Nautika opšta... > Ono što niste znali...

Golubački grad čuvar Đerdapskog tesnaca - Legenda o zaljubljenom zapovedniku

<< < (2/3) > >>

SALE NB:
i još

BEOGRADAC:
E pa svaka cast za temu, a i za neke druge teme...
Evo i mog priloga na temu Golubackog grada...
Pogled na tvrdjavu sa vode...
ugao iz koga se nekako najvise vidi

mossi:
Ajde da dodamo i mi par slika iz Golupca:








I naravno jedna sa vode.


Kao i jedna interesantna ploča:

Barba:
Ma jad i beda, bruka i sramota. Juce sam se vratio odande. Tek kad odes i vidis kako to uzivo izgleda, shvatis do koje smo mere jedna aljkava nacija. Ono sto bi trebalo da budu biseri dunavskog priobalja, su najobicnije zapostavljene ruine nekadasnje civilizacije. Pogled je zaista fenomenalan, ali dzaba kad je sve zapostavljeno, zaraslo u travuljinu i stoji tu kao spomenik ljudskom nemaru i naciji koja bi i nakovanj pokvarila. Nemam sta da kazem sem BRUKA.

Posetili smo i tvrdjavu u Ramu. Tu su utisci jos gori. 11 km sam vozio po nekom puteljku i makadamu da bi video jos goru situaciju. OCAJ.

Srebrno jezero koje bi lako moglo da bude biser Srbije, takodje ostavlja neki cudan utisak. To izgleda, pa recimo solidno za nemarnu Srbiju, ali kad bi se ti lokalci koji pokusavaju da od tog jezera zarade, potrudili samo jos 20%, napravili bi raj. Ovako ocena 7, nije lose, ali daleko od Ade Ciganlije u svakom smislu. 

 

Kapetan:
BARBA APSOLUTNO SI U PRAVU !!!
juce sam bio u slankamenu ,nije nauticka tema pa nisam hteo da kacim ... ali bruka.... slankamen reklamira tvrdjavu Acumincum koja je tu vec 2000 i kusur godina ....

e sve bi bilo ok da mestani slankamena koji zive tu uopste znaju da tvrdjava postoji ... od  nekih deset ljudi niko nije znao da tako nesto postoji u njihovom mestu , samo je jedan covek za koga se videlo da nije odatle znao za nju ...

http://wikimapia.org/#lat=45.1430474&lon=20.2579308&z=16&l=0&m=b

ono sto je najcrnje jeste a me je jedan mestanin uputio prema spomeniku za koji nije znao u vezi cega je... pa smo tu nasli dve table sa oznakama:

Dunavska Obala 350 metara
Tvrdjava Acumincum 450 metara

pazljivim ispitivanjem table (ne mozete iz kola vec smo izasli da slikamo spomenik) smo utvrdili da je neki saljivdzija prilicno dobro potrefio boju na tabli i izbrisao slova ... orginalni natipis na tabli je

Dunavska Obala 3500 metara
Tvrdjava Acumincum 4450 metara

naravno tabla za acuminicum se vise nije pojavila a mi smo prosli jedno 7-8 kilometara po poljskim putevima gde traktori ne idu i u siblju izgrebali ceo auto .... posle nam onaj covek sa pocetka price rece da su ti stavili table idioti iz opstine i da se do tvdjave kolima ne moze a ni pesaka sa decom ...  e to je bruka...

evo par slika od tvrdjave





ono sto je zanimljivo za ovu tvrdjavu jeste to da je u jednom momentu ona bila polazna tacka za naseg junaka Zmaja Ognjenog Vuka u borbama protiv turaka...

crkva koju je Zmaj Ognjeni Vuk sagradio daleke 1468 jos uvek stoji bez ikakve oznake ...



a spomenik koji sam pomenuo je deo Tursko Austrijskog rata gde se odigrala jedna odlucujuca bitka 1691 i gde su Austrijanci, sa Srbima cinili nekih  50.000 vojnika pobedili Turske snage sa 120.000 vojnika ...




volim kad znam da negde idem da pogledam sta ima od istorijskih znamenitosti pa onda posle rostilja povedem familiju u obilazak... na zalost ja sam vise znao o istoriji slankamena nego starosedeoci ...

oj srbijo...

sutra cu postaviti par slika...

Navigacija

[0] Indeks poruka

[#] Sledeća strana

[*] Prethodna strana

Idi na punu verziju