Autor Tema: Muzika na brodu  (Pročitano 17923 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #30 poslato: 12, 02, 2009, 12:22:34 posle podne »
Citat:

"SUBWOFER - Sad bi ga stavio u Mareu, ali ne daje mi se puno para za pojačalo, a i ovaj fabrički radio bi morao da menjam".
Sale ako nadjes integralac kupi ga i napravicemo pojacalo za pola sata.
Nadam se da su ti zvucnici efikasni sva je fora u tome a ne u gomili wati u pojacalu.
Marke

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Muzika na brodu
« Odgovor #31 poslato: 12, 02, 2009, 16:05:31 posle podne »
Citat:

"SUBWOFER - Sad bi ga stavio u Mareu, ali ne daje mi se puno para za pojačalo, a i ovaj fabrički radio bi morao da menjam".
Sale ako nadjes integralac kupi ga i napravicemo pojacalo za pola sata.
Nadam se da su ti zvucnici efikasni sva je fora u tome a ne u gomili wati u pojacalu.

marke bacaj one seme na sajt neradi mi scanner a banetu nikako da dam one papire :(
btw jesi zaintersovan da vozimo u nedelju ako pada sneg ?  videcu ja sa banetom i samardzom ako budu hteli ja mislim da je to dozivljaj :)

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #32 poslato: 12, 02, 2009, 16:35:10 posle podne »
Citat:

"SUBWOFER - Sad bi ga stavio u Mareu, ali ne daje mi se puno para za pojačalo, a i ovaj fabrički radio bi morao da menjam".
Sale ako nadjes integralac kupi ga i napravicemo pojacalo za pola sata.
Nadam se da su ti zvucnici efikasni sva je fora u tome a ne u gomili wati u pojacalu.

Zvučnici ( fabrički ) daju iznenađujuće pristojan zvuk, ali menjao bi i njih, ako krenem u to. Stavio bi 13' kombo sa visokotoncima ( pašu u original otvore na tabli), a u vrata i na zadnju dasku su predviđeni ovalni 6'x 9'. Tih 6 zvučnika + woofer , mislim da bi to bilo sasvim pristojno.
Radio bi gurao samo zvučnike, a pojačalo na woofer. A ništa se izvana ne bi primećivalo.
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Muzika na brodu
« Odgovor #33 poslato: 12, 02, 2009, 19:14:33 posle podne »
Ljudi, vidim da malo offtopic-ujete, ali spomenuste voznju po snegu. Moj mali savet: NIKAKO ne propustajte tu priliku. Najlepsi dozivljaj reke - topla kabina a napolju sve belo!!!

zato i izlazim :) moja prva voznja sa ovom ladjom je bila jednog decembra pre tri godine .. relacija BELEGIS - VISNJICA .. tada sam kupio camac i spustao sam ga na vez.... pahulje  dunav caj... ma morate na vodu :)

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #34 poslato: 12, 02, 2009, 20:03:31 posle podne »
sorry zbog offa, ali to je samo priprema za ubacivanje muzike na čamac. Prvo na autu da se izvežbam!  :dance1: :dance1: :dance1: :lol:

Kapetane, imaš li ti uopšte grejanje na svojoj lađi?
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Muzika na brodu
« Odgovor #35 poslato: 12, 02, 2009, 20:09:26 posle podne »
imam reso, dve vrece za spavanje i slaninicu ako ponesem hleb sir i luk i milina :)

Van mreže SALE NB

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 2449
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #36 poslato: 12, 02, 2009, 20:18:54 posle podne »
Stvarno milina! :good: :taunt:
"Moreplovac ne moli za pravac vetra, već uči kako da plovi po postojećem"

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
???: Muzika na brodu
« Odgovor #37 poslato: 12, 02, 2009, 20:20:36 posle podne »
svratite :)

Van mreže Bane

  • Veliki dugodlaki Drekavac
  • ****
  • Poruke: 422
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #38 poslato: 18, 02, 2009, 23:31:16 posle podne »
Bane kaže da je tebi panj uvek sa desne strane i da tamo imaš ugradjen sonar. Baneta. :taunt:
panj sa leve bane sa desne :) sledeci put vezujem nekoga i sa leve strane i nema zime :)
e pa evo i male ilustracije, malo je potrajalo ali...... tako se stvara istorija.
evo kako je to bilo PRE i POSLE
Duško Radović: Pametni i skromni ljudi neće ono što ne mogu. Zato se drugima čini da oni mogu sve što hoće.

Van mreže odissej

  • Veliki rečni berberin
  • ***
  • Poruke: 109
???: Muzika na brodu
« Odgovor #39 poslato: 21, 02, 2009, 19:30:52 posle podne »
Za onog ko zeli dobru muziku na camcu ili brodu, iz svog iskustva savetujem sledece:
- Jedan isti muzicki sistem u automobilu i na camcu ce zvucati potpuno razlicito ito na stetu camca.Automobil je zatvoreni prostor i samim tim je akusticniji od otvorenog prostora na camcu,
- Uticaj spoljnih glasova,sumova i dr. je mnogo veci u camcu.
Prema tome,da bi muzika na camcu bila dobra(pri tom najmanje mislim na broj db.) sistem bi morao da ima:

Solidno pojacalo sa 4 kanala,snage min 50 W/kanalu,
4 solidna koaksijalna zvucnika precnika 160mm,
Woofer obavezno zbog otvorenog prostora i gubitka niskih frekvencija,precnika min 200mm
Solidan radio,CD, Mp player.
Na svom camcu imam Magnat-ovo pojacalo 4X70 W,woofer istog proizvodjaca 25 cm,Pionirov CD,Mp iz gornje klase,
2 Focal-ova koax zvucnika 160 mm za kabinu i 2 Clarionova marine koax za spolnu upotrebu.FM antena od 2,4m.Pojacalo gura zvucnike u kabini sa dva kanala,a preostala 2 sam bridzovao za guranje sub-a.Pojacalo radija gura preostala dva zvucnika.
Nakon dobrog podesavanja sistema,zvuk je vise nego odlican.Sa ovakvim sistemom i u uslovima velikih spoljnih sumova i buke, cuje se ceo zvucni spektar i najzahtevnijih muzickih kompozicija.


Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #40 poslato: 28, 02, 2009, 09:58:00 pre podne »
Ja imam radio sa 4 kanala po 20w i jako se dobro cuje a kad dodam i subwofer 0d 40w  sramota me da pustim.
Ceo trik je u tome sto nisu "marinizirani" ili "auto" zvucnici, naopravljeni od plastike da trpe vodu i sunce sa deklarisanom snagom od 200w Sto znaci ukoceni centratorom da ih pojacalo ne pocepa na ustrb osetljivosti. Ljudi vole "snagu" ili ti da se greju na neefikasne zvucnike koje teraju jakom pojacalima. Uzmite naprimer zvucnike i lampas radio aparatima ili dobrim televizorima oni daju dobar zvuk sa par vati a u kolima ugradjujete subwofer kome treba 100w da zagrmi.  Probajte vas auto radio sa stvarno dobrim Hi-FI zvucnicima. Snesite jednu zvucnu kutiju u kola / camac i povezite umesto jednog auto zvucnika i javite mi ima li razlike.

Evo i malo teorije


Auto/Camac HI FI - mini skola
Važne sitnice

Kako se nijedan deo auto audio sistema ne može opisati kao nebitan, zvučnici su bez sumlje najbitnije komponente u smislu kvaliteta zvuka. Oni su generalno limitirajući faktor kako za zvuk tako i za frekvencijski opseg, i zato treba pažljivo birati i instalirati ih ako očekujete da zvuk bude dobar.

Efikasnost zvučnika

Nekada poznata i kao osetljivost, efikasnost zvučnika je skoro uvek zanemarena kod prosečnog konzumenta. To i nije tako teško shvatiti, samo su ljudi pogrešno navođeni da efikasnost nije bitna, čak šta više ona je bitnija možda od same jačine u W(vatima). Postoji početna razlika u efikasnosti izmedju različitih zvučnika koji se mogu naći na tržištu, a i proizvođači su uvideli da ljudi kupuju na osnovu toga " koliko ima vati?" umesto "da li koristi te vate efikasno? ".
Rezultat toga je da veliki broj jakih (gledano u vatima) zvučnika uskraćuju na efikasnosti a samim tim i na kvalitetu ,zato što proizvođači tako prodaju više komponenti (zvučnika). Stavite u glavu da ćete nabavkom efikasnih zvučnika napraviti najveću razliku u vašem sistemu, čak veću nego sa odabirom snage pojačala.

Efikasnost zvučnika se meri u dB, ili ti decibelima, i zvučnici na tržištu variraju u efikasnosti između 80dB i 100dB u zavisnosti od modela. Problem je što za svakih 3dB koje ste dodali na efikasnost zvučniku, izlazna snaga će se udvostručiti.

Da vam ponovim - dodajemo 3dB efikasnosti zvučnika a udvostručujemo izlaznu snagu. Da vam dam neki primer:

i. Zamislite da imate fabrički set zvučnika u vašim kolima, i njih zamenite sa setom zvučnika veće efikasnosti.
Recimo da su stari zvučnici bili od 80dB a novi imaju efikasnost od 100dB. Sa novim zvučnicima , Vaš stereo sistem će proizvesti STO-PUTA veću akustičnu snagu. Naravno veoma glasan stereo sistem nemora da zvuči dobro, zamislite da pojačate bas toliko da zvuk bude pun i da gruva ali sa puno distorzije. Shvatate šta pokušavam da kažem.

ii. Vaš prijatelj ima veliko 100 Watt RMS pojačalo u svojim kolima koje snabdeva četri 200W zvučnika od 80dB efikasnosti. Zato vi imate pojacalo od 25 Watt RMS ugradjeno u centralnoj jedinici koje napaja cetri 40W zvucnika sa efikasnošću od 100dB. Vaš sistem bi bio dva i po puta snazniji, i vaš prijatelj bi tako izgledao dva i po puta smešniji, pogotovu ako je potrošio gomilu para i zverski se namučio da nabudži extra pojačalo.

Postoji jednostavan način da izračunate izlaznu snagu, ako znate efikasnost zvučnika i snagu vašeg pojačala. Efikasnost vašeg zvučnika , u decibelima je koliko zvuka proizvodi sa 1 Watt RMS ulazne snage (jačina zvuka se meri u dB). Počevši od efikasnosti koju je dao proizvođač ,vi dodajte po 3dB na to svaki put kad udvostručite snagu sa vašeg pojacala ili glavne jedinice.

Primer bi vam pomogao:

1. Nađite efikasnost vaših zvučnika. Recimo da je 93dB. (Zapamtite: to znači 93dB jačine izlaznog zvuka sa 1 Watt ulazne snage.)

2. Nađite snagu u RMS Watima vašeg pojačala ili glavne jedinice. Pretpostavimo da je 25 Watts.

3. Izračunaj koliko si puta udvostručio 1 Watt snage da bi dobio jačinu tvog pojačala ili glavne jedinice; u ovom slucaju, udvostručio si 1 Watt između pet i četiri puta da bi dobio 25 Watts – primer: 1 Watt x 2 x 2 x 2 x 2 = 16; 1 Watt x 2 x 2 x 2 x 2 x 2 = 32. (matematički bi napisali 1 x 2na4ti = 16 and 1 x 2na5ti = 32.) Pravi odgovor bi bio 4.6, mada ako pretpostavite da je 4.5 ne bi suviše omašili.

4. Pomnožite ovaj broj sa 3 i dodajte ga efikasnosti – to je zato što dodajete 3dB za svaki put kada ste udvostručili snagu, i sve tako do maksimalne snage koje vaše pojačalo može da proizvede. Znači ako ste udvostručili snagu 4.5 puta da bi stigli od 1 Watt do 25 Watts, sa povecanjem snage koju dovodite na zvučnike sa 1 Watt na 25 Watts povećali bi ste jačinu zvuka za 13.5 dB. Stoga, vaš maksimalni izlaz (zvuka) bi bio 93dB + 13.5dB = 106.5dB

Da zaključimo: set zvučnika ima efikasnost od 93dB što znači da proizvode 93dB jačine zvuka za 1 Watt ulazne snage. Ali, napajano sa 25 Watt sa glavne jedinice, oni prizvode 106.5dB jačine zvuka.

Drugi primer:


1. Kicker Solobaric subwoofer - efikasnost 88dB

2. Jensen XA2250 pojačalo, RMS izlazne snage 125 Watts RMS za 4 Ohm opterećenja

3. Snaga je znači udvostručena oko 7 puta da bi od 1 Watt stigli do 125 Watts

4. Razlika u jačini zvuka ce biti 7 x 3dB sto je 21dB

5. Maksimalna jacina zvuka na izlazu je 88 + 21 = 109dB

Znači, potrošivši 250 Evra na bas(subwoofer) i pojačalo dobio si ekstra 2.5dB izlazne snage. Samo da su ti prodavci u radnji za auto Hi Fi opremu ovo objasnili umesto što su potrčali da ti uzmu lovu...(bićemo fer, sigurno ćes imati bolji zvuk na basu , ako ga napajas sa 1000 Watt sa vašeg pojačala, tako će te sigurno dobiti više zvuka za vaše pare – sada vam je jasno zašto ljudi koriste pojačala tolike snage – to je zato što im je potrebno mnogo više snage da bi zvučali dobro koliko i oni zvučnici koje će te da nabavite za vaš auto. Deluje konfuzno ali sam siguran da će te me shvatiti.

Primetićete da ce neke od ovih kalkulacija odrediti koliko će vam sistem biti glasan. Snaga (Watt-i) vašeg zvucnika (ono što pise na kutiji) ne odlučuje jačinu zvuka. Uopšte. Treba da bude nešto veća od snage vašeg pojačala da se nebi zvučnici istopili ili "produvali". Vrlo jednostavno kao što vam treba veći osigurač za toster nego za Video Recorder. Veći osigurač ne tera vaš toster da vuče više struje, on je tu samo da bi "savladao" veću količinu struje potrebnu da tostujete hleb.

Znači set zvučnika od 200 Watt možda izgleda lepo, ali ukoliko njihova efikasnost nije dobra lako je moguće da ćes naći 40 Watt-ne zvučnike koji su mnogo, mnogo glasniji (a glasnost u basu=KVALITET).

Analogno tome: glavna jedinica/pojačalo je kao traktor koji vuče veliki teret (vaše zvučnike). Ne bi ste očekivali da isti traktor vuče prikolicu punu cigala i prikolicu koja je prazna, naravno? Pa, efikasnost vaših zvučnika je kao prikolica što manja efikasnost više cigala u njoj. Veoma efikasan zvučnik je kao kad traktor vuče praznu prikolicu. Zato zapamti : 90dB efikasnosti i više je dobro; što bliže 100dB (čak i više) to bolje, pošto vam to daje više snage u rezervi.

Snaga kojom Raspolažete
Vati (wattage) kojim raspolaže vaš zvučnik se odnose na to koliko snage mogu da prime. Kada zvučnici rade punom snagom, jezgro, koje proizvodi elektromagnetnu silu koja pomera membranu, postaje veoma vruće. Bolje rečeno previše snage na vašem zvučniku može dovesti do topljenja jezgra i namotaja, a to su trajna fizička oštećenja koja se nemogu popraviti (Mogu se popraviti ali to više nije to a i košta). Snaga vašeg zvučnika NIJE količina snage koju zvučnik može da primi pre nego što počne da distorzira zvuk. Primetićete da će bas zvuk na zvučniku distorzirati mnogo sa losim pojacalom pre nego što stigne do deklarisane snage na zvučniku. Znači, snaga koju može da primi pre nego što distorzuje zvuk zavisi od onoga što slušate i cime ga terate. Svi mi znamo da će na istom pojacalu pre doći do distorzije kad slušamo EMINEMA-a nego da slušamo Vivaldija. Kao posledica, sa rap/pop/drum'n'bass/jungle muzikom, moraćete da kupite zvučnike koji će podneti mnogo više vrsne snage (pikova) koja izlazi sa vašeg pojačala. Sa rok muzikom nešto manje, a sa klasikom najmanje – najverovatnije možete da prođete i sa 25 Watt zvučnika na 25 Watt sa pojačala/glavne jedinice.

« Poslednja izmena: 28, 02, 2009, 10:13:37 pre podne marke »
Marke

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #41 poslato: 28, 02, 2009, 10:45:50 pre podne »
Evo izlaznog pojacala od 23W na 12v koje kosta par stotina dinara  i ima samo par delova da bi radilo.

Na ovom sajtu ima i pojacala od cak 70w koja su jednostavna i jeftina a nemaju vise od pet-sest delova da bi radila:

Marke

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
???: Muzika na brodu
« Odgovor #42 poslato: 01, 03, 2009, 00:53:30 pre podne »
Marke,
jedno pitanje oko omaže, šta to konkretno znači. Iz školice se sećam da je om neki otpor u provodniku :this:,
Ako mi na cd-mp3 jedinici piše da je 4 oma a zvučnici 15 hoće li ovo raditi. Kod mene na lađi imam neki par kućnih kutija koje su bile prikačene na neki krš od kasa i to se na radiu dosta dobro dralo. Danas kupih neki BLAUPUNKT MONTE CARLO MP-28 , http://www.bluespot.co.uk/stock/montecarlo.asp
pa me zanima da li ce to da sljaka sa starim zvucnicima. 

Van mreže marke

  • Kapitalac Dunavski
  • *******
  • Poruke: 1147
  • Pol: Muškarac
???: Muzika na brodu
« Odgovor #43 poslato: 01, 03, 2009, 09:57:12 pre podne »
Omaza  ili omi su jedinica za el.otpor znaci sto manje oma ima zvucnik vise ce struje proci kroz njega pri istoj snazi.
Znaci oznaka na pojacalu 4oma znaci da zvucnik na tom izlazu ne sme da ima manje od 4oma (ako je vise recimo 15oma to mu ne smeta samo je zvuk malo tisi).:dance:
 Ako vezes dva zvucnika od 8oma paralelno t.j. plus zica na plus zicu minus na minus dobices opet 4ohma i mozes da ih vezes na taj izlaz iz pojacala i radice lepo. Takodje ako su isti zvucnici mozes da vezes serijski dva od 4oma znaci minus prvog na pojacalo plus na minus drugog zv. a plus drugog zvucnika na pojacalo.  Sada se otpor sabira i ako je pojacalo za 8 oma radice lepo.
 :preved:
Jos jedna stvar: snage i otpori razlicitih zvucnika (bas, srednji i visoki) u zvucnim kutijama se ne sabiraju niti oduzimaju svaki radi u svom opsegu gde drugi ne rade. 

Moguce je samo da je izlazna snaga MP3 plejera suvise mala ako nema pojacalo dovoljna samo za slusalice pa ce se jako slabo cuti jer nema snage da pogura veci zvucnik.   :dance:


  Konsultacije danas na malim vodama... uz pivo i rostilj.
Marke

Van mreže broker975fx

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 3011
  • Pol: Muškarac
    • DAVID VELIKI
    • www.airbnb.com
  • Brod tip: Mali rečni remorker
  • Marina: Gabbiano Yachting Club, Zemun
  • Veličina: 13m
???: Muzika na brodu
« Odgovor #44 poslato: 02, 03, 2009, 12:51:07 posle podne »
Hvala na odgovoru, probaću da ih priključim na postojeće pa ako ne valja menjaću.