta je od lekova dobro imati u kucnoj apoteci.
Ali morate me razumeti i da je ovo sto je Kapetan rekao 100% u pravu. (objavljivanje ovakvih podataka na foumu)
Osobe koje su npr. cirasi ne bi smele da koristi Dexason. Takav antagonizam postoji kod velikog broja lekova.
Ja cu napisati uopsteno (generalno) ali cu se i ograditi od odgovornosti, a NAJISKRENIJE preporucujem da sve potvrdite i proverite kod vaseg nadleznog lekara.  :pogranichnik:

Van mreže colonelo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 319
  • BG-023 B
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #9 poslato: 22, 02, 2009, 02:15:06 pre podne »
Zato colonelo prijatelju, lepo predstavi ženu i promeni mišljnje o njima na brodu, tako ne bi bio sam da se nešto desi. A dešava se, čovek padne, ujede ga nešto, sunčanica... ko je tu da pruži čašu vode ako ne žena.

Ma upravu si Dule, ja sam se malo nasalio. :drinks:
Bolje je ziveti sam nego sa budalama

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #10 poslato: 22, 02, 2009, 02:17:16 pre podne »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #11 poslato: 22, 02, 2009, 02:46:52 pre podne »
Pa da, scipper već napravio spisak za priručnu apoteku. Sad sam je odštampao i ovih dana ću dopuniti, dosta toga nemam.

dajem spisak zeni medicinski je radnik :) a ja skoro kupio onaj za kola i doneo na brod :)

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #12 poslato: 22, 02, 2009, 10:14:41 pre podne »
Mene je prošle godine ubo stršljen za stopalo i posle nekih sat i po počela noga da otiče,nisam puno brinuo oko toga,a uveče se otok povećao i sutradan sam jedva mogao da hodam.Sutra uveče sam otišao u ambulantu da tražim nešto da smirim otok,a oni su mi rekli da nema ništa osim da stavljam hladne obloge i da će se za par dana smiriti.Tako je i bilo.Onda sam ih pitao da li postoje neke injekcije koje se mogu kupiti i imati kod sebe kada smo na našem ostrvu,čisto zbog dece,za ne daj bože,ali su mi rekli da tako nešto nema u prodaji,već se samo u ambulanti daje u slučaju alergije. :nono:
Inače kod nas ima jako puno stršljena i ja sam ih prošle godine na stotine ubio.Ugnezdili su nam se bili na zabatu kućice.Nadam se da ove godine neće.
Dunav je moje more.....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #13 poslato: 22, 02, 2009, 16:36:13 posle podne »
Tema je vise nego vrlo dobra.Treba imati tu vrstu prve pomoci kod sebe jer ubod (mislim 3 i vise) strsljenova u predelu vrata u velikoj meri je smrtonosna bez extra hitnog reagovanja.A mi cesto umemo biti vremenski daleko od civilizacije (mislim na lokaciju voznje camcima ili kampovanje).Mislim da bi svako ponaosob licno za sebe (i clanove svoje porodice) trebao da ode kod svog lekara da ga pita sta sme: kada, kako, koliko medikamenata da upotrebi.
I opet je kapetan u pravu (valjda zato ijeste kapetan :pogranichnik:)
Prvo nazvati 94 pa u saradnji sa njima davati medikamente i naravno hitan transport do najblizeg urgentnog centra.
A stvarno se slazem da bi trebalo imati i prvu pomoc (a naravno i znati kako se daje) protiv ujeda zmija mada nisu sve otrovnice.Treba prvo nauciti kako se razlikuju i koji su simptomi kad je ujed zmije otrovnice u pitanju.

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: PRVA POMOĆ - UBOD STRSLJENA
« Odgovor #14 poslato: 22, 02, 2009, 16:43:08 posle podne »
pcele su otrovnije nego strsljeni to je fakt . ubod pcele ima faktor otrova 1,7-15 vise nego ubod strsljena. kod alergicne reakcije uboda treba naravno odmah otici kod doktora. koliko sam ja ucio treba se kod uboda pcele ili strsljena odmah posle toga popiti tablete CALCIJUM 500mg ili bolje 1000mg ,calcijum sprecava da ubod natekne zato sto tkivo neuvlaci vodu u sebe i tako da natekne.
to smo mi ucili na 2 nedeljnom kursu za ribolovacku dozvolu.