Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 224226 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #585 poslato: 24, 11, 2017, 08:14:27 pre podne »
Zašto izbegavati inverter?

Zato sto gubis puno. Recimo, TV na 220V koji trosi 60W preko invertera ce da vuce bar 80W sto nije zanemarljivo. Tj, nece TV vuci, vec TV+Inverter. Uvek je najbolja instalacija i potrosaci na cistih 12V. Kada dizes V gore, moras imati gubitaka. Tj, procenat iskoriscenja na inverteru je 80%, nikada ne 100%. Tako da, zavisi od velicine invertera, toliko ces da gubis.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #586 poslato: 24, 11, 2017, 08:25:40 pre podne »
Dobro, gubitaka sigurno ima i to smo gore pomenuli. U mojoj situaciji mislim da se isplati, jer TV koji sam uzeo vuce max 38w, a sa inverterom neka dodje i do 50, to nije nista, i manje je od nekih koji na 12v trose 60w. Neki manji inverter do 500w po specifikaciji vuce oko 0.5 ampera sam za sebe. Pola ampera na 12v je 6W, sto mu dodje za ovaj konkretan primer TV-a, ukupno 44w ili 3.66A.

Realno, TV ce se sigurno koristiti jako malo, tako da me to ne brine. Vise me brine sta cu naci od solarnih panela...  sajkaca
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #587 poslato: 24, 11, 2017, 09:05:07 pre podne »
Mozes se baviti panelima ali isto tako vidi sta ces za akomulatore jer koliki god panel da stavis ako nemas gde da skladistis tu energiju pada sve u vodu.
Sto se invertera tice nista ne fali imati 220v na camcu i deo potrosaca resen tako . Ja sam na proslom camcu imao full sine inverter i kucni frizider i sve to sljakalo ..nego licno smatram da je dvostruko naponsko prebacivanje velik gubitak  al sve to nije strasno. Realno ja bi da sam na tvom mestu sav fokus usmerio na resavanje dobrog pogona a onda se pobrinuo za dobar frizider jer sa toplim danima tv gubi smisao a frizider izlazi u prvi plan :-)

Odgovor za Budensa; sistem mi je na 12v i kontroler sam prepoznaje napon..Imam energetsku nezavisnost sa 260w solara pravo da ti kazem i ne pratim stanje akomulatora leti uvek imam dovoljno.
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #588 poslato: 24, 11, 2017, 09:56:44 pre podne »
I još nešto o čemu malo ko diskutuje: kvalitet kablova i priključnica.
Majstor kada mi je sve to ugrađivao dao mi je tačne oznake kablova i preseke koje moram da kupim a to opet zavisi od proračuna koliko će pojedini potrošači da vuku.
Što se tiče priključnica na 12V tu sam imao problema dok nisam "ubo" kvalitetne. Prethodni su crkavali sami od sebe bez vidljivog razloga i vredi dati koju paru više za malo bolji kvalitet od obične auto priključnice.

Akumulatori, večita tema. Dubokoprazneći jesu prava stvar ali pokazalo se kroz praksu da i oni drugi, kvalitetniji mogu da završe posao samo treba videti razliku u ceni pa uporediti sa rokom trajanja. Kvalitetan aku trajaće bar 5g. ako ne i više a ako i dubokoprazneći traje toliko onda je tu malo diskutabilna računica u odnosu na cenu.
Ako se stavlja više njih tu stvarno mora da se obrati pažnja. Sticajem okolnosti kod mene su već bila 2 zatečena obična akumulatora, startni i potrošački a ja sam samo pridodao 2 x 110 na sistem. Kasnije se desilo da je jedan od ovih starijih crkao ali tako podmuklo da dugo nisam kapirao šta je.  Jedostavno je "ždrao" struju od ovih zdravih pa sam stalno imao relativnu nestabilnost sistema Kad sam ga na kraju zamenio kao i 12V priključnice sve je proradilo kako treba.
Dakle, sve komponente u sistemu moraju biti proverene i tu treba slušati majstora a ne praviti se pametan po sistemu "lako ćemo".

Van mreže vepar

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 827
  • Pol: Muškarac
  • www.maiordomus.co.rs
    • Princeza
    • Maior domus doo
  • Brod tip: Celicni tabanas sa kabinom
  • Marina: SREU Liman Novi Sad
  • Veličina: 9m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #589 poslato: 24, 11, 2017, 10:25:14 pre podne »
Slazem se, gubitci na kablovima od solara do regulatora i od regulatora do akumulatora mogu biti znacajni. Postoje tabele koje daju tacan pad napona na kablu u zavisnosti od napona, duzine kabla i jacine struje. Ako se dobro secam za 12v sistem ukupne duzine 6m su isli kablovi 6mm2 kako bi se gubici zadrzali na minimalnom nivou. Ali sve je to ipak malo bitno jer mi je iskustvo pokazalo da sa plocom od 180 w i dva kumulatora po 75ah , viktronovim mppt regulatorom ne mogu da potrosim struju, ma sta radio. Bukvalno ne razmisljam o struji... a pored solarnog sistema aku dopunjava i motor kao i punjac na 220v kada sam u marini. Mada struju ne potrosim cak i kada 4-5 dana ne palim motor...
Bitno je jedno, a to su dve stvari rad, red i disciplina!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #590 poslato: 24, 11, 2017, 11:18:23 pre podne »
Zašto izbegavati inverter?

Zato sto gubis puno. Recimo, TV na 220V koji trosi 60W preko invertera ce da vuce bar 80W sto nije zanemarljivo. Tj, nece TV vuci, vec TV+Inverter. Uvek je najbolja instalacija i potrosaci na cistih 12V. Kada dizes V gore, moras imati gubitaka. Tj, procenat iskoriscenja na inverteru je 80%, nikada ne 100%. Tako da, zavisi od velicine invertera, toliko ces da gubis.

Za to si potpuno u pravu. Ali to su sve mali potrošači.
Razlika od 20% u slučaju TV-a koji vuče 60W je 12W ili 1A. Ako gledaš TV 3-4 sata dnevno (a ne gledaš) to je 3-4 A.
Računam da na brodu takve veličine svako ima bar 200Ah u rezervi (ja imam 300Ah i još mi se nije desilo da ostanem bez struje, iako uvek radi i kompresorski frižider), i sa solarima koji daju po 10-15-20A i nije mnogo bitno.

A konfor je mnogo veći, pogotovo kad se po brodu svuda razvuče 220V i postave utikači.
Ja na brodu nemam ništa od uređaja na 12V, sve ide na 220V.
Sa današnjim cenama solara i nekom normalnom rezervom u akumulatorima se lepo živi na brodu danima a da se o struji i ne razmišlja.

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #591 poslato: 24, 11, 2017, 22:22:43 posle podne »
I još nešto o čemu malo ko diskutuje: kvalitet kablova i priključnica.
Majstor kada mi je sve to ugrađivao dao mi je tačne oznake kablova i preseke koje moram da kupim a to opet zavisi od proračuna koliko će pojedini potrošači da vuku.
Što se tiče priključnica na 12V tu sam imao problema dok nisam "ubo" kvalitetne. Prethodni su crkavali sami od sebe bez vidljivog razloga i vredi dati koju paru više za malo bolji kvalitet od obične auto priključnice.

Akumulatori, večita tema. Dubokoprazneći jesu prava stvar ali pokazalo se kroz praksu da i oni drugi, kvalitetniji mogu da završe posao samo treba videti razliku u ceni pa uporediti sa rokom trajanja. Kvalitetan aku trajaće bar 5g. ako ne i više a ako i dubokoprazneći traje toliko onda je tu malo diskutabilna računica u odnosu na cenu.
Ako se stavlja više njih tu stvarno mora da se obrati pažnja. Sticajem okolnosti kod mene su već bila 2 zatečena obična akumulatora, startni i potrošački a ja sam samo pridodao 2 x 110 na sistem. Kasnije se desilo da je jedan od ovih starijih crkao ali tako podmuklo da dugo nisam kapirao šta je.  Jedostavno je "ždrao" struju od ovih zdravih pa sam stalno imao relativnu nestabilnost sistema Kad sam ga na kraju zamenio kao i 12V priključnice sve je proradilo kako treba.
Dakle, sve komponente u sistemu moraju biti proverene i tu treba slušati majstora a ne praviti se pametan po sistemu "lako ćemo".




Uuuuuu to sam i ja letos imao sto mi je zdrao struju prelivala se iz ispravnih  u taj a on poceo da se ozbiljno usijava sreca pa sam ga provalio na vreme bio je toliko vruc da sam ga jedva izneo sa broda... e to se kod kiselinskih desava a kod gel i duboko praznecih ne
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #592 poslato: 28, 11, 2017, 08:03:40 pre podne »
Realno, sto deblji kablovi to bolje jer je u pitanju 12V. Manji su gubitci.

Van mreže Febo

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 71
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #593 poslato: 29, 11, 2017, 15:35:49 posle podne »
Pozdrav svim forumašima. Imam jedno pitanje za nekoga ko poznaje ovu tematiku. Koju snagu invertera da nabavim za pokretanje frižidera 220v 65w
Hvala na pomoći.   

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #594 poslato: 29, 11, 2017, 15:56:02 posle podne »
Pozdrav svim forumašima. Imam jedno pitanje za nekoga ko poznaje ovu tematiku. Koju snagu invertera da nabavim za pokretanje frižidera 220v 65w
Hvala na pomoći.


Mislim da je od snage mnogo bitnije da bude sinusni jer ovi drugi kineski kvazi sinusi i slicne igracke cak ako i pokrenu frizider on ce raditi jako cudno pri cemu ce se vrlo cesto bukvalno zaglupljivati, uz sve to trose struje ko blesavi, ja sam probao sa 1kw i na kraju je radio nekako i poceo da smrdi na paljevinu, kad sam to video bacio sam ga i kupio sinusni od 600w. Sto se snage tice mislim da ce svaki od 300w pa navise raditit ok ali je bolje zbog koriscenja drugih potrosaca da bude jaci. Verovatno ce i slabiji sinusni raditi ok samo sa fridzom i mozda nekim sitnijom potrosacem ali od umerenog viska glava ne boli

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #595 poslato: 29, 11, 2017, 20:23:33 posle podne »
Mene muce akumulatori celo leto.
Prvo sam koristio dva obicna 75 koji su dosli sa brodom i trebalo ima je 3 sata da se skroz isprazne
Vidim nema od tog nista i resim da zamenim. Prilikom zamene osetim jedan vruc,naduo se i hoce da pukne...auuu bcaj to na otpad i uzmem jedan 95A varta gel koji je u principu startni za Mercedesa. Prva plovidba i posle tri sata kraj...mrtav. U pitanju je polovan sa garancijom
Solar dopuni i preko dana sve ok ali cim ostanem duze na brodu kraj a od potrosaca samo radio i led trake
Javim ja prodavcu da je los i kaze covek donesi da menjamo. To donesi je trajalo mesec dana bez da sam ga koristio i kad sam ga konacno skinuo i odneo on mrtav. Skidan nocu i sve je bilo ok,na brodu sve radi. Prenocio je u kolima i ujutru mrtav. Napon nema i garancija ne vazi.
Kaze covek da ga je nesto skroz ubilo...nesto mu vuce struju.
Odem na brod i izmerim 0.06 A potrosnja u mirovanju sto naci da samo memorija radia radi
E sad koliko god ja tvrdio da je crkao sam od sebe toliko njegovo da ne vazi garancija ukoliko se akumulator dnese sa naponom ispod 10.8...znam coveka i necu da se zameram nego cu kupiti nov i redovno sve kontrolisati posto ocigledno nemam srece i nisam posvetio dovoljno paznje akumulatorima koji nisu tako mala stavka i lako upale brod


Van mreže Febo

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 71
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #596 poslato: 01, 12, 2017, 17:27:22 posle podne »
Hvala Brokeru na odgovoru. Ja sam i razmišljao o sinusnom inverteru i treba mi samo za pokretanje frižidera, jer će mi svi ostali potrošaći biti na 12 v

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #597 poslato: 10, 12, 2017, 20:18:15 posle podne »
Opet j i akumulator
Juce ubacim u brod obican startni ispravan iz mog auta 75A i sve ok
Danas sunce upeklo i vidim 100% pun a napon 15.2V
Upalim par potrosaca i on u roku 30 sekundi sidje na 14V
U cemu je fora ne kapiram. Pre njega je akumulator makslimlno bio pun malo preko 14V a pre njega dva krsa po 75A su dolazili na 13.5V
U postu pre ovog sam pisao o prethodnim akumulatorima i sve objasnjeno
Regler nema nikakvo stelovnje koliko sam video...obican 10A

Van mreže Misha D

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1780
  • plovilo: Linssen 29.9 ac gs
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #598 poslato: 11, 12, 2017, 14:55:05 posle podne »
ukoliko si uključio neki potrošač koji vuče odmah više struje zbog svog starta ( frižider kompresorski, vebasto grejanje, bušilica ili brusilica pod većim opterećenjem...) pašće napon još niže ali bi trebalo da se vrati na približnu prethodnu vrednost ukoliko rade vrlo kratko ( npr: frižider može raditi kartko ako je prethodno bio rashlađen, ali ako je prvi start onda će povući malo više struje i slično).
Ako su uključeni manji potrošači (punjači za mobilni, manje led svetlo, slabija pumpica za vodu ili ventilator kao za laptop koji se često koristi na plovilima za poboljšanje ventilacije frižidera, razmagljivanje šoferšajbe i sl.) onda napon nebi trebalo da odmah mnogo ode dole, nešto drugo ti odvodi struju bez tvoje kontrole ili saznanja. kuku
Današnji dan je početak ostatka moga života....

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #599 poslato: 12, 12, 2017, 12:33:13 posle podne »
napon 15V????! Ne znam koliko je to dobro. Akumulator se puni strujom MAX 14.3V. Sve ostalo ga przi. e sad..mozd aima nesto sto ne znam. Moj kada je pun, 100% je 13.5V. naravno, kada krenem da trosim krene i da pada do 12V-11.90V.