Autor Tema: Elektro Motori na nasim plovilima  (Pročitano 62796 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže samardza

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 622
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #90 poslato: 17, 03, 2010, 21:09:31 posle podne »
Dule veoma hrabro svaka cast a biti prvi u ovo vreme je retkost :) :drinks: :friends:

Van mreže dzoni

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
  • Pol: Muškarac
    • imdb
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #91 poslato: 17, 03, 2010, 21:11:02 posle podne »
 :drinks:
svaka cast

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #92 poslato: 17, 03, 2010, 21:25:45 posle podne »
Dule, koliko se sećam, ja i nisam rekao da ne može za čamce. Ako malo pogledaš one moje teme u vezi elektromotora videćeš da ja o tome razmišljam već duže vreme ali nisam u mogućnosti da bilo šta probam. Ja sam tamo u onoj "mojoj" temi i postavio linkove "iskre" i još neke zanimljive. Mislim da je neko drugi to komentarisao. Koliko se sećam, mislim da sam rekao da olovni akumulatori nisu za brodove a ne motori. Pogledaću postove da vidim da nisam možda nešto prevideo pa pogrešno postovao. Inače lično mislim da taj motor je odličan za čamac. :good:

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #93 poslato: 17, 03, 2010, 21:26:32 posle podne »
Svaka cast na zelji da se pronadje bolji odnosno cistiji nacin pogona camaca.
Nadam se uspehu jer sreca prati odvazne.

Koliki broj obrtaja imaju motori iz viljuskara?

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #94 poslato: 17, 03, 2010, 21:27:22 posle podne »
Davno je sve isprobano :)
Postoje gotovi kitovi za ugradnju u čamce i brodove i to je bio glavni razlog da i ja uradim isto. Jedini razlog zašto to još niko ovde nije probao je zato što se ljudi boje baterija. Težina, veličina... Naravno, za male čamce to je problem. Meni nije jer mi motori teže preko tonu pa kad ih izvadim imam i te kako mesta za akumulatore. Prosečno godišnje za gorivo trošim preko 200 000 dinara. Koliko akumulatora mogu da kupim za te pare? Za jednu godinu kupim dovoljno akumulatora koji će mi trajati 10 godina. Znači 9 godina se vozim plaćajući samo struju za punjenje ili gorivo koje potroši agregat. Dakle, sve te troškove će pokriti samo redovno održavanje dizel motora na godišnjem nivou. To je moja računica :)
Vrlo hrabra odluka, ukoliko nije problem u postojecim dizel motorima.Ako bih i eksperimentisao sa elektropogonom,onda bih to cinio sa jednim motorom, a drugi bih zadrzao dok eksperimenti traju.Btw, za 200.000 din.mogu da se kupe 4-5 kvalitetnih Gel akumulatora od po 200 Ah sto je daleko od dovoljnog.U svakom slucaju, puno srece!  :smile:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #95 poslato: 17, 03, 2010, 21:36:41 posle podne »
http://www.kraeutler.at/home.html


Evo i ovde profi motora za brodove i čamce. :good:

Van mreže zoke

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 736
  • Pol: Muškarac
    • PERAVA
  • Brod tip: MBD-Hausboot
  • Marina: N:K:-Moja ladja-Brcko
  • Veličina: 10x4,40N:K
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #96 poslato: 17, 03, 2010, 21:56:06 posle podne »
SVAKA CAST DULE nema da omanes ,odavno je ta stvar poznata samo niko nema petlje da pokrene to od nas. Da samo napomenem mada se zna,da dizelke lokomotive spadaju u elektro vucu a ne u dizel direkt pokretac. Jos daje da se nadje dizel dvotakt motor daleko je izdrzljiviji i jaci motor,

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #97 poslato: 17, 03, 2010, 22:18:45 posle podne »
Dule, sad ću pogledati one linkove pa se javljam. Inače imaš od mene punu podršku i pomoć za realizaciju ovog projekta. :good: :good:

P.S.
Ostavi meni jedan motorčić od onih skutera. Znaš da imam onu čizmu od Johnsona 4HP. I ja bih malo eksperimentisao sa malim snagama.

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #98 poslato: 17, 03, 2010, 22:19:27 posle podne »
E kad ga Zorter opravi bice to......mlin za kafu! :dance: :lol:
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #99 poslato: 17, 03, 2010, 22:50:26 posle podne »
Dule po ovom dijagramu (i1.pdf) karakteristike ovog motora (od 5 kW) su:

1. Radni napon 30V, a potreban napon baterija 48V, ujedno i maximalni radni u kratkom trajanu (max 10 min),
2. Maksimalna struja 165A u radu pod punim opterećenjem razvijajući snagu od nekih 18 Nm (pri 30V radnim naponu) a 245A pri naponu 48V i dobijenoj snazi od 40 Nm,
3. Maksimalni broj obrtaja na 30V je 2500 o/min (bez opterećenja),
4. Snaga ide od 3Nm pri pokretanju do maksimalnih 60Nm pri maksimalnom naponu od 48V i struji 245A. (U suštini ove maksimalne vrednosti su teoretske i mogu se veoma kratko koristiti kao radne).
5. Po dijagramu svakih 10V napona bez opterećenja donosi 1000 o/min više. Znači 48V=4800 obrtaja a 10V=1000 obrtaja.

Drugi, (i2.pdf) je više konstrukciono upustvo za montažu motora. Recimo, maksimalni ugao zakretanja motora je 30 stepeni, pa sa kojom silom se zatežu šrafovi i drugi podaci.....

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #100 poslato: 17, 03, 2010, 23:14:45 posle podne »
Dule, to je trenutna potrošnja. Toliko "vuče" iz akumulatora, a na sat znači da će za toliko da "skine" kapacitet akumulatora. S tim što moraš računati još potrošača jer pri tom opterećenju ćeš morati obezbediti dodatno hladjenje motora, naravno još jednim ventilatorom koji radi na te akumulatore.

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #101 poslato: 17, 03, 2010, 23:26:38 posle podne »
dule ostavi ti te dizelase negde sa strane trebace ti :)

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #102 poslato: 17, 03, 2010, 23:38:54 posle podne »
Ja to pričam godinu dana a vi svi me ismejaste. :taunt: :taunt:

Dobro je da je neko shvatio!!! :good:

Van mreže Mezija

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 416
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #103 poslato: 17, 03, 2010, 23:43:33 posle podne »
Ima dosta nepoznanica npr. sa postojecim propelerima koliki je broj obrtaja potreban za brzinu od 10 km/h,

Mozes da postavis vise setova redno vezanih akomulatora 12+12+12+12 = 48 V od po 200ah za svaki motor posebno.
Kad ispraznis jedan set prebacis na drugi a ostale punis agregatom.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Elektro Motori na nasim plovilima
« Odgovor #104 poslato: 17, 03, 2010, 23:50:17 posle podne »
Zorter, čekam odgovore, ne vrdaj :)
Za brzinu od 10 km na sat na propelerima moram da imam 400 obrtaja u minuti. To su propeleri za glisiranje. Mogu da ih zamenim za propelere sa manjim hodom ali mislim da to kod elektromotora ne igra ulogu. Oni, za razliku od benzinskih, i na malom broju obrtaja imaju veliku silu. Benzinski se pri opterećenju guši i moraš dodati gas a kod elektromotora ne moraš menjati broj obrtaja. On to podnosi.

Nešto sam verovatno preskočio. Na šta očekuješ odgovor? Čini mi se da sam ti odgovorio na sva do sada postavljena pitanja!!! :good: