Autor Tema: SIDRENJE SAVETI  (Pročitano 83012 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #120 poslato: 14, 05, 2019, 20:37:50 posle podne »
Сад сам видео Мишин коментар који је стигао док сам ја куцао.
Све што је Миша написао - апсолутно је тачно.
Ипак, ја и даље мислим да је за наше мале чамце, овде на Дунаву, практичнији мали склопиви "мачак". Поготову за нас, викенд наутичаре.
Ко се сидри у дубљим и јачим водама, требало би да има нешто озбиљније.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #121 poslato: 14, 05, 2019, 20:39:12 posle podne »
Lazo, pretpostavljam da je tvoj savet proistekao iz višekratnog iskustva sa tom kombinacijom.
To sidro može da ga drži u nekom rukavcu, ali na Dunavu ima da se navoza sa njim nizvodno i opušteno koliko neće.
Мишо, изгледа да смо писали у истом тренутку. Управо сам написао додатни коментар. Мислим да се слажемо потпуно.

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #122 poslato: 14, 05, 2019, 20:41:17 posle podne »
 25648 114
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #123 poslato: 14, 05, 2019, 21:30:50 posle podne »
Нашао сам у оној другој теми у којој смо раније писали о сидрењу објашњење које нам је, уз слику, дао ДулеН.
То јесте добар и проверен начин да се закачено мачак-сидро лакше извади.

http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,9845.msg148262.html#msg148262

Van mreže zoki_ns

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 333
  • Pol: Muškarac
  • www.ftn.uns.ac.rs
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #124 poslato: 14, 05, 2019, 21:40:45 posle podne »
To sa pločama teško da bi stalo u mali box na pramcu mada u sustini moze i u nekom drugom boxu da se drzi ali bih voleo tu gde je namenjeno.
Sidro sa slike koju prilazem bi stalo u pregradu (4kg)
Danforth sidro pretpostavljam ne bi stalo cak i najmanje ili se varam? Pretpostavljam da ne ide na ovakve camce ...
Inace posto ne pecam, sidro bi nam služilo da se usidrimo negde gde nije brza voda npr na ulazu u rakovacki rukavac ili takva slicna mesta gde je sporija voda...
Misina ideja minje super ako uspem negde da nadjem te ploče i smislim kako da ih zakačim ako vec ne postoji neki sistem

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #125 poslato: 14, 05, 2019, 22:32:20 posle podne »
Da se i ja prijavim sa losim iskustvom vezanim za macak sidro. Bilo je tezine 4kg, i nije me drzalo nigde na Dunavu  sajkaca
Imao sam dva manja plasticna camca, ne teza od 220kg.
Posle macka sam se odusevio danfortom, nisam probao ove varijante koje Misa pominje, ali sam imao prilike da cujem i od drugih ljudi da su se dobro pokazale  hi
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže petar_kozic

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 920
  • Pol: Muškarac
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #126 poslato: 15, 05, 2019, 07:47:02 pre podne »
Ja za metalnu šiklju na Dunavu koristim ovo sklopivo mačak sidro od 6kg i nisam imao problema do sada. Bitno je samo da imaš dugačk kanap, oko 30m da sidro može da se obori i ima mali ugao i nema problema.
Inače, jeste problem ako zapne za neku sajlu ili panj, ali to se ne dešava često.


Sent from my Mi A2 using Tapatalk

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #127 poslato: 15, 05, 2019, 08:25:50 pre podne »
Dok sam imao čamac, imao sam metalnu šipku, sa zavarenim armaturama od 4-5mm ne sećam se.
Em je držalo svuda, em ako se zapne, upreš malo jače, ispraviš armaturu i izvučeš sidro.
Nešto ovako, samo sa malo manjim kracima:


Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #128 poslato: 15, 05, 2019, 08:26:46 pre podne »
Sidro sa slike i nije macak. Macak mora da se napravi. Uglavnom je to parce cevi i armatura 8mm. Ja se kacim na plvnom putu ispod Zezelja sa takvim sidrom bez problema. I ako zapne, a zapne, pri potezanju se krive aramture i vadim ga napolje gde kasnije ponovo samo iskrivim aramturu da moze da se kaci. Neprevazidjeno je. Ako si na pesku, onda dandurf ili kako se zove, od 6 kg radi posao. Samo ga vezati kako treba da ga ne izgubis zakacenog negde. Ono se veze na vrh tanjim kanapom, a na sam kraj debljim, glavnim, te i ako zapne, manji kanap se kida i sidro izlazi jer kanap ga vuce od dole.

Da dopunim ovo, mislio sam na sliku onog sidra od gusa ili cega je vec, ne na sliku koju je poslao zankiki. Poslat je post samo 1 min posle mog.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #129 poslato: 15, 05, 2019, 10:23:47 pre podne »
Da li si ikad probao da tog livenog mačka vezuješ sa sva kanapa ili to teorija govori?

Ja sam jednom davno, dok sam bio mlad i voljan da probam svašta probao, i toliko se mrsi i prepliće da izgubi čovek volju za tim. Na kraju sam ga poklonio nekom.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #130 poslato: 15, 05, 2019, 10:24:21 pre podne »
Jeb sidro to je stara skola, oni fensi elektro motori sto odrzavaju plovilo u mestu po zadatim gps kordinatama su zakon:)

Salu na stranu to bih bas voleo da vidim a posebno na reci:)

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #131 poslato: 15, 05, 2019, 10:37:17 pre podne »
Da li si ikad probao da tog livenog mačka vezuješ sa sva kanapa ili to teorija govori?

Ja sam jednom davno, dok sam bio mlad i voljan da probam svašta probao, i toliko se mrsi i prepliće da izgubi čovek volju za tim. Na kraju sam ga poklonio nekom.

Koliko ja kontam, to se ne veze sa dva kanapa niti ja to tako vezem. Pogledaj sliku..
Znaci, taj kanapcic na vrhu vuce sidro gore a ako zapne, on puca i izvlaci ga ovaj glavni.


Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #132 poslato: 15, 05, 2019, 10:53:48 pre podne »
Aha, da, to već jesam radio, sa pvc šelnom (ili plastičnom vezicom, ili kako ko zove) umesto kanapa i stvarno radi posao...
Jbg, davno bilo, dok se vrati sve u sećanje...

To se u pricnipu radi da se usidriš za vreme pecanje i ne rizikuješ da izgubiš sidro.
Nije baš da se usudiš spavati, a da te za mesto drži samo tanki kanap ili pvc vezica, za spavanje bi ipak morao onako sa dva kanapa (tako je u stvari i predvidjeno, ali je baš zbog uplitanja neko i smislio ovaj sistem)

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #133 poslato: 15, 05, 2019, 12:37:18 posle podne »
drugi kanap vezan za rupu ili alku na čelu sidra je moguće koristiti na dva načina i poželjno je to uvek raditi kada je nepoznat teren:
- privezati ga za ogradu i vaditi ga odmah sa potezanjem sidra i tada vam treba kanap dugačak kao i ispušteni lanac (oko 15-30m)
 ili
- privezati ga za plovak ili praznu plastičnu kanticu i pustiti ga da plovi kao orepina sa kanapom dužine kolika je dubina na mestu sidrenja (oko 4-8 m je uobičajena dubina sidrenja na Dunavu pri obali)
Kod ovog načina imate približnu informaciju gde se ispod orepine nalazi sidro, a kod izvlačenja pramac će polako doći do plovka i čakljom se izvuče na palubu.

Informacija gde je sidro je bitna jer se često zbog vetra brod pomeri u stranu toliko da orepina sa sidrom bude pod čudnim uglovima u odnosu na pramac.
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Losmi

  • Velikotrbusasta Savska Pivopija
  • ***
  • Poruke: 130
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: 4 Juli
  • Veličina: 11m
Odg: SIDRENJE SAVETI
« Odgovor #134 poslato: 19, 07, 2021, 17:58:25 posle podne »
Odlican tekst o sistemu tandem sidrenja: https://www.petersmith.net.nz/boat-anchors/tandem-anchoring.php

Kljucno je da treba izbegavati tandem sidro sistem, ako niste 100% sigurni sta cinite. Ja sam razmatrao ovo kao opciju, i u tekstu stoji da se Danfort (koji imam) ne treba koristiti u tandemu.