Autor Tema: Tamo gde sam naučio da plivam  (Pročitano 8141 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #15 poslato: 13, 02, 2009, 16:41:49 posle podne »
Hidro centrala Perućac građena je davnih 60-ih. Možda neznate ovaj objekat pripada Srbiji dok H.C. u Zvorniku pripada pola Srbiji a pola BiH-a. Naime sam objekat ulazi u dubinu brda koja ga drže sa naše strane 170m a sa BiH 360m a ta površina je otkupljena od BiH. Sama brana je građena od armiranog betona. Kada bi je gledali u preseku videli bi da je to trouglasta kutija koja zadržava tu veliku količinu vode upravo težinom odnosno pritiskom te iste vode. Širina samog jezera neposredno ispred brene je 2km dubina oko 90m. Još jedna zanimljivost ; sastavi vode iz jezera i male rečice Vrelo ili rečice Godina uopšte nije ista. Perućac se nalazi na nižoj nadmorskoj visini od Bajine Bašte iako je B.Bašta nizvodno 13km.
« Poslednja izmena: 13, 02, 2009, 17:43:12 posle podne zeljoni »

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #16 poslato: 13, 02, 2009, 17:04:36 posle podne »
Mir tišina ...

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #17 poslato: 13, 02, 2009, 20:41:56 posle podne »
Ulaz u Bajinu Baštu, kućicu su podigli članovi proslavljenog kajakaškog kluba. Dešavalo se da je Drina odnese , nezna se ko je tvrdoglaviji.

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #18 poslato: 15, 02, 2009, 13:15:46 posle podne »
slike su mnogo lepe, dali neko moze da mi kaze dali ima na peruccu auto camp? ili gde se spustaju camci posto bi navratili na to prelepo jezero bar na 2 dana. zna li neko vise informacija ??

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #19 poslato: 15, 02, 2009, 18:31:32 posle podne »
Da u samom Perućcu ima auto kamp a postoji i rampa za spuštanje čamaca na jezeru nedaleko od brane. Auto kamp je pored ove male rečice gde su oni lepi vodopadi.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #20 poslato: 15, 02, 2009, 20:58:32 posle podne »
Kako zeljoni kaze ima kamp pored recice (leva strana recice) a sa desne strane je hotel "Vrelo".Oba tik uz recicu.Ali ja bih ti preporucio samo gumenjak da spustis u Drinu ako je ne poznajes dobro.Mozda je (po meni) lepse mesto za kampovanje i bolji prilaz Drini u Rogachici odakle pocinje regata. Evo ti slike tog mesta pa prosudi sam. :good:

Van mreže Outboard Master

  • Savski dupegric . Kratkorepi
  • *****
  • Poruke: 506
  • caos
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #21 poslato: 15, 02, 2009, 21:33:33 posle podne »
tu mi nesto plitka voda??!! ja sam mislio da se provozamo po jezeru a ne na drini ???

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #22 poslato: 15, 02, 2009, 22:27:30 posle podne »
O.M. pored kampa ima rampa za spuštanje čamaca u Drinu a na samom jezeru koje je udaljeno od kampa 1km takođe postoji rampa za spuštanje . Sve radite sami pa je sve i besplatno. Barem je bilo. Mislim da se nećete pokajati u toj netaknutoj prirodi pitomim i predusretljivim ljudima . Bićete u geografskom i prirodnom okruženju nadaleko nam poznate Klekovače. Živeli i lep provod.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #23 poslato: 16, 02, 2009, 13:05:46 posle podne »
tu mi nesto plitka voda??!! ja sam mislio da se provozamo po jezeru a ne na drini ???

Drina je u Rogachici plitka pri obali ali je blize Bosanskoj strani dovoljno duboka za pentu. Ja sam imao tomos 18 i sasvim lepo je moglo da se provoza nekoliko km. A sto kaze zeljoni imas na jezeru rampu da spustis camac a ako ostajes duze savetujem ti da iznajmis neki splav (jer ih ima na iznajmljivanje) ako hoces extra provod u sopstvenoj reziji.
Evo ti link na kom imas nekoliko splavova za odmor.
http://www.drina-reka.com/perucac.html
Uzivaj i pozzzzz...

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #24 poslato: 16, 02, 2009, 21:43:01 posle podne »
Još malo slika

Van mreže budens72

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2397
  • Pol: Muškarac
    • Carpe Diem
  • Brod tip: čelični lim
  • Marina: Dunavac, Petrovaradin
  • Veličina: 12
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #25 poslato: 16, 02, 2009, 22:12:47 posle podne »
Fenomenalno izgleda...boja vode,litice...extra  :good:
Dunav je moje more.....

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #26 poslato: 16, 02, 2009, 22:13:55 posle podne »
Najveći dragulj TARE njeno Visočanstvo Pančićeva Omorika

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #27 poslato: 16, 02, 2009, 22:24:37 posle podne »
Gospodine skipper.rs samo za vas. Da bi ostali članovi znali o čemu se radi ja ću reći Zaovine a Vama ostavljam na volju da objasnite kako nastade ovo lepo jezero na Tari

Van mreže Željoni

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 731
  • Pol: Muškarac
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #28 poslato: 17, 02, 2009, 23:49:12 posle podne »
Za kraj ovo je pogled sa Tare na Drinu i Bajinu Baštu.Kada budete mogli dođite sa svojim ladjama pa polako jezerom do starog istorijskog grada Višegrada, obiđite ćupriju koja odoleva podmukloj Drini stotinama godina.

Van mreže skipper

  • Talasožder Mali
  • ******
  • Poruke: 879
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
???: Tamo gde sam naučio da plivam
« Odgovor #29 poslato: 18, 02, 2009, 00:23:11 pre podne »
Jezero Zaovine se nalazi na planini Tari. Po svom nastanku je veštačko, tj. nastalo je izgradnjom brane u zaseoku Đurići, sela Zaovine 1980. godine. Gornja površina jezera je na nadmorskoj visini oko 900 m. Najveća dubina je 110 metara. Jezero dopunjavaju dva potoka Konjska reka i Beli Rzav.

Jezero je akumulacija reverzibilne hidroelektrane „Bajina Bašta“ u Perućcu sa kojom je povezano vertikalnim cevovodom. U slučaju niskog vodostaja reke Drine jezero se prazni i pokreće turbine hidroelektrane dok u slučaju viška vode i poplavnih talasa voda se pumpa vertikalno u Zaovinsko jezero. Zbog toga nivo jezera dosta osciluje.

Voda je veoma čista te uz malu preradu u postrojenjima za preradu vode koristi se za piće. Jezero se koristi i za uzgoj pastrmki. Leti ima kupača na neuređenim plažama.

U blizini nasute brane je i mesto gde Josif Pančić otkrio Pančićevu omoriku