Autor Tema: DELF TShip - by ladjaVlajko  (Pročitano 8042 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
DELF TShip - by ladjaVlajko
« poslato: 27, 02, 2010, 12:45:23 posle podne »
A ko je vešt sa kompjuterom može sve to i sam da napravi ...

« Poslednja izmena: 27, 02, 2010, 18:03:34 posle podne Kapetan »

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DELF TShip - by ladjarVlajko
« Odgovor #1 poslato: 27, 02, 2010, 12:53:49 posle podne »
majstore ja sam tukao glavu jedan dan sa delfshipom i odustao :)

jel ima proracun otpora vode i slicno ?

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: DELF TShip - by ladjarVlajko
« Odgovor #2 poslato: 27, 02, 2010, 15:58:41 posle podne »
Ima.
View > Resistance daje grafik kN u funkciji od brzine. Takođe izračunava osnovne parametre broda, hidrostatiku, metacentar, centar mase, masu čamca itd.

Kome je to malo, može direktno da exportuje u Arhimedes za detaljne proračune stabilnosti i hidrostatiku ili u michlet za dodatne proračune otpora, oblik i veličinu talasa itd.

Iz Delfship-a se mogu direktno dobiti autocad fajlovi u 2d i 3d pa ko ima štampač od 3 metra može da odštampa rebra u 1:1 ili da ih reže na CNC mašini.

Van mreže misaf

  • Mali od Roštilja
  • ***
  • Poruke: 65
Odg: DELF TShip - by ladjarVlajko
« Odgovor #3 poslato: 27, 02, 2010, 16:45:50 posle podne »
Jel to moze i sa one probne verzije ili imaš pravu?

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: DELF TShip - by ladjarVlajko
« Odgovor #4 poslato: 27, 02, 2010, 16:57:12 posle podne »
Nije to probna verzija - to je puna verzija programa koji je potpuno besplatan i sasvim je dovoljan za projektovanje čamaca. Ne postoji nikakvo ograničenje u njegovom korišćenju - ni vremensko ni u veličini fajla ili slično. Morate se samo registrovati na sajtu da bi ga download-ovali. Profesionalna verzija koja se plaća je obogaćena nekim funkcijama koje su pre svega namenjene projektovanju velikih brodova.

Inače, priča ide otprilike ovako ... dasa koji je autor ovog programa je do nedavno vodio open-source projekat FreeShip i napustio ga je kako bi komercijalizovao svoje znanje i mogao od toga da živi. Freeship još uvek postoji i izgleda/radi gotovo isto kao i Delftship. Profesionalci ga hvale jer ima neke cake koje Delftship nema. Ja sa m samouki brodograditelj amater i meni je i Delftship dobar.

Kapetane, ako se ova diskusija razvije, izdvoj je u posebnu temu ... nema smisla da ovde diskutujemo o tome.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DELF TShip - by ladjarVlajko
« Odgovor #5 poslato: 27, 02, 2010, 18:10:23 posle podne »
jesi uradio neki projekat ? kaci da vidimo kako izlgeda  :good:

a da li moze unazad recimo da unesemo neku nasu ladju u program za koju znamo brzinu pa unesemo te parametre da vidimo koliko je prorgam precizan

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #6 poslato: 27, 02, 2010, 18:49:00 posle podne »
Kapetane, ja se već mesecima igram sa ovim softverom i napravio sam barem 40 različitih varijanti od 6-12m. Trenutno nisam u situaciji ali pripremam "barutno punjenje" da za sledeću sezonu 2011 materijalizujem jedan od njih. Sada nikako ne mogu pošto radim dva posla, za dve firme, u dve smene. Nemam vremena ni da prdnem.

Ove slike gore su ilustracija onoga što sam radio ... uglavnom sam se igrao samo sa koritom, bez nadgradnje u različitim varijantama. Delfship je zgodan za korito ali bilo kakvo dalje projektovanje treba dovršiti u nekom drugom softveru ... autocad na primer.

Nijedno od tih korita nije doterano do nivoa nekog "projekta za samogradnju". Ja ovo radim za sebe a da ti iskreno kažem meni ne treba projekat da bih znao gde šta dođe. Ono što je meni bilo bitno je konstrukcija, oblik i karakteristike korita, kao i fajlovi za poprečne preseke (stations) i uzdužne preseke (buttocks). Za ostalo se čovek ionako snalazi u letu.

Što se tiče "testiranja" već postojećih čamaca, naravno da je moguće. Koliko se ja sećam, može čak da se slika čamca postavi u pozadini kako bi se lakše skinule linije korita. Uostalom uzmi sve moguće dimenzije čamca i kreni da se igraš u Delftship-u pa ćeš videti.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #7 poslato: 27, 02, 2010, 21:59:08 posle podne »
skoro sam citao neki text o inzinjerima... ispostavilo se da 95% inzinjerskih znanja nije potrebno ukoliko koristite neki program ... AUTOCAD je primer toga pogotovo njegovi podprogrami ...sta je btino ... bitno je imati neku osnovua sve ostalo napravi program ... dali su primer izgradnje kuce ... vase je da napravite i testirate dok rezultati ne bidi zadovoljavajuci ...   sve zakonitosti koje su ranije znali inzinjeri i svi proracuni su sada osnocni deo programski paketa...

pa evo ovaj Delf Tshop ce ti dati sve proracune i slicne zezanicje...

projekat akreditovane kuce i recimo jaceg amatera ovom prorgamu se razlikuju naprimer u rasporedu rebara i njihovom obliku (da li su L profili ili trouglovi )...  kao i o drugim stvarima koje se zajednickim jezikom nazivaju tajne zanata :)

ali za samogradnju i osnovne testove ovo je vise nego dovoljno... bilo bi interesantno kada bi pera pustio test jastoga u ovom programu ...


Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #8 poslato: 27, 02, 2010, 21:59:40 posle podne »
Ne možeš sad kao laik da konstruišeš brod .)

To je 100% tačno. Laik ne može da konstruiše brod. Zato ja ćutim i učim kako više ne bih bio laik.
Uostalom kada bi smo uvek radili samo ono što znamo, nikada ništa novo ne bismo naučili, zar ne ?

Zašto onda firme toliko plaćaju projekte i projektante ?

Zato što je projekat broda izuzetno zajebana stvar. Zavisi od 1000 međusobno povezanih faktora a precizan recept ne postoji. Da je jednostavno, svi bi to radili a ne bi bili u situaciji da nam proizvođači čamca kažu "jebeš projekat, daj sliku i ja ću to da napravim za sitne pare".

Da ne pričam o tome da ljudi koji na vodu izađu u nekom kršu mogu i glavu da izgube.

Van mreže ladjaVlajko

  • Administrator
  • Rečni Drekavac
  • *****
  • Poruke: 326
  • Pol: Muškarac
  • Veličina: 23cm
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #9 poslato: 27, 02, 2010, 22:07:13 posle podne »
Kap, nije sve baš tako jednostavno.
Svi ti kompjuterski programi su samo alat. U rukama dobrog majstora mogu čuda da naprave ali su manje više beskorisni za laika. Pa i Delftship. Dule je 100% u pravu.

Delftship (na primer) će ti izračunati metacentar i centar mase,  ... ali šta to praktično znači ? Da li veruješ da ove dve tačke pokazuju kako će se čamac pokazati kada se talasi podignu i on zaljulja ? Ko ume da protumači ovo rastojanje će ti reći da li će putnicima pripasti muka na čamcu ili će se on samo lagano ljuljuškati.

Opet ti treba čovek.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #10 poslato: 27, 02, 2010, 22:19:16 posle podne »
ja reko da je DLF TShip za amater ... evo da vidis naprimer kako to radi profi softweri ...







ovo ni jedna firma ne moze rucno da ti predvidi .... a pogotov ne sve situacije i to za jedno popodne ... ono sto hocu da kazem da danas racunari rade 95 % stvari ... e sad broj egija, debljina lima, ojacanja , ukrucenja to ipak mora majstor ili cemo staviti manje ili vise...

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #11 poslato: 28, 02, 2010, 00:57:33 pre podne »
jedno je toplovod a drugo je korito ....AUTOCAD zbog logike unosa poligona nikada nisam voleo niti sam ista radio ... SoftImage i Ligtwave su moji izbori za 3d design ali oni su samo designerski 3d alati

te varijante tipa nemoguce su malo diskutablne... mozda sam ja imao srece ... ali moj sistem za LIVE prenose iz godine u godinu obara evropske rekorde live prenosa  (Sportklub) kada me je Eurosport zvao da radim za njih za podrucje Srbije i kada sam ih odbio jer su hteli da radim po njihovom svi su se smejali ... jebaga posle se ja smejao a oni i dalje kukaju jer im kasni audio ...

znaci ne tvrdim da se sa ovim prorgamom moze izprojektovati brod ... ali u nasim srpskim uslovim on je prilicno veliki iskorak u proracunima ponasanja broda...

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #12 poslato: 28, 02, 2010, 13:17:54 posle podne »
Kep,kada bi 95% inzenjerskog znanja bilo smesteno u dobro koriscenje nekog od programa za projektovanje, onda bi bilo besmisleno da za preostalih 5% covek vredno uci 5-6 god.Koliko je uloga inzenjera vazna,vidi se i na projektu Yastog,u cijoj ekipi verujem da radi najmanje jedan inzenjer. Ogromna je razlika izmedju "inzenjerskog" i "ne inzenjerskog" pristupa ovakvim poslovima. Rezultati to i pokazuju! :smile:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #13 poslato: 28, 02, 2010, 13:31:53 posle podne »
Kep,kada bi 95% inzenjerskog znanja bilo smesteno u dobro koriscenje nekog od programa za projektovanje, onda bi bilo besmisleno da za preostalih 5% covek vredno uci 5-6 god.Koliko je uloga inzenjera vazna,vidi se i na projektu Yastog,u cijoj ekipi verujem da radi najmanje jedan inzenjer. Ogromna je razlika izmedju "inzenjerskog" i "ne inzenjerskog" pristupa ovakvim poslovima. Rezultati to i pokazuju! :smile:

ljudi ja pominjem gore amaterizam, ne kazem da je bolje raditi sa amaterima nego sa inzinjerima, ono sto kazem jeste da 95% inzinjerskih znanja ulazi u software .. svi proracuni i slicno koje bi inzinjer radio sada radi software ... na "inzinjerima" je sada da samo prilagode logiku programu i da svoju ideju "ukucaju" u program ...

ogroman deo posle inzinjera je SBBKBB (sta bi bilo kad bi bilo) jesu testovi te ideje ... sve to sada zavrsava program ... drugim recima za neka opsta "znanja"" sada mozete i bez inzinjera ...

rupe na saksiji su izmisljene a sada imate softwere koji ce da simulraju velicinu rupe i da vam daju krajnji rezultat , pa experimentisite ...

drugim recima plovilo koje radi inzinjer ce imati 10-20% bolje perforamanse u odnosu na plovilo koje radi amater sa dobrim poznavanjem softwera (ako je software lepo nastelovan) ....

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
Odg: DELF TShip - by ladjaVlajko
« Odgovor #14 poslato: 28, 02, 2010, 17:54:08 posle podne »
Rekao bih da amater uz malo sreće može napraviti upotrebljivo, a uz dosta sreće baš dobro plovilo.
Inženjeru sreća nije potrebna, on ima znanje da napravi dobro plovilo.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"