Autor Tema: Plastika oko nas - otpad - reciklaža  (Pročitano 4082 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« poslato: 13, 03, 2010, 16:09:38 posle podne »
Priroda oko nas zagadjena je svim vrstama otpada. Plastične boce, kese, folije, tanjiri, čaše i ostalo nalaze se svugde. Evo nekoliko interesantnih statističkih podataka na tu temu:


-   U SAD jedna prosečna osoba dnevno proizvede 2-3 kg ili na godišnjem nivou više od 20 tona smeća.
-   Samo jedna desetina čvrstog otpada u SAD biva reciklirana.
-   Svake godine napunimo otpadom toliko kamiona da bi kolona bila duga do polovine puta od Zemlje do Meseca.
-   Svakog dana U SAD gradjani stvore toliko otpada da njime može biti natovareno 63.000 kamiona.
-   Gotovo 1/3 otpada u SAD potiče od ambalaže za pakovanje.
-   Amerikanci svakog sata odbace 2,5 miliona plastičnih boca.
-   Svake godine Amerikanci proizvedu toliko plastičnih folija za pakovanje da bi njima mogli prekriti čitav Teksas.
-   70% gradskih uprava u SAD problem otpada rešava odlaganjem na deponijama.
-   Deponije se u SAD zatvaraju u proseku po jedna dnevno.
-   Količina smeća na ulicama u UK povećana je 500% od ranih 1960-tih.
-   U UK oko 80% upotrebljene plastike završava na deponijama, 8% biva spaljeno i samo 7% reciklirano.
-   U UK oko 60% kućnog otpada potiče od ambalaže za pakovanje.
-   U telima 96% uginulih galebova na obalama Severne Škotske pronadjeno je u proseku po 28 komada različitih plastičnih otpadaka.
-   Potrebno vreme za razgradnju plastike se procenjuje na 400 godina. Svaki komad proizveden od pojave plastike, još uvek se može pronaći negde u prirodi.

Poslednjih godina ovaj problem se rešava proizvodnjom razgradive plastike. Postoji nekoliko vrsta aditiva koji plastiku čine podložnom biorazgradnji.
Neki od njih svoju efikasnost ispoljavaju u prisustvu vlage, nekima je potrebno svetlo ili temperatura ili više od ovih faktora.

U Srbiji je početkom ovog meseca stupila na snagu uredba po kojoj proizvodjači kesa koje se koriste za pakovanje robe u prodavnicama moraju u svom sastavu imati ovakve aditive. U protivnom, svaki proizvodjač će morati da plati izvesnu količinu novca za svaku proizvedenu kesu bez aditiva (nisam još proverio ali čujem da se radi o taksi od oko 20-tak para po komadu, što uopšte nije malo, imajući u vidu godišnje proizvedene količine).

Ovako proizvedene kese počinju da se razgradjuju pod uticajem svetlosti, a pravi katalizator je povišena temperatura (na oko 70 oC vreme razgradnje se skraćuje na svega nekoliko meseci).

Možemo se samo nadati da će svi proizvodjači shvatiti potrebu upotrebe ovakvih aditiva i da će na našim obalama biti manje kesa okačenih o grane vrba i topola.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #1 poslato: 13, 03, 2010, 19:06:55 posle podne »
A šta je ovde NAUTIKA? Boca ili kesa u reci ili Američki podaci o količina otpada?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #2 poslato: 13, 03, 2010, 19:27:25 posle podne »
A šta je ovde NAUTIKA? Boca ili kesa u reci ili Američki podaci o količina otpada?

Nautika je u nadi da će i kesa i boca biti manje na obalama i u vodi.

Nautika je i u tome da te kese i boce i komade raspadnute plastike jedu ptice i životinje koje žive kraj vode, a da plastika ne spada u ono što obično nazivamo hranom.

Nautika je i u tome da se svi koji idemo na vodu setimo koliko vremena je potrebno da se plastična ambalaža razgradi.

(Uzgred, da sam mogao da nadjem statističke podatke za Srbiju, sigurno bih i njih stavio radi uporedjenja, medjutim, kao da kod nas niko ne vodi takvu statistiku.)

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #3 poslato: 13, 03, 2010, 19:42:01 posle podne »
A šta je ovde NAUTIKA? Boca ili kesa u reci ili Američki podaci o količina otpada?
Zbetmen spasava ameriku :lol: :lol:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #4 poslato: 13, 03, 2010, 19:48:05 posle podne »
A šta je ovde NAUTIKA? Boca ili kesa u reci ili Američki podaci o količina otpada?

.......

(Uzgred, da sam mogao da nadjem statističke podatke za Srbiju, sigurno bih i njih stavio radi uporedjenja, medjutim, kao da kod nas niko ne vodi takvu statistiku.)

Najmanje me interesuje statistika u Americi i Velikoj Britaniji.

Ma nije samo plastika problem. Šta ćemo sa starim frižiderima, raznim delovima nameštaja, otpadnim vodama..... Leševima raznih životinja, iako su biorazgradivi velika su opasnost po zdravlje jer su prenosioci raznih bolesti. Sve je onda nautika.
A s obzirom da sam se 8 godina bavio reciklažom plastike, a država mi zatvorila preduzeće, nisam baš siguran u njene dobre namere. Dok sam radio, nije postojalo aditiva za ubrzanje razgradivosti, već za duže postojanje plastike. A biorazgradiva plastika je tek bila u začeću i to kao granulat koji je "rastao" na njivama. Kao svaki drugi usev.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #5 poslato: 13, 03, 2010, 20:00:54 posle podne »
Najmanje me interesuje statistika u Americi i Velikoj Britaniji

Zortere,treba da te interesuje,zar mislis da sva ova klimatska tumbanja nemaju nikakve veze sa tim stvarima!?To lici na ono:Prebacim djubre preko plota i bas me briga,nije u mom dvoristu!Takvo razmisljanje(ne samo tvoje,nego velike vecine)rezultira time da su reke u sve gorem stanju,da ponekad ni na obalu nemozes od plastike!Zaboravljamo da smo na ovoj planeti samo u prolazu!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #6 poslato: 13, 03, 2010, 20:05:16 posle podne »
Složio bih se sa Duletom kad kaže: "Nama ne treba statistika. Sve se vidi čim pogledaš kroz prozor."

Ta statistika je najporaznija.
Kad prodjete evropskim državama, koje proizvode i više otpada od nas, nije lako da ga vidite - umeju oni sa njim.
A mi - na sve strane, kraj samog puta, u bašti, u parku, na proplanku, u jarku...

Čika Jova Zmaj reče: "Gde god možeš tu drvo posadi!"
Kod nas se to pretvorilo u: Gde god možeš - smeće baci!

A da li država ima ili nema dobre namere - ne želim da komentarišem.
Svaki dan vidim po nečemu da su izmislili neki novi način da nam još malo ivade iz oka.

Ipak, ova urdedba o obaveznom dodavanju aditiva, bez obzira na to da li je došla kao posledica uticaja nekog ko će zbog toga zaraditi velike pare, bez obira na to da li će država imati veliku zaradu od naplaćenih taksi - imaće i jednu posledicu do koje državi možda i nije stalo.

Plastični otpad će se brže razgradjivati bez gomilanja nekih novih hemikalija štetnih po okolinu.

E pa, kad je tako, ja ovu uredbu pozdravljam i pokušaću da dam svoj doprinos i podršku.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #7 poslato: 13, 03, 2010, 20:23:01 posle podne »
Nije mi jasno što se uopšte upustih u raspravu po ovom pitanju. Dosta mi je toga u firmi. I djubreta i reciklaže.
Mene ovde zanima samo plovidba, motori, samogradnja, direktan boravak na vodi.
VIše o politici, ekologiji, zakonima i drugim sličnim temama ne raspravljam. Ima vas dosta koji to volite. Pa izvolte.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #8 poslato: 13, 03, 2010, 20:37:02 posle podne »
Nije mi jasno što se uopšte upustih u raspravu po ovom pitanju. Dosta mi je toga u firmi. I djubreta i reciklaže.
Mene ovde zanima samo plovidba, motori, samogradnja, direktan boravak na vodi.
VIše o politici, ekologiji, zakonima i drugim sličnim temama ne raspravljam. Ima vas dosta koji to volite. Pa izvolte.

sto si bre na kraj srca pocrveneces i ti :good:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #9 poslato: 13, 03, 2010, 20:35:51 posle podne »
sto si bre na kraj srca pocrveneces i ti :good:

 :on_the_quiet: :on_the_quiet:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #10 poslato: 13, 03, 2010, 21:40:11 posle podne »
ja sam bio proijatno iznenadjen kada sam u Maxiju pre par meseci dobio kesu na kojoj pise ova kesa je biorazgradiva i razgradice se za 4 godine...

od tada sve sitnice kada sam na poslu kupujem u maxiju.... lepo sto su se setili bez da ih zakon prisili...

bila je skoro neka inicijativa ne znam da li su je usvojili da se na poducju beograda zabrane najlonske kese a da se dozvole samo biorazgradive ili papirne... to bi trebalo podrazati   :good:

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #11 poslato: 13, 03, 2010, 21:43:24 posle podne »
Postoje LJUDI:

1. Koji su "na visem nivou svesti" i otpad ostavljaju na mesta za reciklazu
2. Koji su "cisti" i otpad bacaju na deponije.
3. "Prljavi" koji bacaju otpad bez razmisljanja pored sebe.
4.  E KOD NAS IMA I BROJ 4. a to su "talentovano prljavi i nevaspitani".

A kako "talentovano prljavi i nevaspitani"?

Pa lepo umesto da kao ostali primitivci ispuste otpad gde stignu oni ga lepo ostave tamo gde je sigurno da ga svi vide i da ce dugo da bude nedirnut.

Lepo skupe djubre u kesu pa je okace na drvo ili spale konzerve, plasticne flase i ostalo djubre i naprave veliki "kolac" koji trajno ukrasava to mesto. Kada imaju u rukama ambalazu od hrane ne bace je na ulicu gde cistaci mogu da je pokupe vec je zaglave izmedju oluka i zida zgrade ili u bace u neku zardinjeru, ukrase podrumski prozor ubace u stubice na trotoaru kojima prvo otkinu kuglu na vrhu ili bace sto dublje pod neki kiosk ili slicno da  se vidi ali da ne moze da se dohvati metlom.
Svaka supljina ili uzan prostor je meta ovih posebnih ljudi koji s namerom pune djubretom sve sto je tesko ocistiti a zasto; e to niko ne ume da mi objasni. 

Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #12 poslato: 13, 03, 2010, 21:47:51 posle podne »
marke zaboravio si dno kucice od liftova... to je moderno arheolosko nalaziste... od postanka zgrade pa do danas... sve mozete da nadjete ... ova kucista se nikada ne ciste a desi se da neko gurne i pikavac pa da planu ...

inace na karaburmi su par dana postojale one varijante kontejnera za recilklazu a onda su odjednom NESTALI kako i zasto niko ne zna...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #13 poslato: 13, 03, 2010, 22:29:08 posle podne »
meni pre lici da su ih ganci isekli u sekundarne sirovine

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Plastika oko nas - otpad - reciklaža
« Odgovor #14 poslato: 16, 03, 2010, 13:32:38 posle podne »
Sad sam saznao: taksa koju če proizvodjači kesa morati da plate je 20.000,00 RSD po toni proizvodenih kesa.

Od debljine i ostalih dimenzija zavisi koliko kesa može da izadje iz tone (neki su mi rekli da treba da plate 20,00 RSD, a drugi 0,20 RSD po komadu).

Nije malo, ali "kesari" kažu da to nije u suštini veliko opterećenje i da kese neće poskupeti više od 5-10% zbog toga (u prvo vreme verovatno uopšte neće menjati cenu, dok ne vide kako će to da zaživi).