Autor Tema: antialgin--iskustva i mišljenja članova foruma  (Pročitano 29017 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže boban

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 70
antialgin--iskustva i mišljenja članova foruma
« poslato: 07, 04, 2010, 14:19:58 posle podne »
prosle godine kada sam generalno sredjivao brodic ocistio samsve do lima pa tri puta premazao zorkinim epoksi osnovni i dva puta epoksi katran alo nisam antialginom i kada sam ga zimus podigao na prikolicu pun skoljki, opran i ociscen od algi i skoljki a sada sam svuda trazio zorkin  antialgin ali svuda istekao rok.dali moze drugi proizvidjac antialgina ili mora zorkin
« Poslednja izmena: 25, 03, 2012, 22:33:53 posle podne IKA »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #1 poslato: 07, 04, 2010, 15:04:24 posle podne »
nikad ne mazem antilagin, kvalitet vode kod nas je odlican ... pobije sve zivo  :suicide:

mislim da mozes koji hoces ali sacekaj da neko ko se bolje razume da odgovor

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #2 poslato: 13, 03, 2011, 19:07:32 posle podne »
Pre dve godine sam uradio podvodno farbanje aluminijumskog čamca, Hempelovim programom.
Odmastio i očistio podlogu, hempelovim sredstvom, dva sloja prajmera i dva sloja antialgina.
Pošto sam i prethodni čamac farbao Hempelovim antialginom primetio sam da mi se ovaj antialgin jako praška tj ostaje na prstima.
Prve godine je izdržao, ali drugu nije.  :wild:

Pošto sam jesenas imao problem sa lomom ruke, nakon što sam izvadio čamac, samo sam u nekoliko navrata izbacio vodu/led sve do danas.
Lep dan, roštilj u dvorištu, da kucnem u drvo, i ruka je dosta dobro.. naterali su me da malo analiziram stanje poslednjeg farbanja nakon dve godine eksploatacije.

I evo šta sam video:

- Nadvodnih 10-tak santimetara antialgina je u odličnom stanju!  :)
- Podvodnog antialgina NEMA!

Nakon što sam oprao alge, video sam da na rubnim delovim bočne stranice praktično NEMA antialgina tj ima ga ali u tragovima.

- Prajmer je u dobrom stanju, ali ne kažem da možda ne bi trebao barem jedan novi sloj.

Tako da imam 3 opcije:

- 1 sloj prajmera + 2/3 sloja antialgina
- 3 sloja po tabanu, a rubove pojačati sa 4/5 slojeva
- 2 sloja antialgina (i bez puno filozofiranja obnavljati 1 sloj svake godine!)

Ajde dajte neki savet.  :friends:

 :drinks:

------------------------------

Evo imao sam i stručnu pomoć, a i sam čamac izgleda ovako:

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #3 poslato: 13, 03, 2011, 19:35:44 posle podne »
Bobane mozes bilo ciji antialgin ali se moras pridrzavati uputstva tog proizvodjaca o pripremi i podlozi.
Mossi, nemoj praviti sprdnju , nemas ti camac od 5 tona i 30 m2. Odradi to sve kako treba ispocetka da nebi posle bio u dilemi( dali si trebao tako ).
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #4 poslato: 13, 03, 2011, 20:07:15 posle podne »
Kakva sprdnja, pre dve godine me materijal koštao 100e  a izdržalo jedva jače od godinu dana.

A evo koliko to košta danas:
- Alu Safe 7120 - Antialgin 0.75L ............. 3140din
- Razređivač - 510din
- 2603 prajmer - 1810din
- razredjivač - 700din

--------------

Sve ispočetka bi bilo peskarenje, odmašćivanje, prajmer, antialgin: 60+10+(2x(18)+7)+(3x31)+5 = 210e materijal i tako svake 2 godine???

---------------

Tehnolog je rekao sledeće, ako je antialgin dobar ide samo obnova, ako je prajmer dobar ide antialgin, ako je prajmer delimično loš, ide 1/2 sloja prajmera pa onda antialgin 2/3 sloja.

Zato ne vidim da sam nešto postavio pogrešno: moj prajmer je 98% dobar, može sloj, ali nije drama.

Iako mislim da je najjednostavnije i najjeftinije 35e godišnje za JEDAN sloj antialgina.
Ali sada bi tebalo najmanje DVA sloja, a dobro bi bilo TRI. (100 evrića obrni okreni)
Eto to je moje mišljenje, osim što sam poprilično tvrdoglav, umem da promenim mišljenje ako me neko ubedi da grešim.  :good:


Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #5 poslato: 13, 03, 2011, 20:32:07 posle podne »
a može i bez antialgina..... ja nikada na čamac nisam mazao antialgin, povremeno (1-2 puta mesečno) očistim dno komadom grubljeg itisona i nemam nikakvih problema..... leti je lako,uđeš u vodu i istrljaš malo dno i sa strane i extra! Naravno ovo je moguće samo kod malih čamaca....

u svakom slučaju antialgin će uskoro biti zabranjen za korišćenje....ili će izmisliti neki ekološki....
Dunav je moje more.....

Van mreže Vuk

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 595
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #6 poslato: 13, 03, 2011, 21:14:30 posle podne »
Hoće, mislim da je Laza nešto predstavio ali nije dao cenu tj. pitanje je da li ga ima u prodaji, Lazo?

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #7 poslato: 13, 03, 2011, 21:38:36 posle podne »
@Budens, ti si mnogo više na vodi od mene.  :good:

Na čamcu posle 7 dana naraste do 15cm algi, krenem ujutro 5h i kad da ga perem?
A treba da idem 15km. Tamo sam za 25 minuta, naravno ako nemam algi.
Ko ima prikolicu, antialgin mu ni ne treba!  :dance1:

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #8 poslato: 13, 03, 2011, 21:57:15 posle podne »
ja nikada nisam imao na alu čamcu alge 15 cm.... maksimalno oko 1 cm i jako lako se skidaju,bukvalno jednom pređem preko njih i one se skinu.... moguće da je zato što izlazim često na vodu....pa ne stignu da narastu....
Dunav je moje more.....

Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #9 poslato: 13, 03, 2011, 22:06:51 posle podne »
mossi , razumem ja tebe .Isto tako sam primetio da si po tom pitanju pican i da volis da to bude sve kako bog zapoveda ali sta god uradis ti neces biti zadovoljan (sto si i sam potvrdio malo pre ) zato sto sve te zastite koje se pojavljuju kod nas u poslednje vreme vrse posao do 2 god. Probaj samo antialgin 2 sloja pa vidi sta se desava .
A sto se Laze tice on je rekao da je to neka nova generacija boja koja u isto vreme je i farba i antialgin ali jos niko kod nas nije poceo to da radi ( ? ) (za one koji neznaju Lazina firma se bavi uvozom sirovina za proizvodnju boja).
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #10 poslato: 14, 03, 2011, 08:26:55 pre podne »
Hoće, mislim da je Laza nešto predstavio ali nije dao cenu tj. pitanje je da li ga ima u prodaji, Lazo?

Radi se o potpuno novom konceptu boje u kojoj se za osnovu uzima specijalna smola koja se zove SILIKOPON EF kou proizvodi firma EVONIK Tego Chemie iz Nemačke. Radi se o 2-pack epoxy siloxane hybrid coating for corrosion protection - dakle: dvokomponentnom epoksisiloksan hibridnom premazu (sad vam je sve jasnije) koji ima dvojaku funkciju i to pre svega fantastičnu zaštitu od korozije i drugo, do sada nevidjenu osobinu lakog čišćenja. Smola ovom premazu koji se nanosi samo dvaput (uobičajeno nanošenje antikorozionih premaza je u bar tri sloja) zahvaljujući svojm hemijskom sastavu obara površinski napon na izuzetno niske vrednosti koje do sada ni jedan drugi materijal nije uspeo da dostigne. Zbog toga praktično ne dolazi do "kvašenja" kako se to kaže, pa ni vodeni organizmi kao što su alge i školjke ne mogu da se prilepe za korito broda. Čak i kada uspeju da se pričvrste, to je toliko slabo da se pri brzini od 10-14 km zahvaljujući delovanju vodene struje odlepe i otpadnu. Prilikom redovnog održavanja broda dovoljno je uzeti šmrk ili onaj kompresor za pranje automobila i to je to - čisto korito!

Ovo je sve provereno i ispitanu u vodama Severnog mora.
Odmah po završetku tih ispitivanja uspeo sam da dodjem do uzorka smole i početne recepture i sve sam to dao jednom našem renomiranom proizvodjaču.
Medjutim, zbog situacije na tržištu i zauzetosti ljudi iz odeljenja razvoja proizvoda, ispitivanja nisu izvršena od meseca juna prošle godine do danas. Treba imati u vidu da sam se ja sa ovim pojavio kada se u toj firmi ozbiljno razmišljalo da li uopšte da nastave da ulažu u program brodskih boja, pa je i to jedan od razloga zašto razvojno odeljenje nije imalo dozvolu da krene u ovaj projekat.

Istina, pomaka ima.
U toku decembra uspeli smo da toj firmi dostavimo još par komponenti koje ulaze u sastav recepture, a koje nisu iz programa koji ja inače pokrivam, tako da sada ta firma ima u svojoj laboratoriji sve neophodne sastojke da bi mogla da proizvede prvu probnu količinu u laboratorijskim uslovima.

Kada će to biti - ne znam.

Uveren sam da će svaki proizvodjač na tom premazu zaraditi mnogo ali kako se kod nas stvari dešavaju, bićemo srećni ako rezultate dobijemo u toku ove godine.
Dotle će verovatno neko u Evropi ili svetu ovo izbaciti kao komercijalni proizvod i zaštiti ga patentom pa ćemo tek onda znati koliko će koštati.

Mislim da konačni proizvod koji se može tržištu ponuditi u raznim bojama (sve sam to već video svojim očima) ne mora da bude preterano skup i ne mnogo skuplji od klasičnog sistema zaštite plovila, obzirom da se nanosi 30% manja količina, a ostvaruje se trajan efekat i to dugotrajan, tako da su redji intervali redovnog održavanja, a biće znatno manji troškovi tog redovnog održavanja (nema šmirglanja i farbanja svake godine).

U svakom slučaju, ja lično ovaj premaz vidim kao novo rešenje, bez antialgina, dakle bez otrova, kao nešto što će omogućiti lako pranje brodskog korita. Samo da to shvate još i naši stručnjaci iz odeljenja razvoja i njihove kolege iz odeljenja marketinga pa da tom projektu daju prioritet pre nego što to na tržište izbaci neko drugi...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #11 poslato: 01, 05, 2011, 15:34:46 posle podne »
Nisam uspeo da nadjem odgovor na sledeće pitanje:

Šta se dogadja kad istekne 30 dana od farbanja antialginom,  a čamac nije porinut?

- Slabi mu hemija proporcionalno isteklom roku?

Tj šta se dogadja sa antialginom kad se brod/čamac izvuče na suvi dok tj zimovnik.

Da li je dovoljno osvežiti jednim ili sa više slojeva?

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #12 poslato: 01, 05, 2011, 17:26:16 posle podne »
Praktično ništa al recimo da se "presuši" pa u kontaktu sa vodom mu je smanjeno dejstvo jer se teže razlaže i samim tim mu je  smanjeno dejstvo i na alge. U principu u katalogu piše da je potrebno što više slojeva 2-5-7 da bi se dobio shto deblji premaz.
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #13 poslato: 11, 05, 2011, 22:24:03 posle podne »
Ovu temu mogu slobodno da prate i kolege sa vukova.  :lol: :lol: :lol:

Evo konačno došlo i farbanje antialginom na dnevni red.
Imali smo polemiku nanošenje valjkom ili pištoljem?

Ja sam prethodna dva puta Hempelov antialgin nanosio pištoljem:
1. solidno, drugi put očajno.  :wild:

Ovog puta peške, lagano polako, valjkom!

Moram da priznam da sam skoro pa oduševljen razlikom!  :good:

VALJAK JE MAMA!

Pištoljem je brzo, ali stvarno valjku  ni do kolena.

Koristio sam i hempelov rezredjivač max 3%!
Sutra ću morati ponovo dodati malo, jer hoće da zgusne u kutiji nakon otvaranja!

Antialgin se lepo i lako nanosi, dosta je bogat, gust ili što bi rekli "mastan".
Jedan prelaz valjkom je bolji od dva prelaska pištoljem!

Pošto sam napravio pauzu da se malo odmorim i da fotkam,  za to što je ofarbano potrošio sam POLA jednog pakovanja od 750ml !
Površina tog dela je: 450x(70+36+20) plus vinkle tj oko 6m kvadratnih!
Tako da od jednog pakovanja možete računati na 12m2 !!! Valjkom!

Evo fotke:


Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: antialgin premaz
« Odgovor #14 poslato: 13, 05, 2011, 20:20:37 posle podne »
Evo još malo podataka o farbanju valjkom, hempelov AluSafe za Alu čamce.

Čamac sa slike, ubi se da potrošim dva pakovanja od 750ml i ne mogu.   :lol:
Valjak je velurski, nanosi se extra!
Lako, debelo i solidno brzo!

Priprema (pranje algi od prošle godine) Karherovim peračem za aute, rotacionom mlaznicom.  :good:

 :drinks: