Autor Tema: Solarni paneli  (Pročitano 224152 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #30 poslato: 15, 04, 2011, 09:36:23 pre podne »
E sada imam pitanje za nase strucnjake.

Zimi imam problem sa snegom i ledom u olucima na kuci.

Da li bi ovi paneli mogli da prave toliko energije da greju oluke toliko da se sneg i led ne zadrzavaju pri nekoj normalnoj temperaturi (recimo do -10 C)?
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #31 poslato: 15, 04, 2011, 13:23:26 posle podne »
Možda bi farbanje oluka u CRNO rešilo problem?

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #32 poslato: 16, 04, 2011, 18:38:03 posle podne »
Postoje grejaci za oluke i oni su svi na 220 v. U glavnom se stavljaju na vece ili na industrijske objekte. Postavljaju se u horizontalne delove.

Pomislio sam da bi, mozda, solarni paneli mogli biti jeftinije resenje.

Ipak cu morati da razmislim o tim grejacima na 220 v.  :smile:

Mosi, farbanje oluka u crno ne bi nikako resilo problem.

A moj problem je u tome sto mi je kuca suvise blizu komsije pa mu led sa krova pada ispred kucnih vrata. Kako ne zelim da ga ugrozavam, pokusavam da pronadjem resenje. Na krovu imam snegobrane ali to nije dovoljno posto je glavni problem led koji se napravi kada sneg preko dana pocne da se topi pa se uvece opet zaledi.  :this:

Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #33 poslato: 16, 04, 2011, 19:25:18 posle podne »
Arso,
slobodno i bez razmišljanja stavi grejače na 220v,to je jedino pravo rešenje.
Male su snage tako da po računu nećeš ni osetiti. Mogu se kupiti razne dužine, staviti termostat
da se pale kad hoćeš itd.


Van mreže barbanesa

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 998
  • Pol: Muškarac
    • Lence
  • Brod tip: Metalni
  • Marina: Dsrv Karaburma
  • Veličina: 9,5m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #34 poslato: 16, 04, 2011, 22:47:56 posle podne »
Ma ko jos prica sa prvim komsijom ,nek pomeri kucu.. :lol:
Blago onom ko mlad poludi ceo mu zivot u veselju prodje

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #35 poslato: 24, 06, 2011, 22:42:41 posle podne »
Par pitanja za Kapetana, Novusa i dr. koji imaju vise iskustva sa solarnim panelima na ladjama.

Da li solarno napajanje akumulatora i napajanje sa vanbrodskog motra (alternatora) mogu biti u konfliktu. Tj. da li pre ukljucivanja motora treba prekinuti solarno napajane?

I jos jedno pitanjce, da li je neophodan kontroler za solarni panel 20W ili panel moze direktno da se spoji na aumulator?

ps. izgleda da mi je crkao kontroler, a od pre dan-dva ne vidim da mi radi indikator punjenja sa vanbrodskog motora - a sve mi je bilo spojeno istovremeno, nisam prekidao solarno napajanje za vreme rada motora


Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #36 poslato: 24, 06, 2011, 22:48:26 posle podne »
@ I jos jedno pitanjce, da li je neophodan kontroler za solarni panel 20W ili panel moze direktno da se spoji na aumulator?

Kontroler je obavezan , sigurnije je!!
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #37 poslato: 25, 06, 2011, 10:38:19 pre podne »
Da li solarno napajanje akumulatora i napajanje sa vanbrodskog motra (alternatora) mogu biti u konfliktu. Tj. da li pre ukljucivanja motora treba prekinuti solarno napajane?
ne ako lepo povezes, ajde tu bi mogao neko ko se razume u struju da doda iskustva ... postoje dva nacina ili preko dioda spojiti i solar i motor na kontroler ili solar na kontroler a motor na akumulator

I jos jedno pitanjce, da li je neophodan kontroler za solarni panel 20W ili panel moze direktno da se spoji na aumulator?
kontroler je uvek neophodan... postoji realna sansa da ce solar koji daje izmedju 19 i 20 v da prepuni akumulator u odredjenom vremenu... i samim time sprzi akumulator ...

ps. izgleda da mi je crkao kontroler, a od pre dan-dva ne vidim da mi radi indikator punjenja sa vanbrodskog motora - a sve mi je bilo spojeno istovremeno, nisam prekidao solarno napajanje za vreme rada motora

matematika.... kontroler (ove koje smo mi imali ) je predvidjen na 10 ampera ... ako ti ploca daje 7 ampera a motor 5 ampera ... presisao si kontroler za nekih 2 ampera sto ne mora da znaci da ce da sprzi konroler ali nije bas preporucljivo ... mada ako imas 20 watti plocu ona je oko 1-2 ampera ako se ne varam i recimo da motor daje 5 ampera to je max 7 ampera sto ne bi trebalo da pravi problem ...

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #38 poslato: 25, 06, 2011, 15:57:12 posle podne »
Hvala na odgovorima. Kod mene bi onda matematika bila sledeca:

20W ploca daje 1,17 A
motor, deklarisano 6 A al verovatno je to max
kontroler 6 A

To bi znaci bilo negde malo iznad granice. Sada sam za privremeno stavio solarni panel direktno na akumulator dok ne ustanovim sta je sa kontrolerom. Sta bi bilo ako ukljucim motor i alternator paralelno puni sa panelom? Ili mozda za svaki slucaj da stavim neki prekidac na + izmedju panela i akumulatora dok ne resim kontroler?

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #39 poslato: 26, 06, 2011, 00:14:04 pre podne »
....ga, i dalje nista ne razumem.

Danas kada sam montirao kontroler, upalila se na njemu zuta led dioda (prema uputstvu: Visok nivo napunjenosti >14,4V, uključeni potrošači i isključeno punjenje). Nije se palila zelena koja oznacava: "Normalan napon akumulatora 10,5V – 14,4V, uključeni potrošači i uključeno punjenje". Posle nekog vremena zuta led dioda se ugasila i nista vise nije svetlelo na kontroleru
Pre montaze kontrolera probao sam punjenje alternatorom vanbrodskog motora - indikator je pokazivao da puni a ranije dok je bio kontroler montiran indikator je bio ugasen kao da se ne puni. Pipnem jezikom dovod sa panela, pecka i to dobro

Da li je moguce da je problem u akumulatoru starom oko 5 god, pa da on daje signale laznjake?

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #40 poslato: 26, 06, 2011, 00:25:54 pre podne »
ma jasno mi je, mora to da vidi neko ko zna oko toga. a sto se lizanja tice, lizo i grdje, nece grom u koprive


Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #41 poslato: 26, 06, 2011, 00:55:45 pre podne »
...mozda je to i uredu, videcu sutra da li ce da puni kad malo otprazni akumulator. trebalo bi da se upali zelena kad krene da puni. testiranje je neophodno, a ja bih sve "na prvu" da shvatim a nov sam u prici sa solarnim panelima, kontrolorima, strujom uopste...

a kad smo kod lizanja jedan moj znatno stariji drug je imao obicaj da kaze: "dok je meni jezika i prsta, ja se ne sekiram". A kako je vreme odmicalo na to je dodavao: "u mojim godinama nije vise vazno sa koje si strane k...., vazno da si u igri". Pa i to sa zicama, vazno da se nesto lize

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #42 poslato: 26, 06, 2011, 19:24:16 posle podne »
Ma sve je OK. Neiskustvo i los prevod distributera, pali se zuta kad puni, zelena kada je full napunjeno. Poslusao savet, stavio osigurac 5A. Pojacao kablove od kontrolera ka akumulatoru, 2,5 kvadrata zbog otpora, Sve radi kako treba.

Ima li potrebe da skidam osigurac kontrolera dok radi motor?

Van mreže nauticant

  • Titelski sokozder
  • ****
  • Poruke: 158
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #43 poslato: 26, 06, 2011, 22:54:08 posle podne »
OK Hvala

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Solarni paneli
« Odgovor #44 poslato: 28, 06, 2011, 11:20:06 pre podne »
Ja imam jedno pitanjce:
Spojio bih jedan GEL akumulator i jedan olovni običan akumulator na solarni punjač/kontroler.
Spojio bi ih paralelno, jedino je pitanje da li na regulatoru treba da bude aktivirana opcija, da puni GEL ili Običan akumulator?

Unapred hvala.