Autor Tema: Feeder ribolov - misljenja i iskustva  (Pročitano 18741 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže bora63

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Feeder ribolov - misljenja i iskustva
« poslato: 19, 03, 2010, 09:17:35 pre podne »
Hteo bih da izmenim iskustva sa kolegama koji su vicniji ovom tehnikom .Ja sam nov i ne mogu da se pohvalim. Ajde da cujem vas . . . Inace lovim pretezno belu ribu izmedju DJerdapa  1 i 2 . Poz . . .
« Poslednja izmena: 12, 01, 2011, 19:36:31 posle podne mossi »

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #1 poslato: 19, 03, 2010, 10:09:05 pre podne »
tu gde pecas na tvoju srecu tehnika ti i nije mnogo potrebna :)

Van mreže bora63

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #2 poslato: 19, 03, 2010, 10:32:22 pre podne »
Prijatelju , sta bi ti koristio , kao primamu - feeder , u ovom periodu za lov bele ribe napomenutoj lokaciji  :superstition:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #3 poslato: 19, 03, 2010, 13:58:35 posle podne »
ja prvi ne znam sta je feeder ribolov :) ali kada sam malo procackao mozda sam i pecao ovako u Golubcu letos  :good:


Feeder

 

Feederom nazivamo tehniku sportskog ribolova kod koje je svojstvena upotreba hranilice. Ova tehnika predstavlja integraciju plovkarenja i dubinskog, s tim što ima najbolje osobine i jednog i drugog. Vrhovi kod feeder štapova izrađeni od karbona ili fiberglasa  i veoma su osetljivi i uočljivi (ofarbani svetlim upadljivim bojama – belom, žutom, narandžastom ili crvenom) tako da sa te strane daju onu draž koju ima plovak, a od dubinskog snagu i mogućnosti dalekih zabačaja. Ova tehnika je upotrebljiva na svim tipovima vode i njome je podjednako interesantno loviti i sitnu ali i veoma krupnu ribu. Princip na kome funkcioniše feeder je precizno, konstantno i ne previše obilno hranjenje koje se vrši plasiranjem hrane pomoću hranilice. Na taj način jata se koncentrišu na uskom prostoru i riba postaje veoma aktivna.

 

Feeder štapovi
Kod nabavke štapa morate se odlučiti za varijantu koja odgovara uslovima koji vladaju na vašem terenu kao i veličini ribe koju lovite. Lagani i fini štapovi težine bacanja do 70 grama su idealni za kanale, manje reke i jezera na kojima nisu potrebni daleki zabačaji. Takvi štapovi će „završtiti posao“ za lov sitnije ribe ali verujte da ćete izaći na kraj i sa nešto krupnijim komadima. Za lov na rekama, jezerima gde je potreban dalek zabačaj ili komercijalnim terenima gde ima veoma krupne ribe onda odaberite jače varijante štapova sa težinom bacanja preko 150 gr. Štapovi se ne kupuju svaki dan, pa je najbolje da pažljivo odaberete i to kvalitetnije modele i one varijante kod kojih dobijate bar standardnu varijantu od tri vrha.







 

Hranilice
Postoji veliki broj različitih tipova hranilica i sve one svrstane su u tri velike grupe. Kavezne hranilice se izrađuju od žičane ili plastične mreže u različitim oblicima i veličinama i primenljive su na svim tipovima terena pa se zato najviše i koriste. Hranilice zatvorenog tipa izrađuju se od plastike imaju valjkast oblik i čepove sa obe strane koji se po potrebi mogu skinuti. Ovaj tip hranilice koristi se uglavnom za prihranjivanje crvima ali uz malo maštovitosti pruža još mnogo mogućnosti. Metodh hranilice su porodica hranilica različitih oblika ali iste namene. One služe za lov šarana na komercijalnim revirima. Njima je svojstveno to što se koriste nešto lepljivije hrane sa dosta dodataka u vidu partikli (zrna) i peleta.

 

Taktika
Lov na hranilicu iako podeseća na već viđene metode, ima mnogo svojih specifičnosti i potrebno je dosta vremena i vežbe da se uđe u štos. Kod postavljanja štapa na stajaćim vodama treba obratiti pažnju na to da se štap postavlja nisko sa vrhom prema vodi kao i to da štap i najlon zaklapaju ugao od 45 stepeni kako bi signalizacija bila pravilna. Na tekućim vodama feeder se postavlja isto kao klasičan dubinac-sa vrhom na gore kako bi se izbegao otpor najlona usled kretanja vode. Prvih nekoliko zabačaja treba odraditi sa olovnim otežanjem kako bi ispitali dubinu i strukturu dna. Sledeći zabačaji idu praznom hranilicom kako bi stvorili osećaj, zatim  ide 5-10 (po potrebi i više) zabačaja hranilice sa hranom ali bez udice. Ova treća stavka ima osnovnu funkciju a to je prihranjivanje ali ako štap provede na držaču neki minut, saznaćemo da li ribe već ima na mestu, da li je aktivna i kako se ponašaju vrhovi kada riba napada hranilicu. Posle toga stavljamo udicu sa predvezom i počinjemo da pecamo. Prvo probajte sitnije i prirodnije mamce kao što su pinkići, larva ver de vas ili sitnije gliste (ili komadići glista) da bi kasnije ako riba radi probali i druge mamce i njihove kombinacije sa namerom da lovimo krupniju ribu.

 

Oni koji su probali feeder, shvatili su da je to nešto sasvim drugo od svega drugog. Veliki je broj iskusnih šarandžija i plovkaroša koju su prešli da love ovom tehnikom. Dakle ako želite da lovite mnogo riba i da u tome stvarno uživate, onda je feeder prava stvar za vas!










Preneto sa http://www.nautika.rs/ribolov/feeder.htm

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #4 poslato: 19, 03, 2010, 14:25:09 posle podne »
Feeder tehnika se koristi na stajacim i sporotekucim vodama.Na Dunavu treba se koristiti vece tezine bacanja stapa.Skup nacin ribolova ali sa savladjivanjem tehnike daje odlicne rezultate.E sad vide majstor na peseve je dao dobar prilog :drinks:

Van mreže bora63

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 66
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #5 poslato: 19, 03, 2010, 14:37:59 posle podne »
Svaka cast na odgovoru :agree:  :agree:  :agree:  :pogranichnik:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #6 poslato: 19, 03, 2010, 15:27:32 posle podne »
Svaka cast na odgovoru :agree:  :agree:  :agree:  :pogranichnik:

boro nije to odgovor to je samo tehnika , meni se cini da ovo nije uopste komplikovan nacin pecanja .... ajde bilo bi zanimljivo ako jos neko to koristi da podeli iskustva, ja cu pokusati da nesto izmunjam sada za weekend ali posto nikad nista ne upe3cam nisam bas referentan :)

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #7 poslato: 19, 03, 2010, 20:06:05 posle podne »
naravno da moze da se primenjuje i na dunavu i to vrlo uspesno :good:
kvalitetan pribor omogucuje koriscenje tankih struna tako da brzina vode nema nekog narocitog uticaja
cak bolje spira hranu sa hranilice i samim tim bole primamljuje ribu.
preporucio bi ti neku kvalitetniju prihranu posto riba jos nije preterano aktivna

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #8 poslato: 19, 03, 2010, 20:48:43 posle podne »
kako ide vezivanje ovog sistema ?

sta se pakuje sve u hranilicu ?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #9 poslato: 20, 03, 2010, 21:35:56 posle podne »
ljudi ima li neko ideju sta sve ide u hranilicu ? koja je procedura ?

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #10 poslato: 06, 01, 2011, 23:22:13 posle podne »
Ove godine sam imao više pecanja FEEDER-om nego iz čamca!  :shout:

Da sve ne bude tako crno, pecalo se više nego uspešno.  :) :good: :yahoo:
Lokacija DTD, mesto sa dosta panjeva, znači poprilično težak teren.
Hranilice 30-50gr, udice br6, najlon 0.28 glavni predvez 0.25

U hranilicu ide neka od feeder primama, ali može se do 50% dodati i neke druge odgovarajuće primame plus opet aroma po želji.
Mamac uglavnom kukuruz šećerac sa crvićem u paketu.

Kako je sezona odmicala, ostajao je samo kukuruz, a ciljna grupa se suzila samo na šarana.

Samo šarana na toj lokaciji kolega i ja imali smo 20tak, ali svi su bili lepi od 2.5-8(OSAM) kg!
Najčešći su bili oni oko 3kg.  :)

Ja sam pecao uvek samo sa jednim štapom, a kolega sa dva.
Nije bilo pravila.. ako nisam ja uvatio više, onda je on!  :lol:

Borbe su bile lepe, a biilo je i dosta kidanja.
Težak terenj i panjevi.. Najviše kidanja se dešavalo u prvih 5 sekundi!

Imao sam i jako zanimljiv dogadjaj!
Zabacim ja, namotam i hoću da stavim štap u nosač, kad ... kratko,
Ja da malo povučem sistem, kad on vuče nazad?!
Ubacio sam šaranu u usta!  :yahoo:
To mi se stvarno retko dešava.

Ali nije mu bilo sudjeno i jedan od retkih što se otkačio, posle minut borbe.  :new_russian:

Tehnika nije skupa, hrane se troši manje nego redovnom primamom.
Hranilice se mogu praviti kod kuće, a i mogu se kupovati najjeftinije.
Najlon treba da je vrhunski, tanak, a što manje tegljiv!
Udice od 14-6, barem po mojim merilima /trenutnim/.

Inače imao sam IZUZETNU borbu feederom iz čamca.
Zveknuo mi šaran LEP, lagano krenuo prema meni, a onda okrenuo ka panjevima..
i odeeee... na moju najveću nesreću stvar se desila mojom greškom, odrešio mi se čvor na vrtilici.

Kvalitetan tvrd i klizav najlon, ako se čvor ne osigura .. odreši se.
DVA puta /ne jednom/ kroz alku, 5x oko najlona, vratiš kroz najlon i kontra provučeš.
E tako se ne dreši! Ako sve uradim a ne provučem dva puta kroz alku, zna da se odreši.

Naravno da se neće odvezati na ribu od 1-2 kg, ali na macana.. uffff al sam bio glasan!  :diablo: :wild:

Sve u svemu lepa tehnika, peca se jednim max dva štapa, sa obale!
Iz čamca može, ali nije to to.

Bistro!

 :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #11 poslato: 07, 01, 2011, 08:41:05 pre podne »
ja koji ne znam da pecam sam odusevljen ovom tehnikom, imao sam poprilicno uspea sa belom ribom... od primama sam koristio ili salame (ispod mosta se kupuju) ili one kocke 30x 15 cm isto hrana za feeder...

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: feeder ribolov - misljenja i iskustva
« Odgovor #12 poslato: 08, 01, 2011, 08:32:18 pre podne »
Ja nikad nisam pecao ovom tehnikom ali verovatno bi bila jako zanimljiva iz camca koji je privezan uz obalu gde je dubina malo veca a tok malo jaci (znaci mesta gde je tesko pecati na plovak)
Inace ako i budem probao ovu tehniku bice to iskljucivo zbog deverike
Letos sam ih ojadio na plovak u Visnjici ali su bile sitne...ni jedna da prebaci 350 gr
Takodje babuske sam na dubinca i hranilicu ojadio ove godine...bese jako krupnih
E sad me samo muci gde bi kod nas u kraju (od Pnacevca pa do malih voda) mogao nagaziti krupnije deverike
Dal bi male vode sa adekvatnom primamom dale rezultat...mozda neko od kolega ima iskustva