Autor Tema: Projekat "5"  (Pročitano 33629 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Projekat "5"
« poslato: 02, 04, 2010, 00:12:10 pre podne »
Razradjujem "projekat" camca sa kabinom i nadkabinom pa otvaram ovu temu za konsultacije i prikaz napretka.
Za pocetak, ono od cega sam poceo, ideja za camac kabinas 7x2.5


Ipak, zbog neiskustva, manjih troskova u izradi i eksploataciji, resio sam da se skupim na 5x2
Dizajn jos uvek "zvrljam po salvetama" a za osnovu resavam da uzmem projekat "Eager Eve"
Pozdrav zasad, nastavice se...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #1 poslato: 02, 04, 2010, 00:26:16 pre podne »
bolje idi na 7 metara 5 je preusko .....

ovo za sada izgleda "besno"  :good:

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #2 poslato: 02, 04, 2010, 00:42:15 pre podne »
Ma, voleo bih ja i 8-9, otprilike ovako, kao sa "salvete :)


Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #3 poslato: 02, 04, 2010, 09:16:27 pre podne »
Impulse ta si se zalepio za 5m. Možda imaš takvo korito pa hoćeš da ga dogradiš?

Moje mišljenje je da bi ti za 7-8 metara trebalo nekoliko tabli lima više. Za uzvrat dobio bi mnogo više konfora. Ni porez ne bi bio ništa veći. Razmisli ti još jednom. Idi na reku, uđi u čamac od 5 m, pa onda u neki veći i zamisli svu tu nadgradnju koja ti je nacrtana. Jedno je crtež a ... :taunt:
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Barba

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 903
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #4 poslato: 02, 04, 2010, 20:10:56 posle podne »
Polako ljudi, mozda covek ima nameru da bude u nizoj poreskoj grupi (do 5 metara). Impulse i po mom misljenju 5m je malo i greota je toliki trud ulagati da bi posle 1. sezone shvatio da ti fali 1.5 metar. Po mom misljenju 7m je minimum za komotnu plovidbu. Pricam ti ovo jer imam pasaru od 5 metara i tako mi fali jedan metar, da ne mogu da ti opisem.
"Niko nije tako beznadezno porobljen kao onaj koji pogresno veruje da je slobodan" - Gete.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #5 poslato: 02, 04, 2010, 20:24:24 posle podne »
Pricam ti ovo jer imam pasaru od 5 metara i tako mi fali jedan metar, da ne mogu da ti opisem.

pa valjda i Pasari fali taj jedan metar ?  :lol:

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #6 poslato: 06, 04, 2010, 00:47:02 pre podne »
Dakle, posle nekoliko dana tumbanja projekta Eager Eve, lupanja glave dok nisam shvatio da cetezi nisu
upotrebljivi, t.j. ne odgovaraju stvarnim merama, crtanja iz pocetka svih rebara, izvodnica... pozicioniranja
rebara....ubacim to u Delftship, okreni, obrni, jedva sve dovedem bar priblizno na "meru", ali...
To je projekat za drveni brod, a kad ukljucim "Developability check" sve se crveni jer se proracunava za lim.
Ukratko, nemoguce savijati.
Potom, nadjem gotov model "Caballero" u Delftshipu, isto - sve crveno.
E, potom uzmem opet gotov model "Double Chine" koji je u startu radjen za lim, ali dimenzija 10x3,75. Smanjim
ga srazmerno svojoj zamisli i dobijem ovo :


E, sad, posto se ic ne razumem u korita, pitam sta mislite o ovako necem? Deplasmansko? Poludeplasmansko? Rek'o
bi da glisersko nije. Ima li neko predstavu o "konjazi" koju ovo korito zahteva za pristojnu plovidbu sa vanbrodskim
motorom? Da li je predubok "V"? Da smanjim? Ovaj "stepenik" na prelazu sa bokova na dno kazu da poboljsava stabilnost,
protiv ljuljanja.
Inace, Oblikom i prostorno, ovo korito mi "bas pase"
A evo sta kaze Delftship o otporima???


Ima li neko savet, tumacenje, preporuku?

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #7 poslato: 06, 04, 2010, 09:44:15 pre podne »
obzirom na težinu metalnog broda ovo što si zamislio će izglisirati tek sa jako mnogosnage.
Dakle možemo ga definisati kao poludeplasmanac.
Imam jedan savet.Iz ličnog iskustva ti govorim , toliko V celom dužinom korita daje ti izvesno dobru nestabilnost , pogotovo dok nisi u plovidbi.Pokušaj da u dnu zadnja četiri ili pet rebara prema krmi (zrcalu) smanjuješ V  da bi se na samom zrcalu V svelo na odprilike 10-12 stepeni ,to daje izvrsnu stabilnost.
Impuls pominješ par puta "pristojnu brzinu" koliku brzinu očekuješ, pa  da bude pristojna

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #8 poslato: 06, 04, 2010, 09:56:29 pre podne »

       Ako sam shvatio izmedju redova sa 50km/h bio bi zadovoljan.
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #9 poslato: 06, 04, 2010, 10:04:06 pre podne »
Eh, ne bih da preterujem, cak i za 30-35 km/h se pitam nije li preveliki zahtev sa 25 KS odprilike.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #10 poslato: 06, 04, 2010, 10:02:25 pre podne »
Definitivno , zahtev nerealan

Van mreže Impuls

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 62
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #11 poslato: 06, 04, 2010, 10:08:40 pre podne »
O.K. Shvaceno, sta bih mogao da ocekujem?

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #12 poslato: 06, 04, 2010, 11:23:52 pre podne »
Prvo, pogledaj ovaj projekat : http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=2472.0
Dimenzije su 6,00m x 2.20m

To je pravo glisersko korito koje je modifikovano tako da daje i odličnu stabilnost za pecanje.
Na 6m je spakovana kuhinjica i kabina za WC.
Postoji kompletan plan sa iscrtanim svim delovima za šper/epoxy, a moguće ga je raditi i u alu-limu.
Dizajn kabine je stvar ukusa i može se promeniti, naravno.
Ovaj gliser bukvalno leti sa 100ks na krmi!
Ako ga proporcionalno smanjiš na cca 5x2, imaćeš još uvek pristojan prostor, ali dovoljno će ti biti 30-40ks za glisiranje.
sa 25ks možeš da glisiraš do 500kg max. Sve preko toga je mučenje.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #13 poslato: 06, 04, 2010, 11:43:47 pre podne »
E, sad, posto se ic ne razumem u korita, pitam sta mislite o ovako necem? Deplasmansko? Poludeplasmansko? Rek'o
bi da glisersko nije. Ima li neko predstavu o "konjazi" koju ovo korito zahteva za pristojnu plovidbu sa vanbrodskim
motorom? Da li je predubok "V"? Da smanjim? Ovaj "stepenik" na prelazu sa bokova na dno kazu da poboljsava stabilnost,
protiv ljuljanja.
Inace, Oblikom i prostorno, ovo korito mi "bas pase"
A evo sta kaze Delftship o otporima???


Ima li neko savet, tumacenje, preporuku?

Drago mi je da se još neko igra sa Delftshipom.

Elem,
Korito ti je takvo kako ga voziš. Ako na ovo staviš 4-10 HP dobio si deplasmanac, ako staviš 30-50 HP dobio si gliser. Kriva otpora koju daje Delftship je isključivo za deplasmanski režim plovidbe. Ako klikneš na "Report" u gornjem levom uglu dobićeš tablicu sa brojnim vrednostima - poslednja kolona desno u gornjoj tablici ti je snaga kojom treba da poteraš korito da bi dobio tu brzinu. A da bi dobio tu snagu na koritu treba ti barem duplo jači (vanbrodski) motor.

Malo preciznija slika otpora se dobija ako exportuješ korito u Michlet - daće ti čak i oblik i veličinu talasa kojje praviš. Ovako napamet, mogu ti reći da te najviše koči krma - što ti je krma dublje u vodi to više talasa praviš - što više talasa praviš, više energije od motora se baca niz vodu. Diži krmu što više može.

Za dublje ili pliće V korito ... ugao pod kojim V pada direktno utiče na lakoću i brzinu na kojoj počinješ da glisiraš jer utiče na hidrodinamički uzgon koji te podiže. Googluj malo pa ćeš videti.

Za stabilnost ... sa KM ti je označena visina ispod koje MORA da ti se nalazi centar mase na brodu. Moment sile koji ti brod vraća u ravnotežu zavisi od rastojanja te dve tačke. E sad ... ako ti je mnogo nisko centar mase a visoko KM, jeste ogromna stabilnost ali ima žene i deca da ti povraćaju po talasima zbog velikih ubrzanja pri ljuljanju. Ako ti je razmak pak suviše mali, možeš i da se preturiš (za ovaj tip korita to je gotovo nemoguće ali sve zavisi koliko ćeš ići u visinu). Imaj mere i čamac će biti nežan i lagano se vraćati u ravnotežu.

Ako mogu samo da dodam još jedan glas za dužu varijantu ... probaj u Delftship-u kako će se ponašati otprilike isto korito upola duže i koliki otpor će davati za istu brzinu.

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: Projekat "5"
« Odgovor #14 poslato: 06, 04, 2010, 11:55:51 pre podne »
Poređenja radi evo ti slička polovine katamaranskog korita 9m, 1500kg. Obrati pažnju na fakat da je tvoj grafik do 6 kn a moj do 9 kn. Snaga u kW na koritu ti je Resistance [kN] x Speed [m/s], a potreba snaga motora otprilike duplo.