Autor Tema: SIDRENJE SAVETI  (Pročitano 83028 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #90 poslato: 04, 12, 2017, 08:58:43 pre podne »
A čemu tačno služi pomoćno sidro na Dunavu, sem ako se ne peca pa je potrebno umiriti krmu da ne šeta?
Nikad ga nisam koristio kad se sidrim u toku, a i nemam ga. Imam na brodu 3 glavna sidra, sva su ista  sajkaca za slučaj da neko moram da odsečem da imam rezervu.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #91 poslato: 04, 12, 2017, 10:18:29 pre podne »
Zankiki,
Lepo si to rekao. I ja na camcu imam dva sidra, jedno koje koristim i drugo koje je rezerva. Oba su danforth.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #92 poslato: 04, 12, 2017, 10:47:24 pre podne »
Pa sem ako iz bilo kog razloga treba biti na jednom mestu onda eventualno da ali u bilo kojoj drugoj varijanti mislim da je mnogo bezbednije sa jednim ali cestitim

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #93 poslato: 04, 12, 2017, 11:32:11 pre podne »
Zox,
Ti bi, po mom misljenje, prvo trebao da pogledas da li mozes negde montirati  drzac sidra, pa tek onda traziti sta i kako... Mislim da razumes, ako montiras  neki drzac, da ce ti sidro ili visiti na dole ka vodi ili lezati na palubi do sidrenja, posto ne verujem da ces svaki put vaditi konopac iz drzaca...
Osim toga, drzac se moze montirati ako ispod njega imas jaku plastiku, jer preko njega ide dosta sile, koja bi vrlo lako polomila slabu plastiku...

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #94 poslato: 04, 12, 2017, 12:05:38 posle podne »
Ne znam kako ti izgleda čamac, ali ako imaš na prednjem delu neku prohromsku ogradu, možeš posle vađenja sidro da kačiš na nju.....

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #95 poslato: 04, 12, 2017, 12:42:19 posle podne »
Ne traba ti nista vise ako hoces tako, samo bi trebalo da vodis racuna da ti sidro pasuje tom nosacu, da ne bude da ne moze da stane unutra. Realno moze i bez svega toga, posto je sidro lagano, kad se sidris zveknes ga sa pramca, ispustis koliko ti treba i konop stavis na tockic. Kad ga dizes lagano izvlacis preko tockica i i onda okacis za ogradu, osiguras da ne ispadne, sredis kanap i to je to.

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #96 poslato: 04, 12, 2017, 15:03:22 posle podne »
Ne vidi se dobro na slici camac koji si postavio, ali bar iz onoga sto vidim, tesko ce sve to ovako izgledati kod tebe...
Nemas box u koji smestiti kanape, nemas mogucnost za vitlo, imas jako malo prostora napred... Ako je ideja bila da ne izlazis kroz sredinu camac na pramac, u bilo kojoj varijanti bez el. vinca to ce biti nemoguce... Iz tog razloga ne vidim da ce ti ista pomoci i ovaj nosac ...
Mozda je naj bolja varijanta napraviti neku vrstu nosaca sidra na ogradi ( i smotanog lanca i uzeta) a onda to rucno spustati i vaditi i ne bacati pare za nesto sto bi bilo samo pola nuznog da bi bilo komplet...
Sto se tice sidra, to je odlicno sidro za pesak i zemnjanu podlogu, ali zato nedaj boze da ti upadne u granje...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #97 poslato: 04, 12, 2017, 17:38:36 posle podne »
Ne znam šta bi ti savetovao jedino da napraviš napred na pramcu onaj produžetak, Špirun, pa da na njemu stoji sidro i konopac nekako pričvrćeni. Meni to na pasari ponekad služi da stavim konopac i sidro da bi ga brže spustio tamo gde želim da se usidrim, mada ja napred imam komoru za sidro konopce i neke sitnice, ali taj špirun bi ti možda rešio stvar da ne zauzimaš palubu.

Van mreže Alexa

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 503
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Albin 25 de luxe
  • Brod tip: Albin AB Kristinehamn Sweden
  • Veličina: 7,60
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #98 poslato: 04, 12, 2017, 17:42:51 posle podne »
https://www.willhaben.at/iad/kaufen-und-verkaufen/d/massive-ankerwinde-bis-20-kg-bootswinde-230802743/

Ovo je slicno oznome sto je Zoran svojevremeno pravio. Mislim da se za te pare ne isplati praviti samo ako ima ko iz Austrije da poruci i preuzme.

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #99 poslato: 04, 12, 2017, 18:14:52 posle podne »
Imam šaljem ti na Fb,

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #100 poslato: 04, 12, 2017, 18:28:52 posle podne »
Posto u marini imamo jedan malte ne isti camac, jednom smo nesto hteli da budzimo i ispostavilo se da je prvih 30 cm spica pramca neka komora, u koju je nemoguce pristupiti bez secenja iznutra. To teba da proveris kako je kod tebe, jer inace nemas kako da ga pricvrstis safovima sa maticama ako ne moze da pridjes...
PS
Ja se izvinjavam sto pametujem mnogo, jer ne volim da budem naporan ni dosadan...

Van mreže MiletaStamat

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1825
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Cranchi Holiday
  • Marina: Nautički klub Zemun-Stari Šlep- Zemun
  • Veličina: 6 metara
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #101 poslato: 04, 12, 2017, 18:37:35 posle podne »
Dule svaka informacija je dobra. Ja ne poznajem te čamce i ne znam kako je rešen prilaz iznutra do vrha čamca, kod Pasare semože kroz onaj poklopac na palubi. Radoznao je i preduzimljiv ZOX vidim ja da će on štošta dograditri na čamcu da ga prilqagodi svojim potrebama. Pa  kakav bi to bio ćamac za srpsko tržište a da ga mi ne prepravimo i napravimo bolje negpo što je fabrički. Ko im je kriv kad bolje to radimo od proizvodjača  jh

Van mreže DuleN

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1555
  • www.mojaladja.com
    • AluNautika
  • Brod tip: AluNautika
  • Marina: Stari Slankamen
  • Veličina: 6.3 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #102 poslato: 04, 12, 2017, 19:05:48 posle podne »
Zorane,
Posto te smatram dobrim i vrednim covekom, postenim nauticarem,... ( iako mi se nimalo ne svidja tvoj "Srbistan", politizacija nekih stvari,...) napisao sam par stvari vezano za tvoje pitanje... Ako sam ti bilo na koji nacin pomogao - smatracu to velikim uspehom.
Ipak, napisacu ti i nesto sto ti se verovatno nece svideti, ali jace je od mene: ako nemas bar 3-4 puta vece prihode od srednjih na nasim prostorima, sto hitnije prodaj taj bayliner !!!!
Ovaj savet shvati kako hoces, ali to je od srca...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #103 poslato: 04, 12, 2017, 19:09:29 posle podne »
Зоране, ако у чамцу и не постоји таква комора напред, о каквој пише Душко, може се на прамац поставити та вођица сидрењака али тако што би се изнутра, из кабине, на плофону залепила нпр. шперплоча (или нека плоча од полиетилена, нешто слично оним даскама за сечење меса). То се фиксира на плафон, онда се избуше рупе за завртње који би повезали то све. Тако ојачање спречило би да се под теретом сидра или под налетом ветра откине пластика на кабини. А то све не мора да буде ружно у кабини јер се може маскирати нечим, тако да и естетика остане, а да се добије функционалан део.

Остаје проблем - а где са ланцем и конопцем?
На сликама то изгледа много лепо кад се метри конопца сложе у концентричне кругове али то захтева доста простора а и питање је да ли би се то услед љуљања чамца, удара ветра или таласа, тако могло оставити? Можда је решење да се поред спроводника сидрењака ту постави некаква пластична кутија у којој би то стајало, а само сидро причврстити уз оградицу.

Не мора то све да буде ружно, а може да буде функционално.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #104 poslato: 04, 12, 2017, 19:47:44 posle podne »
Ne mogu da nadjem sliku gde je pa da pokusam ovako...umesto okruglog kanapa je pljosnata traka (kao za roletne) namotana na rucnu motalicu precnika oko 30tak cm a debljine trake + materijal(oko 3-4cm) a stoji u sklopu sipki pramcane ograde pa ne smeta...sidro stoji ispod spiruna koji je malo duzi od sidra sidrenom alkom do koloturnika na vrhu spiruna a glava sidra dignuta do statve...znaci komplet sidro je ispod spiruna pa ne smeta...lanac vodjicama odveden uz ogradu do motalice i jedan deo namotan na motalicu...naravno kad spustis sidro kraj trake se fiksira za bitvu a ostatak na motalici...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!