Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 224148 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #540 poslato: 17, 02, 2017, 11:07:00 pre podne »
Eto Zox je to baš lepo i jasno objasnio.

Opet da napomenem (ko o čemu, baba o uštipcima), frižider je tu najveći potrošač i trebalo bi ići na proverenu stvar. Dakle onaj Danfoss na 12V a vidim po oglasima pojavile se Kineske kopije kompresora za 150e tako da se za 200e može napraviti kvalitetan mali brodski frižider. Moj u startu povuče 4,5A a ustali se na ~2.5A.

Što se tiče akumulatora Kep je lepo objasnio za AGM. Olovni su daleko jevtiniji u startu ali na ~50% kapaciteta je kraj dok AGM može još da tera ohoho. Lako je dok je sunčano, ladovina kvari računicu što se tiče brzine punjenja.

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #541 poslato: 17, 02, 2017, 12:02:43 posle podne »
Eto te dileme smo razresili :)

E sada....Citajuci kompletnu temu dosao sam do zakljucka da su svi slozili da su AGM,VRLA....akumulatori najbolji i oko toga ne vredi vise raspravljati.
Isto tako su se svi slozili da su oni skuplji ali da se na duze isplate....Jedino mislim da bi konkretno trebali da razjasnimo sledece:

Da li obicni starni akumulatori mogu da se koriste s tim da se vodi racuna o kapacitetu i praznjenju?
Zbog toga sto on nije Deep cycle..

Naravno ovo pisem ukoliko neko ne zeli ili nema mogucnost da kupi jedan od gore navedenih kvalitetnijih

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #542 poslato: 17, 02, 2017, 12:17:28 posle podne »
GEL i Olovni se ne mesaju, bez teeeske elektronike,  iz milion razloga, svescemo ih pod babe i zabe...

E sad.. ja imam jako stare babe , i jos starije zabe ... i ja sam ih izmesao  : )
i verovatno sam im skratio rok trajanja , ali ovi su odaaaaavno prosli svaki normalan rok trajanja  .. al za pumpu za vodu i za pretvarac od 2kwata na 220v su idealni, za sad me nisu izdali (kapacitet je oko 200Ah u ovoj postavci) ...

E sad da odgovorim na tvoje pitanje oko praznjenja/pazenja...
Povezi SVE potrosace kroz kontroler punjenja ... taj kontrolor (skoro svaki moze) nasetuj da gasi potrosace kada napon padne na 11.9v ... i uradi jednu kratko spojnu liniju koja ce zaobici kotnroler (plus klema akumulatora pa posle kontrolera), koju ces koristiti bas u krajnem slucaju ...  i to je to ... nema sta da pazis i razmisljas , sve to radi kontroler...

jedanput mesecno prekotnrolisi kontroler (setovanja) i nemas brige

evo par slika tog mog sistema:


a u pozadi, u mraku, mozes videti dva klasicna olovna , iz kola , zimi su palila samo na kablove : ) .....


Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #543 poslato: 17, 02, 2017, 19:20:05 posle podne »
bitno je da su cene pale i da je sada sve to manje vise dostupnije nego ranije ... a autonomiju koju vam solar nudi to ne moze da se opise

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #544 poslato: 18, 02, 2017, 22:50:31 posle podne »
Evo i mene neuka ( oko jednosmerne struje , za naizmeničnu se snalazim prilično) , nabavio sam panel od 70w i akumulator od 95Ah- olovni za gel nemam para, i kupio sam neku kutilicu kao razvodnik koja prima struju sa panela i šalje prema potrošačima i ima sijalice koje kažu koliko je akumulator ispražnjen i šalje li panel struju ali neznam da li radi kao taj regulator ili treba i to da kupim ,a imam frižider od 4,5A- 54W ii radio i nadam se da je to dovoljno struje stim što će frižider raditi samo po danu i to kada je sunčano i predpostavljam da bi panel trebalo da dopuni ovo što se potroši ako puni ceo dan

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #545 poslato: 18, 02, 2017, 23:10:34 posle podne »
Evo i mene neuka ( oko jednosmerne struje , za naizmeničnu se snalazim prilično) , nabavio sam panel od 70w i akumulator od 95Ah- olovni za gel nemam para, i kupio sam neku kutilicu kao razvodnik koja prima struju sa panela i šalje prema potrošačima i ima sijalice koje kažu koliko je akumulator ispražnjen i šalje li panel struju ali neznam da li radi kao taj regulator ili treba i to da kupim ,a imam frižider od 4,5A- 54W ii radio i nadam se da je to dovoljno struje stim što će frižider raditi samo po danu i to kada je sunčano i predpostavljam da bi panel trebalo da dopuni ovo što se potroši ako puni ceo dan

uh komplikovano pitanje ... ajd da svedemo 70watti panel u 54watti potrosac... bice dovoljno struje za njega od 11 do 13 , ali ces ako mislis van tog vremena da koristis frizider morati da pomeras panel tamo vamo, juris ugao i slicno ... pokrpice ti akumulator rad frizidera mozda koji sat gore dole recimo od 10 -15 casova .. ali si na ivici ...
jer nece mocu da dopuni akumulator za sledeci dan .. idealno bi bilo da mozes da dodas jos jedan panel ...
onda bi kako tako imao resen problem .. ili privezi da motor puni akumulator.. koliko god da sporo puni ipak to pomaze...

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #546 poslato: 19, 02, 2017, 17:53:58 posle podne »
Ma kupio bih ja i tri panela ali sam " tesan " jedino da uzmem dva po20W oni su negde 250puta350mm pa da stavim na kapak na pramcu  , a onda nemogu da luftiram kabinu po danu. Ne rekoste miništa za onaj regulator??????????????

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #547 poslato: 19, 02, 2017, 18:00:27 posle podne »
PS za ZOX-a moje se pitanje odnosi samo na " vodeni" režim a kući punim kao i akumulator od kola aispravljač mi je 5,5A a na zanatu su nas učili što sesporije puni i što je hladniji to bolje, hvala na stručnom objašnjenju pošto je to za mene špansko selo

Van mreže tangabravo

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 361
  • www.mojaladja.com
    • tangacharlie
  • Brod tip: mikrotoner-sailfish
  • Marina: ispod prozora
  • Veličina: 18 stopa
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #548 poslato: 20, 02, 2017, 19:37:05 posle podne »
ZOX - mnogo hvala na iscrpnom i stručnomodgovoru  , nadam se da se i ja tebi odužim po pitasnju dresure pasa i nešto oko prohroma .- Cr Ni legure čelika

Van mreže shomysss

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 288
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #549 poslato: 03, 07, 2017, 22:31:51 posle podne »
Pozdrav svima,
Uzeo sam plocu 50w I obican olovni akumulator 60a I naravno kontroler.e sada postoji stvar koja me plasi.
Sve sam povezao po ps-u medjutim provalim da akumulator kljuca. Kontroler je fabricki podesen da pali punjenje kada je akumulator na 12,5 I da ga puni do 13,7 pa gasi punjenje. I to zaista I radi ali kuva...da li treba setovati kontoler drugacije?

Van mreže tule

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 161
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #550 poslato: 04, 07, 2017, 22:42:37 posle podne »
Da li si na kontroleru podesio tip baterije koju puni,  WET, AGM ili GEL

proveri uputstvo, trebalo bi da pise kako se podesava

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #551 poslato: 25, 08, 2017, 10:58:48 pre podne »
Pozdrav svima,
Uzeo sam plocu 50w I obican olovni akumulator 60a I naravno kontroler.e sada postoji stvar koja me plasi.
Sve sam povezao po ps-u medjutim provalim da akumulator kljuca. Kontroler je fabricki podesen da pali punjenje kada je akumulator na 12,5 I da ga puni do 13,7 pa gasi punjenje. I to zaista I radi ali kuva...da li treba setovati kontoler drugacije?

Koji kontolor si kupio i odakle znas da iskljucuje na 13.7V?

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #552 poslato: 25, 08, 2017, 11:26:16 pre podne »
Ako kuva znači da mu je došao kraj, pravi veliki otpor u ćelijama kod punjenja.
Tako je bilo i kod mene, stavio nov aku i kraj priče.

Van mreže Drivee

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1293
  • www.mojaladja.com
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #553 poslato: 25, 08, 2017, 13:34:03 posle podne »
Ili, moze da stavi malo gustina i napravi gel. Tada nece kuvati :) kuku

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #554 poslato: 25, 08, 2017, 14:33:19 posle podne »
Ne igrajte se sa "kuvanjem" akumulatora bilo da je izazvano prepunjavanjem nekog od elemenata iz sistema ( solarni kontroler, punjac 220/12 ili neisparavnost baterija) jer je to razlog broj 1 uz neispravne plinske instalacije pozara na camcima. Punjenje se mora "zavrsiti" na 14,4 volta inace ce da bude vatre. Cak i manja prepunjavanja mogu dovesti do krivljenja ploca unutar starijih  akumulatora i njiihovoog topljenja.
Zvoni, kucanje ne radi!