Autor Tema: Ada Huja pre skoro 100 godina...  (Pročitano 7953 puta)

0 članova i 1 gost pregledaju ovu temu.

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Ada Huja pre skoro 100 godina...
« poslato: 26, 03, 2012, 11:29:17 pre podne »
Pretrazujuci internet naleteh na ove slike... zna li se mozda koje godine se ostrvo spojilo sa kopnom ?

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ada Huja pre skoro 100 godina...
« Odgovor #1 poslato: 26, 03, 2012, 11:30:29 pre podne »
u dnu druge slike mozete videti da tamo gde je danas mesto najveceg zagadjenja u Beogradu nekada je bila plaza...

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Ada Huja pre skoro 100 godina...
« Odgovor #2 poslato: 26, 03, 2012, 22:16:38 posle podne »
Rekao bi da i dan danas stoji ova fabrika...iza stanice kod tri bika (ka gradu)

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: Ada Huja pre skoro 100 godina...
« Odgovor #3 poslato: 26, 03, 2012, 22:31:59 posle podne »
nemam pojma ja nikako da provalim odakle su slikali , cini mi se negde sa lokacije stadiona u liniji sa mostom ...

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
Odg: Ada Huja pre skoro 100 godina...
« Odgovor #4 poslato: 26, 03, 2012, 22:37:33 posle podne »
Slikao Proka fotograf sa livade iznad robne kuce,

Van mreže bugi

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 643
  • Pol: Muškarac
  • www.mojaladja.com
  • Brod tip: Tajmen 525
  • Marina: Galija Visnjica
  • Veličina: 5.25
Odg: Ada Huja pre skoro 100 godina...
« Odgovor #5 poslato: 27, 03, 2012, 09:09:12 pre podne »
Bas tako...otprilike gde je bela kuca

Van mreže DucaVB

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 10
  • www.mojaladja.com
    • SPA
  • Brod tip: Samogradnja
  • Marina: Marina Karaburma - Beograd
  • Veličina: 8m
Odg: Ada Huja pre skoro 100 godina...
« Odgovor #6 poslato: 23, 03, 2019, 08:58:07 pre podne »
Po informacijam akoje ja imam, a ne tvrdim da su tačne jer sam ih sakupljao sa nezvaničnih internet stranica, Ada Huja je 1960. godine proglašena gradskom deponijom, tada je spojena sa obalom jednim nasipom. Taj nasip je sada ispod ulice koja ide od Višnjičke do kartonke. Gornji deo sliva, od Pančevačkog mosta, se nasipao zemljom i šutom decenijama, pa je tako ostao samo donji deo u čijem sklopu je danas i Marina Karaburma, pored ostalih marina u tom delu. Godine 1977, gradska deponija  se prebacuje u Vinču, a Ada Huja postaje deo zemljišta Luke Beograd, sa ogromnim potencijalom. I danas poseduje taj potencijal, ali godine bespravne gradnje i zanemarivanja ostavljaju trag koji se danas vidi. Gradskim urbanističkim planom je predviđeno nasipanje ostatka rukavca do Mirijevskog potoka, koji bi trebao da se sprovede u Dunav. Danas, u rukavac se uliva 5 slivova, od kojih su 3 sliva kišne kanalizacije, jedna kanalizaciona cev i sam Mirijevski potok, koji je apsolutno najotrovniji sliv jer predstavlja kanalizaciju i najbliži kontejner za semeće za veći deo Karaburme (Mali Leskovac) sa desne strane potoka. Spajanjem potoka sa Dunavom, predviđena je i povratna cev za dunavsku vodu koja bi ispirala rukavac. Institut Jaroslav Černi je pre par godina vršio istraživanje o rehabilitaciji rukavca, ali su rezultati pokazali da zbog velike količine otrova i teških metala ne postoji mogućnost da se rukavac očisti. Zato ga zatrpavaju. Postoje i nezvanične informacije da će se nakon nasipanja produžiti Mirijevski bulevar, pa preko nasutog dela skrenuti levo i produžiti se do Vilinih Voda kako bi rasteretio Višnjičku ulicu.

Nekada davno, dok još špic nije bio nasut, a ja to pamtim jer živim blizu, svako veče kada je toplo su se čule žabe. Ta njihova pesma je odzvanjala naseljem, i ma koliko se to činilo čudnim, ja tu pesmu vezujem za svoje odrastanje pored reke i tužan sam što se žabe više ne čuju. Živim za dan kada će se žabe vratiti, i više od svega želim da ponovo čujem tu čudnu muziku sa mog dela Dunava. Nasipanje špica Ade Huje prepoznajem kao vreme kada su žabe prestale da pevaju, i tužan sam što shvatam koliko će to da bude teško i dugotrajno. Jednom, kada žabe opet zapevaju, videćete me kako sedim na brodu i plačem sve ove skupe godine koje su nam otete od prirode i poklonjene ljudima koji vole novac više od naše reke, našeg grada i naše dece.

Duca