Autor Tema: Antialgin - antifouling boje  (Pročitano 4954 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Antialgin - antifouling boje
« poslato: 06, 03, 2010, 17:49:30 posle podne »
Možda ovo što ću napisati neki od vas već znaju ali verujem da će za mnoge ipak biti novost.

Svi znate da se plovila štite od negativnog delovanja vode, školjki, algi i drugih "živuljki" iz vodene sredine premazima koji se u svetu nazivaju antfouling premazi.

Uloga ovih premaza je u tome da spreče da se morska (vodena) bića pričvrste na delove plovila koji su ispod vodene linije.
Račići i školjke još u fazi kada su larve zaposedaju površinu, pričvršćujući se pomoću specijalnog endokrinog cementa, i na tim površinama stvaraju kolonije koje se izuzetbno teško otklanjaju. Zbog velikog otpora koji svojim prisustvom izazivaju, dovode do znatnog umanjenja brzine plovila i do velikog povećanja utroška goriva. Kada svojim prisustvom dovedu do razaranja zaštitnog premaza voda i kiseonik dolaze u kontakt sa podlogom što dovodi do truljenja i korozije.

Da bi ovo sprečili, ljudi su počeli da koriste višeslojne premaze u kojima se nalaze supstance koje uništavaju ili sprečavaju ili usporavaju formiranje kolonija račića, školjki i algi. To su tako zvani biocidi.
Medjutim, količina biocida je u bojama ograničena i posle izvesnog vremena biva potrošena na ovaj ili onaj način, tako da je potrebno posle izvesnog vremena brod izvaditi iz vode, mehanički ostrugati površinu (oni koji su to radili znaju koliko je to teško), a onda sve iznova: osnovni premaz u bar tri sloja, završni sloj i tako ponovo i ponovo.

Briga za zaštitu životne sredine ni ovu oblast nije ostavila netaknutom.

Rezolucijom iz 2003. godine zabranjena je upotreba vrlo efikasnih biocida na bazi kalaja. Ova rezolucija je na snazi od 2008. godine.
U Nemačkoj je zabranjena upotreba biocida na bazi organokalajnih jedinjenja, kao i heksahlorocikloheksana (Lindan), a zabranjeni su i arsenik i živa, koji su bili osnova biocida.
Od ove godine zabranjena je i upotreba boja koje u sebi imaju bakra.

Reklo bi se da dolazi sve teže vreme za vlasnike plovila, medjutim, nije baš tako.


Nauka ipak grabi velikim koracima i svaki problem pre ili posle dovede i do pronalaska odgovarajućeg rešenja.

Imao sam priliku da vidim rezultate dvogodišnjih ispitivanja na uzorcima koji su po osam meseci bili izlagani uticajima vode Severnog mora, testovima u slanoj kipućoj vodi i drugim koji se koriste za ispitivanje efikasnosti brodskih boja.

Jedan sasvim novi pristup korišćenjem takozvanih silikonizovanih hibrida (radi se o smeši alifatične epoksi smole i alkoksi silikonske smole - ne uzbudjujte se zbog ovih naziva - oni su uobičajeni u organskoj hemiji i nećemo ulaziti u detalje) otvara potpuno novi pristup.

Ovako pripremljen premaz nanosi se u samo dva sloja (ovo je samo po sebi ušteda od 30% u potrebnoj količini) i dobija se idealno glatka površina, koja gotovo da ne stvara otpor prilikom kretanja plovila kroz vodu.
Vodene životinje se vrlo teško lepe za ovu površinu, a ako i uspeju - e, sad dolazi ono pravo!

Pri brzini od svega 8 čvorova (što bi bilo nešto oko 14 km/sat) usled trenja sa vodom, školjke, račići, alge, sami otpadaju sa boje!
Ono što je nekada trebalo strugati i brusiti najjačim brusnim listovima, sada se skida jakim mlazom vode iz uredjaja kakvim se peru automobili.

Imao sam u rukama pločice iz tih testova i verujte, školjke i račiće i sve to što je nataloženo, bez neke muke rukom ili pincetom možete da odvojite tako da boja ostaje praktično neoštećena.

Video sam test pločice koje su izlagane slanoj vodi i koje su kuvane satima, a video sam i slike elisa koje su bile premazane ovim premazima - nikakvih oštećenja zbog kavitacije nema po obodima.

Preporuka je proizvodjača da se premaz obnavlja svakih nekoliko godina kada se uoče oštećenja.
Inače, komponente koje ulaze u sastav premaza smatraju se ekološki prihvatljivim i ne izazivaju zagadjenje životne sredine.

Ako nekog zanima da sazna više o ovome može da se raspita za testove koje su u periodu 2007-2009. izvele firme Evonik Tego i MaRenate (http://www.marenate.de/index.php/en/research ).

Ovaj novi proizvod već se može naći na tržištu ali u ovom trenutku još ne znam njegov trgovački naziv (zbog zaštite poslovne tajne nije nam bila dostupna ova informacija). Medjutim, moje obaveštajne službe već rade na tome pa ćemo uskoro saznati i to, a takodje videćemo da li će neki od domaćih proizvodjača boja biti zainteresovan za ovaka pristup borbe protiv algi, školjki i račića...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Antialgin - antifouling boje
« Odgovor #1 poslato: 06, 03, 2010, 18:38:14 posle podne »
izes nase , govori kako se to zove u inostranstvu pa a pazarimo  :good: jos samo da nateram Che-a na 14 km na sat ...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Antialgin - antifouling boje
« Odgovor #2 poslato: 03, 06, 2010, 21:04:25 posle podne »
Ima li šta novo po ovom pitanju?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Antialgin - antifouling boje
« Odgovor #3 poslato: 04, 06, 2010, 07:08:52 pre podne »
Ima li šta novo po ovom pitanju?

Mossi,

Uzorci sirovine i recepture dati su inženjerima u Zorki pre dva meseca (u vreme kada sam pisao na ovu temu).
Do sada nisu uradili ništa - zauzeti su tekućim problemima.
Prošlog messeca uzorci su dati Pituri i čekam da čujem njihovu reakciju.

Ukoliko ni kod njih ne bude interesa, ostaje mi Zvezda Helios.

Ne idu kod nas dobre stvari.

"Ovo je Balkan!"


Žao mi je što nemam uslova da ovo sam napravim - čini mi se da će nas opet obići vozovi i da će nam opet Slovenci ponuditi dobar premaz za plovila.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Antialgin - antifouling boje
« Odgovor #4 poslato: 04, 06, 2010, 09:26:09 pre podne »
Iskreno, na naše već odavno ne računam, a ako nešto i naprave, ne uspevaju da održe kvalitet.

Da li je to proizvod koji već postoji negde u okruženju?
Predstoji mi ponovno farbanje, pa tražim pravu robu.  :good:

 :drinks:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7046
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Antialgin - antifouling boje
« Odgovor #5 poslato: 04, 06, 2010, 12:13:17 posle podne »
Kao što sam u prvom tekstu naveo, tek je počela proizovodnja i ne znam gde ima da se kupi. Pokušaću da saznam.