Autor Tema: 88. Kanal  (Pročitano 37959 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže cheda

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 78
  • Dunave, Dunave,...
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #45 poslato: 07, 06, 2013, 19:35:18 posle podne »
Jel moze neko da mi objasni koji su to kanali na 150 i nesto Mhz a koji na 400 Mhz, tj koji su to kanali na stanicama koji imaju od 1 - 8, kanali od 446.00625 do 44609375, a koji je to kanal 16 i 88 o kom ste vi pricali :)

Nadam se da sam lepo objasnio pitanje h44

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #46 poslato: 07, 06, 2013, 20:30:57 posle podne »
Čedo, o tome je ranije pisano ali pokušaću da dam makar delimičan odgovor.

Brodska VHF radio stanica sastoji se od prijemnika i predajnika snage 1-25W, a radi na frekvencijskom opsegu 155-174 MHz. Taj opseg podeljen je na kanale od 01-28 i 60-88 od kojih su neki simpleksni a neki dupleksni.
 
Na nekim kanalima najveća izlazna snaga predajnika ograničena je na 1W npr. kanal 17 (156,850 MHz).
 
Kanal 16 (156,800 MHz) služi za službu bdenja, pozivanje i odgovor na poziv, slanje liste prometa (Traffic List) kao i za slanje poruka o havariji (MAYDAY), hitnosti (PAN PAN) i sigurnosti (SECURITE).

Nakon uspostavljanja komunikacije na 16. kanalu (što može trajati najviše 1 minut) radio stanice treba da pređu na jedan od radnih kanala o čemu odlučuje ona radio stanica koja je uputila poziv. U nekim situacijama prednost ima obalna radio stanica (npr. kad je potrebno otpremiti hitnu poruku) koja može zahtevati čak i prekid komunikacije dve brodske radio stanice i to brodovi moraju poštovati.

Mislim da brodari koriste kanal 14 (156,700 MHz) kada neće da ih neko čuje ili ne žele da smetaju na zvaničnom kanalu.

Kanal 82 (157,100 MHz) koriste marine i mali nautičari, poput nas.

Ipak, izgleda da se danas kod nas najviše koristi kanal 88 (157,425 MHz).




Van mreže cheda

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 78
  • Dunave, Dunave,...
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #47 poslato: 07, 06, 2013, 21:30:28 posle podne »
Lazo, hvala na odgovoru koji ce verujem znaciti i drugima...Mada kako si napisao dosta informacija iz tvog odgovora sam vec video na forumu, a svakako jos jednom ti si to dobro uklopio u jedan odgovor...

Elem, ako mogu da zakljucim ... ti kanali od 155-174 Mhz nemaju nikakve veza sa Kanalima na 400 i vise Mhz...

A takodje imam pitanje da li su stanice fanricki predefinisane na kom opsegu ce raditi ili je i to moguce izmeniti...

Ovo pitam, jer sam na nekoj kineskoj stanici video i radio na frekvencijama na 400 a uputstvu su primerili bili na sfrekvenciji 136.000 ... mada ovet ... kakva je sad pa to frekvencija... ili je to samo bio primer...  nutss

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #48 poslato: 07, 06, 2013, 22:38:21 posle podne »
Jel moze neko da mi objasni koji su to kanali na 150 i nesto Mhz a koji na 400 Mhz, tj koji su to kanali na stanicama koji imaju od 1 - 8, kanali od 446.00625 do 44609375, a koji je to kanal 16 i 88 o kom ste vi pricali :)

Nadam se da sam lepo objasnio pitanje h44

Nikako nisi dobro postavio prvo pitanje... u pitanju su dva različita frekvencijaska opsega u kojima postoji tušta i tma službi i kanala.
Među njima je jedna (ne i jedina) "radio telefonska služba u pomorskom i unutrašnjem vodenom saobraćaju" a ona opet ima svoje definisane radne kanale, i u 2metarskom opsegu (frekvencije u  okolini 150MHz), i u 80 centimetarskom opsegu (frekvencije u okolini 400MHz)... da ne davim duže.

Na osnovu drugog dela pitanja mi se čini da si zapravo hteo da pitaš: video sam jeftinu kinesku stanicu.... sa 8 kanala... takvu i takvu... da li mogu da je upotrebljavam na čamcu?..."

U  pitanju su PMR stanice(personal mobile radio), moderna zamena za CB stanice i  "walkie-talkie", obično se kupuju paru ili u grupama, imaju 8 predefinisanih kanala, širine 12.5kHz, snaga predaje im je ograničenaa 0,5W, a antena ne može da se skine i zameni drugom (efikasnjom). Slobodno se mogu koristiti, i za njih ne treba ni obuka ni dozvola. http://en.wikipedia.org/wiki/PMR446

E sad, u zavisnosti šta si tačno pitao,evo i odgovora:
-"da li to mogu da koristim da slušam kako lađari komuniciraju, a i sam da se priključim?" odgovor je "ne, i ne treba to da radiš, dok se zaista ne obavestiš o čemu se radi"

- "da li mogu da je preprogramiram pa da kao i većina vlasnika čamaca zabave radi zloupotrebljavam opseg namenjen "nautičkoj" službi?", odgovor je "ne,(srećom)."

- da li mogu da je sa jaranima koristim da tranjasamo između čamaca, do obale, zovemo se na cugu, puštamo muziku i tako to...?", odgovor je "da, te stanice su tome i namenjene... ako svi  imate po PMR446.".
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #49 poslato: 08, 06, 2013, 09:42:31 pre podne »
Pokušaću samo još malo da proširim Tercin odgovor.

Postoje te stanice, kako ih ja iz neke navike zovem - voki-toki, koje imaju predefinisane kanale i koje su namenjene komunikaciji u krugu od par stotina metara do nekoliko kilometara i koje se koriste u raznim prilikama, a za koje nije potrebna bilo kakva licenca.

Postoje i druge jevtine stanice pout pomenutih kineskih. Mi smo na ovom forumu u više prilika i dosta pisali o stanicama Zonton (koje su kopija mnogo čuvenijeg brenda Kenvud). Ako pogledate te komentare, videćete da je na njima moguće podešavati kanale i frekvencije po želji.

Medjutim, postoje i specijalne - nautičke ili brodske radio stanice koje su najčešće dosta skuplje ali namenjene su pre svega profesionalnoj upotrebi, iako ih ima i na brodovima za rekreaciju. I tu se onda opet vraćamo na diskusiju koja se već vodila - koliko para običan srpski nautičar, vlasnik plovila koje koristi od nekoliko sati do nekoliko dana godišnje (o onim srećnicima koji provode dane i dane na vodi neću ni da pišem jer mi odmah "padne" teško na dušu) treba i  može da izdvoji za radio stanicu? Ali to je već neka druga priča...

Van mreže cheda

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 78
  • Dunave, Dunave,...
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #50 poslato: 08, 06, 2013, 22:09:54 posle podne »
Sve je jasno, nego ja nisam mogao da nadjem kompletne odgovore, a evo ovde sada rekao bih da ima na jednoj strani dosta odgovora...

Da ne ulazim u ispijanje pica preko toki voki stanice, sto rece Terca :P nego prvenstveno u informacije... :)

Hvala svakako na odgovorima  sail

Van mreže hallamiti

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 303
  • Pol: Muškarac
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #51 poslato: 20, 10, 2018, 21:07:06 posle podne »
Ajd malo da ozivim temu. 20 dana u nazad slusam stalno 88. I pozivam na njemu i nista MUK. (Ispravna stanica sve ok) da li se jos koristi ovaj kanal i slusa li to ko?

Van mreže hallamiti

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 303
  • Pol: Muškarac
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #52 poslato: 20, 10, 2018, 21:37:16 posle podne »
Evo da dopunim malo.... od skoro vlasnik baofang uv82... nema greske stanica. Veom dobar domet, odlicna modulacija.

Van mreže Ljuba

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 752
  • Pol: Muškarac
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #53 poslato: 20, 10, 2018, 22:52:58 posle podne »
Bili smo na 88 kanalu 3 dana, na Smederevskom dunavcu. Realno, da bi nekog čuo taj mora da ti bude u krugu od par kilometara.

Van mreže hallamiti

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 303
  • Pol: Muškarac
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #54 poslato: 21, 10, 2018, 01:11:53 pre podne »
Da to je dosta daleko... ja sve po Savi 20.km

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: 88. Kanal
« Odgovor #55 poslato: 21, 10, 2018, 09:01:14 pre podne »
Prati se 88mi, bez greske.