Autor Tema: Koja je najbolja rucna radio stanica ?  (Pročitano 49940 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #30 poslato: 20, 02, 2013, 20:59:21 posle podne »
Raymarine je stanica,ozbiljna sprava.
Zonton je mozda,ali samo mozda za mali camac.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #31 poslato: 20, 02, 2013, 22:05:29 posle podne »
Sa tom vrstom pecanja se ni ja ne slazem osim ako je u pitanju prezivljavanje.
U nekim situacijama su ljudi jeli delove leseva da bi preziveli (istinit dogadjaj kod jedne avionske nesrece). E tada je i lov strujom opravdan.

Tako i ja ovde opravdam "igracku" jer ce mozda nekom spasti zivot. Takve situacije i zakon opravdava. Pa jel covek seo za volan autobusa i ako nema dozvolu, da bi ga zaustavio i tako sprecio tragediju, i ispade heroj (istinit dogadja od pre nekoliko meseci).

Znaci, u kriznim situacijama je i krsenje zakona dozvoljeno.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #32 poslato: 21, 02, 2013, 07:45:33 pre podne »
Kod kupovine radio stanice svako mora da u obzir uzme nekoliko važnih razloga.

Po meni, prvi i najvažniji je: zašto mi je potrebna?
Odmah zatim: koliko vremena provodim na vodi?

Slažem se da u vreme mobilnih telefona i deo problema koji nam se mogu desiti dok smo na vodi možemo rešiti telefonom. Medjutim, mobilni telefon nema nautičarsku frekvenciju. Njime ne možete obavestiti brodove koji nailaze da se nalazite na plovnom putu bez mogućnosti da uklonite čamac.
A to je nešto što realno ima šanse da se dogodi svakom od nas bar jednom u životu.
Lično, trudiću se da nikada ne budem na vodi po magli ali ko može da garantuje da se magla neće naglo spustiti tada i tamo gde se tome nismo nadali?

A kad se to desi, neka nam je Bog u pomoć - sa ili bez radio stanice.
Radio stanica male snage dovoljno je snažna upravo u takvim situacijama da možda spase život. I tu se ne postavlja pitanje cene. Bitna je snaga stanice.

Mala kineska stanica Zonton samo je kineska verzija u svetu dobro poznatih i cenjenih stanica veoma poznate marke.
Ali kao što neki od nas mogu sebi da priušte da nose jakne sa amblemom poznatih dizajnera, a drugima je skupo i u kineskom tržnom centru pa sebi jaknu kupuju u prodavnicama polovne odeće, tako će i u ovom slučaju svako da izabere šta može i želi da plati.

A ja postavljam pitanje: ako na vodi provodim malo vremena, nekoliko puta u toku godine, ako je to uglavnom danju i po dobrim vremenskim prilikama - da li ima smisla da za ranije pomenute vanredne situacije koje će se možda dogoditi platim unapred više stotina evra?

Koliko para - toliko i muzike dobro je poznata izreka. I tačno je da postoji veća verovatnoća da se "kinez" pokvari. Ali to može da se desi i vašoj skupo plaćenoj radio stanici. A šta tada? Postoji li pravi servis? Koliko košta opravka? A "zontona" - ma, baciću ga u vodu i kupiti drugog kod Bugara.

Eto, tako ja razmišljam.

A registracija i poštovanje zakona?

To je u redu. I ja ću, kad stignem registrovati Zontona. Mislim da je Kapetan (ako nije neko drugi) jednom prilikom na forumu dao uputstvo kako registrovati stanicu. Bilo bi dobro da nas autor tog teksta podseti na tu proceduru (samo postaviti link do tog uputstva da ne bismo dugo tražili). Koliko se sećam, nije nešto komplikovano, a ni skupo.
I mislim da to treba uraditi što pre jer sam čuo da se i u toj oblasti pripremaju novi propisi (nešto kao novi zakon o bezbednosti saobraćaja) pa da ne bude: ko je registrovao - registrovao je, a ko nije - i neće!

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #33 poslato: 21, 02, 2013, 10:53:48 pre podne »
LSI kao prvo pitanje postavlja cemu je namenjena  radio stanica?
Neka svako (ko se pita da li mu treba ili ne) dobro razmisli,tu prestaje svaka rasprava.
Svako ce skupiti neku kintu vise i kupiti krsten uredjaj.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #34 poslato: 21, 02, 2013, 12:03:53 posle podne »
zonton je kopija nekog kenwooda ili tako nesto ... to je dogovorno izmedju kenwooda i fabrike, kenwwod plati manje para a fabrika prodaje svoj brend... Zonton nije namenjen za nautiku i to je tacno , on je za ranceve, sume , livade i za komunikaciju na objektu... ali moze se koristiti i za nautiku jer pokriva njen spektar...

e sad treba znati da nema baterije koja ce da izdrzi 2-3 godine a da joj debelo ne padne kapacitet ... obicno se to zavrsi tako sto kupimo novi uredjaj jer su baterije obicno skuplje od uredjaja... ako znamo da LiIon imaju i Raymarine i zonton i da im je realno trajanje do 3 godine , onda se tu nema sta razmisljati ... ima Raymarine predosti nije da nema, ali meni te prednosti nisu toliko bitne

dule moj zonton je stalno na krmi i nikad se nije pokvasio

ujedno seti se kad smo testirali mog zontona i tvoju IKOM stanicu koja je minimum 4 puta skupja od zontona...

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #35 poslato: 21, 02, 2013, 12:10:49 posle podne »
Nautika nikada nije bila jeftina zanimacija nigde , osim kod nas , nekada davno . Mi , koji smo odrastali i rasli u vreme kada je sve bilo socijala (a to je vecina sa ovoga sajta i uopste ) tesko  prihvatamo istinu da za nasu pasiju treba odvojiti podosta novca ! Tako je kako je , iz ove koze se ne moze i zato imamo Zontone i motore od 20 godina starosti ! Fakat je da neki imaju stanicu a da nemaju preku potrebu za njom jer su im Vojne baste krajnja destinacija . Ipak su je uzeli jer mogu da izadju na ubalu i vazno je ukljuce , slusaju brodove ili druge koji plove . Ima i onih kojima su ladje okicene antenama , sondama a zaborave svu tu tehniku da ukljuce jer sa pola od njih ne umeju da rukuju a morate priznati da ladja mocno izgleda sa svim tim skalamerijama na krovu ! Svega ima na nasim rekama .  E zato nama nije dosadno .
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #36 poslato: 21, 02, 2013, 14:08:25 posle podne »
Mislim da ste malo pogrešno razumeli ono što sam napisao.

Pomenuo sam Zonton samo kao primer jevtine, upotrebljive stanice.
Takvih "divljaka" ima više i u odnosu na brendirane stanice mnogo su jevtinije i dostupnije nama sa ograničenim budžetima.
Pomenuo je neko cenu baterije - za Zontona je 20 evra (a stanica 40-50, kako kad).

Sve je to mnogo jevtinije od brendirane stanice pri kupovini i kasnije u eksploataciji. Za nas, amatere, vikend nautičare, ne vidim smisao tog troška.

Objasnio sam i kad, po mom mišljenju, nama na vodi treba stanica. Sve ostalo je u domenu onoga šta ko može i ćeli sebi da priušti i oko toga ne vredi raspravljati.

A da li se Zontoni i slične "klon" stanice mogu registrovati - iskreno nisam o tome razmišljao. Ja sam svoju hteo da registrujem ali ako to naš zakon ne dozvoljava - e, pa onda je neću registrovati. A sigurno neću kupiti neku skupu, našim zakonom odobrenu, stanicu samo zato da bih ispoštovao državu.

Van mreže Slovenac

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Jugo,Jugo, rodna grudo...
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #37 poslato: 21, 02, 2013, 22:06:21 posle podne »
a ova i ne gnjavim više,što se radio stanice tiče.yaesu ft 2600m sa memorisanim marine kanalima od 1 do 28 kaže da stanica radi na oba kanala.  114
Pozdrav svima!

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #38 poslato: 21, 02, 2013, 22:37:54 posle podne »
Vi svi pricate o biciklama a tema je koja je NAJBOLJA rucna radio stanica.
Ocekivao sam da vidim stvarno neku od boljih.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #39 poslato: 21, 02, 2013, 23:38:57 posle podne »
Što bi rekao LSI ,znaš li čemu će ti služiti stanica.Ako sebi pojasniš potrebu za stanicom onda ćeš moći i da se odlučiš.Lično ja ,kada bih vršio nabavku stanice izbor bi bio stabilna ,brodska.Razlika u ceni ne mora biti značajna,ali upotrebljivost je kud i kamo efikasnija.Ako izlaz tražiš u nabavci stanice za čavrljanje  i zanimaciju i zonton zadovoljava.
Za 12 dana regate ,bio sam neka vrsta repetitora za one sa zontonom.Prenosio sam ko šta kaže obzirom da se nisu međusobno čuli na većoj razdaljini od par stotina metara.Poruke koje sam prenosio su kazivale da im stanice nisu ni trebale,jer su sve poruke bile u okviru;;;jel kuvaš kafu,kojom brzinom se krećeš,,gde je ovaj ili onaj......

Van mreže Slovenac

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Jugo,Jugo, rodna grudo...
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #40 poslato: 22, 02, 2013, 00:01:28 pre podne »
Iko stavio bi stabilnu,ova yaesa je u Srbij i košta 165e polovna čovek kaže da radi preko obe  frekvencije i strahovito je jaka, oglas je postavljen u saradnji moja ladja com, a raymarine nov u Sloveniji 195e,mislim da sam na našem forumu pročitao da yaesa je jaka firma a cene su slične zato tražim pomoč.  114
Pozdrav svima!

Van mreže poljo

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1961
  • Pol: Muškarac
    • "Teska voda"
    • http://www.alojasailing.com/
  • Brod tip: Bar Harbor Cruiser
  • Marina: NK"Moja ladja Brcko"
  • Veličina: 8m
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #41 poslato: 22, 02, 2013, 00:21:00 pre podne »
Kupi onu koju nije potrebno kodirati ili dekodirati . Yeasa je jaka firma i jaka stanica ali ako nije pripremnjna za upotrebu na vodi .......A i novo je novo
Vepar je vepar, čak i kad mu kažu da je svinja.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #42 poslato: 22, 02, 2013, 09:10:44 pre podne »
Ajde da i ja kazem svoje iskustvo sa Zontonom , posto posedujem isti , jel .
Iskustvo br.1....usidren sam na donjem spicu Ratnog ostrva i veoma dobro se cujem sa BarbaNesom koji je u Visnjickoj marini!

Kolega u Vojnim bastama , ja na Beljarici , znaci razdaljina oko 3,5 km  i da bi se culi moram da izadjem na terasu camca jer u kabini imam problem sa prijemom !

Zakljucak donesite sami .Po meni , Zonton stvarno dobaci tih deklarisanih 10 km. jedino u idealnim uslovima ! Svaka prepreka u vidu , sume , brega , zgrade mu predstavlja problem .
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #43 poslato: 22, 02, 2013, 10:12:23 pre podne »
... stavio bi stabilnu...

Da vam pomognem oko termina: stabilne (stacionarne) stanice su na kopnu, nepokretne. One koje rade u pokretu, u automobilu ili na brodu zovemo mobilnim stanicama. Treća vrsta su ručne iliti prenosive (hendheld na engleskom?...

Drugim rečima, stabilne stanice odgovaraju samo onima sa čamcima u bašti.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Koja je najbolja rucna radio stanica ?
« Odgovor #44 poslato: 22, 02, 2013, 10:18:03 pre podne »
Imam još jedno pitanje:
ima li neko dobru volju da nam sumira zvanične npr. srpske tehničke zahteve da bi neka stanica mogla da se upotrebljava u "pomorskoj" radiotelefonskoj službi (navodnici su tu jer bi to trebalo da bude zvaničan naziv, a zapravo je reč u unutrašnjem vodenom saobraćaju...).

To može biti korisno da bismo mogli pravilnije da sagledamo termine "prava", "nautička" i tako te.
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.