Autor Tema: SIDRENJE SAVETI  (Pročitano 83234 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #15 poslato: 23, 07, 2009, 22:52:41 posle podne »
Da li bi imalo svrhu pored glavnog sidra na istom sidrenom kanapu spustiti još jedno sidro npr. manjeg mačka. Znam za varijantom utege, npr olovne kocke koja se na ovaj način spušta i obezbeđuje bolji položaj sidra i lanca. Ovog mačka spustio bih preko alke srugim kanapom a kod podizanja prvo prvo bi njega povlačio pa onda glavno. Radili ovo neko ili je ovo samo za more.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #16 poslato: 07, 08, 2009, 15:31:10 posle podne »
obavezno dva sidra.... sa regate imam odlicno iskustvo ...


kod rama sam bacio sidro po propisima... 3 duzine na dubinu (FISHINDER DUBINA) sve kako treba ... sta se desilo .. camac je bio miran jedno pola sata ali je onda jednostravno odplovio .. sva sreca stigli smo ga na vreme...  evo par slika da dokumentujemo :)

ovo je slikao sale pola sata posle bacanja sidra brod jos stoji na svom mestu ....




ovo je slikano 5 min posle sidrenja...





uopste mi nije jasno sta se dogodilo .. Dule misli da je sidro palo na kamen i da se posle otkacilo , ok ali kako se posle nije zakacilo opet ??? dubina je bila 10 metara tamo gde sam ga stigao, bacio sam oko 30 metra konopca a dubina pocetnog sidrenja je bila oko 9 metara ... pojma nemam sta se desilo ....


Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #17 poslato: 07, 08, 2009, 16:01:57 posle podne »
Ćuti dobro se sve završilo. Čitao sam Kojadinovićima sa Kli kli-jem se desilo da su dva sidra zaorala i brod otplovio na otvoreno more tokom jedne oluje dok je posada igrom slučaja večerala u marini. Kao bili su u žešćoj frci jer po pomorskom pravu ako nađeš brod bez posade u međunarodnim vodama on je tvoj, prosto mi je neverovatno da je to tako ali eto tako piše.

Dva sidra ali kako ih spustiti, čitam da neki kažu da je to nepotrebna komplikacija i slično, ja bez dva ipak ne bih mirno spavao.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #18 poslato: 07, 08, 2009, 16:35:08 posle podne »
na vodenici sam bacio sidro i vezao se za obalu ... sto je sigurno sigurno je ... vetar je celunoc vrteo brodove kao na cigri a ja miran .. ne kazem da se neko odkacio ali sigurno je sigurno .. pogotovo sto moje sidro imam sistem da ako brod krene uzvodno samo sebe odkaci ...

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #19 poslato: 07, 08, 2009, 17:00:55 posle podne »
Kako bre otkaci samo sebe  :skull:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #20 poslato: 07, 08, 2009, 23:06:40 posle podne »

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #21 poslato: 08, 08, 2009, 12:54:12 posle podne »
Kao bili su u žešćoj frci jer po pomorskom pravu ako nađeš brod bez posade u međunarodnim vodama on je tvoj, prosto mi je neverovatno da je to tako ali eto tako piše.

verovao ili ne, stvarno je tako....pomorski zakon iz (cini mi se) 18 veka jos vazi....
po tom istom zakonu, ne treba ti viza ni za jednu zemlju na svetu ukoliko dolazis sa mora i imas boraviste na brodu...
ukoliko imas problema na moru i brodu ti nema spasa, posaljes MAYDAY signal (sto znaci najvisa opasnost, brod tone, opasnost po ljudske zivote za razliku od PAN-PAN ili SECURITE) i ukoliko ti neko pritekne u pomoc i spasi brod, ima pravo na naknadu u visini polovine vrednosti tvog plovila
ima jos zanimljivih stvari...
« Poslednja izmena: 08, 08, 2009, 13:10:36 posle podne captjerry »
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #22 poslato: 08, 08, 2009, 13:09:48 posle podne »
Sto se sidrenja tice, verovatno je losa podloga (ili ti je sidro lose), mozda i nacin na koji si oborio sidro...nama se desilo da je drugar, umoran od celodnevnih aktivnosti i malo alkohola uvece lose oborio sidro na jedrenju pa smo se ujutru probudili gotovo na plazi...po mirnoj noci...a to sidro i drzalo i po jakim neverama prethodnih dana...
kako nas je kap Laza ucio, i isto nikad nije omanulo...na odredjenom mestu, gde utvrdis da je pogodno za sidrenje ( najpre podloga, zatim da oko sebe nemas nikakvu prepreku gde bi te vetar bacio ukoliko promeni smer) oboris naglo sidro, sve do momenta dok ono ne dodirne tlo...tada lagano ides nosen strujom, vetrom...(ako je toliko mirno da se ne kreces, ukopcas  nmalo u nazad, kako bi brod krenuo)...SVE VREME propustas konop kroz ruke (prvo lanac sto moze biti zajebano, pa konop) koji povremeno lagano pritezes, stiskas cime ukopavas sidro...kada ispustis odredjenu duzinu konopa, zavisno od dubine, vezujes se za bitvu i to je to...uvek mozes (i treba) da proveris kako sidro drzi tako sto ces da krenes brodom u nazad i ne sme da popusti (ne vazi za Petru pod punim gasom :) )...
dodatno sidro je ok samo kad ima nekoga budnog na brodu i to je cisto iz komfora, da te vetar ne bi vrteo...nikako dva sidra na istom konopu...ukoliko imas dobro sidro, dobru podlogu, lanac na sidru ti takodje dosta pomaze i kod vadjenja ( da se ne umrsi) i pravi bolji ugao, dobru tehniku sidrenja - i to je odlican recep za mirnu noc...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #23 poslato: 09, 08, 2009, 00:54:41 pre podne »
aj pokusacu i tako... al ja se opet vezem za obalu

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #24 poslato: 09, 08, 2009, 10:12:10 pre podne »
aj pokusacu i tako... al ja se opet vezem za obalu
:)
mislim da kad budes tako uradio, i video kako sidro moze da drzi, ostace ti konop viska... nece ti pasti na pamet da se vezes za obalu...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže 11zodiac11

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
    • nautidan
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #25 poslato: 10, 08, 2009, 01:21:15 pre podne »
Ovo kazu radi na moru.
"Radi se o tome da se na sidro stavi malo lanca koje mora biti nešto duže od sidra, a koji se radančom spoji s ušicom na vrhu ispod krakova. Na vrhu tijela sidra ušicu vežemo tankim konopčićem od konoplje dugačkim desetak centimetara za lanac, tako da lanac ide uzduž tijela samog sidra. Na lanac vežemo sidreni konop i naše sidro za velike dubine je spremno. U slučaju zapinjanja za grebenito dno, brodom lagano krenemo naprijed, konopčić usljed sile puca i sidro se lagano oslobađa od stijena gdje je zapelo. Za sljedeće spuštanje sidra opet vežemo konopčić i sidro je ponovo spremno."
Sve sto bacimo u vodu, vratice nam se u casi. nautidan

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #26 poslato: 10, 08, 2009, 02:13:36 pre podne »
prvi put cujem ali ovo nema veze sa dobrim sidrenjem, vec sa tim da mozes da oslobodis sidro u slucaju da zakaci negde...moglo bi da se proba, mada nikad do sad nisam imao probleme tog tipa sa danfortom i plugom ( sa onim kisobran jesam)...
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže 11zodiac11

  • Drinski Kratkorepi Peš
  • ***
  • Poruke: 93
  • Pol: Muškarac
    • nautidan
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #27 poslato: 10, 08, 2009, 15:21:08 posle podne »
Za osloboditi sidro je dobar nacin, a za sidrenje sto da ne, uglavnom sidro na kanapu je "majka", ako nesto podje po zlu noz i gotovo.
Sve sto bacimo u vodu, vratice nam se u casi. nautidan

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #28 poslato: 12, 08, 2009, 00:10:40 pre podne »
obavezno dva sidra.... sa regate imam odlicno iskustvo ...


kod rama sam bacio sidro po propisima... 3 duzine na dubinu (FISHINDER DUBINA) sve kako treba ... sta se desilo .. camac je bio miran jedno pola sata ali je onda jednostravno odplovio .. sva sreca stigli smo ga na vreme...  evo par slika da dokumentujemo :)

ovo je slikao sale pola sata posle bacanja sidra brod jos stoji na svom mestu ....




ovo je slikano 5 min posle sidrenja...





uopste mi nije jasno sta se dogodilo .. Dule misli da je sidro palo na kamen i da se posle otkacilo , ok ali kako se posle nije zakacilo opet ??? dubina je bila 10 metara tamo gde sam ga stigao, bacio sam oko 30 metra konopca a dubina pocetnog sidrenja je bila oko 9 metara ... pojma nemam sta se desilo ....



Ako pogledaš svoju sliku, videćeš gore na tvrđavi onu rupu na bedemu, kroz koju sam slikao Petru. A kad sam slikao Petru, kroz rupu nismo videli tvoj brod, već sam morao izaći na onu kozju stazu da ga uslikam- što će reći, kada sam ga ja slikao, on je već uveliko krenuo u "plovidbu".  :taunt:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #29 poslato: 12, 08, 2009, 11:35:43 pre podne »
ako analiziras fotografiju videces da nisi u pravu ...