Autor Tema: Wind generators  (Pročitano 18141 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Wind generators
« poslato: 16, 02, 2009, 20:34:09 posle podne »
Vredili razmišljati možda u ovom pravcu? Cene su sve ali nisu male. U našim krajevima ima relativno često vetra a dodatno je i to što uređaj radi 24h dnevno. Kod nas sam video jedino na katamaranu kod sajma i kad god sam prošao vrlo se pristojno vrtela. Cene nažalost nisu male ali dugoročno može li ovo možda isplativo zameniti agregat a usput lepo izgleda.


http://www.emarineinc.com/products/wind_generators/airxmarine.html
http://store.solar-electric.com/airbrwige.html

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: Wind generators
« Odgovor #1 poslato: 16, 02, 2009, 21:11:06 posle podne »
Skupa ova nasa zanimacija,al sta da radimo,kad volim. :dance1:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Wind generators
« Odgovor #2 poslato: 16, 02, 2009, 22:06:26 posle podne »
Skupa ova nasa zanimacija,al sta da radimo,kad volim. :dance1:

pa kako se uzme skupo.. garancija na solarne panele je 20 godina...

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Wind generators
« Odgovor #3 poslato: 17, 02, 2009, 02:41:12 pre podne »
Svakako vredi razmišljati u tom pravcu!
Kombinacija wind/solar je najbolja  :good:
Jeste da su cene malo paprene, ali se sve to isplati kroz kasniju eksploataciju. A ko je malo veštiji treba razmišljati i o budženju vetro generatora, solarni paneli su malo teži za isto  :).
Ja sam se malo bavio temom vetro generatora ( i imam u planu da nabudžim nešto za čamac kad za to dođe vreme ) i mogu ti reći da na zapadu ljudi baš razmišljaju na tu temu. Možeš da ukucaš na youtube-u wind generator da vidiš koliko su otišli u razmišljanjima i samogradnji.
U jednom izdanju Sam-a je takođe bio zanimljiv članak o izradi VG.
A evo u prilogu i jednog ručno izvedenog stroja

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: Wind generators
« Odgovor #4 poslato: 17, 02, 2009, 14:49:22 posle podne »
Realno,vetra imamo,samo da se vidi najeftinija varijanta,ustvari ono sto covek moze sebi da priusti.Ja sam ,naekad davno,razmisljao o Ficinom alternatoru koji bi okretao Dunav ali problem je velicina tocka i prenosa. :dance:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Wind generators
« Odgovor #5 poslato: 19, 02, 2009, 13:50:55 posle podne »
oce neko da se usudi da pravi ? mene ovo extra zanima .. jes da imam 220v na pontonu ali me mrzi da svaki put vucem kabl i prikljucujem se

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
???: Wind generators
« Odgovor #6 poslato: 19, 02, 2009, 13:53:23 posle podne »
Pre nekoliko godina liku koji na Adi Bojani ostaje celu sezonu Crnogosrki panduri nisu dozvolili da postavi vetrenjaču na plaži (na divljem delu) sa izgovorom da nema neke certifikate o bezbednosti i sl. Koliko se sećam bila je isto neka vetrenjača iz kućne radinosti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Wind generators
« Odgovor #7 poslato: 19, 02, 2009, 14:55:56 posle podne »
bacaj slike da vidimo kako napredujes:)

@AKA

ovo nam je mozda resenje za AP na paradajz ostrvu ???
dva akumulatora i ovo i milina... nama je potrosnja oko 40 w ako se ne varam .. jos samo da resimo gromove i lopove :) mada sto se tice lopova AP im ne treba turbian ce da im izgleda kao zezaju se klinci .. a akumulatore zatopimo u smolu i zakopamo 3 metra ispod zemlje....

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Wind generators
« Odgovor #8 poslato: 23, 02, 2009, 23:45:03 posle podne »
Da se malo umesam i ja hocu da napravim nesto ali kratko i debelo znaci trkraka elisa sa velikom povrsinom i korakom za sasvim slab vetar a na zglobu da se obori kad se razduva da ne strada.  Step motor od printera i mala snaga da dopunjava 2-3A puna kapa ma dobro je i pola ampera ako potraje. elisa od spoljne jedinice erkondisna.   
Marke

Van mreže drug_igrutin

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 177
???: Wind generators
« Odgovor #9 poslato: 24, 02, 2009, 00:33:28 pre podne »
Najveći problem je pronaći Škodinu dinamu, ispravnu ili ne, sa sve reglerom kojeg, u suštini, nije tesko samonapraviti mako nema gotovog. Nema je nigde, a mislio sam da je to najlakše. Ako neko zna neki otpad ili nekog autoelektričara koji je ima, neka javne ...


Mislim da su i starije fiće imale dinamo, možda bi se lakše našao od škodinog.
Dosta se korisnih informacija nađe na stranim sajtovima i oni uglavnom prave i generator da bi iskoristili manje brzine vetrova.


Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Wind generators
« Odgovor #11 poslato: 28, 02, 2009, 11:19:26 pre podne »
Pa vidi, već smo malo pisali o tome ... za ove slabašne vetriće na Dunavu, najbolja bi bila dvokraka elisa, sa nešto dužim kracima, od po 1m, jer se najbrže vrti. Što se tiče zgloba, on bitno usložnjava konstrukciju ... možda je skidanje kad ti ne treba jednostavnjie rešenje. :)

Mislim da broj krakova nema veze sa brzinom vec korak elise i opterecenje. Sto je veci korak elisa se brze okrece kad je vetar dovoljno jak da prenese snagu potrebnu da savlada opterecenje.  Sto je veca povrsina elise vise sile se prenese na elisu. Ako su dva kraka i to "mrsava" nece moci ni da krene ni da ubrza jer generator radi kao elektro- dinamicka kocnica. Ako je veca povrsina elise ona "prima" vise vetra pri maloj brzini pa i tada okrece generator. Kad ubrza do blizu brzine koraka elise nastavice kao i dvokraka.  Zahvaljujuci povrsini sa tri ili cetiri kraka vise snage u W moze da gura pri istom vetru. za jedrilice i vetrovite predele se koriste dvokrake elise jer se ocekuje cest vetar sa vecom prosecnom brzinom.  Kod nas je vetar sporiji pa treba veci prenos i vise snage na malom broju obrtaja.

Nesto kao turbine na farmama i rancevima u vestern filmovima par metara u sekundi a turbina vrti li vrti.
Lici na turbinu mlaznog aviona sa dvadesetak krakova.
Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Wind generators
« Odgovor #12 poslato: 28, 02, 2009, 22:25:06 posle podne »
meni nikako ne ide u glavu zasto za mali vetar ide manje krakova...

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Wind generators
« Odgovor #13 poslato: 01, 03, 2009, 10:11:27 pre podne »
Kod slabih vetrova idu na duze krakove zato sto je na vecoj udljenosti od ose poluga veca tj obrtni momenat je veci a i brzina je velika sto je dobro zbog prenosa na generator ali to ne ogranicva broj krakova-vise je bolje-dok ne grune salauka e onda povrsina i broj krakova uzimaju danak kao kamion bez kocnica nizbrdo. Da bi sve probleme smanjili ide se na manje krakova ali opet ako je sve malih dimenzija niski stub i malo w energije mislim da bi mi odgovarala trokraka elisa velike povrsine malog koraka i mali step motor. sve bi bilo na klap sarki motirano pa kad vetar pretera padne u horizontalu.  Nemam mesta da postavim veliku elisu.
Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Wind generators
« Odgovor #14 poslato: 01, 03, 2009, 14:31:32 posle podne »
A sad nešto o perpetuummobile  :) ... priča mi drugar da je na nekom jezeru u Italiji video tipa koji na čamcu ima ono kao rolbar (verovatno slično kao na slici na početku teme) i na njemu vetrenjačicu, a čamac gura elektromotorčić. Dok se kreće, ta vetrenjačica se vrćka i dopunjava akumulator. Tip se vozika ceo dan za dž  :dance1:

milsim pre da je vetrenjaca dopunjavala akumulatore u u toku radnih dana... jer za jezero nema frke oko snage motora...