Autor Tema: SVI NA JEDNOM MESTU  (Pročitano 22271 puta)

0 članova i 2 gostiju pregledaju ovu temu.

Van mreže zorter

  • Drekavac sa Srednjih voda
  • ********
  • Poruke: 5201
  • Pol: Muškarac
???: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #15 poslato: 05, 04, 2009, 13:08:15 posle podne »
Vazno je i znati kako radi predajnik (simplex, duplex ili semiduplex). Da malo pojasnim. Da li predajnik emituje na istoj frekvenci na kojoj prijemnik "slusa" ili emituje na sasvim drugoj frekvenci od prijemnika. Ili je predajnik jednog uredjaja istovremeno prijemnik drugog uredjaja pa mogu da rade samo u paru. Ne verujem da je radio amaterski opseg od 2m talasne duzine (144-146 MHz). Najverovatnije je to CB (civilni band) uredjaj koji radi na 27 MHz, jer jedino on moze da se uzme na slobodnoj prodaji. Za registraciju uredjaja se mora imati racun o nabavci, a ako je uvozni i carinska deklaravcija. Za rad na divljaka je rizik da oduzmu uredjaj, ali moze se imati bar za slusanje i za javljanje za "ne daj boze".
Najbolje je pregledati raspored frekvenci nautickih kanala (frekv. predaje i prijema) i uporediti, pa po tome videti da li su te stanice upotrebljive za nase podrucje ili ne. Vazno je i imati i podatak o snazi predajnika jer ona odredjuje domet rada. A izuzetno je vazno obratiti paznju na vrstu i nacin napajanja jer su na svakom takvom uredjaju najskuplje baterije i pitanje je da li ih ima da se nabave. Ako su stacionarne (bez baterija) onda samo proveriti da li je prikljucak na 12V. Eto, to su neka moja iskustva kao dugogodisnjeg radio-amatera koji je posedovao i rucnu i stacionarnu radio stanicu.
« Poslednja izmena: 09, 05, 2009, 15:40:58 posle podne zorter »

Van mreže zoki novus

  • Predsednik ф odeljenja
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *********
  • Poruke: 2981
  • Pol: Muškarac
    • Nemo
  • Brod tip: Carver
  • Marina: Ada Ciganlija VK Partizan
  • Veličina: 33ft
???: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #16 poslato: 05, 04, 2009, 21:40:36 posle podne »
ja da sam nesto znao o tome kupio bi bez razmisljanja ali posto nisam zato i pitam .
izgledaju isto kao i one od 200-300e.
cini mi se da su kineske a ima i kenvudovih.
bugarin kaze amaterske moze za camac ....

Van mreže deda

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 4176
  • Pol: Muškarac
  • Marina: 4.juli.....Zemun
  • Veličina: 7,60
???: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #17 poslato: 05, 04, 2009, 21:44:51 posle podne »
ja da sam nesto znao o tome kupio bi bez razmisljanja ali posto nisam zato i pitam .
izgledaju isto kao i one od 200-300e.
cini mi se da su kineske a ima i kenvudovih.
bugarin kaze amaterske moze za camac ....
      Da se bugarce nezove,slucajno,Jucko?
Samo su dve stvari beskonacne - svemir i ljudska glupost. Doduše, za prvu nisam siguran

Van mreže espresso

  • Veliki Rovac
  • ******
  • Poruke: 726
  • Pol: Muškarac
  • BG-509C
???: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #18 poslato: 05, 04, 2009, 21:46:29 posle podne »
ja da sam nesto znao o tome kupio bi bez razmisljanja ali posto nisam zato i pitam .
izgledaju isto kao i one od 200-300e.
cini mi se da su kineske a ima i kenvudovih.
bugarin kaze amaterske moze za camac ....

ako su amaterske onda ti trebaju 2 da komuniciraju medjusobno dva broda na udaljenosti do 1,5 km uz opticku vidljivost. nauticke VHF rade na odredjenom frekventnom opsegu i ne mogu se upariti sa amaterskim ili CB stanicama.
dobrih rucnih VHF uredjaja ima vec od 100 eura.
Ne idite utabanim putem. Umesto toga krenite tamo gde puta nema i ostavite trag.

Van mreže GAGULIN

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 12
Odg: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #19 poslato: 09, 05, 2009, 13:29:37 posle podne »
zdravo svima..
zanimaju me me solarni ventilatori video sam u oglasu ali ne znam kako da dojem do..

Van mreže Kapetan

  • Administrator
  • Drekavac sa Srednjih voda
  • *****
  • Poruke: 16690
  • www.mojaladja.com
    • Ypsiolon
  • Brod tip: Aloa 23
  • Marina: Nautilus marina
  • Veličina: 7 m
Odg: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #20 poslato: 09, 05, 2009, 19:31:47 posle podne »
zdravo svima..
zanimaju me me solarni ventilatori video sam u oglasu ali ne znam kako da dojem do..

ima u pirotu bice uskoro imacemo za nijansu nizu cenu zvacu ih za distribuciju od ponedeljka

Van mreže GAGULIN

  • Brodski mali
  • *
  • Poruke: 12
Odg: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #21 poslato: 11, 05, 2009, 20:29:22 posle podne »
super,jedva cekam Cap :good:

Van mreže hallamiti

  • Rečni Drekavac
  • ****
  • Poruke: 303
  • Pol: Muškarac
Odg: ???: SVI NA JEDNOM MESTU
« Odgovor #22 poslato: 17, 07, 2009, 02:10:52 pre podne »


ako su amaterske onda ti trebaju 2 da komuniciraju medjusobno dva broda na udaljenosti do 1,5 km uz opticku vidljivost. nauticke VHF rade na odredjenom frekventnom opsegu i ne mogu se upariti sa amaterskim ili CB stanicama.
dobrih rucnih VHF uredjaja ima vec od 100 eura.
espreso reci mi jel bi mogle motorole gp340(ima 16 kanala) ili gp 380(ima oko 100 kanala +displej.....) da se koriste kao nauticke.Ne znam koji je domet ovim stanicama ali da je los ne bi ih policija upotrebljavala???