Autor Tema: Uvoz jedrilice  (Pročitano 22663 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Uvoz jedrilice
« poslato: 09, 02, 2010, 13:43:21 posle podne »
Za uvoz raznih plovila koliko vidim vlada veliko interesovanje ali slabo ko se opredeli za uvoz
što iz opravdanih što iz ne opravdanih razloga. Opisaću moj slučaj , kako sam iz Holandije
uvezao jedrilicu tj dve.
Po meni najbolja tri sajta za polovna plovila u Holandiji su:
http://www.marktplaats.nl/
http://www.tweedehands.nl/
http://www.botentekoop.nl/
Dalje se ide na boten ili watersport en boten.
Na jednom od njih sam pronašao Neptuna 22 koji mi se dopao, pozvao prijatelja koji tamo živi
da ode i pogleda kako izgleda. Procenili smo zajedno  po dodatnim fotografijama da je u dobrom
stanju i ostavili avans. U međuvremenu ja sam dobio vizu i otišao u Holandiju da pomognem oko utovara, napravim ugovor i ko zna još zbog čega.Jedrilica se nalazila u marini koja nema kran pa je trebalo odvesti oko 30 km odatle.
Da ne dužim, plovili smo po Roterdamu i nismo stigli do tog mesta već nađemo neke penzionere i dogovorimo da nam utovare čamac na šleper za 200 eura. To je regularna cena ali ako imate sreće možda vam to bude i džabe.
To unapred dogovoriti sa prodavcem !!! Šleper je širok 2,5m tako da to je ujedno i maksimalna širina. Naravno i zbog propisa. Rekreativna plovila u Holandiji ne podležu obaveznoj registraciji a to koliko je dobro možda i nije
zbog naše carine koja kao ne zna o čemu se radi itd. Ovde pročitajte na šta se to odnosi

http://www.verkeerenwaterstaat.nl/english/topics/means_of_transportation/pleasure_craft/030_questions_and_answers/index.aspx#v1

Stvarno je malo neverovatno ali oni to jedan drugom prodaju ko kilo hleba.
Napravio sam ugovor na tri jezika (holandski,engleski i srpski) , potpisali i gotovo.
Ja nisam išao nazad kamionom i obavezno dao kopiju lične karte vozaču.
Ako nekog zanima ugovor mogu da skeniram i pošaljem na pp.
Šofer na izlasku valjda iz EU radi ex papire a posle na špediciji papire za carinu.
Ako je fizičko lice koliko ja znam mora da carini u mestu stanovanja ili ako nema tu onda u najbližem
a pravno može bilo gde. Nisam imao sreće pa su jedrilicu istovarili i tražili dodatne papire iz Holandije.
To maltretiranje ili carinski pakao je trajao oko 3 nedelje.
Tražili su da im donesem pismo od holandskog ministarstva saobraćaja da ta rekreativna plovila ne moraju da se registruju tj da imaju plovidbenu dozvolu. Mi ajde kontaktiramo ministarstvo i oni ljudi kažu imate sajt koji je svima dostupan pa kome treba neka čita. A to pečat još da stave, zaboravi  , možda ga i nemaju.
Onda kažu idi u kapetaniju da ti izdaju potvrdu da će  registrovati čamac bez te plovidbene holandske.
Usmeno mi čovek tamo kaže , ne treba plovidbena, samo obrazac sa plaćenom carinom i ok.
Zamolim ga lepo da mi to napišu ili da mi kažu gde je to napisano ... Tu se posvađamo, valjda on zna i tako to.
Srbijo majko !
Na kraju posle 3 nedelje sve se završi bez dodatnih papira i mita. Znam da je bilo uvoza iz Holandije ali ne preko luke Beograd i sve je išlo normalno. Da li sam slučajno naleteo na nekog ili je nešto drugo u pitanju nemam pojma.
Važno: ako kupujete preko interneta odštampajte obavezno stranicu sa brodom koji carina uglavnom uvaži kao dokaz o ceni koju ste platili.
Postaviću i neku sliku sa utovara verovatno kasnije, sad odoh.
Tu sam za pitanja , pozdrav

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #1 poslato: 09, 02, 2010, 13:55:14 posle podne »
koliki su porezi carine i slicno?

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #2 poslato: 09, 02, 2010, 14:47:45 posle podne »
zaboravih, carini se prilaže i račun špeditera tako da troškovi transporta ulaze u vrednost broda. Ne znam sad tačno, probaću da nađem ali carina je npr 3 %. Transport iz Holandije je oko 1300-2000 eura, bar je bio toliko. Ako čamac platite oko 1500, carina i porez bi bili verovatno oko 500-600 eura. Ima još trošak za onog ko vam carini u Beogradu npr, to je po ugovoru 150 eura. Tako, skupi se, ali ponuda u Holandiji je neverovatna  a kvalitet plastičnih a pogotovo metalnih brodova je odličan. Kvalitet stakloplastike brodova sa zapada i bivše Jugoslavije nije uopšte isti.

Van mreže STG

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2738
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #3 poslato: 09, 02, 2010, 18:25:01 posle podne »
Nije se bas lako snaci po holandski... :suicide:

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #4 poslato: 09, 02, 2010, 18:57:07 posle podne »
Zole, skeniraj svu papirologiju, sto imas, potrebnu za uvoz plovila i postavi u temu PAPIROLOGIJA, slobodno. Nema nikakvih problema. A svi ce moci da vide i prate.
Evo linka:

http://www.mojaladja.com/forum/index.php?topic=1046.msg14984#msg14984

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #5 poslato: 09, 02, 2010, 19:59:36 posle podne »
zole samo mi otkrij kako se na "holandskom" kaze jedrilica , sve sam redom iskliktao i poludeh vise :)

zasto si odustao od spusta RAJNA-MAJNA-DUNAV ?

Van mreže Zole

  • DrinskoSavski Brčkaroš
  • ****
  • Poruke: 272
  • Pol: Muškarac
  • Brod tip: Dehler Delanta 76 ak
  • Marina: Vourvourou
  • Veličina: 7,6m
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #6 poslato: 09, 02, 2010, 20:25:30 posle podne »
vidim , našli ste , zeilboten

Van mreže Goran Mitrovic

  • Dugouhi obalski proždrljivac ( ćevapožder )
  • **
  • Poruke: 56
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #7 poslato: 16, 11, 2011, 00:03:35 pre podne »
Mnogo kasnim  ni manje ni vise ali godinu ipo ........

Ja sma sad uvezao 1 Jedrilicu i jedan Camac kao prototip bez motora i nisam imao ni jedan problem sve ide jako jednostavno aliiiiiii jedno veliko aliiiii ja sam vlasnik oba plovna objekta u Nemackoj......
Sto je i kolega rekao ovde se trgovina obvavlja kao kila hleba potvrdu o vlasnistvu dobijas u roku od 5 dana preko poslatog zahteva sa tacnim podacima a jako je bitno da su sto tacniji podaci zbog buducih aktivnosti i taj dokaz o vlasnistvu kosta svega nekih 25 eura i traje 2 godine za inostranstvo i neograniceno u maticnoj zemlji.
Ali da otklonim zablude da bi se bilo koji plovni objekat koristio u maticnoj zemlji potrebne su mu dodatne dozvole i svaka dozvola ima svoju cenu malte ne za svaki kanal svako jezero i pogotovo Dunav je potrebna zasebna dozvola krenuvsi prvo od tehnicke ispravnosti koja se izdaje na godinu dana a ne kao za motorna vozila na 2 godine pa onda dozvola za za plovidbu po  tom i tom jezeru po tom i tom kanalu i posebno po Dunavu.........u proseku svaka od tih dozvola kosta od 100 do 200 eura .

Da ne sirim temu ali ako se prijavi plovni objekat na carini u evropskoj uniji i uradi se jebem li ga kako se sad zove taj papir onda je carina 5 % plus pdv . A ako udjes kao indijanac kao ja na carinu i radis carinjenje onda je 10 % + PDV ... Inace ja pricam o plovnim objektima koje licno ja vucem do 3,5 tona ukupne mase ........Pa tu sad ima igranja sa postavljanjem oglasa na mobile sa cenama prilaganjem kupoprodajnih ugovora koji nisu overeni jer imaju istu tezinu kao i overeni ali uvek ide bolje je overen kod notara ali ako nije nema veze jer nemate euro (JCI) itd......jer sam ja vlasnik  pa onda oni procenjuju vrednost po oglasu na mobilu  naravno u pocetku te zavale pa gledaju one skuplje dok ne ubodes pravog speditera pa ti usvoji tvoje oglase koje si postavio ........................
Dragi drugari ima mnogo kombinacija i mogucnosti ali moj savet je da se uvek prvo raspita kod par speditera  kako ide procedura pa onda da pitate koliko kosta kod nekog ko to radi i koje garancije daje ..................
Mnogo sam se razmahao postao sam dosadan samom sebi

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #8 poslato: 16, 11, 2011, 11:40:58 pre podne »
slobodno se razmasi ima par ljudi koji sacuju holandske i nemacke sajtove pa bi njima to dosta pomoglo ili neka te angazuju kad si vec tamo  :good:

Van mreže Arsa

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 2067
  • Pol: Muškarac
    • salveta
  • Marina: Ada Ciganlija
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #9 poslato: 16, 11, 2011, 14:23:54 posle podne »
Samo ti pričaj. Mi te pažljivo slušamo. :good:  :drinks:

Svako iskustvo je dragoceno, ako će nam pomoći da se ne smaramo sa administrativnim zamkama.  :pogranichnik:
Ispuni godine životom, a ne život godinama.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #10 poslato: 16, 11, 2011, 20:58:56 posle podne »
arso zaviri u male oglase, ako si kupac imas idelanu varijantu bas ti napisah u oglasu

Van mreže kuzco

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
    • Laser
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #11 poslato: 04, 07, 2017, 15:41:12 posle podne »
Zdravo ljudi. Vec neko vreme razmisljam da kupim nekog lasera u inostranstvu, jer tamo ima jako povoljnih polovnih, starijih lasera. Medjutim, pojma nemam kako da to donesem u Srbiju. Evo ovde ima nekih primera za Holandiju, ali opet mi ni tu nista nije jasno sto citam. Ko ne zna sta je laser, on ovako izgleda: https://en.wikipedia.org/wiki/Laser_(dinghy) . To je jednosed, znaci nije velika jedrilica, duzine 4.2 metra.

Da li moze neko da mi objasni ukratko kako da doteram neku jedrilicu iz inostranstva. Recimo da sam je nasao za 500 evra na nekom sajtu, neka je holandski sajt. Koliko bi me otprilike kostala spedicija, kako se dogovaram sa njima, sta radim, koliko traje, da li dodatno placam i carinu, koliko? Bas nista ne znam, znam samo da spedicije mogu to da doteraju, nista drugo.

Hvala unapred na odgovorima!

Van mreže sljaker

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 5
  • www.mojaladja.com
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #12 poslato: 11, 07, 2017, 09:52:46 pre podne »
Zao mi je sto ne mogu konkretno da ti odgovorim samo mogu jedan mali savet da ti dam kao uvoznik nekuh drugih stvari.
Sve sto uvozis a male je vrednosti iznenadice te koliko je sve ostalo skupo, tj kao da uvozis i mnogo skuplju stvar. Npr spediter ti uzima isto i za 100 evra za papire kao i za uvoz od 10.000 evra. Itd, itd ....

Van mreže Zoran T

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1362
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
Odg: Uvoz jedrilice
« Odgovor #13 poslato: 11, 07, 2017, 10:12:49 pre podne »
Mislim da ti za laser ne trebaju nikakvi papiri spedicije itd jer ne podleze registraciji...sportska jedrilica sa pogonom samo na jedra...kao kanu ili kajak ili skif...tebi fali-treba samo organizacija transporta pa kako se snadjes...
Kad ne mozes sa drugarima na Dunav ni more nije lose!