Autor Tema: SIDRENJE SAVETI  (Pročitano 83005 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže sale.m79

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 926
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Gasa
  • Brod tip: Apic
  • Marina: Smederevo
  • Veličina: 10m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #75 poslato: 26, 12, 2012, 16:28:58 posle podne »
Slazem se al gumeni camac niko nije razbio

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #76 poslato: 26, 12, 2012, 17:39:05 posle podne »
 
              Sta znaci neadekvatno mesto? Covek se usidrio sidro drzi.Nije on birao vreme.
Pa poenta je da se sidris da te sidro drzi.Koliko sam shavtio oni i skoknuli do grada.
              Mada na takvo vreme ja ne bi napustao ladju.Uzeo bi vinjak i talasi bi nestali.

Upravu si pogrešno sam se izrazio - nije trebalo lađu da ostavi samu toliko dugo pošto neverujem da je po ovakvom vremenu otišao do grada a sidro iako evidentno drži u jednom trenutku bi po ovom vremenu moglo da popusti a obala je baš blizu

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #77 poslato: 26, 12, 2012, 18:21:48 posle podne »
o kakvim privetrinskim i zavetrinskim stranama pricate ? brod na sidru kad dune vetar se postavlja ka vetru (na stajacim vodama) ... gledajte zastavu , konstantno je zavetrina jedino oko krme ... a to je nagore mesto za penjanje u ovakvom momentu ...

po meni jedino pametno mesto je sredina-bok broda jer tu camac najmanje oscilira  ..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #78 poslato: 27, 12, 2012, 15:09:59 posle podne »
moguce je da su ovo talasi posle oluje koji znaju da se zadrze dosta dugo

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #79 poslato: 28, 03, 2016, 23:54:31 posle podne »
Zanima me da li se metalnim brodicem 9m i ravnim tabanom moze pristati uz betonski nasip odnosno kej. Jeste da ima skije od dole odnosno poduzne jake flahove ali nekako mi to deluje opasno.... Da li se to radi i koliko je uobicajeno tako se vezati za obalu?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #80 poslato: 28, 03, 2016, 23:56:22 posle podne »
I hteo sam jos da vas pitam kako se noci u kanalima? neki mi deluju previse uski da bih smeo da se pramcem nasucem na obalu... A ne bih voleo da se nadjem nekoj samohodci na putu  7645218764198 Da li se u kanalima moze bezbedno nociti samo na trianglima?
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #81 poslato: 29, 03, 2016, 08:31:32 pre podne »
Negde sam ti već pisao o tome... Na kraju, zavisi i od tačnog mesta, širine kanala... Proceniš sam na licu mesta.

Mnogo puta ćeš se naći u sličnim situacijama, kad si na nepoznatom terenu. Pozicije koje na mapama izgledaju dobro, u praksi to više nisu. Ide noć a ti tražiš mesto za sidro.

Ali pogotovo jer imaš tabanaša i mali gaz, tebe to ne treba da brine. Možeš da se smestiš gde žališ.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #82 poslato: 29, 03, 2016, 08:53:35 pre podne »
uvek nosi sa sobom jednu ili dve automobilske gume ako je beton,kamen ili šljunak u pitanju,veži ih  i stavi ih pod pramac... tako ćeš sačuvati pramčani deo dna od oštećenja...
Dunav je moje more.....

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #83 poslato: 03, 12, 2017, 08:15:36 pre podne »
Evo na linku ispod teksta imas tablicu koja shodno duzini camca u stopama (neko procenio tipicne/prosecne tezine u odnosu na duzine camca) procenjuje tezinu potrebnog sidra, samo pretvori lbs u kg. Obrati paznju da je tabela data da ce tako izabrano sidro drzati camac do maksimalne brzine vetra od 20 nautickih milja! Predlazem da odaberes za jednu klasu bar vece sidro od predlozenog u tabeli.

http://www.danforthanchors.com/standard.html

Na primer, posto je moj camac dosta tezi od prosecnog za svoju duzinu, ja sam odabrao sidro 2x teze od predlozenog, sto je oko 12kg i jedini put kad je pocelo da ore je kad je bilo ovo poslednje nevreme sa olujnim vetrom o cemu smo pisali na forumu. U svakom slucaju ako nekad odem na more, planiram da mi ovo bude rezervno, a 25kg glavno, sad mi je pomocno 7kg. Uzmi u obzir da nije primarna prednost veceg sidra veca tezina/masa, vec sto ima znacajno duzu "rudu" i krake pa se znacajno bolje i dublje zabode u dno i bolje drzi, ali je lakse klasifikovati ih po tezini jer je to samo jedan broj za poredjenje.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #84 poslato: 03, 12, 2017, 12:45:20 posle podne »
Зоране, мачак сидро је идеално за песковито дно, док је данфорт сидро погодно практично за све врсте подлога (мало слабије ако је доле мекан муљ или трава), па је самим тим и универзалније.
Овај мачак од 4 кг послужиће као идеално помоћно сидро.
Не сећам се тачно (треба проверити) и та тежина од 4 кг је за такав чамац често довољна (за лепо време), тако да верујем да ће сидро од 9 кг бити довољно за безбедно сидрење по било ком времену, мада ја мислим да би неко данфорт сидро тежине 5-6 кг, уз 5 м ланца на почетку и једно 20-30 м конопца дебљине 12 или више милиметара било сасвим довољно за чамац какав је на слици.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #85 poslato: 03, 12, 2017, 13:28:19 posle podne »
Zox, ja sam uzeo Danforth od 8kg, pocinkovano za oko 4600din ovde:
http://webshop.grosinox.co.rs/products/200-sidro-danfort.aspx

Na to sam dodao i 3m pocinkovanog lanca od 8mm, i 25m kanapa. Moj Albin je 25ft i tezine 1.5t+

Nisam jos imao prilike da budem usidren po nekom vetru, ali po svim racunicama to treba da bude i vise nego dovoljno.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #86 poslato: 03, 12, 2017, 13:31:12 posle podne »
Зоране, има овде на форуму људи који су много боље упознати с овом проблематиком и који су се, за разлику од мене, сидрили много пута. Надам се да ће се неко од њих јавити и помоћи својим искуством и саветом.

Ја бих се осврнуо на само један детаљ, а то је дужина ланца. Мене су убедили да је бар 5 м ланца дебљине око 4 мм потребно да би ланац својом тежином држао сидро у правилном положају. Што се тиче дужине канапа, слушао сам многе који су причали о томе како им је сидрењак дуг колико 2-3 дубине на месту где се сидре. Све што сам ја прочитао, каже да је дужина сидрењака за безбедно сидрење бар 5-7 дубина на месту где се обара сидро. Мислим да су то савети на бази искуства а понешто у томе се пита и физика. Видео сам једном неку слику на којој су приказане линије сила на сидрењаку. Има ту свега. Зато верујем онима који говоре о већој дужини ланца и већој дужини канапа. А што се тиче канапа, написао сам дебљину од 12 мм или више зато што је тањи канап тежак за манипулацију, сече руке при извлачењу.

Ја сам сидрење свог чамца решио тако што имам мачка од 3 кг, имам 5 м ланца и имам два конопца од по 10 м с металним копчама на крајевима. Како не намеравам да се сидрим на местима где су дубине велике, а за сидрење дуж обале ми је сидро пре потребно да спречим заношење чамца, мислим да ми је то сасвим довољно. Ко иде на веће дубине, на сидрење у јакој струји или на мору... тај мора на чамцу да нађе место за ланац и конопац.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #87 poslato: 03, 12, 2017, 15:42:41 posle podne »
... али ако буде претешко нећу га моћи са лакоћом забацити.

Сад ми је за око запао и овај детаљ који сам издвојио.
Моје искуство је веома мало па ће се можда неко и насмејати овом што ћу написати али, колико сам ја разумео, приликом обарања сидра, сидро се не баца, оно се спушта поред чамца.

Мислим да би забацивање, да би сидро било бачено даље од чамца, могло чак бити и опасно јер човек може да изгуби равнотежу, чамац се заљуља и човек лако може да заврши у води са сидром. Или, приликом љуљања чамца и њихања сидром, сидро може да удари о корито чамца, па ако је пластично... Не би ваљало.
Колико сам видео ни са великих бродова сидро се не избацује неким катапултом, већ се спушта право доле, док се не закачи за дно. Онда се испусти потребна дужина сидрењака...

Уосталом, писали смо ми о сидрењу у некој од тема на нашем форуму... ваља то прелистати мало и прочитати поново.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #88 poslato: 03, 12, 2017, 22:06:39 posle podne »
Ne bih da pametnujem ali glavnom sidru nije mesto negde u nekom spremistu, ono mora biti na pramcu sa svom opremom i spremno za upotrebu. Nacin na koji ce se operacija izvoditi nije bitna i u principu za manja sidra recimo do 15kg elektricni vinc je stvarno bespotreban dok za teza tu vec mora postojati nesto za pomoc. Treba ti jedana ozbiljnija koturaca preko koje ce lanac i sidro ici i eventualno da napravis leziste gde ce sidro biti na pramcu osigurano osiguracem koji se lako skida. Lanac i konop stoji ili u spremistu ako ga ima ili uredno slozeno na palubi. Na kraju krajeva moze i bez tog lezista jer to su mala sidra, sve spremno stavis na pramac, opet osigurano da ne upadne u vodu, konop slozen pored a kraj vezan za bitvu, posto znam careve koji su se sidrili tako a da kraj nije bio vezan nizasta:)

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #89 poslato: 03, 12, 2017, 23:29:42 posle podne »
Pa moze da se pravi ili da se uzme gotovo, tocak i taj nosac sidra, osigurac je recimo jedan sraf sa leptir maticom koja se lako skida, to ces videti na skoro svakom brodicu