Autor Tema: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?  (Pročitano 33294 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #75 poslato: 11, 02, 2010, 11:32:22 pre podne »
Na žalst Mossi, novi Zakon brani ribolov iz čamca,a korisnici imaju mogućnost da dozvole ako žele, ali u svakom slučaju Zakon je jedna sramota....ne razumem više ko piše te budalaštine....čiji mozak smišlja takve nebuloze...

Nisam pročitao sve Zakone i njihova tumačenja, zato sam i pitao i pitam još jednom da li zakon brani ili korisnik vode?
Ako neko ima taj član Zakona neka ga i postavi na forum!

Mossi, u prilogu je tekst zakona.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #76 poslato: 11, 02, 2010, 11:56:36 pre podne »
Ovo je jedini deo u zakonu koji govori o merama koje korisnik može da propiše i to je pravni osnov na koji se korisnik može pozvati ako donese odluku o zabrani pecanja iz čamca ili zabrani pecanja noću (navodim samo stav 2.):

Права и обавезе корисника
Члан 14.

Корисник утврђује начин организовања риболова, време трајања
риболова, контролу изловљавања риба, мере сигурности у риболову и начин
коришћења објеката у риболову.

Kraj citata....

Ovo, prevedeno na običan jezik znači da korisnik (to su organizacije ili lica kojima Ministarstvo poveri na upravljanje ribarsko područje) može u nekom trenutku da donese odluku o zabrani pecanja iz čamca ili pecanje noću (ovde se misli na pecanje svih riba noću, a ne samo na zabranu pecanja pastrmke, mladice i lipljana - ako se ne varam), što je inače zabranjeno samim zakonom.

Da li je neki "korisnik" do sada doneo takvu odluku ne znam ali rasprava po tom pitanju je toliko uzela maha na sajtu samog Ministarstva, a gospodja iz Ministarstva u svojim komentarima to uzima kao činjenicu koja se ne dovodi u pitanje, pa sam zato i postavio pitanje da li je neko negde video i pročitao tekst te odluke ali još nisam dobio odgovor na to pitanje.

Plašim se da ne lupamo u doboš bez razloga.

To što je neko u Apatinu rekao da ljudi mogu da pecaju, a da će im neko gledati kroz prste - to je za svaku osudu i tog koji je to izjavio trebalo bi pozvati na odgovornost.

Zakon ili postoji i mora se poštovati (dok se na legalan način ne promeni) ili ne postoji.
Niko nema pravo da bilo kome "gleda kroz prste", jer tako se otvaraju vrata korupcija.



Van mreže busa2

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1199
  • Pol: Muškarac
  • "TEHNONAUTIKA" ZEMUN
    • www.tehnonautika.rs
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #77 poslato: 11, 02, 2010, 23:12:17 posle podne »
LSI,po ovom kompletnom tekstu i temi moj zakljucak je sledeci:ZAKON JE TU DA BI GA JA KRSIO AKO GA SMATRAM KRAJNJE IDIOTSKIM.Tako da ja pecam iz camca a sve te korisnike i upravitelje ili sta sve oni neprovlace kroz tekst da bi sve nerazumniji bio i koji me strasno nervira cu da posaljem kod kapetana da mu on udari jednu macolu pa neka se on posle zali zorteru kako je banovan od strane naseg udruzenja , a zorter neka ga uputi na dedu.... i tako sve u krug dok se neizredja kod svih nas a mi da mu sasijemo sta nam padne na pamet.Ma nerviram se sto podlezem ovim njihovim provokacijama- da nece mozda da mi ukine besplatne akcije. :wild:
www.tehnonautika.rs - KONTRAADMINISTRATOR

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #78 poslato: 11, 02, 2010, 23:34:45 posle podne »
Tresla se gora, rodio se miš.

Pravilo koje donese korisnik voda nisu krivično delo, pa samim tim... mogu da ga okače mačku o ... rep!

LSI, jel ima osnova ovo moje tumačenje?

 :preved:

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #79 poslato: 11, 02, 2010, 23:51:57 posle podne »
Ajde da probam sam da rezimiram.

Zatvorene vode ili vode na kojima nema vodenog saobraćaja: Voda koja je u posebnom režimu, daklem ima osnova za zabranu.

Tekuća voda, međunarodni plovni put:

1. Plovidba je moguća i odvija se po pravilima i licencama rukovaoca čamca. Posedovanje čamca i licence mi omogućava plovidbu.
2. Pecanje, ribolov je dozvoljen po propisima (Zakonu - kupljena dozvola), 3 štapa sa po 2 udice.
3. Plovim, dakle ne kršim Zakon, sidrim (po propisu) opet ne kršim Zakon. Pecam - OPET ne kršim Zakon.

Zašto ga kršim ZBIRNO, ako ga ne kršim pojedinačno?

Tj. Da li upravljač može i sme da donese pravilnik kojim poništava moja prava koja mi omogućava Zakon?

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #80 poslato: 12, 02, 2010, 08:04:13 pre podne »
Pokušaću da odgovorim Busi i Mossiju zajedno.

Busa2, to što se neko odluči da ne poštuje zakon, stvar je njegovog ličnog izbora.
Ako čovek svesno ne poštuje i krši odredbe zakona, znači da je spreman i da snosi posledice koje proističu iz toga. I to je treća opcija koju nisam pomenuo kada sam citirao odredbe zakona (osim onoga da se zakon mora poštovati ili poštovati, a pokrenuti proceduru za izmenu ili ukidanje zakona).

Mossi, ovako kako je zakon napisan, sve dok neko od "korisnika" ne donese i ne objavi odluku o tome da je na odredjenom ribolovnom području zabranjeno pecanje iz čamca - dotle je dozvoljeno. I dotle nema kršenja zakona.

Korisnik-upravljač je zakonom ovlašćen da donese takvu odluku i da ograniči pravo pecanja.

Zakonom su propisane kazne za prekršaj, za nepoštovanje zakona i nepostupanje po nalogu ribočuvara. Dakle, nema krivičnog postupka.
Medjutim, ako bi došlo do fizičkog obračuna sa ribočuvarom, do ugrožavanja njegovog života i sl. u trenutku kada on obavlja svoju dužnost, onda se mogu steći i uslovi za krivičnu odgovornost na osnovu ugrožavanja službenog lica.

Napominjem još jednom da ja nisam pravnik i da su moja tumačenja više laička nego stručna i profesionalna i da ih dajem samo na bazi nekog mog poznavanja prava i iskustva stečenog u životu. Zato molim sve koji ovo čitaju da se i sami obaveste o svemu ovome kod kompetentnih lica i institucija kako bi izbegli bilo kakve probleme zbog mog eventualno neadekvatnog tumačenja zakona.

Morate uvek imati na umu da u osnovi svih zakona stoji jedna napomena koja otprilike glasi ovako: Nepoznavanje zakona ne štiti od posledica! U mnogim zakonima ćete pročitati i rečenicu koja glasi ovako: Ako je učinilac znao ili je mogao da zna da činjenjem (ili ne činjenjem) čini prekršaj, kazniće se...
Ovo znači da ako učinite prekršaj, povredu zakona iz neznanja, odgovaraćete po zakonu i snosićete posledice (sud može da ceni da niste prekršaj učinili svesno ili iz nehata, pa da to uzme kao olakšavajuću okolnost, ali nikako vas neće osloboditi od kazne).
To zači da kada vas neko tuži za bilo šta, velika je verovatnoća da ćete biti kažnjeni ako nemate odgovarajuću odbranu.
Ovo govorim iz ličnog iskustva, jer sam proglašen krivim i kažnjen, kada sam došao na carinu da ocarinim automobil koji sam kupio u salonu od ovlašćenog dilera, a nisam znao da on nije auto stavio pod privremeni carinski nadzor.
U obrazloženju je stajalo baš to, i kažnjen sam zbog saučešća u carinskom prekršaju novčanom kaznom i oduzimanjem vozila koje je predmet prekršaja.
Morate priznati da je školarina bila veoma skupa u mom slučaju - zato vam i pišem ovo upozorenje.
« Poslednja izmena: 12, 02, 2010, 15:56:11 posle podne zorter »

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #81 poslato: 12, 02, 2010, 09:09:52 pre podne »
LSI, kaži mi šta misliš o mojoj varijanti odbrane.
Kako je nešto kažnjivo zbirno ako nije pojedinačno?

P.S. Ufff JAKO skupa školarina.

Ima jedna podbadaljka na tu temu:
Ja sam u školu išao besplatno, a ti za džabe!

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #82 poslato: 12, 02, 2010, 10:09:56 pre podne »
ni ja nisam pravnik ali ne moze se zakon cerupati...

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #83 poslato: 12, 02, 2010, 10:29:17 pre podne »
Mossi, kada korisnik donese i objavi odluku kojom se zabranjuje pecanje iz čamca, tada više nije bitno što je plovidba dozvoljena na osnovu izvršene registracije plovila, kao ni to da kupljena dozvola za pecanje važi.

Registracija plovila, položen ispit za upravljača i ostalo što je potrebno za plovidbu i dalje važe.
Dozvola za pecanje i dalje važi.

Ali na tom ribolovnom području je uspostavljen poseban režim donošenjem odluke o zabrani pecanja iz čamaca. Korisnik ribolovnog područja je zakonom ovlašćen da to učini.

Zato predloženi način odbrane pada u vodu i znači da onaj ko nastavi da peca iz čamca na tom ribolovnom području treba da bude spreman da snosi rizik od sankcija.

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #84 poslato: 12, 02, 2010, 10:36:17 pre podne »
ni ja nisam pravnik ali ne moze se zakon cerupati...

Nema čerupanja zakona.
U Ministarstvu su zakon pripremali nekakvi stručnjaci (o njihovm kvalitetu možemo da raspravljamo) ali postoji i pravni sektor koji vodi računa da novi zakon bude u skladu sa drugim zakonima i da ne krši neki od viših zakona. Mogu samo da pretpostavim da su i u ovom slučaju sve proverili.

To što mi mislimo da se ovakvim zakonom dozvoljava korisniku ribolovnog područja da donese odluku kojom se nama uskraćuju neka naša prava ne mora bezuslovno da znači da su nam ta prava nezakonito uskraćena.

Da bismo to dokazali i izbegli sankcije, potrebno je pokrenuti postupak ocene valjanosti zakona, pa ako se pokaže da smo u pravu moglo bi se desiti da zakon bude povučen, izmenjen, dopunjen... Ponekad nadležno ministarstvo na osnovu opravdanih prigovora pripremi i objavi tumačenje zakona i mišljenje kako u odredjenim situacijama treba postupati dok se zakon ne izmeni...

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #85 poslato: 12, 02, 2010, 11:48:35 pre podne »
LSI, hvala.  :good:

Zakone imamo, sad nam trebaju pravilnici korisnika voda.
Da vidimo, šta i kako i da li uopšte brane.

Idem da probam da to iskopan na njihovom sajtu.
Ujedno ako neko do toga dodje ranije, neka ostavi link ili fajl.
Tražim JP Srbija Šume, (Livade i panjevi)

 :diablo:

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #86 poslato: 12, 02, 2010, 12:47:55 posle podne »
Od 2002. postoje Vojvodina Šume.

SPISAK VAŽEĆIH OPŠTIH AKATA JP «VOJVODINAŠUME»
-ažurirano na dan 30.04.2009.god.-

Pravilnik o ribočuvarskoj službi .............................................. 21.07.2003. godine

I ja ne vidim nijedan drugi akt kojim bi se posebno regulisao način rekreativnog ribolova.
Što bi reklo, izgleda da ga ni nemaju!

E sad oni NEKAKO brane upotrebu motora za čamce kao i upotrebu sonara u Monoštorskom ritu.
Na osnovu čega? Interni sastanak tj odluka Šumskog Gazdinstva SOMBOR?
Koliko je ona u skladu sa Zakonom?


....................................................................
Šumsko gazdinstvo “Sombor” ima 4 šumske uprave i to:

•"Bački Monoštor”,
•“Apatin”,
•“Subotica” i
•“Odžaci"
.......................................................................

Može li svaka šumska uprava da donosi validne odluke o ograničenjima rekreativnog ribolova?

Van mreže mossi

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3179
  • Pol: Muškarac
  • Somborac
    • VARALICA II - AP323A
    • APATIN-Kampovanje-Pecanje-Plovidba
  • Brod tip: Pecaroški alu
  • Marina: Apatin
  • Veličina: 5.5m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #87 poslato: 12, 02, 2010, 12:55:04 posle podne »
 :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Olimpe ti si u bunaru!
Ostavi štapove kući!

Ne umem ti pomoći.
Po Zakonu bi trebao da kupiš dnevnu dozvolu.. ha ha
Kako, gde?
Smešno! I naravno Žalosno!

Ribolovni turizam..  :nono:

Što bi rekao onaj naš iz Apatina - Pecaj slobodno, ovde i onako niko ništa ne radi!

 :drinks:

Van mreže LSI

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 7037
  • Pol: Muškarac
    • LSI
  • Brod tip: AQ 575
  • Marina: Nautički klub "Stari Slankamen"
  • Veličina: 5,75 m
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #88 poslato: 12, 02, 2010, 13:36:46 posle podne »
Vidim da vas je većina čitala vaše pravilnike i zakone, koji su meni nedostupni pa bih vas pitao.
Kada uplovim u riječne vode koje su na teritoriju Srbije (bilo Sava ili Dunav), šta ja ,kao stranac ,moram napraviti da bih slobodno i na zakonit način pecao ribu, bilo iz plovila ili sa obale?  :drinks:

Olimpe, kako sam ja shvatio zakon, i strana lica imaju pravo da kupe dozvolu i da pecaju u našim vodama. Potrebno je da pri ulasku u naše vode odu do najbližeg korisnika ribolovnog područja i da kupi dozvolu za jedan ili više (najviše do 7) dana.

Ako pronadjem negde detalje, javiću naknadno.

Imajući u vidu sve ovo što se kod nas dešava i kako će nas ponovo šišati kao ovce, možda ćemo zaista morati u ilegalu (da se sakrijemo gde nas niko ne vidi), pa ako nas ne otkriju - dobro, a ako nas otkriju - onda kuku i lele!
Možda to možete da se primenite i vi, stranci.
Ali nemojte posle da bude: "Nama je Laza tako rekao!"
Ništa ja nisam rekao - ja samo malo razmišljam...

Van mreže Drug Bojan

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 11
Odg: Ribolov iz Čamca - Zakon ne brani - Korisnik voda - BRANI !?
« Odgovor #89 poslato: 12, 02, 2010, 14:18:57 posle podne »
ranije je bilo da je ribocuvar bio duzan da naplati ribolovcu bez dozvole dnevnu dozvolu, u koliko ovaj nema cime da je plati (onda je ribolovac postaje ribokradica) i protiv njega se sacinjava zapisnik o prekrsaju i oduzimanju opreme. (cini mi se da je dnevna dozvola bila oko 500 din)
e sad... kako je to po novom zakonu zaista ne znam, mada je vrlo moguce da nista nisu menjali.
Ko nema Dunav, dobro mu i more!!!