Autor Tema: Vetrogenerator za djabe-skoro  (Pročitano 33493 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže todicvidak

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 25
  • Zivot je poceo u vodi.
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #15 poslato: 12, 02, 2010, 10:04:09 pre podne »
 Pecov slazem se da je struja recnog toka Save verovatno mala za punjenje ali je sistem sa elisom u vodi vrlo primenjiv na jedrilicama kada je jedrilica u voznji a za sobom vuce sajlu i daje struju a na jedrilicama kada je pogon na jedre nedostatk struje je biljka.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #16 poslato: 12, 02, 2010, 13:26:54 posle podne »
Da u pravu si za diodu da bi trebala ali se ne sećam tačno da li je napon limitiran. Čini mi se da nije ali ne tvrdim da ne grešim. Samo znam da Sava ne može da pokrene lopatice dužine 1m i širine 10cm. Pokušavao sam i ja to da napravim davne 1978 godine i nisam uspeo da "nateram" Savu da pokrene lopatice. Ipak je potrebna malo veca sila da okreće taj generator, naročito ako je pod opterećenjem, t.j. prikačen akumulator. Pozzzzzzzz

Van mreže Darkobp

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 730
  • Pol: Muškarac
    • Silvery
  • Brod tip: Elan 495k malo modifikovan i produzen
  • Marina: Backa Palanka Tikvara
  • Veličina: 5.80m
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #17 poslato: 12, 02, 2010, 21:32:28 posle podne »
Aman ljudi solarnih panela je popadala cena valjano da se zapitate dali  se isplati raditi te vrtilice,jednostavnije je i nema nikakvog održavanja :good:

Evo ga hrvatski sajt,oni su najjeftiniji što sam našao    1evr=7,3kune    tj 2evr je w pa koliko hoces
http://www.asel.hr/solarni%20monokristalni%20fotonaponski%20paneli.htm

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #18 poslato: 13, 02, 2010, 22:11:20 posle podne »
ovo deluje kao sasvim gotivna sprava,tj sve je upakovano i ne zahteva preterano budzenje.gde bi,na kom otpadu,moglo da se potrazi?video sam gore u oglasima 100e.dal ima eventualno u rakovici ili ...??jako sam zainteresovan

Možeš da ga "kupiš" u bilo kom atomskom skloništu koje je izgubilo tu namenu.Doduše mislim da je taj uredjaj nešto veći i snažniji i ima verzija da se vergla nogom ili pedalira.

Van mreže Nemo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 239
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #19 poslato: 16, 09, 2010, 00:01:56 pre podne »
Evo malo mog iskustva sto se tice alternativnih metoda punjenja baterija na brodu.
Da vas upozorim bicu malo opsiran ali i bice korisno sta cu sve da napisem. A imao sam iskustva sa wind generatorima i solarnim panelima.
A zao mi je da to ne podelim sa vama ne u smislu da se pravim pametan nego zelim da prenesem moja iskustva na druge.

Moje milsljenje o pravljenju wind generatora je pozitivan nacin gledanja na upotrebu vetra kao energenta broj 1. Ali ako se odlucite da pravite tako nesto od raznih NN sklepotina dobicete jedan problem na koji se ponekad zaboravi. Nabrojacu sta je sve vazno kod wind generatora da bi pravilno punile baterije i kada niste tu a i da jeste.
Obicno camdzije traze neku zavetrinu da mu vetar ne zanosi camac. Ako se uparkirate pored nekih krosnji na vetar mozete da zaboravite, jer vetar koji duva manje od 6-7 cvorova je nemoguce  baterij napuniti.
Vetar kada duva on nije konstantan nego cas jace cas slabije pa nekad prebaci jaci reful.
U tim trenucima se desava jedan problem sa brojem obrtaja na geneatoru.
kako se povecava broj obrtaja tako raste struju i napon, struja je amperaza a napon voltaza.
Kod generatora mora da se odrzi konstanta sa naponom dok struja moze i da varira.
Struja varira od broja obrtaja. A takodje treba stabilizovati brojd obrtaja generatora.

Evo jedan mali tut kako mozete da napravite wind generator od alternatora samo sto morate da ga zadihtujete.
Elise mozte da napravite od cevi za vodovod od plastike, moze biti sa 3 i sa 5-6. Ili da ih kupite preko neta komplet sa 3 komada je oko 50eu.
U zavisnosti koliko pera imate povecavate tezinu i iskoricenost vetra.
Za dobar wind generator kakav je potreban na vodi precnik elisa je dovoljan od 1m.
Nabavite neki alternator, pa otvorite regler. U regleru se ne nalaze samo diode vec i jedna elektronika koja regulise pobudu na njemu. Treba odraditi sledece da bi se dobio fixnih 500rpm, sto je sasvim dovoljno za punjenje baterija.
Znaci treba da se ima ne samo regulator napona vec i struje i broja obrtaja.
Kako vetar zaduva jace ta struja koja krene treba da se vrati na pobudu da oteza okretanje elise i da daje vise struje odnosno ampera.
I sto jace vetar duva imate vise ampera a broj obrtaja je fixan. Kod prevelikog broja obrtaja moze doci do razletanja pera i moze biti opasno po okolinu.
Takav slican princip ima AirX koga zanima mogu da opisem totalan rad kompjutera AirX-a.
Mozda bi neko znao da odradi taj sistem rada.

Problem sa Wind generatorom je da ste ograniceni time sto zavisite od jacine vetra i vetar nije konstan sem u pojedinim situacijama.
Dok ako koristite solarne panele direkno izlaganje na suncu je idealno za puniti baterije, mada struja zavisi od njihove povrsine. Nisam pristalica zavitljivih jer su skupe i manje struje daju od tvrdih. Mada veliku mozete da stavite na krov i daje sklonite kada hocete.

Ako se neko odluci da kupi wind generator cene su od recimo 500eu pa na vise, i u zavisnosti od snage.
Solarni paneli 55W je oko 400eu samo sto vam treba regulator koji u sebi ima mini komp za punjenje baterija.

Wind generator se ne povezuje na dodatne diode ili poznat kao battery separator iz razloga da bi komp znao stanje baterija.
I da ne zaboravim napon punjenja baterija treba da bude od 12.5v-14v
tablica stanja baterije
100% 12.50v-12.75v
90%   12.35v-12.25v
80%   12.20v-12.10v
70%   12.05v-11.95v
60%   11.90v-11.80v

Pozdrav
« Poslednja izmena: 16, 09, 2010, 14:49:04 posle podne Nemo »
Stigao sam tamo gde ljudska poimanja jos nisu...
Sve primedbe mozete slati na adresu: Galaxy, XWY 45 035, Ulica Mlecni put BB

Van mreže captjerry

  • Dunavsko-Savski trbusasti brka...
  • ******
  • Poruke: 967
  • Pol: Muškarac
    • BARBA - Almaks Marine Security Systems
  • Marina: Klub Ladjari, Sava 17 plkm
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #20 poslato: 16, 09, 2010, 00:16:49 pre podne »
koji duva manje od 6-7 cvorova je nemoguce  baterij napuniti.
Vetar kada duva on nije konstantan nego cas jace cas slabije pa nekad prebaci jaci reful.

meni ovo deluje kao da je jedrilicar pisao, Nemo jesam li u pravu? :)

i samo da ispravim, verovatno je lapsus:
NAPON je volatza a STRuJA amperaza


Pozdrav
..."make way for the positive day"...

065/514 33 58
062/200 763
http://gpsplus.rs/pracenje-plovila/

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #21 poslato: 16, 09, 2010, 01:48:39 pre podne »
Nemo pozdrav i dobrodosao  :good:

jedna ispravka, cena 55w je 165 evra , monocristalni ...

sto se tice tih savitljivih ili Thin Film , slazem se ... pored mana (veca povrsina manja struja punjenja i slicno) imaju jednu prednost a to je da dobro rade i kad nema bas mnog sunca...

i jos jedna stvar ... instalirao sam preko 30 solarih panela u zadnja 3 meseca ... i ono sto se pokazalo najbolje je :

fiksne lokacije (splavovi)
okrenut ka jugu ugao panela od 30-45 stepeni

pokretne lokacije (brdovi)
na bokove nikako na krov posto na bokovima pokupe svetlo i sa vode i daju 40% vise struje...

Van mreže Nemo

  • Đerdapski kratkodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 239
  • Pol: Muškarac
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #22 poslato: 16, 09, 2010, 14:42:44 posle podne »
Izvinjavam se na ucinjenoj gresci nije ne znanje vec pisanje kasno sinoc. A malo sam se i zaneo u zelji da doprinesem vaznim drustveno korisnim informacijama.
Captjerry upravu si, ja sam okoreli jedrilicar.
Jedna nova rec za jedrilicarski recnik Sail - Aholic.

A ta cena za 55W i nije neka, da imam brod u Bg stavio bi bez razmisljanja i windgen.

Pozz
« Poslednja izmena: 16, 09, 2010, 17:47:12 posle podne Nemo »
Stigao sam tamo gde ljudska poimanja jos nisu...
Sve primedbe mozete slati na adresu: Galaxy, XWY 45 035, Ulica Mlecni put BB

Van mreže ljubac

  • Oficir sa Malih Voda
  • ****
  • Poruke: 164
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #23 poslato: 16, 09, 2010, 21:31:08 posle podne »


pokretne lokacije (brdovi)
na bokove nikako na krov posto na bokovima pokupe svetlo i sa vode i daju 40% vise struje...

 :good: :good:

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #24 poslato: 16, 09, 2010, 22:59:09 posle podne »
danas mi burazer poslao link ...

http://www.diytrade.com/china/4/products/4727849/300W_Full_Permanent_Magnetic_Suspension_Wind_Generator.html#normal_img





zasto su ovi bolji od drugih , pa zato sto nemaju nikakve lezajeve ili nesto slicno ... svi lageri i lezajevi su zamenjeni sa magnetima....

Van mreže moreplovac

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 1
  • www.mojaladja.com
Odg: Vetrogenerator za djabe-skoro
« Odgovor #25 poslato: 30, 05, 2017, 15:37:28 posle podne »
Sada je ova oprema  mnogo pristupačnija čini mi se nego što je bilo pre nekoliko godina čini mi se. Ovi imaju dobru ponudu :https://www.solar-shop.rs/