Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 224149 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #570 poslato: 21, 11, 2017, 10:23:19 pre podne »
bolja opcija je Philips 22PFS4031/12 Full Hd na 220V preko invertera...potrosnja je 22W a inverter treba i za druge stvari....
Dunav je moje more.....

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #571 poslato: 21, 11, 2017, 15:11:14 posle podne »
Ako je kvalitetan inverter onda on vuče minimalno struje... Ja imam WAECO 300W (peak 600W) i kad nije ništa priključeno vuče 0,15A, što ti je oko 3A na dan... Zanemarljivo. Tv, settop box i ostalo mi je na 220V, mnogo je veći izbor... Punjači za telefon, punjač za laptop, usisivač... Znam, sve to postoji i u 12V varijanti, ali ovako je konfornije. Na kineza od 2KW mi ide aparat za kafu, može i mikrotalasna...

E sad... WAECO 300W bez problema potera  brusilicu i ubodnu od 600W i po nekoliko minuta (ima zaštitu, ali se još nikad nije isključio), dok kinez od 2KW koji stoji u rezervi i uglavnom služi samo za usisivač se isključi čim i na momenat pređem 1500W... A vuče 1A u mirovanju.

Bakara, Nidža je svojevremeno u bar dva navrata objasnio sve to što ti pitaš. Mislim da imaš na nautički.info sve detalje oko solara, detaljno objašnjene, pa prelistaj tamo... Po meni je bolja što veća voltaža + mppt jer mnogo bolje iskorišćava slabo sunce ili oblačno vreme, jutro, veče... On tada puni nešto, a ovi drugi apsolutno ništa.

Van mreže Nidza

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 174
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Bora 3
  • Veličina: 9m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #572 poslato: 21, 11, 2017, 15:38:05 posle podne »
Dobro, Zankiki je u pravu sto se tice sopstvene potrosnje invertera, nije generalno tolika potrosnja svakog invertera, vec zavisi najvise od snage invertera pa onda i kvaliteta invertera. Recimo inverter od 1kW je u tom opsegu 0.5A do 1A, inverteri manje snage ce trositi manje za soptsveni rad, eto Zankikijevog primera za 300W, a veci ce trositi nesto vise, ali nece mnogo vise od 1A. Ja koristim od 1.2kW inverter, on trosi 0.83A kad nista nije prikljuceno po specifikaciji proizvodjaca. 

E sad ovo sto se tice da li ce pokrenuti uredjaj, zavisi da li inverter ima elektroniku za pomoc pri startovanju. Npr pri ukljucenju klime i frizidrera ili neke takve opreme koja ima pik u startovanju ako nema te elektornike inverter, odmah ce uci u zastitu i teorijski nece moci da pokrene taj potrosac, a sa tom elektronikom je moguce prevazici taj pik, cak im se dodaje mogucnost da pri startu kad je prikljuceno 220V sa obale, u tom piku povuce energiju i iz baterije i sa obale, kako bi raspodelio struju sa ta dva puta i sprecio da iskacu osiguaci na bilo kojoj strani.

E sad ovo Zankiki sto ti teras i busilicu i brusilicu od 600W na inverteru od 300W znaci da su lako opterecni ti alati kad ih koristis pa ni ne vuku tu snagu iz napajanja. To sto pise da trose toliko snage u W, ne znaci da toliko trose cim ih ukljucis nego pri maksimalnom opterecenju koje mogu da savladaju. Da uzmes da busis neki tvrd i debeo celik pa osetis kako opadaju obrtaji motora busilice jos kako bi ti proradila zastita invertera. Uostalom, izmeri struju busilice praznog hoda tj kad se vrti u prazno, pa ces da vidis da je to neka mizerna snaga u pitanju. A kad busis neke sitne rupe u speru, plastici i slicno gde burgija ulazi kao u sir, pri tom vrlo malo snage povuce busilica.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #573 poslato: 21, 11, 2017, 15:54:30 posle podne »
Da, u pravu si definitivno, nisam o tome razmišljao.

No, to sam više spomenuo kao zanimljivost.

Ono najbitnije je bilo vezano za samu potrošnju invertera. Stvar je u tome što meni ovaj troši malo, pa stoji uključen uvek, a dovoljan je za TV, laptop, punjače za telefon.... Zato možda ne treba preterivati sa snagom invertera, ako će služiti samo za ove stvari....

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #574 poslato: 21, 11, 2017, 18:55:47 posle podne »
Hvala na savetima i linkovima ka televizorima  thumbup

Ne bih uzimao nov TV jer ce biti minimalno koriscen a i 19" mi odgovara po velicini, samo nisam znao dovoljno oko potrosnje invertera + uredjaja, npr tv-a na 220v. Zato sam i uzeo za primer 1.0A na 220v da bih shvatio kako se racuna,  a to sam video da pise na nekim monitorima :)

TV koji gledam ima potrosnju od 38w na 220v, sto je opet manje nego drugi koji sam nasao na 12v na kome je deklarisano 12v, 5A(60w).
Sa invertorom i onim od 38w na 220v neka se to sve popne i do 50w, to je opet manje od 5A, tako da cu najverovatnije ici sa invertorom i TV-om na 220v a malo wati.
Invertor ce mi trebati sigurno jer cu 220v koristiti za neke ispravljace za koje nemam opciju Kine i jeftinog adaptera na 12v, i za monitor i slicno.

@zankiki
Citao sam onu temu na plovidba.info, i ucestvovao u njoj. Tamo si pomenuo da je bolji veci napon + MPPT kontroler, pa sam zato i bio u dilemi sta je bolje. Za sad mi ostaje pitanje, da li je to mnogo bolja opcija ili malo bolja opcija, jer je svakako skuplja.

Nemam velike potrosace, i frizider ne planiram skoro, a inace mi je u planu bio plinski. Ono sto ce se koristiti od uredjaja pored navigacionih svetala je:
- led osvetljenje kabine
- TV
- Punjac za laptop
- Punjenje telefona
- Pumpa od sudopere
- Kaljuzna pumpa koja ce se retko paliti jer nemam osovinu i osovinski vod :D



Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #575 poslato: 21, 11, 2017, 19:58:07 posle podne »
Evo na ovom forumu ima interesantna diskusija o tome (PWM vs MPPT), jeste eng. ali mislim da svako od nas toliko moze da razume, ako ne tu je G. tranlsate jh

http://forum.solar-electric.com/discussion/351184/should-i-buy-mppt-controller-or-stick-with-pwm-new-solar-installation

Van mreže mesechar

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1206
  • Pol: Muškarac
  • sledece godine u ovo doba bicemo milioneri
  • Marina: Savska Oaza
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #576 poslato: 22, 11, 2017, 00:27:14 pre podne »
Ja mogu da prenesem iskustva sa mog i burazerovog broda . on ima dva victronova mono panela ukupne snage 160w napon 18v i dva odvojena pwm reglera . ono sto se javlja kao specificno je da pri manjem suncu napon na plocama bude skoro poravnjan sa akomulatorima...dok ja imam plocu max napon 42v i pwm sa 48v ulaznog napona ..cak i pred sam sumrak imam ulazni napon 28-30v.. Sto znaci da cak i u uslovima manje osvetljenosti ili senke kad sam u hladovini ja ipak i dalje  imam dopunjavanje ..slabije amperaze al definitivno je da radi dok nizenaponski paneli u senci ili kad je oblacno se poravnjau sa naponom akomulatora i nikom nista.A veruj mi trosim struje ...aspirator u kuhinji aspirator toalet impelerska pumpa za tehnicku vodu u toaletu pa macerator posebno ...rasvete nemam pojma koliko waeco frizider komresorski 11o litara tablet navigacija muzika led tv dvbtv reciver pojacalo za tv antenu ...
« Poslednja izmena: 22, 11, 2017, 01:00:37 pre podne mesechar »
nikad kravata nikad stalni posao

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #577 poslato: 22, 11, 2017, 07:53:40 pre podne »
Da, imalo mi je i onda smisla ono sto zankiki i ti kazete, da sa vecim naponom i pri manjem osvetljenju i dalje ima napajanja akumulatora.
Procitao sam i onaj tekst sto je Ljuba okacio, i po onome sto tamo pise, zakljucak je da nema mnogo dobitka sa MPPT kontrolerom ako je snaga ploca manja od 400w. Uglavnom, svi mi je dosta jasnije i znace mi vasa iskustva. Bacam se u potragu.

Hvala svima na pomoci  114
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #578 poslato: 22, 11, 2017, 17:16:08 posle podne »
Ja mogu da prenesem iskustva sa mog i burazerovog broda . on ima dva victronova mono panela ukupne snage 160w napon 18v i dva odvojena pwm reglera . ono sto se javlja kao specificno je da pri manjem suncu napon na plocama bude skoro poravnjan sa akomulatorima...dok ja imam plocu max napon 42v i pwm sa 48v ulaznog napona ..cak i pred sam sumrak imam ulazni napon 28-30v.. Sto znaci da cak i u uslovima manje osvetljenosti ili senke kad sam u hladovini ja ipak i dalje  imam dopunjavanje ..slabije amperaze al definitivno je da radi dok nizenaponski paneli u senci ili kad je oblacno se poravnjau sa naponom akomulatora i nikom nista.A veruj mi trosim struje ...aspirator u kuhinji aspirator toalet impelerska pumpa za tehnicku vodu u toaletu pa macerator posebno ...rasvete nemam pojma koliko waeco frizider komresorski 11o litara tablet navigacija muzika led tv dvbtv reciver pojacalo za tv antenu ...


mesechar a jel ti instalacija na brodu 12 ili 24 V?
Dunav je moje more.....

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #579 poslato: 22, 11, 2017, 23:01:48 posle podne »
Ako ti uslovi dozvoljavaju svakako planiraj mogucnost zakretanja panela prema suncu, vredi.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #580 poslato: 23, 11, 2017, 09:45:40 pre podne »
Pozdrav, ja imam dva odvojena sistema. jedan je mppt. Odlicno radi ali je malo skuplja kombinacija. Sto se tice TV-a. Nadjes bilo kakav LED od 19-22", potrosnja do 40W a da radi na 12V, tj ima adapter. Ima ih iz INO jako puno. Cene oko 60eura. Samo odseces adapter i spojis zice i radi sve savrseno. Inverter uvek izbegavati, sve to postoji na 12V da se kupi po istoj ceni kao i da je 220V. To su neke male stvari, ali kada se spoje, na kraju dobijas dobar rezultat.
Obicni TFT, velicine 19" trose oko 60W, LED, od 22" do 40W. Mnogo je veci, slika bolja, ugao gledanja, sunce ne smeta..samo LED!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #581 poslato: 23, 11, 2017, 10:00:51 pre podne »
Zašto izbegavati inverter?

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #582 poslato: 23, 11, 2017, 10:36:55 pre podne »
Odlucio sam se za 220v ipak, jer cu imati jos manjih potrosaca koji moraju ici preko invertera i 220v. Uzeo sam led televizor od 19" sa potrosnjom od 38W. Na taj nacin mogu koristiti i 220v sa marine kad nisam u pokretu, bez upotrebe akumulatora.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #583 poslato: 23, 11, 2017, 12:08:06 posle podne »
Kad staviš solarne ploče NIKAD nećeš koristiti struju sa marine.
Pošto ne planiraš kompresorski frižider koji je jedini stalni veliki potrošač, za sve drugo budu dovoljno akumulatori.

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #584 poslato: 23, 11, 2017, 12:45:44 posle podne »
Pa verovatno, ali neka ima opcija  thumbup
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek