Autor Tema: Osovinski Vod - Pozicija Elise  (Pročitano 25785 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #60 poslato: 21, 04, 2017, 08:45:24 pre podne »
Sinoć sam još jednom premerio, od vrha kraka do korita je 35mm

Od sredine propelera do vrha kraka je 18cm, a 12 inča je 30cm, sad me to malo zbunjuje?

Van mreže srsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2072
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
    • Брод СРСА
  • Brod tip: челични кабинаш
  • Marina: марина ЈП Ада Циганлија
  • Veličina: 10х2,9м
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #61 poslato: 21, 04, 2017, 09:52:26 pre podne »
Значи да ти је елиса пречника 14 инча односно око 36 цм (35,56 цм), а то си и ти измерио и то ти означава друга ознака 14, а та прва ознака 12 А  представља ко зна шта.   

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #62 poslato: 21, 04, 2017, 10:07:50 pre podne »
Prva oznaka je korak propele. 12 pitch je prilicno teretna elisa, mogao bi probati neku brzu ali nikako da oboris maksimalne obrtaje u opterecenju ispod 4500-5000 rpm
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #63 poslato: 21, 04, 2017, 11:22:43 pre podne »
Maksimalni obrtaji u opterećenju su mi trenutno 2700-2800 obrtaja.
Sumnjam da bi trebalo da idu do 5000, verovatno bih dosta povećao potrošnju sa takvom elisom, jer bih za istu brzinu morao da vozim na 3000 obrataja umesto dosadašnjih 1800.

Svojevremeno sam negde na netu bio iskopao specifikacije ovog broda gde i piše da su maksimalni obrtaji sa ovim motorom 2800, pa cenim da tako i treba, a ne da je neodgovarajuća elisa na njemu.

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #64 poslato: 21, 04, 2017, 16:19:57 posle podne »
Maksimalni obrtaji u opterećenju su mi trenutno 2700-2800 obrtaja.
Sumnjam da bi trebalo da idu do 5000, verovatno bih dosta povećao potrošnju sa takvom elisom, jer bih za istu brzinu morao da vozim na 3000 obrataja umesto dosadašnjih 1800.

Svojevremeno sam negde na netu bio iskopao specifikacije ovog broda gde i piše da su maksimalni obrtaji sa ovim motorom 2800, pa cenim da tako i treba, a ne da je neodgovarajuća elisa na njemu.

2800 rpm na punom gasu u hodu je malo i za dizel motor a kamoli za benzinca kao sto ti imas. To je znak da ti je motor jako opterecen. Hod motora u vodi je pandam voznji automobila u 3 brzini na blagoj uzbrdici. Znaci, moras imati propelu koja ili manje zahvata ( pitch ) ili ima manji precnik ( dijametar ). Ako zelis zadrzati brzinu, mada je ona uslovljena duzinom vodene linije kad vozis u deplasmanskom rezimu onda mozes samnjiti dijametar odnosno precnik da bi zadrzao brzinu. Naravno to smanjnje je onda na racun snage ali ti i tako nemas tu snagu jer ti motor ne radi na obrtajima koliko je grlo karburatora otvoreno. Benzinskom motoru su potrebni visi obrtaji da bi isporucio snagu, ovako ti je radilica preopterecena i sigurno motor "ne dise" kako bi trebalo. To moze pruzrokovati ozbiljne kvarove na motoru. Moj ti je savet da smanjis propelu za  1-2 incha , jer smanjivanjem precnika po svakom dijametru dobijas 400 rpm u plusu.
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #65 poslato: 21, 04, 2017, 18:18:41 posle podne »
 ffff...neke mere u mm pa u cm a zacinjeno incima al bitno je da se kolko tolko razumemo...
                  a)4 cilindra i 4 pera na osovini imaju tu sansu da naprave nekakvu oscilaciju isto kao i 3cil i 3 pera na nekom broju obrtaja ako se to bas sve potrefi...slicno kao prica da ceta vojnika ne sme preko mosta marsevskim korakom da ne pogode oscilacije mosta itd...radilica motora vrti na desno a osovina i prop na levo pa mislim da bi se namucio sa dve strob-lampe da to pogodis...
                   b)ako je prop precnik 12 inc a korak 14 to bi bila "brza"propela sa odnosom korak/precnik=1.1 i vise a ugao lopatica(rake) u odnosu na osovinu ni bio manji...da probam da uporedim kao sraf za drvo...za precnik 14 a korak 12 taj odnos korak/precnik=0.85 i to vec ulazi u klasicnu teretnu propelu a ugao lopatica je veci...da uporedim kao masinski sraf(otprilike takav trag ostavlja u vodi)...merio si vertikalu od vrha lopatice do sredine osovine(a ne slucajno duzinu lopatice) i dobio si tih 14 inca i to je onda to...generalno zbog rastojanja lopatica-korito treba ti propeler precnika 13 a koraka 11,5(11) dobit ces 300-400 rpm na radilici i mozda jos koji km/h (ili metar)vise a potrosnja min povecana...izmeris od osovine(od sredine) do korita kolko imas oduzmes 2inca i to ti je precnik a odnos korak podeljen sa precnikom da bude od 0,8-0,9 pa kakav nadjes...
                      c)obrtaji motora su mali...slazem se sa oblakom...mozda je i tako mariniziran...bilo nekad tih kitova za marinizaciju(mozda ima i sad)za odredjeni tip motora sa komplet glavom i bregastom koji skidaju kod benzinca 1500- 2000rpm...ako motor hoce na "leru"da ide u veci broj obrtaja od tih 2700 onda ga davi prevelik prop...da se vrti motor do 5500 kao u kolima mao bi kopcu 3/1 kao hig-trust a ne standard 2/1...
                   
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #66 poslato: 22, 04, 2017, 09:33:49 pre podne »
Samo da vidim da li sam dobro shvatio:

Trenutno imam elisu prečnik 14, korak 12, to daje taj neki koeficijent 12/14=0,85
Kada bih (teorijski) stavio elisu prečnik 13, a korak 11, dobijam isti kooficijent, što znači da bi se sa manjom elisom i manjim korakom brod slično ponašao, što mi nije logično...... Negde grešim... Nešto nisam dobro "skontao"

U svakom slučaju, od sredine propelera do korita imam 215mm -50mm = 165mm = 6,5 inča x2 = 13 inča

Znači 13 inča prečnik, a korak? Ako uzmem 11, kao što si mi preporučio, opet imam 0,85.. Ništa mi nije jasno  no125 no125 no125  lol lol

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #67 poslato: 22, 04, 2017, 09:45:21 pre podne »
Gledam ovo i zabole me glava... prečnik 14, korak 12 = 0,85, ako smanjim prečnik a ostavim korak ispadne više brzinska, moja logika je obrnuta.....

Ne vredi, objasniće mi neko već......

Van mreže Bakara

  • Administrator
  • Kapitalac Dunavski
  • *****
  • Poruke: 1618
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Riviera
  • Marina: Zemun
  • Veličina: 8.7m
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #68 poslato: 22, 04, 2017, 10:24:35 pre podne »
Ako sam ja dobro razumeo diskusiju, sa tom elisom 13/11, brod će ti ići istom brzinom kao pre, ali sa ~400rpm više što bi pomoglo samom motoru da ne bude opterećen, i ne bi imao vibracije na većim obrtajima.
Svaki dan proveden na reci, ne racuna se u zivotni vek

Van mreže oblak

  • Administrator
  • Talasožder Mali
  • *****
  • Poruke: 769
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Bayliner 2556 flybridge
  • Marina: Stenka, Beograd
  • Veličina: 25 ft
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #69 poslato: 22, 04, 2017, 10:36:35 pre podne »
Korak propele reze zamisljeni navoj u vodi. Duzina tog navoja zavisi od koraka elise u jedinici vremena. Po zakonu akcije i reakcije brod ima veci predjen put u jedinici vremena sto je taj navoj duzi. Veci pitch veca brzina. Smanjenjem jednog pitcha ili jednog dijametra dobija se 400 rpm vise. Zankiki, nek ti Zeka sa Stenke skrati propelu i izbalansira  u dijametru, dobices  vise obrtaje, motor ces rasteretiti, radice mirnije , imaces manje vibracije a brzinu istu to je resenje. Motor se trese i vibrira kad je preopterecen.
Zvoni, kucanje ne radi!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #70 poslato: 22, 04, 2017, 10:42:13 pre podne »
Svakako hoću da kupim elisu da imam u rezervi, a onda bih taman kupio manju i stavio, a za rezervu bi bila dobra i ova koja je trenutno na brodu.

Samo neka mi kaže neko onda, da ne lomim mozak, koju da kupim prečnika 13, da bih dobio tih 400rpm više. I meni je delovalo da je motor preoterećen kada dam veći gas, oseti se to.

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #71 poslato: 22, 04, 2017, 16:35:30 posle podne »
    12/14 = 0.857        11/13 = 0.846  dobijes koeficijente koji se gledaju u trecu decimalu tako da taj odnos nije isti...kad bi kupio novi propeler precnika 13 a zadrzao korak od 12inc a promenio bi se tj smanjio ugao lopatice(rake) u odnosu na osovinu i istovremeno povecao povrsinu lopatice pa bi to bilo blize nekom brzoj prop...to sto oblak kaze da se skrati odnosno kupira isti prop je ok jer ne menjas ugao lopatice ali smanjujes povrsinu...to je neka krajnja mera koja zadovoljava a dobijes prop da lici kao za kort diznu...tim smanjenjem precnika dizes max broj obrtaja na radilici za max 400rpm
                      Uzimas drugu propelu za rezervu a da ciljno skines vibraciju,malo olaksas motoru rad,dobijes cak i neko min povecanje brzine uz min povecanje potrosnje...kako bi to trebalo da izgleda po TEORETSKOJ BRZINI PROPELERA...TBP se razlikuje od stvare brzine propelera i stvarne brzine broda tako da te to ne buni.....  TBP se dobija kad pomnozis obrtaje osovine sa korakom propelera u istim jedinicama  znaci metri i sekunde...neznam kako se to pise na tastaturi...
                       
              do sada je bila voznja na motoru 1800 obrtaja u minuti(rpm) a na osovini 900rpm... 900/60 je 15 obrtaja u sekundi na osovini....pitch od12 inc*2.54=korak od 30.48cm......15*0.304=4.56m/s=17.78km/h i za to si imao neku X brzinu plovila
               drugi propeler sa diametrom 13(sto je taj maximum sto treba da stane na brod) a pitc 11 a za obrtaje radilice  recimo 2200 rpm a na osovini 1100rpm...1100/60=18.3 obrtaja u sekundi...pitch od 11 inc*2.54=korak od 27.94cm...18.3*27.94=5.105m/s=18.378 kmh a dobit ces brzinu koju si imao X puta procenat uvecanja....za tih 400rpm na radilici ce se najverovatnije povecati i potrosnja...
               Uzimas propeler koji odgovara za osovinu koju imas diametar*pitch= 12.5*10 ili 13(nikako veci)*11...sa 3 pera
               ili 11.75*9.8 ali sa 4 pera...ova sa 4 je ekvivalent ovoj manjoj od 12.5*10 ali je veca povrsina lopatica pa bi gurala zestoko...pa sta nadjes u dimenziji a da odgovara za propeler aktivan od 400-1500 obrtaja ... sajkaca
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #72 poslato: 22, 04, 2017, 16:54:37 posle podne »
za prop sa 3 pera od 12.5*10....TBP je 4.648m/s ili 16.732 kmh na 1100rpm osovine pa zato bolje da bude 4 pera 11.75*9.8..lakse ce motor da je okrece
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!

Van mreže zankiki

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3276
  • Pol: Muškarac
  • Dunav oko Novog Sada
    • Marissa
  • Brod tip: Pasaat 735
  • Marina: Plavi Dunavac, Novi Sad
  • Veličina: 8.65
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #73 poslato: 22, 04, 2017, 18:56:01 posle podne »
Sad sam pokopcao neke stvari konacno... Ja sam sve vreme mislio da je korak ugao kraka u odnosu na osovinu, i da se ne menja ako se menja precnik elise... Sada kapiram.

Onda necu da pametujem, uzimam 13x11

Van mreže Terca

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 696
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Osovinski Vod - Pozicija Elise
« Odgovor #74 poslato: 22, 04, 2017, 19:51:02 posle podne »
Sad sam se pomalo pogubio...
A koji ono problem Zankiki ima pa se ovim rešava?
I male stvari su velike, kada se gledaju izbliza.