Autor Tema: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15  (Pročitano 30256 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« poslato: 22, 02, 2010, 23:19:15 posle podne »
Evo ga i manji.

Van mreže brodomonter

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 121
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #1 poslato: 02, 10, 2010, 16:16:10 posle podne »
Ovo je,vec,u svemu O.K.
Isti projekat nalazi se i u knjizi ing.Dragana Mikovilovica"Samogradnja camaca"izdata pocetkom 70.-ih.
Klasika,provereno.

Van mreže Slave

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #2 poslato: 04, 09, 2012, 18:22:32 posle podne »
Da li je vec neko pravio camac po ovom projektu? I koja se debljina lima koristi za korito?

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #3 poslato: 04, 09, 2012, 21:27:31 posle podne »
Slave,prvi čamac koji sam napravio ( davne 92-e) je rađen po ovom nacrtu i projektu.U propratnom tekstu je navedeno da je projektovana debljina oplatnog lima2,5mm.Ja sam ga ipak radio sa limom dna 4mm ,ostalo 2,7mm(tada sam takav lim imao) Inače čamac se pokazao izuzetno plovnim ,i za nas najvažnije stabilnim i u stanju mirovanja i u plovidbi.ako te zadovoljavaova veličina čamca( mislim na prostor) nećeš pogrešiti

Van mreže Slave

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #4 poslato: 05, 09, 2012, 17:44:43 posle podne »
Da li komplikovano pravljenje tj. sastavljanje korita camca? I da li je ovaj projekat kompletan u smislu mera? Posto nikako ne mogu da provalim kako se gledaju te mere date u projektu.
Hvala.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #5 poslato: 05, 09, 2012, 17:51:50 posle podne »
Pa iskreno da je jednostavno ,za onoga ko to nije radio,baš i nije.To čitanje projekta i jeste suština,kasnije sklapanje je jednostavno ako imaš osnovna znanja bravarije i zavarivanja.
Ako se strpiš na jesen će biti otvorena tema za samograditelje,u kojoj ćemo pokušati detaljno da pojasnimo način čitanja projekta.Do tada skupi materijal i naoružaj se voljom.

Van mreže Slave

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 6
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #6 poslato: 05, 09, 2012, 20:35:20 posle podne »
Koliki je sobni deo na camcu? Tj duzina, da li je preko 2 metra ?

Van mreže BataC

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 116
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #7 poslato: 05, 09, 2012, 20:58:03 posle podne »
Prema Draganu Mikovilovicu,kabina je kraca od dva metra,ali su lezajevi u njoj 2 metra.Protezu se sa obe strane prema pramcu.Lep camac,samo sto je konstruktor za njega predvideo motor od 7,5 do 22,5 kW.

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #8 poslato: 06, 09, 2012, 17:47:25 posle podne »
 114

Da li komplikovano pravljenje tj. sastavljanje korita camca? I da li je ovaj projekat kompletan u smislu mera? Posto nikako ne mogu da provalim kako se gledaju te mere date u projektu.
Hvala.

Ipak u samogradnji nije dovoljna samo želja i dobra volja - potrebno je i to neko tehničko-majstorsko iskustvo zavisno od vrste materijala.

Možda bi to trebalo da posmatramo kao muziku - može neko da nam da i note i istrumente pa i da nam pokaže kako treba, ali ako
nikada nismo svirali ni jedan instrument i ne umemo da čitamo note - mrka kapa. Ja mogu da kupim frulu ali nisam Bora Dugić.....

Možda bi bila dobra ideja ako u blizini imaš nekog majstora koji radi slične stvari, odeš i pokušaš da uradiš nešto konkretno (iskrojiš, saviješ, zavariš, izbrusiš, doradiš, ofarbaš....) pa uporediš sa sličnim što je radio majstor i imaćeš odgovor.

Mislim da ti se ne isplati da uložiš gomilu para za još veću gomilu materijala i da ti to ostane nedovršeno a usput ti još i pokida živce, ako nisi siguran u sebe i svoje mogućnosti.

Naravno, ako ipak odlučiš da se upustiš u sve to - imaćeš našu moralnu podršku, a verujem i savete iskusnih, i želimo ti sreću. 114
Deda Zoran

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #9 poslato: 06, 09, 2012, 18:09:51 posle podne »

           Malo je van teme,ali hocu da dam malo vetra u jedra samograditeljima.

           Imam prijatelja,jedrilicara,koji je zeleo veliku jedrilicu.Svoje zelje je pretvo-
rio u stvarnost.Citam ove rasprave kod nas,od nekih se jezim.Taj moj prijatelj je na-
bavio planove za 34.Kupio materijal po specifikaciji,zasukao rukave i posto je u to
vreme bilo skupo krojenje materija,uzeo brusilicu i sam odradio.
           Unajmio je varioca,jednog drugog.Dojadilo mu je da se vise tera sa njima,oni
preskupi,svi pametnikuju,ali nikako da rade kako on trazi.Sta ce ode na kurs varenja
i uspesno ga zavrsi.Kupio je moderan aparat za varenje i napravio sebi divnu ladju.
Ladju je vario baznim elektrodama koje su dugacke skoro 1m i vrlo teske.Ipak on ne-
ma ruku za tako tesku elektrodi.Snasao se je,sekao elektrode na pola.
           Zato samo napred,nedajte se omesti on onih koji imaju nedosanjan san.Ost-
varite vas san.Uzivanje ce biti nemerljivo.
 
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže kemppi

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 424
  • Pol: Muškarac
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #10 poslato: 06, 09, 2012, 18:53:43 posle podne »

         
Ladju je vario baznim elektrodama koje su dugacke skoro 1m i vrlo teske.Ipak on ne-
ma ruku za tako tesku elektrodi.Snasao se je,sekao elektrode na pola.
           

E,ovako nesto jos nisam cuo. ha

Van mreže Zoran

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1687
  • Pol: Muškarac
  • BEOGRAD
    • Jedrilica
  • Brod tip: sam napravio
  • Marina: Ada Ciganlija
  • Veličina: 6m
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #11 poslato: 06, 09, 2012, 20:35:18 posle podne »
      Kemppi

      Nije smesno.Ako hoces odvescu te da je pogledas uzivo.E tek onda  ha.
Inace u Beogradu je bas puno napravljeno jedrilica u samogradnji,sto od be-
tona,sto od gvozdja i nekoliko od spera.Sve su radjene po planovima pozna-
tih projektana,po projektima posebno prilagodjenim za samogradnju.
       Ja sam iz starije generacije,mozda nas je pojelo vreme,verovatno su do-
sla neka druga vremena.

PS. Mozda nije toliko dugacka ali ih je polovio radi lakseg rada.Mislim da si shvatio
      na sta sam mislio.     
Vazno je ploviti,ploviti i ploviti.

Van mreže IKA

  • Tisa
  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1902
  • Pol: Muškarac
    • trenutno bezimen
  • Brod tip: samogradnja-Ika design-zetovo vlasništvo
  • Marina: Tisa-9km,desna obala,šesta vrba od mosta
  • Veličina: 6,5m
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #12 poslato: 06, 09, 2012, 20:52:07 posle podne »
Druga vremena,svakako.Naša generacija je bila primorana da se snalazi,i veliku većinu igračaka smo kao klinci sami pravili.Današnje generacije su naučene da se sve što požele kupuje,tako da u suštini mali procenat mladih ima u sebi želju za samostalnim delom.
Stav kakav je izneo Zoran marinković vodi ka obeshrabrivanju iole zainteresovanih za ruku svojih delo.Zorane , možda i nisi Bora dugić ali koliko si talentovan nikad nećeš ni saznati ako neprobaš da zasviraš.U krajnjem slučaju i nemoramo biti Bora Dugić ali to netreba da nas sputava da sviramo frulu .
Slave imaš želju ,ali da bi se upustio u samogradnju ,molio bih te da prelistaš ovaj forum.Naći ćeš brdo informacija koje ti mogu pomoći da se upustiš u samogradnju.
Tvoje pitanje u vezi dužine kabine ,u startu je pokazalo da si neozbiljno shvatio problematiku samogradnje.Da bi se upustio u samogradnju treba mnogo više da se uživiš u projekat.Nevidim koliko znanja treba da bi se iz skice zaključilo koliko je duga kabina.
Na skici je lepo napisano_razmak između rebara 400mm.Kabina je u okviru 5 rebara.To nije komplikovano izračunati,ali je potrebno mnogo ozbiljnije gledati crtež.
Možeš ti postaviti hiljadu pitanja i dobiti hiljadu odgovora , ali dok se sam ne udubiš u crtež,projekat,skicu,nećeš biti spreman za samogradnju.
Za početak pročitaj temu sa ovog linka
http://www.mojaladja.com/forum/index.php/topic,9531.0.html
I uđi na sajt Waltera turnšeka gde ćeš pronaći sve što ti je za početak potrebno.

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #13 poslato: 06, 09, 2012, 22:22:10 posle podne »
Samo kad pogledam koji i kakav sve alat treba da bi se zapoceo jedan brodic od lima vec mi se mota cifra po glavi od oko 1000 eu
A sta kad se dodje do enterijera,struje,farbanja...
Koliko vidim mnogi bravarske radove neozbiljno shvataju...grese jer je to jako tezak,izuzetno tezak posao a uz to se trazi milimetarska preciznost
A sta kad se dodje do enterijera...najlakse uzeti ubodnu od 2000 din i izrezati blazujku,osb poloce i laminat. Jeste to lako ali i to treba na nesto da lici
Sve u svemu svakog ko krene sam da radi podrzavam  114 sigurno cu i ja jedan dan praviti sebi brodic jer alat imam mada kakve su cene camaca trenutno vise se isplati kupiti gotovo i malo urediti po svom ukusu

Van mreže Zoran Marinković

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 906
  • Pol: Muškarac
Odg: Samogradnja Metalnog Camca sa Kabinom Akvas 15
« Odgovor #14 poslato: 06, 09, 2012, 23:29:33 posle podne »
 114

Očigledno sam pogrešno shvaćen u predhodnom postu, ne želim nikoga da obeshrabrim, a najmanje entuzijaste....Naravno da će Ika i Zoki
reći kako je to sve limunada jer oni to znaju i mogu da urade...(a ja im iskreno zavidim na iskustvu...)

Nije problem pročitati crtež - ako se zna
Nije problem istrasirati plovilo i iscrtati elemente - ako se zna i ume
Nije problem uzeti brusilicu i iseckati iscrtane pozicije - još manji problem
Nije problem kupiti najbolji aparat i povariti pozicije ako neko ume
Tek o izradi enterijera ne treba dizati frku - to bar svi znaju, dečja igra...
O peskarenju i farbanju ne treba ni pričati, to se odradi uz kaficu (jest' da se o tehnici i izboru materijala lome koplja i među najboljima..)

Jedino što laici treba da urade je samo da nauče sve to i sve ostalo je lako. ok

Samim tim kada neko pita koliko je to sve komplikovano, moguće ili nemoguće izvesti, vidi se da čovek nema predstavu o složenosti.
Još manje pomaže laiku kada iskusni ljudi podcene vrednost i složenost sopstvenog zanata i kažu kako to svi umeju, samo treba da krenu.
Od verbalnih podrški i tapšanja po ramenu još manja korist.

Slave, uzmi i uradi jednu manju najobičniju šiklju koju bi prodao, samo da vidiš koliko si u stanju da kreneš u nešto veće.

Stvarno želim da uspeš, još više ti želim da budeš zadovoljan stečenim iskustvom i ponosan na čamče prvenac.

Deda Zoran