Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 224184 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #615 poslato: 26, 08, 2018, 21:01:40 posle podne »
Aha bas cu da probam sutra.
Da li to znaci da postoji mogucnost da ona zeza bez obzira sto propusta?

Sent from my Redmi 4 using Tapatalk


Van mreže Jova

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #616 poslato: 27, 08, 2018, 13:35:56 posle podne »
Može se desiti da dioda propušta u oba pravca,ili ima prevelik pad napona.Tu se moze pojaviti i problem kablova pogotovu ako nisu originalni a paneli nisu uzemljeni ,elektro korozija pojede zicu.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #617 poslato: 27, 08, 2018, 13:38:07 posle podne »
Hvala puno  114

Javljam sta sam uradio

Van mreže Lepi Gaga

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #618 poslato: 17, 09, 2018, 13:12:11 posle podne »
Zamolio bih za pomoć, kupio sam solarni panel 100w Luxor i merio sam struju punjenja. Ono što mi je problem je to da ta struja ima nagli pad i vraćanje na prethodnu vrednost tj. bude jednu ili dve sekunde 2 A a onad naglo padne na 0,8A i vrati se ponovo na 2A.
Problem nije sa  mernim instrumentom promeni sam dva različita, mislim da nije problem sa solarnim panelom. Akumulator jeste star dobio sam ga na poklon od druga kojem nije više služio u kolima.
Da li je ovo ponašanje solarnog panela normalno ako nije u čemu je problem?
I drugo pitanje da li struja na solarnom panelu može da se meri bez akomulatora i kako da se meri?

Hvala na odgovorima.

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #619 poslato: 17, 09, 2018, 16:19:30 posle podne »
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #620 poslato: 25, 09, 2018, 13:36:42 posle podne »
Imam jedan, nije takav, kod nas su takvi(kada kazem takvi mislim na funkicije) oko 20 eura, znaci jeftinije nego u kini.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #621 poslato: 25, 09, 2018, 13:38:39 posle podne »
Zamolio bih za pomoć, kupio sam solarni panel 100w Luxor i merio sam struju punjenja. Ono što mi je problem je to da ta struja ima nagli pad i vraćanje na prethodnu vrednost tj. bude jednu ili dve sekunde 2 A a onad naglo padne na 0,8A i vrati se ponovo na 2A.
Problem nije sa  mernim instrumentom promeni sam dva različita, mislim da nije problem sa solarnim panelom. Akumulator jeste star dobio sam ga na poklon od druga kojem nije više služio u kolima.
Da li je ovo ponašanje solarnog panela normalno ako nije u čemu je problem?
I drugo pitanje da li struja na solarnom panelu može da se meri bez akomulatora i kako da se meri?

Hvala na odgovorima.

Naravno da moze, meri se instrumentom, kratkim spojem meris A. Pogledaj specifikacije na ploci i uporedi. Ako daje priblizno, odlican je. E sad..sve zavisi od temeprature, sunca, ugla.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Solarni paneli - за камп приколицу
« Odgovor #622 poslato: 05, 01, 2019, 19:58:09 posle podne »
Нешто ми вечерас паде на памет - како да стално имам хладно пиво у камп приколици?

Много је писано о соларној технологији али није то мој свет.
Може ли неко да ми у најкраћим цртама напише:

- Могу ли да струјом из соларног колектора напајам фрижидер у камп приколици који ради на 12 и 220 волти?
- Шта од елемената треба да купим да би систем нормално и поуздано радио?
- Колико то може да кошта (колико материјал, а колико инсталација)?

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #623 poslato: 05, 01, 2019, 20:24:30 posle podne »
Ako hoćeš da samo hladiš pivo nekoliko dana u godini (sam si rekao da je retko koristiš) onda je to bacanje para.
Za jedan takav sistem (u zavisnosti koje ti je konfiguracije i potrošnje taj frižider) treba da spremiš oko 500-600eur:paneli oko 200e+akumulator oko 200e+kontroler i kablovi i konektori su oko 100e.
Ali ljubav prema hladnom pivu nema granice pa se i to nekome isplati.
Jeftiniji je frižider na plin ali neko ne voli plinske aparate u zatvorenom prostoru.
btw:ako ti je frizider i na 220V a prikolica u marini šta će ti onda napajanje na 12 V??
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #624 poslato: 05, 01, 2019, 20:29:11 posle podne »
Slažem se, ako treba samo ponekad ohladiti pivo, bolji je izbor plinski frižider, samo zbog visoke cene cele akcije sa solarima na 12v...
A ako želiš da sistem bude takav da stvarno zaboraviš na njega, tipa nema te 15 dana a siguran si da radi, onda cifra ide i preko ovog što je Miša rekao (više panela, više akumulatora...) da u slučaju više oblačnih dana sigurno ne ostaneš bez struje....

Van mreže banebeograd

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #625 poslato: 05, 01, 2019, 20:33:58 posle podne »

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #626 poslato: 05, 01, 2019, 20:55:13 posle podne »
Пријатно сте ме изненадили брзином којом сте одговорили па вам се свој тројици захваљујем.

Да ли ми је потребно то или није, обзиром да ми је приколица у марини...? Већина људи би рекла да није. И заиста, имамо на плацу разводни ормар имам могућност прикључка на мрежу.
Ипак, кад одем из марине, ја искључим напајање јер по неколико дана нисам тамо. А онда, кад дођем и кад укључим струју, потребно је више сати да мој мали Електролуксов фрижидер охлади пиво. Зато сам помислио да ли би соларац могао да одржава систем на 12 волти непрестано, тако да ми пиво буде стално хладно.
Уз то, потребно ми је да увече упалим сијалицу у приколици или да укључим лаптоп.

Е сад, да ли је то вредно инвестиције од неколико стотина евра?
Искрено, још не знам.

Погледао сам на брзину и оглас на који ме је Бане упутио - то ми изгледа прихватљива цена, питање је само да ли покрива моје потребе?
Ово што је Миша написао, не сумњам да би толико коштао један озбиљан систем. Али, да ли је мени потребно то што је Миша навео?

Хвала још једном на одговорима. Биће ми потребно мало времена да све то сложим у својој глави. Идеја ми је вечерас пала на памет тако да је сувише рано за било какве одлуке. Зато ваљда ова зима и постоји, да можемо да лупамо главе и сањаримо о којекаквим лудоријама...

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #627 poslato: 05, 01, 2019, 21:00:54 posle podne »
Zanimljiv oglas. Nije mi logicno da se za te pare dobije sve novo, tako da pretpostavljam da je bar u toj prici, akumulator polovan.
Nov solarni panel od 150w kosta izmedju 12 i 14.000din, kontroler 20A kineski, kosta 10ak evra, nov AGM akumulator od 100Ah kosta 22990din u akumulator-shopu.

Inace, pise da nema na stanju.

Electroluxov frizider koji sam ja skoro uzeo, zapremine 35L, na 12v trosi 6A sto nije bas malo. Najgore je to sto na 12V svi kazu da mnogo slabije hladi nego na 220v ili na plin. Ja planiram da ga na marini drzim na 220v, a kad isplovljavam onda na plin. Ako vi imate mogucnost prikljucka na 220v, mislim da bi to bilo najbolje za frizider, jer to prakticno i ne zahteva investiciju.

Mene samo zanima, da li se isplati uzimati polovan dubokoprazneci akumulator, da li postoji nacin da se utvrdi njegovo stanje?
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže flashnbgd

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 141
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #628 poslato: 05, 01, 2019, 23:23:07 posle podne »
Svaki frižider koji radi na 12 i 220 a nije kompresorski nikada sa njim nećeš imati hladno pivo i uz brdo solarnih panela ili akumulator velikog kapaciteta.Kompresorski frižider troši tako kao što je gore napisano 6A ali samo kada radi kompresor u toku sat vremena on možda radi 15-minuta.Sa plinskim frižiderom nemam iskustva.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka


Van mreže flashnbgd

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 141
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #629 poslato: 05, 01, 2019, 23:30:22 posle podne »
Ima jedna firma kod arene gde sam ja kupovao panel za brod i kontroler punjenja ,korektne cene a daju i garanciju.

Poslato sa VTR-L09 uz pomoć Tapatoka